Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4080/1945. ME rendelet

az igazolási ügyekben fellebbezési eljárás szabályozása és az 1080/1945. ME rendelet egyes rendelkezéseinek módosítása tárgyában

A minisztérium az Ideiglenes Nemzetgyűlés által az 1944. évi december hó 22 napján adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I. FEJEZET

Fellebbezési eljárás

1. §

(1) Az igazolási ügyekben bejelentett fellebbezéseket az ítélőtáblák székhelyén működő népbíróságok bírálják el. A népbiróság illetékességét az határozza meg, hogy az elsőfokon eljárt igazolóbizottság melyik ítélőtábla területén működik.

(2) A népbiróságnak azt a tanácsát, amelyik az igazolóbizottság határozata ellen bejelentett fellebbezés elbírálására van hivatva, az 1440/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 19. szám) 19. §-a szerint kell megalakítani.

2. §

(1) A fellebbezés beérkezése után a vezetőbiró (81/1945. ME rendelet 42. §-a) az ügy iratait indítványtétel végett haladéktalanul a népügyészséghez teszi át.

(2) A népügyészség az iratokat nyolc nap alatt írásbeli indítványával együtt visszaküldi a népbiróság tanácsához. Az indítványban a népügyészség megjelöli, hogy az iratok alapján milyen határozat hozatalát látja megokoltnak.

3. §

(1) Az igazolóeljárás fellebbezési szakában védő közreműködésének van helye.

(2) A védő az ügy iratait megtekintheti.

4. §

A vezetőbíró a népügyészség indítványának megérkezése után az ügyben a tanács valamely tagját előadóul jelöli ki. Az előadó az iratokat három nap alatt esetleges írásbeli észrevételeivel együtt bemutatja a vezetőbírónak. Ezt követöleg a vezetőbíró a tárgyalásra haladéktalanul határnapot tűz.

5. §

(1) A határnapról a népügyészséget, az igazolóeljárás alá vont személyt és védőjét értesíteni kell azzal, hogy távollétük a tárgyalás megtartásának nem akadálya.

(2) Ha a vezetőbíró az igazolóeljárás alá vont személy meghallgatását vagy tanú, illető-, leg szakértő kihallgatását látja szükségesnek, őket a tárgyalásra elővezetés terhével megidézi.

(3) Az igazolóeljárás alá vont személyt és védőjét akként kell értesíteni, illetőleg megidézni, hogy az értesítés, illetőleg az idézőlevél kézbesítése és a tárgyalás határnapja közé legalább nyolc napi időköz essék, ha a kézbesítés a népbiróság székhelyén és tizenöt napi időköz, ha azon kívül történik.

(4) Egyetemi nyilvános rendes és nyilvános rendkívüli tanárral, valamint egyetemi magántanárral szemben ebből a minőségéből kifolyólag folytatott igazolási ügyben a tárgyalás határnapjáról az illető egyetem tanácsát is értesíteni kell azzal a megkereséssel, hogy bíróság tanácsában való részvétel céljából küldje ki az egyetemnek egy olyan tanárát, akit igazolás során jogerős határozattal igazolt nak jelentettek ki. A megkeresésben közölni kell azt is, hogy a kiküldés mellőzése vagy a kiküldött távolléte a tárgyalás megtartásának és az ügy eldöntésének nem akadálya. A megkeresést akként kell az egyetemi tanács részére megküldeni, hogy annak kézbesítése és a tárgyalás határnapja közé legalább nyolc napi időköz essék.

6. §

(1) A fellebbező a tárgyalás megkezdéséi;, visszavonhatja fellebbezését.

(2) Ha az összes fellebbezéseket visszavonták, a vezetőbíró az ügy iratait felülvizsgálat nélkül visszaküldi az igazolóbizottságnak. Ebben az esetben a vezetőbíró az elsőfokú határozat eredeti példányára rávezetett záradékkal tanúsítja, hogy az jogerős.

7. §

(1) A tárgya!ás nyilvános.

(2) A tárgyalás megnyitása után a vezetőbíró felhívására az előadó előadja az ügy állását. Ezt követően a vezetőbíró, a tanács tagja, a népügyész, az igazolóeljárás alá vont személy és védője egyes iratok felolvasását kívánhatja. Majd felszólalhat a népügyész, a védő és az igazolóeljárás alá vont személy. Ezután a tanács zárt ülésben meghozza, a vezetőbíró pedig nyilvánosan kihirdeti a határozatot.

(3) Ha bizonyítékok felvétele válik szükségessé, a tanács azt az érdemi felszólalások előtt maga foganatosítja. A tanács evégből elrendezeti az igazolóeljárás alá vont szeméinek, a tanúnak vagy a szakértőnek a tárgyalásra elővezetés terhével megidézését.

