90010/1947. FM rendelet
a mezőgazdasági traktoruk és traktoros talajmívelőgépek bejelentésének, nyilvántartásának, tulajdonjogi igazolásának, stb. szabályozásáról szóló 8130/1946. ME rendelet egyes rendelkezéseinek végrehajtása tárgyában (11. számú Végrehajtási utasítás)
A mezőgazdasági traktorok és traktoros talajmívelő gépek bejelentésének, nyilvántartásának, tulajdonjogi igazolásának, forgalmának, használatának és igénybevételének szabályozásáról szóló 8130/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 168. szám, a továbbiakban: R.) 19. §-ában kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel egyetértve a következőket rendelem:
1. §
A jelen rendelet alkalmazása szempontjából mezőgazdasági traktor az olyan vontatógép, amely szerkezeténél fogva elsősorban talajmivelő eszközök vontatására alkalmas, valamint az olyan vontatógép, amely a hatályban lévő rendelkezések szerint a közúti gépjáróművekre megszabott műszaki előírásoknak nem felel meg.
I. A mezőgazdasági traktorok tulajdonjogi igazolása, traktorigazolványok és nyilvántartási számtáblák kiadása és azok visszavonása
2. §
(1) A jelen rendelet hatálybalépése után minden olyan természetes, vagy jogi személy részére, aki valamely mezőgazdasági traktor, illetőleg traktorroncs (a továbbiakban: traktor) tulajdonjogának a megszerzését az 5. §-ban szabályozott igazoló eljárás során igazolja, a R 14. §-ában említett "Mezőgazdasági traktorigazolvány"-t, továbbá nyilvántartási számtáblát kell a 15. §-ban megállapított dij befizetésének igazolása után kiállítani, illetőleg kiadni.
(2) Mezőgazdasági traktorigazolvány, illetőleg nyilvántartási számtábla kiállításának van helye akár üzemképes, akár üzemképtelen, akár hiányos mezőgazdasági traktorra. Egyes traktoralkatrészekre, illetőleg tartozékokra külön igazolvány és nyilvántartási számtábla kiállításának helye nincs.
3. §
Az 1947. évi június hó 15. napjától kezdődően csak a 2. § (1) bekezdésében említett "Mezőgazdasági traktorigazolvány"-nyal, továbbá nyilvántartási számtáblával ellátott traktor lehet valamely természetes vagy jogi személy birtokában. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a gyár, vagy gyári képviselet, valamint a hatósági jogosítvány alapján mezőgazdasági gépkereskedéssel foglalkozó kereskedő tulajdonában (birtokában) lévő uj mezőgazdasági traktorokra.
4. §
(1) A "Mezőgazdasági traktorigazolvány" a mezőgazdasági traktor tulajdonosának a nevére kiállított, az ország egész területére érvényes, a traktor üzembentartására jogosító olyan hatósági engedély, amely vagyonjogi forgalom tárgya nem lehet, másra át nem ruházható és az ellenkezd bizonyításáig az abban megjelölt traktor tulajdonjogának az igazolására szolgál.
(2) Tulajdonjogfenntartással történt adás-vétel esetében a traktorigazolványt a vevő - mint a traktor jogos birtokosa - nevére kell kiállítani, de a traktorigazolvány hátlapján fel kell tüntetni, hogy a tulajdonjog fenntartása folytán az a név és lakhely szerint megjelölt eladót, vagy jogutódját illeti. Ezt a feljegyzést csak az eladó, vagy jogutódjának engedélye alapján lehet törölni. A törlést a traktorigazolványra az engedélyre való hivatkozás mellett rá kell vezetni. A törlést a járási gazdasági felügyelőnél kell kérni.
(3) Ha valamely mezőgazdasági traktort a tulajdonos tudtával és beleegyezésével harmadik személy tart birtokában (jogos birtokos, üzembentartó), ezt a körülményt az utóbbi nevének, lakcimének, továbbá a traktor telephelyének pontos megjelölésével a traktor-igazolvány hátlapján fel kell tüntetni. Ilyen esetben a tulajdonos köteles a traktorigazolványt az üzembentartó (jogos birtokos) kezeihez kiadni. A traktorigazolvány birtoka az ellenkező bizonyításáig a traktor jogszerű birtokát (üzembentartását) igazolja.
(4) Ha a (3) bekezdésben említett körülmény a tulajdonjogra vonatkozó igazoló eljárás lefolytatása előtt következett be, azt az igazoló eljárást lefolytató kiküldöttek, ha pedig az igazoló eljárás lefolytatása után következik be, azt a járási gazdasági felügyelő vezeti rá a traktorigazolvány hátlapjára és az 54637/1946. FM körrendelet értelmében vezetett traktornyilvántartásba is feljegyzi.
(5) A traktor üzembentartójául (jogos birtokosául) csak az jegyezhető be, aki hiteltérdemlően igazolja, hogy a traktort a tulajdonos engedélyével tartja birtokában, illetőleg üzemben.
(6) Mezőgazdasági traktor a tulajdonos, Illetőleg harmadik személy által csak traktorigazolvány birtokában tartható üzemben; harmadik személy által való üzembentartás esetén a traktorigazolványnak a (3) bekezdésben emlitett adatokat is kell tartalmaznia.
5. §
A traktor tulajdonjogára vonatkozó igazoló eljárást a földmívelésügyi miniszter által kiküldött és erre feljogosított bizottság körzetenkint folytatja le az esetleges külön meghívott hatósági személyek jelenlétében. A bizottság egyik tagját a pénzügyminiszter jelöli ki. A körzetek területét és az egyes körzetekben az eljárás lefolytatásának helyét és idejét a földmívelésügyi miniszter állapítja mg, Az eljárás folyamatbatételéről az érdekeltek az illetékes községi elöljáróság (polgármester) utján nyernek előre értésítést.
6. §
A mezőgazdasági traktorigazolványt annak részére kell kiállítani, aki valamely mezőgazdasági traktor tulajdonjogának a megszerzését közokirattal, vagy egyébként hiteltérdemlően igazolja.
7. §
(1) A mezőgazdasági traktor tulajdonjogának a megszerzését az igazoló eljárás során csak
a) eredeti gyári számlával,
b) jogerős bírói ítélettel,
c) jogerős hagyatékátadó végzéssel,
d) birói árverési jegyzőkönyvvel,
e) az 1945: VI. törvénycikkbe iktatott 600/1945. ME rendelet alapján hozott juttatást rendelő határozattal,
f) a R hatálybalépése - vagyis az 1946. évi július hó 27. napja - előtt a Magyar Országos Gépjármű Üzemi Rt. cég által az elhagyott gépjárműroncsok összegyűjtéséről és értékesítéséről szóló 6700/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny, 131. szám) 5. és 6. §-ai értelmében kiállított "Gépjármű eladási igazolvány"-nyal, továbbá
g) az illetékes pénzügyi halóság által az 1944. évi október hó 15. napja előtt kiadott adómentes üzemanyag felhasználására szóló engedéllyel lehet hiteltérdemlően igazolni.
(2) Ha a tulajdonjog az igazoló eljárás során az előző bekezdésben emlitett bizonyítékok bármelyike alapján minden kétséget kizáróan megállapítható, és a 15. §-ban irt kiállítási dij befizetése is igazoltatik, a traktorigazolványt ki kell állítani és az érdekeltnek átvételi elismervény ellenében ki kell adni.
(3) Ha a tulajdonjog kétséget kizáróan meg nem állapítható, vagy ha azt valamely érdekelt nem az (1) bekezdésben megjelölt bizonyítékokkal kívánja igazolni és azok alapján a tulajdonjog igazolási kérelem elutasitandónak nem látszik, az iratokat a földmívelésügyi miniszterhez kell felterjeszteni. Ebben az esetben a tulajdonjog igazolása kérdésében a földmívelésügyi miniszter határoz.
(4) Amennyiben valaki traktorét akár gépkereskedőtől, akár pedig más tulajdonostól szerezte, a tulajdonjog megszerzésének igazolásául a szerződés csak abban az esetben fogadható el, ha az eladó a traktorra vonatkozó korábbi tulajdonjogszerzését az (1) bekezdésben foglalt módon igazolni tudja
8. §
(1) A traktor tulajdonjogának a 7. §-ban foglaltak szerint történt igazolását és annak alapján a traktorigazolvány kiállítását, valamint azt, hogy az milyen jelű és gyártmányú traktorra, továbbá kinek a nevére állíttatott ki, a Magyar Közlönyben, valamint a traktor telephelye szerint illetékes községben a szokásos módon közhírré kell tenni.
