Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

112/2010. (XII. 29.) HM utasítás

a honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használatának szabályozásáról

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 52. § (1) bekezdésének f) pontja, valamint 97. § (1) bekezdésének n) és o) pontja alapján - figyelemmel a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet 4. § (3) bekezdésében foglaltakra - a következő utasítást adom ki:

1. Általános rendelkezések

1. §[1] (1)[2] Az utasítás hatálya - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény 80. § 13. pontja szerint honvédelmi szervezetre terjed ki.

(2) A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (a továbbiakban: KNBSZ) főigazgatója a KNBSZ üzemeltetésében lévő gépjárművek használatát a hatályos jogi normáknak megfelelően, saját hatáskörben szabályozza.

(3) Jelen utasítás alkalmazásában vonzáskörzeten a Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokról szóló 19/2009. (XII. 29.) HM rendelet 7. § (4) bekezdése szerinti vonzáskörzetet kell érteni.

2. A jogosultak köre

2. § (1)[3] A honvédségi szolgálati személygépkocsit (a továbbiakban: személygépkocsi) a 3. § (4) bekezdésében meghatározott beosztást betöltő személyek kizárólag napi munkába járás céljából, az azonos településen vagy annak vonzáskörzetében lévő lakásuk és munkahelyük közötti utazásra használhatják.

(2)[4] Amennyiben a 3. § (4) bekezdésében meghatározott beosztást betöltő személy lakása, valamint a munkahelye nem azonos településen vagy annak vonzáskörzetében van, a személygépkocsi hétvégi egyszeri haza- és visszautazásra történő használatát a szolgálati út betartásával a HM közigazgatási államtitkár vagy a Magyar Honvédség parancsnoka engedélyezheti.

3. §[5] (1)[6] A személygépkocsi használatára a miniszter, államtitkár, közigazgatási államtitkár, a helyettes államtitkár, a kabinetfőnök (a továbbiakban együtt: állami vezetők) az állami vezetői juttatásokról szóló 275/2015. (IX. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) szabályai alapján jogosultak.

(2)[7] A Magyar Honvédség parancsnoka és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója a személygépkocsit - a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 132/B. § és 199. § (2) bekezdése alapján - az R. szabályai szerint a közigazgatási államtitkárral azonos módon, hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt, korlátozás nélkül, gépjárművezető biztosításával használhatják.

(2a)[8] Az (1) bekezdésben meghatározottakon túl a HM helyettes államtitkárai, HM kabinetfőnökei és a sajtófőnök a HM közigazgatási államtitkár engedélyével további személygépkocsi használatára is jogosultak. Az engedély alapján a személygépkocsi - szerződéskötés és futásteljesítmény-korlátozás nélkül - hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt használható.

(2b)[9] Az (1) bekezdésben meghatározottakon túl a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Kit.) 31. § (3) bekezdése szerinti kormánytisztviselő a kijelölése időtartama alatt a HM közigazgatási államtitkár engedélyével személygépkocsi használatára jogosult. Az engedély alapján a személygépkocsi - szerződéskötés nélkül - hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt használható.

(2c)[10] A személygépkocsit hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt használhatja a Magyar Honvédség Parancsnoksága (a továbbiakban: MHP) törzsfőnöke havi 5000 km térítésmentes futásteljesítménnyel. A 13/A. §-ban foglaltakat az MHP törzsfőnökének személygépkocsi használatára is alkalmazni kell.

(3)[11] A személygépkocsit hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt használhatja az MH vezénylő zászlósa és a HM altiszti főreferens havi 2000 km térítésmentes futásteljesítménnyel.

(3a)[12] Az állomáshely szerinti ország határain belül a személygépkocsit - a hivatalos célú utazásokon túl - havi 5000-5000 km-es térítésmentes futásteljesítménnyel magáncélú utazásra is használhatja

a) az MH Katonai Képviselő Hivatal katonai képviselője,

b) a Magyarország Állandó NATO Képviselet Védelempolitikai Részleg vezetője,

c) az MH Nemzeti Katonai Képviselet katonai képviselője,

d) az MH Nemzeti Összekötő Képviselet képviseletvezetője és

e) a Magyarország Állandó EBESZ Képviselet Katonai Képviselet képviseletvezetője

(a továbbiakban együtt: képviseletvezetők), a 14. §-ban foglaltak szerint.

(4)[13] A 2. §-ban meghatározott személygépkocsi-használatra jelen utasítás alapján jogosult:

a) a HM főosztályvezetők, titkárságvezetők,

b)[14]

c) a HM Védelemgazdasági Hivatal főigazgatója,

d) a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka,

e) a HM Tábori Lelkészi Szolgálat tábori püspökei és a vezető tábori rabbi,

f)[15]

g) az MHP törzsfőnökhelyettesei,

h) az MHP csoportfőnökei,

i) az MH parancsnoka alárendeltségébe tartozó önálló állománytáblával rendelkező szervezetek parancsnokai, valamint

j) az MH Egészségügyi Központ Honvédkórház főigazgatója.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott beosztást betöltő személyt megbízás alapján helyettesítő személyt a megbízás időtartamára megilleti a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata.

4. § (1) A lakás és munkahely közötti utazásra a személygépkocsi gépkocsivezető (gépjárművezető) biztosítása nélkül vehető igénybe.

(2)[16] A személygépkocsi gépkocsivezető biztosításával történő igénybevételét indokolt kérelemre a szolgálati út betartásával a HM Szervezeti és Működési Szabályzatában foglaltak szerint a HM közigazgatási államtitkár vagy a Magyar Honvédség parancsnoka engedélyezheti.

5. § (1)[17] A személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata szolgálati érdekből vagy más különös méltánylást érdemlő okból kérelemre, a beosztásra tekintet nélkül engedélyezhető (a továbbiakban: egyedi engedély).

(2)[18] Az egyedi engedély iránti kérelmet az illetékes szolgálati elöljáró (felettes) vagy elöljáró parancsnok javaslatával együtt a szolgálati út betartásával a HM Szervezeti és Működési Szabályzatának megfelelően a HM közigazgatási államtitkárhoz vagy a Magyar Honvédség parancsnokának kell felterjeszteni.

6. § A személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata az adott szervezet működését hátrányosan nem befolyásolhatja.

3. A használat feltételei

7. § A személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata a következő feltételekkel illeti meg a jogosultat:

a) a személygépkocsi a lakás és munkahely közötti utazásra a legrövidebb útvonalon vehető igénybe. A legrövidebb útvonal a távolság 50%-ával, de legfeljebb 15 km-rel haladható meg. Különösen indokolt esetben (pl. útlezárás, baleset stb.) ez a szükséges távolsággal meghaladható, ekkor azonban a menetlevélben a meghaladás okát rögzíteni kell;

b)[19] a lakás és munkahely távolság a) pontban megjelölt mértékének túllépése esetén a jogosult köteles a teljes önköltséget (a túllépés során felhasznált hajtóanyag értékét, valamint a felhasznált hajtóanyag beszerzési ára alapján számított költség 70%-át) megfizetni;

c) a személygépkocsit - a 4. § (2) bekezdése kivételével - csak a jogosult vezetheti;

d) a jogosult a személygépkocsi biztonságos őrzéséért a l) pont szerinti felelősséggel tartozik;

e) a személygépkocsit hétvégén magánál tarthatja, biztonságos őrzéséért a l) pont szerinti felelőséggel tartozik;

f) a személygépkocsit a jogosult szabadságának időtartama alatt az üzemeltető szervezet telephelyén kell tárolni;

g) a személygépkocsi elhelyezésével, tárolásával kapcsolatos költségek a jogosultat terhelik;

h) a jelen utasítás szabályozási körébe tartozó használat során a személygépkocsi külföldre nem vehető igénybe;

i)[20] a személygépkocsi-használatra a jogosult és az MH Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) között - az 1-2. mellékletben meghatározott minták közül a megfelelő minta szerint - megkötött szerződés alapján kerül sor;

j) a jogosult a személygépkocsiban más személyeket csak saját felelősségére szállíthat;

k)[21] a jogosult köteles az évente szervezett vezetési tréningen részt venni, amelyet a 3. § (4) bekezdés a)-e) és j) pontjai tekintetében a HM üzemeltetésért felelős szervezete, míg az f)-i) pontok tekintetében az MHP és az alárendelt üzemeltetésért felelős szervezete szervez meg;

l)[22] a jogosult a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata során a személygépkocsiban okozott, illetve felmerült kár megtérítéséért a Hjt.-ben és a kártérítési felelősségről, valamint egyes meg nem térülő károk leírásának és törlésének szabályairól szóló 10/2013. (VIII. 12.) HM rendeletben (a továbbiakban: 10/2013. HM rendelet), a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. évi CXIV. törvényben (a továbbiakban: Haj.tv.), valamint a Kit.-ben meghatározott szabályok szerint felel.

8. § (1) A jogosult személy részére a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használatának időtartamára engedélyt kell kiállítani.

(2)[23] A jogosult az engedélyt a HM közigazgatási államtitkárához vagy a Magyar Honvédség parancsnokának intézett írásbeli kérelemben igényelheti. A kérelemben meg kell jelölni a kinevezési okmány, illetve határozat számát. A HM közigazgatási államtitkár vagy a Magyar Honvédség parancsnoka jóváhagyása alapján az engedélyt az MH ARB állítja ki.

(3)[24] A 3. § (4) bekezdése alapján jogosult személynek az engedélyt a jogosult írásbeli kérelmére és a kérelemhez csatolandó megbízás alapján a megbízás időtartamára állítja ki az MH ARB.

(4) A jogosult az engedélyt köteles a menetokmányokkal együtt tárolni.

(5)[25] Az engedély mintáját az 5. melléklet tartalmazza.

9. §[26] A honvédségi járművek fenntartásával kapcsolatos feladatok végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasítás 14. §-a szerinti, a honvédségi jármű vezetésére jogosító igazolványt az MH ARB állítja ki.

10. § A jogosult a személygépkocsi mozgásának bizonylatolására az üzemeltető honvédségi szerv által kiállított érvényes gépjármű-menetlevelet az előírtaknak megfelelően köteles vezetni.

11. § (1)[27] A személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használatára jogosító engedély hatályát veszti, ha a jogosultnak az engedélyt megalapozó beosztásában változás történik. Az érvénytelen engedélyt a kiállító szervezet részére haladéktalanul vissza kell küldeni.

(2)[28] A jogosult rendfokozatában bekövetkezett változás esetén a kiadott engedély cseréjét kell kezdeményezni az MH ARB parancsnokánál.

(3) A jogosult lakóhelyében bekövetkező változás esetén - amennyiben a lakása és a munkahelye ennek következtében eltérő településen található - a 2. § (2) bekezdésének rendelkezéseit kell alkalmazni.

12. §[29] A jogosult, illetve az általa vezetett szervezet részére az üzemeltető honvédelmi szervezet biztosítja a személygépkocsit, kivéve azon szervezeteket, amelyek önálló munkaköri jegyzékében vagy állománytáblájában személygépkocsi van rendszeresítve. A személygépkocsi üzemképtelenné válása esetén a személygépkocsi üzemeltetője gondoskodik tartalék gépkocsi biztosításáról.

12/A. §[30] A HM közigazgatási államtitkár, illetve a Magyar Honvédség parancsnoka az igénybevételek jogszerűségének ellenőrzése érdekében célellenőrzést rendelhet el. Az ellenőrzés eredményéről az ellenőrzés elrendelőjét tájékoztatni kell.

13. § (1) Jogtalan igénybevételnek minősül a lakás és munkahely közötti használaton túlmenő igénybevétel, különösen ha

a) a személygépkocsi használata engedély nélkül történik,

b) jogosulatlan személy részére engedi át a jogosult a személygépkocsi vezetését,

c) a jogosult a 7. § a) pontjában meghatározott szabályoktól eltérően, illetve eltérő célra, különösen ha magáncélra veszi igénybe a személygépkocsit,

d) a jogosult a személygépkocsit külföldön veszi igénybe,

e) az igénybevétel érvényes menetokmányok nélkül történik.

(2) A jogosult a részére biztosított személygépkocsit köteles rendeltetésszerűen használni, és ennek során megőrizni szolgálati jellegét.

(3) A rendeltetésszerű használat megvalósulása érdekében a személygépkocsira tilos tetőcsomagtartót, tetőboxot, rádió vagy mobiltelefon-antennát, vonóhorgot felszerelni, a szélvédőre vagy a karosszériára matricát ragasztani és a személygépkocsi üvegeit utólagosan fóliázni, a személygépkocsi törzskönyv szerinti tartozékait kiszerelni, kicserélni, a személygépkocsit átalakítani, a személygépkocsi üléseit kiszerelni, áruszállításra vagy bármilyen egyéb célra átalakítani, olyan helyen tárolni, ahol a személygépkocsi vagyonbiztonsága előreláthatólag nagy kockázatnak van kitéve.

(4)[31] Jogtalan igénybevétel esetén az MH ARB a Hjt., a Haj.tv., valamint a Kit. alapján fegyelmi, illetve kártérítési eljárást kezdeményez, továbbá kezdeményezheti a HM közigazgatási államtitkárnál, illetve a Magyar Honvédség parancsnokánál a jogosultság visszavonását.

3/A. Az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens személygépkocsi használatára vonatkozó eltérő rendelkezések[32]

13/A. §[33] (1)[34] Az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens a személygépkocsit a (2)-(10) bekezdésben foglalt eltérésekkel használhatja.

(2)[35] Az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens a személygépkocsit gépkocsivezető biztosítása nélkül veheti igénybe. Az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens indokolt kérelemére a Magyar Honvédség parancsnoka a miniszter átruházott jogkörében engedélyezheti gépkocsivezető igénybevételét.

(3)[36] A havi térítésmentes futásteljesítmény túllépése esetén az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens köteles a teljes önköltséget megfizetni.

(4)[37] Nem vonatkozik a megtérítési kötelezettség a térítésmentes futásteljesítmény elérését követően a tárgyhónap során megtett azon utakra, amelyek hivatalos jellegét az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens tételes menetlevéllel igazolja.

(5)[38] A havi térítésmentes futásteljesítmény adott hónapban fel nem használt mennyisége nem vihető át a következő hónapra.

(6)[39] Az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens számára a megbízatása időtartamára - külön kérelem nélkül, a 3. § (3) bekezdése alapján - az MH ARB kiállítja az engedélyt. Az engedély kiállításához az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens megbízását csatolni kell. Az engedélyt a menetokmányokkal együtt kell tárolni.

(7)[40] Az engedély hatályát veszti, ha az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens beosztásában változás történik. Rendfokozatban bekövetkezett változás esetén a kiadott engedély cseréjét kell kezdeményezni az MH ARB parancsnokánál.

(8)[41] A személygépkocsi használatára a 3. mellékletben meghatározott minta szerint megkötött szerződés alapján kerül sor.

(9)[42] Jogtalan igénybevételnek minősül a személygépkocsi igénybevétele - kivéve, ha az egy konkrét elrendelt feladat ellátásához szükséges -, különösen ha

a) a személygépkocsi használata engedély nélkül történik,

b) jogosulatlan személy részére engedi át a jogosult a személygépkocsi vezetését,

c) a jogosult a személygépkocsit külföldön veszi igénybe,

d) az igénybevétel érvényes menetokmányok nélkül történik.

(10)[43] A 6. §-ban, a 7. § d)-h), j) és l) pontjában, a 9. §-ban, a 12. §-ban, a 13. § (2)-(4) bekezdésében foglaltakat az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens tekintetében is megfelelően alkalmazni kell.

(11)[44] Az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens részére kiadható engedély mintáját a 6. melléklet tartalmazza.

3/B. Az állami vezetők személygépkocsi használatára vonatkozó eltérő rendelkezések[45]

13/B. §[46] (1) A 3. § (2a) és (2b) bekezdése szerinti jogosultak számára a megbízatásuk időtartamára az MH ARB kiadja a 4. melléklet szerinti engedélyt. Az engedély kiállításához a jogosult megbízását csatolni kell. Az engedélyt a menetokmányokkal együtt kell tárolni.

(2) A 3. § (2a) és (2b) bekezdése szerinti jogosultat a személygépkocsi használata a következő feltételekkel illeti meg:

a) a személygépkocsi biztonságos őrzéséért az f) pont szerinti felelősséggel tartozik,

b) a személygépkocsit hétvégén magánál tarthatja,

c) terhelik a személygépkocsi elhelyezésével, tárolásával kapcsolatos költségek,

d) a jelen utasítás szabályozási körébe tartozó használat során a személygépkocsi külföldre a (7) bekezdés szerint veheti igénybe,

e) a személygépkocsiban más személyeket csak saját felelősségére szállíthat, és

f) a személygépkocsi használata során a személygépkocsiban okozott, illetve felmerült kár megtérítéséért a Hjt.-ben és a 10/2013. HM rendeletben, illetve a Kit.-ben meghatározott szabályok szerint felel.

(3) A 3. § (2a) bekezdése szerinti használat során jogtalan igénybevételnek minősül, ha a jogosult

a) a személygépkocsit engedély nélkül használja,

b) a személygépkocsi vezetését jogosulatlan személy részére engedi át,

c) a személygépkocsit érvényes menetokmányok nélkül veszi igénybe.

(4) A 3. § (2a) és (2b) bekezdése szerinti használat során a 9. §-ban és a 13. § (2)-(4) bekezdésében foglaltakat is alkalmazni kell.

(5) A 3. § (2a) és (2b) bekezdése szerinti használat során havi menetlevelet kell alkalmazni.

(6) A személygépkocsi használatára jogosító engedély hatályát veszti, ha a jogosultnak az engedélyt megalapozó beosztásában változás történik. Az érvénytelen engedélyt a kiállító szervezet részére haladéktalanul vissza kell küldeni.

(7) A személygépkocsi magáncélú külföldi igénybevétele esetén

a) az igénybevétel feltétele, hogy

aa) polgári rendszámmal rendelkezzen,

ab) az igénybe vevő saját hatáskörben, illetve saját költségén az adott időszakra teljes körű, önrész nélküli, az érintett országra érvényes CASCO biztosítást kössön,

b) az igénybe vevő részére az államhatáron túl üzemanyagkártya nem biztosítható, és

c) az igénybe vevő a (2) bekezdés f) pontja szerinti felelősséggel tartozik.

3/C. A 3. § (2b) bekezdése szerinti kormánytisztviselő személygépkocsi használatára vonatkozó eltérő rendelkezések[47]

13/C. §[48] (1) A 3. § (2b) bekezdése szerinti kormánytisztviselő a kérelmében megjelölt választása szerint

a) saját tulajdonú gépjármű igénybevétele esetén - a HM közigazgatási államtitkár által engedélyezett havi futásteljesítmény mértékéig - a (3) bekezdés szerinti üzemanyagkártyára és a (2) bekezdés szerinti költségátalányra vagy

b) a HM által biztosított személyes használatú gépjárműre - a HM közigazgatási államtitkár által engedélyezett havi futásteljesítmény mértékéig - és a (3) bekezdés szerinti üzemanyagkártyára

jogosult.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti költségátalány havi mértéke jogosultanként nem haladhatja meg a nettó 125 000 forintot.

(3) A 3. § (2b) bekezdése szerinti kormánytisztviselő részére a HM az (1) bekezdés a) és b) pontja alapján használt személygépjármű forgalmi rendszámára szóló üzemanyagkártyát biztosít, amelynek havonta történő feltöltéséről is gondoskodik. Az üzemanyagkártya a 3. § (2b) bekezdése szerinti kormánytisztviselőn kívül másra át nem ruházható, készpénzre át nem váltható.

(4) A 3. § (2b) bekezdése szerinti kormánytisztviselő az (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti juttatás engedélyezése iránti kérelmét a HM közigazgatási államtitkárnak nyújtja be. A kérelemben meg kell jelölni a gépjárműhöz kapcsolódó havi, térítésmentes futásteljesítmény-igényt is.

(5) A személyes gépjárműhasználat keretében az (1) bekezdés b) pontja alapján biztosított személygépjármű hivatalos és magáncélú utazásra is igénybe vehető, amely tételes menetlevél vezetése nélkül vehet részt a közúti forgalomban.

(6) A 3. § (2b) bekezdése szerinti kormánytisztviselő a személygépjárművel kapcsolatos juttatások jogosulatlan igénybevétele esetén a juttatások - munkáltatói jogkör gyakorlója általi felszólítástól számított - 8 napon belüli visszatérítésére köteles. Önkéntes teljesítés hiányában a 8 napos határidő leteltét követően a munkáltatói jogkör gyakorlója a Kit. 139. § (1) bekezdésére figyelemmel intézkedik a jogosulatlanul igénybe vett juttatás illetményből történő levonásáról.

4. A külképviselet vezetőire vonatkozó eltérő rendelkezések

14. §[49] (1) A képviseletvezetők a személygépkocsit a (2)-(9) bekezdésben foglalt eltérésekkel használhatják.

(2) A képviseletvezetők a személygépkocsit gépkocsivezető biztosítása nélkül vehetik igénybe.

(3) A havi magáncélú térítésmentes futásteljesítmény túllépése esetén a képviseletvezetők kötelesek a teljes önköltséget megfizetni.

(4) A havi térítésmentes futásteljesítmény adott hónapban fel nem használt mennyisége nem vihető át a következő hónapra.

(5) A képviseletvezetők számára a megbízatása időtartamára - külön kérelem nélkül, a 3. § (3a) bekezdése alapján - az MH ARB kiállítja a 7. melléklet szerinti engedélyt. Az engedély kiállításához a képviseletvezetők megbízását csatolni kell. Az engedélyt a menetokmányokkal együtt kell tárolni.

(6) Az engedély hatályát veszti, ha a képviseletvezetők beosztásában változás történik. Rendfokozatban bekövetkezett változás esetén a kiadott engedély cseréjét kell kezdeményezni az MH ARB parancsnokánál.

(7) A személygépkocsi használatára a képviseletvezetők és az MH ARB között a 8. mellékletben meghatározott minta szerint megkötött szerződés alapján kerül sor.

(8) Jogtalan igénybevételnek minősül a személygépkocsi igénybevétele - kivéve, ha az egy konkrét elrendelt feladat ellátásához szükséges - különösen, ha

a) a személygépkocsi használata engedély nélkül történik,

b) jogosulatlan személy részére engedi át a jogosult a személygépkocsi vezetését,

c) a jogosult a személygépkocsit az állomáshely szerinti országhatáron kívül veszi igénybe, vagy

d) az igénybevétel érvényes menetokmányok nélkül történik.

(9) A 6. §-ban, a 7. § d)-h), j) és l) pontjában, a 9. §-ban, a 12. §-ban, a 13. § (2)-(4) bekezdésében foglaltakat a képviseletvezetők tekintetében is megfelelően alkalmazni kell.

5. Záró rendelkezések

15. § Ez az utasítás a közzétételét követő hónap első napján lép hatályba.

16. §[50] Jelen utasításnak a honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás módosításáról szóló 69/2013. (X. 31.) HM utasítás (a továbbiakban: Ut.) 1. §-ával módosított 3. § (4) bekezdése alapján a személygépkocsi használatára korábban jogosult, de az Ut. hatálybalépését követően már nem jogosult személyektől az engedélyeket az MH ARB haladéktalanul bevonja, és a szerződéseket megszünteti. Az Ut. hatálybalépését követően a továbbra is jogosult személyek a korábban kiadott engedélyek és szerződések alapján használhatják a személygépkocsit.

17. §[51] Jelen utasításnak a honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás módosításáról szóló 16/2014. (II. 27.) HM utasítás (a továbbiakban: Ut.) 3. §-ával megállapított 8. § (5) bekezdése, illetve az Ut. 7. §-ával megállapított 13/A. § (11) bekezdése szerinti engedélyek cseréjéig, valamint az Ut. 11. §-ával módosított 1. melléklet 1. pontja, az Ut. 12. §-ával módosított 2. melléklet 1. pontja és az Ut. 13. §-ával módosított 3. melléklet 1. pontja szerinti szerződési rendelkezések módosításáig az Ut. hatálybalépése előtt jogosulttá vált személyek az Ut. hatálybalépése előtt kiadott engedélyek és szerződések alapján használhatják a személygépkocsit.

18. §[52]

Dr. Hende Csaba s. k.,

honvédelmi miniszter

1. melléklet a 112/2010. (XII. 29.) HM utasításhoz[53]

[54]
Szerződés
honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely között történő használatba adásáról
(alanyi jogosult)
amely létrejött egyrészről a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) (képviseli: alakulat
parancsnoka),
másrészről...........................................(név, beosztás, rendfokozat) (a továbbiakban: Jogosult),
együttesen Felek
között az alábbi feltételek mellett:
1. Felek megállapodnak abban, hogy a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet 4. § (3) bekezdése, valamint a lakás és munkahely közötti utazással kapcsolatos honvédségi szolgálati személygépkocsi használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás (a továbbiakban: utasítás) 3. § (4) bekezdésében és 7. § i) pontjában foglaltak alapján................................................napjától kezdődően, a Jogosult beosztása betöltésének időtartamára az MH ARB az üzemeltető szervezet által biztosított honvédségi szolgálati személygépkocsit (a továbbiakban: személygépkocsi) a jelen megállapodásban rögzített jogszabályokban és belső rendelkezésekben előírt korlátozásokkal és feltételekkel a Jogosult lakás és munkahely közötti utazásra történő használatába adja.
2. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi szolgálati célra, valamint lakás és munkahely közötti utazásra használható.
Jogosult ugyanakkor tudomásul veszi, hogy a szolgálati érdek megelőzi a személygépkocsi lakás és munkahely
közötti utazásra történő használatát.
3. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi üzemeltetője az ..............................................(a továbbiakban: üzemeltető).
Az MH ARB vállalja, hogy - a logisztikai gazdálkodási feladatok központosított végrehajtására kijelölt HM-szervezeten
és az üzemeltetőn keresztül - a Jogosult lakás és munkahely közötti utazásra történő használatához szükséges
üzemanyagot biztosítja.
4. Jogosult kijelenti, hogy az utasításban meghatározott, jelen megállapodás tárgyát képező használat feltételeit
ismeri.
5. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi fenntartási és üzemeltetési költségeit az utasításban meghatározott
mértékben az üzemeltető viseli.
6. Felek rögzítik, hogy a jelen használattal kapcsolatos, az utasítás 13. § (1) bekezdésének a)-e) pontjaiban
meghatározottak jogtalan igénybevételnek minősülnek, melynek következtében az MH ARB fegyelmi, illetve
kártérítési eljárás kezdeményezésére jogosult.
7. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata során a személygépkocsiban okozott, illetve felmerült kár megtérítésére a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvényben, a kártérítési felelősségről, valamint egyes meg nem térülő károk leírásának és törlésének szabályairól szóló 10/2013. (VIII. 12.) HM rendeletben, a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. évi CXIV. törvényben, valamint a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvényben meghatározottak az irányadóak.
8. Jogosult kötelezettséget vállal arra, hogy az évente szervezett vezetési tréningen részt vesz.
9. A jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvben, a honvédségi járművek
fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendeletben és a honvédségi járművek fenntartásával kapcsolatos feladatok
végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasításban foglaltak az irányadóak. A jogosult a közlekedési szabályok
megsértéséért az általános szabályok szerint felel.
Felek a jelen megállapodást mint ügyleti akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag írták alá.
Kelt:..........................................
………………………………………….
MH ARB
………………………………………….
Jogosult

Készült: 5 példányban

Egy példány: lap

Ügyintéző (tel.):

Kapják: 1. sz. pld.: Üzemeltető szervezet

2. sz. pld.: HM VGH

3. sz. pld.: MH LK

4. sz. pld.: Szerződő fél

5. sz. pld.: Irattár

2. melléklet a 112/2010. (XII. 29.) HM utasításhoz[55]