(4) Egyetemi nyilvános rendes és nyilvános rendkívüli tanárral, valamint egyetemi magántanárral szemben ebből a minőségéből kifolyólag folytatott igazolási ügyben a népbiróság tanácsának tagjaként vesz részt az 5. § (4) bekezdése értelmében az egyetemi tanács által kiküldött egyetemi tanár is. A kiküldött egyetemi tanárnak szavazati joga nincs, az ügy iratait azonban közvetlenül megtekintheti s véleményét a határozathozatal előtt meg kell hallgatni.

8. §

(1) A népbíróság a fellebbezés tárgyában határozattal dönt. Minden határozatot tárgyalás alapján kell meghozni

(2) A népbiróság a következőkép határozhat;

a) a fellebbezést visszautasítja:

b) az igazolóbizottság határozatát helybenhagyja;

c) az igazolóbizottság határozatát megváltoztatja;

d) az igazolóbizottság határozatát megsemmisíti és új határozatot hoz; vagy

e) az igazolóbizoltság határozatát megsemmisíti és az igazolóeljárást megszünteti.

9. §

A népbiróság visszautasítja a fellebbezési, ha az elkésett, a jogszabályban kizárt vagy ha a fellebbezést arra nem jogosult személy terjesztette elő.

10. §

A népbíróság helybenhagyja az igazolóbizottság határozatát, ha azt helytállónak találja.

11. §

A népbiróság megváltoztatja az elsőfoku határozatot, ha álláspontja szerint az igazolóbizottság az 1080/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 20. szám) 20 §-ának megfelelő rendelkezéseit tévesen alkalmazta vagy nem alkalmazta, ideértve azt az esetet is, ha az igazolóbizottság olyan határozatot hozott, amilyent az 1080/1945. ME rendelet vagy az ezt kiegészítő jogszabály nem ismer.

12. §

A népbiróság megsemmisíti az igazolóbizottság határozatát és uj határozatot hoz, ha

a) az igazolóbízottság nem volt szabályszerűen megalakítva;

b) az igazolóbizottságban olyan tag szerepelt, aki az 1080/1945. ME rendelet 6. §-a szerint nem lehet az igazolóbizottság tagja, vagy akit az említett rendelet 8. § a az igazolóeljárásból kizár;

c) a nyilvánosságot kizárták: végül

d) az igazolás alá vont személyt elfogadható ok nélkül elzárták az elől, hogy a tárgyaláson a tanúhoz kérdést intézzen vagy a tanú vallomására észrevételeit megtegye és ez a szabálysértés a határozatra befolyással volt

13. §

(1) A népbiróság az elsőfoku határozat meg-ráltoztatása esetében az 1080/1945. ME rendelet 20 §-ában felsorolt határozatok valamelyikét hozza, egyszersmind megteheti az említett § utolsóelőtti és utolsó bekezdésében megjelölt intézkedéseket is.

(2) A népbiróság az elsőfoku határozatnak a 12. § alapján történt megsemmisítése esetében a szükséghez képest egészben vagy részben megismételheti az ügy elsőfokú tárgyalását is s tárgyalásának eredménye alapján az 1080/ 1945. ME rendelet 20 §-ában felsorolt határozatok valamelyikét hozza, egyszersmind megteheti az említett §- utolsóelőtti és utolsó bekezdésében megjelölt intézkedéseket is.

14. §

(1) A népbiróság megsemmisíti az igazoló-bizottság határozatát és az igazolóeljárást megszünteti, ha az igazolóbizottság

a) olyan személy ügyében hozott határozatot, akivel szemben nincs helye igazolóeljárásnak;

b) az 1080/1945. ME rendelet 25. §-a második bekezdésének esetéi kivéve olyan személy ügyében hozott határozatot, akivel szemben ugyanazon minőségében már jogerős határozatot hoztak;

c) az igazolási ügyben nem volt illetékes.

(2) Az előbbi bekezdés c) pontja esetében a népbiróság az ügy iratait az illetékes igazolóbizottsághoz teszi át.

15. §

(1) A népbiróság az igazolóbizottság határozatát egész terjedelmében bírálja felül.

(2) Az igazolóeljárás alá vont személy fer-hére akkor is lehet az elsőfoku határozatot súlyosbítani, ha egyedül ő fellebbezett.

16. §

Ha ugyanazon személy ellen más-más minőségéből kifolyólag több külön igazolóeljárást folytattak, a fellebbezési eljárásban is külön-külön határozatokat kell vele szemben hozni.

17. §

(1) A népbiróság határozata ellen további jogorvoslatnak helye nincs.

(2) A fellebbezési eljárás befejezése után a népbiróság irásbafoglalt határozatát a vezetőbíró az igazolás alá vont személy részére kézbesiti s egyszersmind megteszi azokat az intézkedéseket, amelyeket az 1.080/1945. ME rendelet szerint az igazolóbizottság köteles határozatának jogerőre emelkedése esetében megtenni

18. §

Amennyiben a jelen rendeletből más nem következik, a népbiróság eljárására egyébként a 81/1945. ME számú és az 1.440/1945, ME rendelet rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni,

II. FEJEZET

Az 1080/1945. ME rendelet módosítása

19. §

(1) Vezető állást betöltött közalkalmazottnak, úgyszintén itélőbírónak igazolási ügyében az eljárást soronkivül kell megindítani és folytatni, tekintet nélkül arra. hogy az igazolás alá vont személy szolgálati helyéről a vörös hadsereg bevonulása előtt eltávozott-e vagy sem (1080/1945. ME rendelet 12. §-a).

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezést az ügyvédekre is alkalmazni kell.

20 §

(1) Ha ugyanazon személlyel szemben különböző minőségében több igazolóbizottság előtt folyik eljárás, minden igazolóeljárást külön kell folytatni és azokban külön-külön határozatokat kell hozni.

(2) Az, hogy valakivel szemben egyik minőségében már jogerős határozatot hoztak, nem szolgálhat okul arra, hogy a másik minőségében vele szemben az igazolóeljárást megszüntessék vagy annak megindítását mellőzze:

21. §

(1) Az 1080/1945. ME száma rendelet 24. § ának első és negyedik bekezdése akként módosíttatik, hogy fellebbezéssel a jelen rendelet 1. §-ának (1) bekezdése értelmében illetékes népbirósághoz lehet élni, illetőleg a fellebbezést ehhez a népbirósághoz kell felterjeszteni.

(2) Az 1080/1945. ME rendelet 24. §-ának harmadik bekezdésé azzal egészíttetik ki, hogy az ott említettek fellebbezéssé! élhetnek az igazolóbizottság határozata ellen azonkívül, hogy:

a) az igazolóbizottság nem volt szabályszerűen megalakítva, vagy hogy az igazolóbizottság olyan határozatot hozott, amelyet az 1080/1945. ME rendelet vagy az ezt kiegészítő jogszabály nem ismer, - abból az okból is, hogy

b) az igazolóbizottságban olyan tag szerepelt, aki az 1080/1945. ME rendelet 6. §-a szerint nem lehet az igazolóbizottság tagja, vagy akit az említett rendelet 8. §-a az igazolóeljárásból kizár;

c) a nyilvánosságot kizárták,

d) az igazolás alá vont személyt elfogadható ok néikül elzárták az elől, hogy a tárgyaláson a tanúhoz kérdést intézzen vagy a tanú vallomására észrevételeit megtegye és ez a szabálysértés a határozatra befolyással volt,

e) az igazolóbizottság olyan személy ügyében hozott határozatot, akivel szemben nincs helye igazoló eljárásnak,

f) az igazolóbizottság - az 1080/1945. ME rendelet 25. §-a második bekezdésének esetét kivéve - olyan személy ügyében hozott határozatot, akivel szemben ugyanazon minőségében már jogerős határozatot hoztak,

végül

g) az igazolási ügyben olyan igazolóbizottság hozott határozatot, amelyik nem volt illetékes.

(3) A (2) bekezdés a)-g) pontjainak eseteiben a fellebbezést a határozat kihirdetésétől, illetőleg ha olyan igazolás alá vont él fellebbezéssel, aki a határozat kihirdetésekor nem volt jelen, az indokolt határozat kézbesítésétől számított három nap alatt írásban kell bejelenteni. Az 1080/1945. ME rendelet 24. §-ának első és második bekezdésében megjelölt okból használható fellebbezés bejelentése tekintetében ugyanannak a §-nak negyedik és hetedik bekezdése továbbra is irányadó marad, azzal a kiegészítéssel azonban, hogy a határozat kihirdetése után nyomban bejelentett fellebbezést a határozat kihirdetésétől számított három napon belül írásban indokolni lehet.

(4) A jelen rendelet hatálybalépése előtt az igazolóbizottság által befejezett ügyben a (2) bekezdés a)-g) pontjai alapján a jelen rendelet hatálybalépésétől számított tizenöt napon belül írásbeli fellebbezés, beadásának van helye.

22. §

(1) Az írásbeli fellebbezést az ígazolóbizottságnál kell beadni. Az írásbeli fellebbezést ügyvéd utján, annak ellenjegyzésével is be lehet adni.

(2) Az igazolóbizottság a nála akár szóval előterjesztett, akár írásban beadott fellebbezést semmilyen cimen vissza nem utasíthatja, hanem azt minden esetben az ügy irataival együtt az illetékes népbirósághoz köteles felterjeszteni.

III. FEJEZET

Hatálybalépés

23. §

(1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; rendelkezéseit mind a közalkalmazottak igazolási ügyeiben, mind pedig azokban az egyéb igazolási ügyekben is alkalmazni kell, amelyekre nézve az irányadó jogszabály - a különleges jogszabályok megállapítása mellett - egyebekben a közalkalmazottak igazolásáról szóló 1080/1945. ME rendelet rendelkezéseinek megfelelő alkalmazását rendeli el.

(2) Az 1440/1945. ME rendelet 26. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.

Budapest 1945. évi június hó 27-én.

Miklós Béla s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék