Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

58/1992. (XI. 6.) AB határozat

Budapest Zugló Képviselőtestületének a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 2/1991. számú rendelete, továbbá Budapest Főváros Terézváros Önkormányzat Képviselőtestületnek a közterület-használat díjairól szóló 4/1991. (IV. 23.) számú rendelete felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeletek felülvizsgálatára és részbeni megsemmisítésére irányuló kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Budapest Zugló Képviselőtestületének a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 2/1991. számú rendelete 4. §-a, továbbá Budapest Főváros Terézváros Önkormányzat Képviselőtestületnek a közterület-használat díjairól szóló 4/1991. (IV. 23.) számú rendelete 6. § (1) bekezdésében a polgármester előzetes egyetértésére utaló hatásköri korlátozás törvénysértő. Ezért a zuglói rendelet 4. §-át teljes egészében, a terézvárosi rendelet 6. § (1) bekezdéséből pedig "a polgármester előzetes egyetértése mellett" szövegrészben foglalt rendelkezést megsemmisíti.

A megsemmisített rendelkezések e határozatnak a Magyar Közlönyben való közzététele napján vesztik hatályukat.

Az Alkotmánybíróság a két önkormányzati rendelet egyéb rendelkezéseinek megsemmisítésére irányuló eljárást megszünteti.

INDOKOLÁS

1. A főváros XIV. (Zugló) kerületi képviselőtestülete 2/1991. sz. alatt (a továbbiakban: KÖr. Z.) - 1991. április 1-jei hatállyal -rendeletet alkotott a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos eljárásról. A főváros VI. (Terézváros) kerületi képviselőtestülete pedig 4/1991. (IV. 23.) szám alatt (a továbbiakban: KÖr. T.) - 1991. április 23-i hatállyal - meghozta a közterület-használat díjairól szóló rendeletét.

A köztársasági megbízott a KÖr. Z. 4. §-át és a KÖr. T. 6. § (1) bekezdését törvénysértőnek minősítette, s miután felülvizsgálati felhívásait a képviselőtestületek nem fogadták el, ezért e rendelethelyek megsemmisítését kezdeményezte. A kifogásolt rendelkezések ugyanis elvonják, illetőleg korlátozzák a jegyző döntést hozó hatáskörét.

A köztársasági megbízott a rendeletek törvényességét magasabb szintű jogszabályokkal való ellentétességük miatt is támadta. Későbbi beadványaira tekintettel azonban ez az indítványa meghaladottá, illetve - visszavonása folytán - tárgytalanná vált.

2. A KÖr. Z. 4. § (1) bekezdése szerint - a)-f) pontokban taxatíve felsorolt esetekben - a területhasználati engedélyek kiadásához. "Zugló Önkormányzata Településfejlesztési és Gazdasági Bizottsága együttes hozzájárulása szükséges"; a (2) bekezdés pedig úgy rendelkezik, hogy "Zugló Képviselőtestületének jóváhagyása szükséges a telepítési terv beépítési terve alapján létesülő paviloncsoportok építési engedélyezésével együttjáró közterület-használati engedélyek kiadásához".

A másik rendelet, a KÖr. T. 6. § (1) bekezdése viszont olyan szabályozást tartalmaz, hogy a rendeletileg megállapított közterület-használati díj megfizetése alól "Terézváros jegyzője a polgármester előzetes egyetértése mellett részben vagy egészben felmentést adhat".

3. Az Alkotmány 44/B. § (3) bekezdése szerint "törvény vagy kormányrendelet államigazgatási feladatot, hatósági hatáskört állapíthat meg a jegyzőnek...". Az építésügyről szóló 1964. évi III. törvénynek - az 1991. évi XX. törvény 79. §-ával beiktatott - 24. §-a akként rendelkezik, hogy az építésügyi hatósági feladatokat - a műemlékvédelem kivételével - "ha a törvény vagy törvény felhatalmazásán alapuló kormányrendelet eltérően nem rendelkezik, a jegyző látja el". [Ugyanez a törvény - a 2. § i) pontjában - mondja ki, hogy "a közterületek használatára vonatkozó szabályok megállapítása, érvényesítése és alkalmazásának ellenőrzése" az építésügyi igazgatás hatáskörébe tartozik.] Az építésügyről szóló törvény végrehajtására kiadott 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendeletnek a 25/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 5. §-ával megállapított 15. § (1) bekezdése sem állapít meg eltérő szabályt, hanem ugyanazt mondja ki: "Az elsőfokú építésügyi hatósági feladatokat - a műemlékvédelem kivételével - a) a települési önkormányzatoknál a jegyző..... látja el." A fentieket - általános érvénnyel - megerősíti a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 36. § (1) bekezdés f) pontja, mely szerint a jegyző "dönt a hatáskörébe utalt ügyekben". Az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 4. § (2) bekezdésének félreérthetetlen rendelkezése pedig kimondja: "Az államigazgatási szervtől a hatáskörébe tartozó ügy nem vonható el."

Mind a KÖr. Z. 4. §-a, mind pedig a KÖr. T. 6. § (1) bekezdésének megszorító intézkedése a jegyző törvényes döntési hatáskörét korlátozza, mert azt testületi szervek hozzájárulásához, jóváhagyásához, illetőleg a polgármester előzetes egyetértéséhez köti. Ezért e rendeleti szabályokat az Alkotmánybíróságnak meg kellett semmisítenie. A megsemmisített rendelkezéseket - az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 40-43. §-aiban foglalt fő szabálya szerint - "az erről szóló határozatnak a hivatalos lapban való közzététele napjától nem lehet alkalmazni".

5. A KÖr. Z. és a KÖr. T. magasabb szintű jogszabályokkal való ütközésére hivatkozó eredeti indítvány vizsgálatával az Alkotmánybíróságnak ebben az eljárásban nem kellett foglalkoznia. A 44/1992. (VII. 23.) AB határozatában ugyanis már megállapította, hogy a főváros kerületi képviselőtestületek feladat és hatáskörükben járnak el, amikor a helyi közterületek használatának engedélyezésével összefüggően a hatáskörükbe tartozó anyagi és eljárási jogi kérdéseket rendeleteikben szabályozzák. Ezért a magasabb szintű jogszabálynak vélt, a fővárosi közgyűlésnek a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 1/1984. számú rendeletét, továbbá az ugyanebben a tárgykörben kiadott 22/1970. (XI. 18.) ÉVM-KPM együttes rendeletnek a fővárosi közgyűlés részére hatáskört megállapító rendelkezéseit az Alkotmánybíróság megsemmisítette. E tekintetben tehát "res iudicata" indokolja a jelenlegi eljárás megszüntetését.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék