Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

ÍH 2023.68 TARTÓSAN HÁTRÁNYOS ÜZLETPOLITIKA

A tartósan hátrányos üzletpolitika olyan tudatos magatartás vagy intézkedések elmulasztása miatt következik be, amellyel okozati összefüggésben áll a gazdasági társaság megszűnéséhez vezető gazdálkodási állapottal. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:324. § (3) bekezdés; 1991. évi XLIX. törvény (Csődtv.) 63. § (2) bekezdés]

Az alperes az 1999. évben alakult V. Kft.-nek a 2015. évtől ügyvezetője, illetve kizárólagos tagja is volt. A gazdasági társaság fő tevékenysége ingatlan bérbeadás volt, a 2016-2019. között eltelt időben minden gazdasági évet negatív adózott eredménnyel zárt.

A társaságot a törvényszék 2017. december 1-jén kelt jogerős ítélete kötelezte a felperes javára 50 800 forint tőke, a tőke után 2014. január 30-tól járó törvényes késedelmi kamata és 381 000 forint perköltség megfizetésére. A fizetési kötelezettségének a társaság önkéntesen nem tett eleget és a tartozásának behajtására - értékesíthető vagyon hiányában - sem a felperes 2019. március 19-i kérelmére elrendelt végrehajtás, sem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kérelmére 2020. november 9-én elrendelt, majd 2021. november 12-én befejezett felszámolás során nem került sor.

A felperes a keresetében a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Csődtv.) 63. §-ának (2) bekezdése és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:324. §-a alapján kérte az alperes kötelezését 549 813 forint tőke és járulékai megfizetésére azzal, hogy 2018. óta következetesen olyan hátrányos üzletpolitikát folytatott, amely következménye volt a társaság jogutód nélküli megszüntetése.

Az alperes a kereset elutasítását kérte azzal, hogy nem folytatott hátrányos üzletpolitikát, az ingatlan bérbeadással foglalkozó társaság azért került a felszámolásához vezető gazdasági helyzetbe, mert a bérlemények iránt egyre kisebb volt a kereslet és a bérlők a bérleti szerződéseket sorra felmondták.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította.

Az ítélet indokolása a Csődtv. 63. §-a (2) bekezdésének és a Ptk. 3:324. §-a (3) bekezdésének felhívásával kiemelte, mely szerint azt kellett vizsgálni a perben, hogy az alperes tartósan hátrányos üzletpolitikája eredményezte-e a V. Kft. felszámolásának elrendelését és ezáltal a hitelezői igények kielégítésének meghiúsulását. A felperes az alperes által folytatott tartósan hátrányos üzletpolitikát abban jelölte meg, hogy az alperes magatartása a társaság vagyoncsökkenését, illetőleg a társasági vagyon elenyészését eredményezte és ezáltal meghiúsult a felperes hitelezői igényének kielégítése is. Ezzel szemben a társaság vagyonának csökkenése, elenyészése önmagában a tartósan hátrányos üzletpolitika folytatását nem igazolja, ehhez olyan többlet-tényállási elem is szükséges, amelyből arra lehetett volna következtetni, hogy az alperes olyan magatartást tanúsított, amely ellentétes az ellenőrzött társaság érdekeivel, a társaság működése gazdaságos és észszerű folytatásának, illetve fenntartásának elvével. Hangsúlyozta az elsőfokú bíróság, hogy a tartósan hátrányos üzletpolitika olyan tudatos magatartás vagy intézkedések elmulasztása mellett következik be, amellyel okozati összefüggésben áll a fizetésképtelenség megállapítása.

A konszernjogi felelősség nem állapítható meg abban az esetben, ha a felszámoláshoz objektív gazdasági folyamatok vezetnek, ahogyan az sem alapozza meg a tag felelősségét önmagában, ha az adós társaság veszteségesen gazdálkodik vagy a minősített többségi befolyással bíró tag hibás üzleti döntést hoz vagy üzleti döntése nem bizonyul eredményesnek. A felperes nem jelölt meg olyan konkrét visszaélésszerű alperesi magatartást, amely a társaság gazdasági érdekeit sértette, nem tett tényállítást olyan gazdaságilag észszerűtlen intézkedésekről, amelyek okozati összefüggésben állnak a fizetésképtelenséggel. Ezzel együtt a csatolt beszámolók adataiból megállapítható, hogy a társaság már a 2016. évben is veszteségesen működött, a forgóeszköz állománya a 2016. évtől fokozatosan csökkent a 2018. évig. A 2018. évben az előző évekhez képest tovább csökkent az értékesítés nettó árbevétele, amely azon alperesi állítást igazolja, hogy a bérbeadás iránt egyre kisebb volt a kereslet, a bevételek csökkentek. Megállapítható továbbá az is, hogy a személyi jellegű ráfordítások is csökkentek, amely azon alperesi hivatkozást támasztja alá, hogy a csökkenő bevétele folytán a korábban külsős alkalmazottakat is foglalkoztató társaság működésében később már csak a családtagok vettek részt. Az eszközök értéke is csökkent, míg a ráfordítások mértéke növekedett, a források szintén csökkenő tendenciát mutattak, amelynek következménye a negatív eredmény, a veszteséges működés. A rendelkezésre álló adatok szerint a társaság a bérlőkkel szemben több végrehajtást kezdeményezett. Ezen végrehajtások megelőzték időben a perbeli követelések esedékességét és nem vagy csekély mértékben vezettek eredményre, ugyanakkor igazolják azt, hogy a társaság törekedett a tevékenység fenntartására, bevételszerzésre. Összességében a beszámoló- és a mérlegadatok nem utalnak arra, hogy az alperes tartósan hátrányos üzletpolitikát folytatott volna.