[56]
Szerződés
honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely között történő használatba adásáról
(egyedi engedély alapján jogosult)
amely létrejött egyrészről a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) (képviseli: alakulat
parancsnoka),
másrészről...........................................(név, beosztás, rendfokozat) (a továbbiakban: Jogosult),
együttesen Felek
között az alábbi feltételek mellett:
1. Felek megállapodnak abban, hogy a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet 4. § (3) bekezdése, valamint a lakás és munkahely közötti utazással kapcsolatos honvédségi szolgálati személygépkocsi használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás (a továbbiakban: utasítás) 5. §-ában és 7. § i) pontjában foglaltak alapján............................napjától kezdődően, a Jogosult részére az MH ARB az üzemeltető szervezet által biztosított honvédségi szolgálati személygépkocsit (a továbbiakban: személygépkocsi) a jelen megállapodásban rögzített jogszabályokban és belső rendelkezésekben előírt korlátozásokkal és feltételekkel a Jogosult lakás és munkahely közötti utazásra történő használatába adja.
2. Jogosult a egyedi engedély egy másolati példányát a jelen megállapodás aláírásával egyidejűleg az MH ARB
rendelkezésére bocsátja.
3. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi szolgálati célra, valamint lakás és munkahely közötti utazásra használható.
Jogosult ugyanakkor tudomásul veszi, hogy a szolgálati érdek megelőzi a személygépkocsi lakás és munkahely
közötti utazásra történő használatát.
[57]
4. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi üzemeltetője az ................................................(a továbbiakban: üzemeltető).
Az MH ARB vállalja, hogy - a logisztikai gazdálkodási feladatok központosított végrehajtására kijelölt HM-szervezeten
és az üzemeltetőn keresztül - a Jogosult lakás és munkahely közötti utazásra történő használatához szükséges
üzemanyagot biztosítja.
5. Jogosult kijelenti, hogy az utasításban meghatározott, jelen megállapodás tárgyát képező használat feltételeit
ismeri.
6. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi fenntartási és üzemeltetési költségeit az utasításban meghatározott
mértékben az üzemeltető viseli.
7. Felek rögzítik, hogy a jelen használattal kapcsolatos, az utasítás 13. § (1) bekezdésének a)-e) pontjaiban
meghatározottak jogtalan igénybevételnek minősülnek, melynek következtében az MH ARB fegyelmi, illetve
kártérítési eljárás kezdeményezésére jogosult.
8. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata során a személygépkocsiban okozott, illetve felmerült kár megtérítésére a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvényben, a kártérítési felelősségről, valamint egyes meg nem térülő károk leírásának és törlésének szabályairól szóló 10/2013. (VIII. 12.) HM rendeletben, a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. évi CXIV. törvényben, valamint a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvényben meghatározottak az irányadóak.
9. Jogosult kötelezettséget vállal arra, hogy az évente szervezett vezetési tréningen részt vesz.
10. Jelen megállapodás a Jogosult szolgálati/munkaviszonyának megszűnéséig, ennek hiányában pedig az engedélyező általi írásbeli visszavonásig hatályos.
11. A jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvben, a honvédségi járművek
fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendeletben és a honvédségi járművek fenntartásával kapcsolatos feladatok
végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasításban foglaltak az irányadóak. A jogosult a közlekedési szabályok
megsértéséért az általános szabályok szerint felel.
Felek a jelen megállapodást mint ügyleti akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag írták alá.
Kelt:..........................................
………………………………………….
MH ARB
………………………………………….
Jogosult

Készült: 5 példányban

Egy példány: lap

Ügyintéző (tel.):

Kapják: 1. sz. pld.: Üzemeltető szervezet

2. sz. pld.: HM VGH

3. sz. pld.: MH LK

4. sz. pld.: Szerződő fél

5. sz. pld.: Irattár

3. melléklet a 112/2010. (XII. 29.) HM utasításhoz[58]

Szerződés
honvédségi szolgálati személygépkocsi az MH vezénylő zászlós és a HM altiszti főreferens számára
történő használatba adásáról
amely létrejött egyrészről a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) (képviseli:
alakulat parancsnoka),
másrészről.................................................................................................(név, beosztás, rendfokozat) (a továbbiakban: Jogosult),
együttesen Felek
között, az alábbi feltételek mellett:
1. Felek megállapodnak abban, hogy a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet
4. § (3) bekezdése, valamint a honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő
használatának szabályozásáról szóló szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás (a továbbiakban: utasítás) 3. §
(3) bekezdésében és 13/A. § (8) bekezdésében foglaltak alapján ...............................napjától kezdődően, a Jogosult
beosztása betöltésének időtartamára az MH ARB az üzemeltető szervezet által biztosított honvédségi szolgálati
személygépkocsit (a továbbiakban: személygépkocsi) a jelen megállapodásban rögzített jogszabályokban és belső
rendelkezésekben előírt korlátozásokkal és feltételekkel a Jogosult hivatalos és magáncélú utazásra történő
használatába adja.
2. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi szolgálati és magáncélra egyaránt használható. Jogosult ugyanakkor
tudomásul veszi, hogy a szolgálati érdek megelőzi a személygépkocsi magáncélú utazásra történő használatát.
3. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi üzemeltetője a(z) ..................................................................(a továbbiakban: üzemeltető).
Az MH ARB vállalja, hogy - a logisztikai gazdálkodási feladatok központosított végrehajtására kijelölt HM-szervezeten és az üzemeltetőn keresztül - a Jogosult számára havi ............................................................. kilométerre elegendő üzemanyagot biztosít.
4. Jogosult kijelenti, hogy az utasításban meghatározott, jelen megállapodás tárgyát képező használat feltételeit
ismeri.
5. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi fenntartási és üzemeltetési költségeit az utasításban meghatározott
mértékben az üzemeltető viseli.
6. Felek rögzítik, hogy a jelen használattal kapcsolatos, az utasítás 13/A. § (7) bekezdésében meghatározottak jogtalan
igénybevételnek minősülnek, melynek következtében az MH ARB fegyelmi, illetve kártérítési eljárás
kezdeményezésére jogosult.
7. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata során
a személygépkocsiban okozott, illetve felmerült kár megtérítésére a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi
CCV. törvényben és a kártérítési felelősségről, valamint egyes meg nem térülő károk leírásának és törlésének
szabályairól szóló 10/2013. (VIII. 12.) HM rendeletben meghatározottak az irányadóak.
8. A jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvben, a honvédségi járművek
fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendeletben és a honvédségi járművek fenntartásával kapcsolatos
feladatok végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasításban foglaltak az irányadóak. A jogosult a közlekedési
szabályok megsértéséért az általános szabályok szerint felel.
Felek a jelen megállapodást mint ügyleti akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag írták alá.
Kelt:..........................................
................................................
MH ARB
................................................
Jogosult
Készült: 5 példányban
Egy példány: lap
Ügyintéző (tel.):
Kapják: 1. sz. pld.: Üzemeltető szervezet
2. sz. pld.: HM VGH
3. sz. pld.: MH LK
4. sz. pld.: Szerződő fél
5. sz. pld.: Irattár"

4. melléklet a 112/2010. (XII. 29.) HM utasításhoz[59]

MAGYAR HONVÉDSÉG
ANYAGELLÁTÓ RAKTÁRBÁZIS
Nyt. sz.:........................
ENGEDÉLY
A................................................................... nyt. sz. kérelem alapján engedélyezte,
hogy ......................................................................................................................
az............................................................... állományába tartozó személygépkocsit
hivatalos és magáncélú utazásra igénybe vegye.
Budapest, 20.................................
P. H.……………………………………
MH ARB Pk.
Megjegyzés:
-A szolgálati gépjárművet az engedéllyel rendelkező hivatalos és
magáncélú utazásra egyaránt használhatja.
-A jogosult a szgk. biztonságos őrzéséért felelősséggel tartozik.
-A jogosult a szgk.-ban más személyt csak saját felelőségére szállíthat.
-Beosztás- és munkahelyváltozás eseteiben az engedély érvényét
veszti.
-A nyilvántartott engedély az MH ARB Közlekedésbiztonsági Alosztály
felé elszámolásköteles.