(2) A tulajdonjog igazolása, illetőleg a traktorigazolvány kiállítása kérdésében hozott határozat ellen a közhirrétételtől számított 30 napon belül részletesen indokolt észrevételt lehet benyújtani a földmívelésügyi miniszterhez, de csak azon az alapon, hogy a traktor tulajdonjoga nem a traktorigazolványban megjelölt személyt illeti. Az észrevételben meg kell jelölni a jogos tulajdonos, valamint az észrevételt tevő személy nevét és pontos lakcimét.
(3) A községi előljáróság (polgármesteri a hatósága területén tároló traktorokra vonatkozóan kiadott traktorigazolványok tekintetében hivatalos tudomására jutott körülményeket köteles a (2) bekezdésben megállapított határidőn belül avégből jelenteni, hogy a traktorigazolvány a traktor jogos tulajdonosának a nevére állíttassék ki.
(4) Az előbbi (2) és (3) bekezdés alapján benyújtott észrevétel, illetőleg jelentés folytán a földmívelésügyi miniszter a tulajdonjog igazolásának a kérdését újból elbírálja és annak eredményéhez képest a traktorigazolványt vagy hatályában fenntartja, vagy visszavonja. Utóbbi esetben a visszavonás foganatosítására illetékes járási gazdasági felügyelőt utasítja.
(5) A földmívelésügyi miniszternek a (2) bekezdés alapján beadott észrevétel tárgyában hozott határozata ellen további észrevételnek helye nincs.
9. §
(1) A 6-7. és 8. §-ok alapján kiállított traktorigazolvány csak az alábbi 10. §-ban szabályozott azonosítási eljárás lefolytatása után és annak eredményéhez képest válik véglegessé. Amig valamely traktorigazolvány véglegessé nem válik, azt a földmívelésügyi miniszter a 8. § (4) bekezdésében emlitett eseten kivül az azonosítási eljárás eredménye alapján is indokolt határozattal bármikor visszavonhatja. E határozat ellen jogorvoslatnak helye nincs. A visszavonást elrendelő határozat alapján az igazolvány tényleges bevonása a járási gazdasági felügyelőség útján történik.
(2) Ha a földmívelésügyi miniszter valamely traktorigazolvány visszavonását rendeli el, az igazolványt annak birtokosa köteles az illetékes járási gazdasági felügyelő felhívására visszaszolgáltatni.
10. §
(1) A 6-7. és 8. §-ok értelmében kiállitott traktorigazolványokban megjelölt adatok alapján a traktorokat telephelyükön azonosítási eljárásnak kell aláveni. Az azonosítás a helyszínen talált összes traktoradatoknak a traktorigazolvány adataival való összehasonlítása által történik.
(2) Ha az előbbi bekezdésben emlitett azonosítási eljárás eredményeként a megszemlélt traktornak az igazolványban megjelölt traktorral való azonossága kétséget kizáróan megállapítható, ezt a körülményt az azonosítást végző kiküldöttek a traktorigazolványban feljegyzik és a feljegyzési kelettel, valamint aláírással látják el.
(3) Ha az (1) bekezdésben említett azonosítási eljárás során az nyer megállapítást, hogy a megszemlélt traktor nem azonos az igazolványban megjelölt traktorral, erről a kiküldöttek a traktoron talált adatok részletes megjelölésével jegyzőkönyvet, az alkatrészekről és azok állapotáról részletes leltárt vesznek fel, a traktorigazolványt pedig bevonják és annak visszavonása kérdésében való határozás végett a földmívelésügyi miniszterhez felterjesztik.
(4) Az előbbi bekezdés esetében a traktort annak birtokosa köteles további intézkedésig kellő gondossággal megőrizni.
11. §
(1) A véglegessé vált traktorigazolvány visszavonásának csak abban az esetben van helye,
a) ha a mezőgazdasági traktor bármi oknál fogva (tűzvész, robbanás, stb.) megsemmisül, vagy elpusztul, vagy végleg használhatatlanná válik,
b) ha a traktor tulajdonosának személyében változás áll be.
(2) A végleges traktorigazolvány visszavonása hivatalból, vagy kérelemre történik.
(3) A (2) bekezdésben emlitett visszavonás iránti kérelmeket az (1) bekezdésben irt körülmények bekövetkezésétől számított 15 nap alatt kell a vonatkozó traktorigazolvánnyal együtt a járási gazdasági felügyelő utján a földmívelésügyi miniszterhez benyújtani.
12. §
(1) Ha a jelen rendelet alapján végleges traktorigazolvánnyal ellátott traktorra vonatkozó tulajdonjog tekintetében bármi címen változás áll be, az uj tulajdonos köteles a változás bekövetkezésétől számított 15 nap alatt tulajdonjogának hiteltérdemlő igazolása mellett a járási gazdasági felügyelő utján a földmívelésügyi minisztertől uj traktorigazolvány kiállítását kérni.
(2) Gyári - uj mezőgazdasági traktornak a vevő lakhelyén lefolytatandó igazoló eljárás befejezése után történő megvétele esetén a nem gépkereskedő vevő köteles a vételről szóló számlát, illetőleg egyéb okiratot a jogügylet létrejöttétől számított 15 napon belül a járási gazdasági felügyelő utján a földmívelésügyi miniszterhez felterjeszteni és annak alapján traktorigazolvány kiállítását kérni.
13. §
(1) Ha valamely traktorigazolvány elvész, vagy megsemmisül, ezt az illetékes járási gazdasági felügyelő útján a földmívelésügyi miniszternek nyomban be kell jelenteni.
(2) A földmívelésügyi miniszter az elveszett igazolványt - ha az annak felkutatása céljából folyamatba tett nyomozás eredményre nem vezet, - érvénytelennek nyilvánítja, azt a hivatalos lapban a fél költségére egyszer közzéteszi, a traktor tulajdonosának pedig az országos központi nyilvántartás törzslapjáról másodlatot ad ki és ezt a törzslapon feljegyzi. Ha az eredeti traktorigazolvány megkerül, a másodlatot a földmívelésügyi miniszternek azonnal vissza kell szolgáltatni.
(3) A traktorigazolvány megsemmisülése esetén a földmívelésügyi miniszter a hivatalos lapban közzététel mellett a (2) bekezdésben foglaltak szerint ugyancsak másodlatot ad ki
14. §
(1) A traktorigazolvány kiadásával egyidejűleg traktornyilvántartási számtáblát (a továbbiakban: nyilvántartási számtábla) keli kiszolgáltatni, amely a mezőgazdasági traktorokról vezetett országos központi nyilvántartásnak az illető traktorra vonatkozó sorszámát tartalmazza. Az igy nyert traktornyilvántartási számot a traktor alvázába is be kell ütni; ezt a nyilvántartási számot a traktor mindvégig megtartja. A nyilvántartási számtábla a traktor közuti forgalomban tartására igényt nem biztosit.
(2) Ha a traktor megsemmisül, vagy véglegesen használhatatlanná válik, a traktorigazolvánnyal együtt a nyilvántartási számtáblát is vissza kell szolgáltatni.
(3) A nyilvántartási számtábla esetleges elvesztését, megsemmisülését, vagy használhatatlanná válását uj - azonos számú - nyilvántartási számtábla kiadása végett azonnal be kell jelenteni a földmívelésügyi miniszternek.
15. §
(1) A jelen rendelet alapján lefolytatott tulajdonjog igazoló és azonosítási eljárásért száz forint eljárási dijai, az ideiglenes mezőgazdasági traktorigazolványért harminc forint, a nyilvántartási számtábláért pedig hetven forint kiállítási dijat, összesen tehát kétszáz forintot kell egy összegben előre befizetni.
(2) A traktorigazolvány, illetőleg a traktor nyilvántartási számtábla elvesztése vagy megsemmisülése esetén, továbbá a traktor tulajdonjogában beállott változás folytán kiadott uj traktorigazolványért, illetőleg nyilvántartási számtábláért ugyancsak az (1) bekezdésben megállapított kiállítási dijakat kell fizetni.
(3) Az eljárási, illetőleg kiállítási dijat a 161.202 számu, "F. M. Traktorjavítási akció letéti számla Budapest" elnevezésű postatakarékpénztári csekkszámlára kell befizetni.