Mellőzte a felperes által indítványozott igazságügyi könyvszakértő alkalmazását azzal az indokkal, hogy a szakértő kizárólag a bizonylatok alaki vizsgálatát, a beszámoló értékelését, bizonylatoknak megfelelőségét tudja igazolni. Nem tud ugyanakkor következtetést levonni a társaság tagjának üzletpolitikájára, a beszámoló adataiból ugyanis az egyes tagi döntések gazdasági racionalitása nem ítélhető meg, csak abban az esetben, ha igazolt az, hogy fiktív bizonylatok is a könyvelési anyag részét képezik. Erre vonatkozó adat azonban a perben nem merült fel. A felperes maga sem tett olyan tényállítást, amelynek könyvszakértői bizonyítása indokolt lenne. Mellőzte továbbá az elsőfokú bíróság az alperes személyes meghallgatását, a felperes felajánlott tanúbizonyítási indítványát, továbbá okiratok beszerzését azon okból, hogy a per tárgyát nem annak kérdése képezte, miért nem teljesítette önként a jogerős követelést az alperes által képviselt adós társaság.

Mivel az elsőfokú bíróság nem találta bizonyítottnak, hogy az alperes tartósan hátrányos üzletpolitikájának eredményeként következett be a társaság felszámolása, a felperes keresetét elutasította.

Az ítélettel szemben a felperes terjesztett elő fellebbezést, amely szerint kérte elsődlegesen annak megváltoztatását és a keresetének való helyt adást; másodlagosan - amennyiben az eljárási szabálysértés a másodfokú eljárásban nem kiküszöbölhető - annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását.

Előadta, hogy az elsőfokú bíróság nyilvánvalóan szakértelem hiányában döntött igazságügyi könyvszakértő szakmai kompetenciájába tartozó szakkérdésben és kizárólag a mérlegadatokban fellelhető számok alapján állapította meg, hogy az alperes nem folytatott hátrányos üzletpolitikát. Kiemelte, hogy iratellenes az az ítéleti megállapítás, amely szerint nem tett olyan tényállítást, amelynek könyvszakértői bizonyítása indokolt lenne. Ezzel szemben a keresete tartalmazta a 2017., 2018., 2019. gazdasági évekre vonatkozó főkönyvek, a pénzforgalommal kapcsolatos, valamint pénzintézeti számlakivonatok beszerzését havi bontásban, továbbá ugyanezen évekre a pénztári bizonylatoknak alperes által való benyújtására irányuló kérelmét. Az igazságügyi szakértő feladatának nem pusztán a mérlegadatok vizsgálatát jelölte meg, hanem ezen túl az érintett gazdálkodási évekre vonatkozóan a főkönyvek tartalmának, valamint a pénzforgalommal kapcsolatos pénzintézeti számlakivonatoknak, továbbá a pénzmozgást, kifizetéseket bizonyító igazoló pénztári bizonylatoknak a vizsgálatát is. A szakértői vizsgálat lefolytatása eredményeként lehetett volna aggálymentesen megállapítani, hogy az alperes hátrányos üzletpolitikát folytatott-e, e körben történt-e jogellenes vagyonkimentés, amely a felszámoláshoz, hitelezői igény kielégítésének hiányához vezetett. Így lehetett volna csak megalapozott ítéleti döntést hozni. Mindezen felül az elsőfokú bíróság alaptalanul mellőzte értékelni azt, hogy az alperesi tag, mint a társaság ügyvezetője is, már a felperesi jogi képviselő által 2018. április 25-én tértivevényes feladással megküldött fizetési felhívást szándékosan nem vette át, mint ahogy a további megkereséseiket sem. Indokolatlanul mellőzte értékelni az alperes terhére azt a tényt, hogy minősített befolyással rendelkező tagként a társaság ügyvezetője képviselője volt. Alaptalanul jutott arra a következtetésre, hogy az adós társaság által kis összegű bérleti díj behajtásokra tett végrehajtási intézkedései igazolták volna azt, hogy a társaság törekedett a tevékenysége fenntartására. Ezen kis összegeket érintő intézkedések még eredménytelenségük esetén sem hozhatók okozati összefüggésbe a kft. felszámolásával és nem is vezethettek a gazdálkodás alperes által állított ellehetetlenüléséhez. Tévedett az elsőfokú bíróság abban is, hogy nem minősül hibás üzletpolitikának a jogerős bírósági ítéleten alapuló végrehajtható követelés kifizetésének halogatása, megtagadása, hiszen a tartozás összege nem vitásan növekszik, ez a magatartás ellentmond az észszerű gazdálkodás követelményének, ellentétes a társaság és a hitelezők érdekével is. A végrehajtás is nyilvánvalóan azért maradt eredménytelen, mert az alperes az önkéntes jogkövető magatartást tudatosan mellőzte és a társaság pénzgazdálkodását a pénztári készpénzforgalom keretei közé szorította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!