5. melléklet a 112/2010. (XII. 29.) HM utasításhoz[60]

MAGYAR HONVÉDSÉG
ANYAGELLÁTÓ RAKTÁRBÁZIS
Nyt. sz.:........................
ENGEDÉLY
A......................................................... nyt. sz. kérelem alapján engedélyezte, hogy
..............................................................................................................................
az............................................................... állományába tartozó személygépkocsit
a.............................................................................................................................
lakás és az..............................................................................................................
munkahelye között ................................................................................... utazásra
igénybe vegye.
Budapest, 20.............................
P. H.……………………………………
MH ARB Pk.
Megjegyzés:
-A szgk. a lakás és munkahely közötti utazásra a legrövidebb útvonalon
vehető igénybe.
-Tilos a gépjármű vezetését más személy részére átengedi (kivéve
a HM KÁT egyedi engedély).
-A jogosult a szgk. biztonságos őrzéséért felelősséggel tartozik.
-A jogosult a szgk.-ban más személyt csak saját felelőségére szállíthat.
-Beosztás-, munkahely- és lakcímváltozás esetében az engedély
érvényét veszti.
-A nyilvántartott engedély az MH ARB Közlekedésbiztonsági Alosztály
felé elszámolásköteles.

6. melléklet a 112/2010. (XII. 29.) HM utasításhoz[61]

MAGYAR HONVÉDSÉG
ANYAGELLÁTÓ RAKTÁRBÁZIS
Nyt. sz.:........................
ENGEDÉLY
A 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás 3. § (3) bekezdése alapján
.............................................................................................................. részére
az.................................................................................................. állományába
tartozó személygépkocsit hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt
térítésmentesen igénybe veheti.
Korlátozások:
Budapest, 20.................................
P. H.……………………………………
Megjegyzés:
-Tilos a gépjármű vezetését más személy részére átengedi.
-A jogosult a szgk. biztonságos őrzéséért felelősséggel tartozik.
-A jogosult a szgk.-ban más személyt csak saját felelőségére szállíthat.
-Beosztásváltozás esetében az engedély érvényét veszti.
-A nyilvántartott engedély az MH ARB Közlekedésbiztonsági Alosztály
felé elszámolásköteles.

7. melléklet a 112/2010. (XII. 29.) HM utasításhoz[62]

MAGYAR HONVÉDSÉG
ANYAGELLÁTÓ RAKTÁRBÁZIS
Nyt. sz.: ........................
ENGEDÉLY
A 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás 3. § (3a) bekezdése alapján
.................................................................................... részére
az ...........................................................................állományába
tartozó személygépkocsit hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt
térítésmentesen igénybe veheti.
Korlátozások:
Budapest, 20..............................
P. H.……………………….
Megjegyzés:
- Tilos a gépjármű vezetését más személy részére átengedni.
- A jogosult a szgk. biztonságos őrzéséért felelősséggel tartozik.
- A jogosult a szgk.-ban más személyt csak saját felelősségére szállíthat.
- Beosztásváltozás esetében az engedély érvényét veszti.
- A nyilvántartott engedély az MH ARB felé elszámolásköteles.

8. melléklet a 112/2010. (XII. 29.) HM utasításhoz[63]

Szerződés
honvédségi szolgálati személygépkocsi képviseletvezetők számára történő használatba adásáról
amely létrejött egyrészről a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) (képviseli: alakulat
parancsnoka),
másrészről …………………………………………..…………… (név, beosztás, rendfokozat) (a továbbiakban: Jogosult),
együttesen Felek
között az alábbi feltételek mellett:
1. Felek megállapodnak abban, hogy a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet
4. § (3) bekezdése, valamint a honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő
használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás (a továbbiakban: utasítás) 3. § (3a) bekezdésében
és 14. § (7) bekezdésében foglaltak alapján ………………………… napjától kezdődően, a Jogosult beosztása
betöltésének időtartamára az MH ARB az üzemeltető szervezet által biztosított honvédségi szolgálati személygépkocsit
(a továbbiakban: személygépkocsi) a jelen megállapodásban rögzített jogszabályokban és belső rendelkezésekben
előírt korlátozásokkal és feltételekkel a Jogosult hivatalos és magáncélú utazásra történő használatába adja.
2. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi szolgálati és magáncélra egyaránt használható. Jogosult ugyanakkor
tudomásul veszi, hogy a szolgálati érdek megelőzi a személygépkocsi magáncélú utazásra történő használatát.
3. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi üzemeltetője a(z) ……………………………… (a továbbiakban: üzemeltető).
Az MH ARB vállalja, hogy – a logisztikai gazdálkodási feladatok központosított végrehajtására kijelölt HM-szervezeten
és az üzemeltetőn keresztül – a Jogosult számára havi ………… kilométerre elegendő üzemanyagot biztosít.
4. Jogosult kijelenti, hogy az utasításban meghatározott, jelen megállapodás tárgyát képező használat feltételeit ismeri.
5. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi fenntartási és üzemeltetési költségeit az utasításban meghatározott mértékben
az üzemeltető viseli.
6. Felek rögzítik, hogy a jelen használattal kapcsolatos, az utasítás 14. § (8) bekezdésében meghatározottak jogtalan
igénybevételnek minősülnek, melynek következtében az MH ARB fegyelmi, illetve kártérítési eljárás kezdeményezésére
jogosult.
7. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata során
a személygépkocsiban okozott, illetve felmerült kár megtérítésére a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi
CCV. törvényben és a kártérítési felelősségről, valamint egyes meg nem térülő károk leírásának és törlésének
szabályairól szóló 10/2013. (VIII. 12.) HM rendeletben meghatározottak az irányadóak.
8. A jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényben,
a honvédségijárművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendeletben és a honvédségi járművek fenntartásával
kapcsolatos feladatok végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasításban foglaltak az irányadóak. A jogosult
a közlekedési szabályok megsértéséért az általános szabályok szerint felel.
Felek a jelen megállapodást mint ügyleti akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag írták alá.
Kelt:..........................................
……………………………..
MH ARB
……………………………..
Jogosult
Készült: 5 példányban
Egy példány: lap
Ügyintéző (tel.):
Kapják: 1. sz. pld.: Üzemeltető szervezet
2. sz. pld.: HM VGH
3. sz. pld.: MH LK
4. sz. pld.: Szerződő fél
5. sz. pld.: Irattár"

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 46/2012. (VII. 16.) HM utasítás 1. § - a. Hatályos 2012.07.17.

[2] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2021.07.24.

[3] Módosította a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 17. § a) pontja. Hatályos 2014.02.28.

[4] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § a) pontja, 9. § a) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[5] Megállapította a 66/2011. (VI. 10.) HM utasítás 2. §-a. Hatályos 2011.06.11.

[6] Módosította a 13/2017. (IV. 20.) HM utasítás 3. § a) pontja. Hatályos 2017.04.21.

[7] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § a)-b) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[8] Módosította a 28/2022. (VII. 13.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2022.07.14.

[9] Módosította a 28/2022. (VII. 13.) HM utasítás 2. § a) pontja. Hatályos 2022.07.14.

[10] Beiktatta az 50/2021. (VIII. 31.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2021.09.01.

[11] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.07.24.

[12] Beiktatta a 28/2017. (VI. 30.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2017.07.01.

[13] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2021.07.24.

[14] Hatályon kívül helyezte a 28/2022. (VII. 13.) HM utasítás 2. § b) pontja. Hatálytalan 2022.07.14.

[15] Hatályon kívül helyezte az 50/2021. (VIII. 31.) HM utasítás 2. §-a. Hatálytalan 2021.09.01.

[16] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § a) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[17] Módosította a 66/2011. (VI. 10.) HM utasítás 7. § (3) bekezdése. Hatályos 2011.06.11.

[18] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § c) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[19] Módosította a 46/2012. (VII. 16.) HM utasítás 6. § - a. Hatályos 2012.07.17.

[20] Módosította a 69/2013. (X. 31.) HM utasítás 8. § b) pontja. Hatályos 2013.11.01.

[21] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 3. §-a. Hatályos 2021.07.24.

[22] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 3. §-a. Hatályos 2021.07.24.

[23] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § a), c) pontja, 9. § b) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[24] Módosította a 69/2013. (X. 31.) HM utasítás 8. § c) pontja. Hatályos 2013.11.01.

[25] Beiktatta a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 3. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[26] Módosította a 69/2013. (X. 31.) HM utasítás 8. § c) pontja. Hatályos 2013.11.01.

[27] Megállapította a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 4. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[28] Módosította a 69/2013. (X. 31.) HM utasítás 8. § c) pontja. Hatályos 2013.11.01.

[29] Megállapította a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 5. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[30] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § a) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[31] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 4. §-a. Hatályos 2021.07.24.

[32] Az alcím címét módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § d) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[33] Megállapította a 69/2013. (X. 31.) HM utasítás 5. §-a. Hatályos 2013.11.01.

[34] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § d) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[35] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § a), e) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[36] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § f) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[37] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § f) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[38] Módosítani rendelte a 47/2016. (VIII. 31.) HM utasítás 18. § f) pontja, a módosítás nem végrehajtható.

[39] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § d), f) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[40] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § f) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[41] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 5. §-a. Hatályos 2021.07.24.

[42] Módosította a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 18. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[43] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § f) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[44] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 8. § d) pontja. Hatályos 2021.07.24.

[45] Beiktatta a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 8. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[46] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 6. §-a. Hatályos 2021.07.24.

[47] Az alcímet beiktatta a 25/2021. (VI. 18.) HM utasítás 2. §-a. Hatályos 2021.06.19.

[48] Beiktatta a 25/2021. (VI. 18.) HM utasítás 2. §-a. Hatályos 2021.06.19.

[49] Megállapította a 28/2017. (VI. 30.) HM utasítás 2. §-a. Hatályos 2017.07.01.

[50] Beiktatta a 69/2013. (X. 31.) HM utasítás 6. §-a. Hatályos 2013.11.01.

[51] Beiktatta a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 10. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[52] Hatályon kívül helyezte a 66/2011. (VI. 10.) HM utasítás 7. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2011.06.11.

[53] Megállapította a 69/2013. (X. 31.) HM utasítás 7. §-a. Hatályos 2013.11.01.

[54] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 7. § (1) bekezdése (lásd 1. melléklet). Hatályos 2021.07.24.

[55] Megállapította a 69/2013. (X. 31.) HM utasítás 7. §-a. Hatályos 2013.11.01.

[56] Módosította a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 12. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[57] Módosította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 7. § (2) bekezdése (lásd 2. melléklet). Hatályos 2021.07.24.

[58] Megállapította a 36/2021. (VII. 23.) HM utasítás 7. § (3) bekezdése (lásd 3. melléklet). Hatályos 2021.07.24.

[59] Beiktatta a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 14. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[60] Beiktatta a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 15. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[61] Beiktatta a 16/2014. (II. 27.) HM utasítás 16. § - a. Hatályos 2014.02.28.

[62] Beiktatta a 28/2017. (VI. 30.) HM utasítás 3. § (1) bekezdése (lásd 1. melléklet). Hatályos 2017.07.01.

[63] Beiktatta a 28/2017. (VI. 30.) HM utasítás 3. § (2) bekezdése (lásd 2. melléklet). Hatályos 2017.07.01.

Tartalomjegyzék