(4) Az előző bekezdésekben megállapított dijak befizetése előtt a traktorigazolvány ésnyilvántartási számtábla ki nem adható.
(5) Az előző bekezdések alapján befizetett traktorigazolvány és nyilvántartási számtábla kiállítási dij csak akkor követelhető vissza, ha a traktorigazolvány, illetőleg a nyilvántartási számtábla az igazoló eljárás eredményeként ki nem adatott, vagy a 8. § (4) bekezdése értelmében visszavonatott.
II. A traktorok és traktorigazolványok országos központi nyilvántartása
16. §
(1) Minden, az ország területén tároló és igazolt tulajdonban lévő mezőgazdasági traktorról, továbbá az azokra kiadott traktorigazolványokról, valamint nyilvántartási számtáblákról országos központi (kartoték) nyilvántartást kell vezetni.
(2) A traktorigazolvány és a nyilvántartási számtábla sorszámául a központi nyilvántartásnak az illető traktorra vonatkozó folyószámát kell bevezetni.
III. A mezőgazdasági traktorok tulajdonjogi forgalmának és szállításának szabályozása
17. §
(1) Mezőgazdasági traktort előállító gyár, vagy mezőgazdasági gépek adásvételével hatósági engedély alapján foglalkozó kereskedő gyári uj mezőgazdasági traktort minden külön hatósági engedély nélkül elidegeníthet.
(2) Ha a gyár, vagy kereskedő használt traktort, vagy ha bármely más természetes vagy jogi személy akár gyári uj, akár használt (üzemképes, üzemképtelen, vagy hiányos) traktort akar elidegeníteni, köteles ehhez a földmívelésügyi miniszter előzetes engedélyét kérni.
(3) A traktor elidegenítésére vonatkozó engedély iránti kérelmet annál a járási gazdasági felügyelőnél kell előterjesztem, akinek működési területén az elidegeniteni szándékolt traktor telephelye van.
(4) A kérvényben be kell jelenteni az elidegenitendő traktor pontos adatait, (gyártmányát, gyártási szániát, lóerejét és a már esetleg (kialkudott vételárát) és a kérvényhez csatolni kell a vevő pontos nevére, lakcímére, állandó foglalkozására és annak bizonyítására vonatkozó községi bizonyítványt, hogy az adásvételi ügylet engedélyezése és létrejötte esetén hol lesz a traktor állandó telephelye.
(5) Az engedély iránti kérelmet a járási gazdasági felügyelő köteles indokolt véleményével együtt a földmívelésügyi miniszterhez felterjeszteni. Véleményében különösen arra nézve kell nyilatkoznia, hogy a traktornak esetleg más községbe való végleges elszállítása nem veszélyezteti-e az illető járás mezőgazdasági termelésének a folytonosságához fűződő érdekeket.
18. §
(1) A traktor elidegenítésének engedélyezése kérdésében a földmívelésügyi miniszter dönt. Határozata ellen jogorvoslatnak helye nincs.
(2) Az elidegenitésre vonatkozó engedély iránti kérelem elutasítása esetén a vonatkozó határozat kézhezvételétől számított 6 hónapon belül ugyanaz a kérelem meg nem ismételhető.
10. §
(1) Gyári uj traktort a gyár, vagy mezőgazdasági gépek adásvételével hatósági jogosítvány alapján foglalkozó kereskedő az ország halárain belül külön engedély nélkül szállíthat.
(2) Gyári uj traktort az (1) bekezdésben nem említett természetes, vagy jogi személy, használt traktort pedig bárki csak a földmívelésügyi miniszter előzetes engedélyével szállíthatja el véglegesen eddigi állandó telephelyéről más telephelyre és csak a földmívelésügyi miniszter előzetes engedélyével szerelheti, vagy szereltetheti szét véglegesen.
(3) A végleges elszállítás, illetőleg a végleges szétszerelés engedélyezése iránti indokolt kérelmeket a járási gazdasági felügyelőnél kell benyújtani és ahhoz a traktorigazolványt, - végleges szétszerelés esetén pedig a nyilvántartási számtáblát is - csatolni kell.
(4) A kérvényt és a traktorigazolványt, illetőleg nyilvántartási számtáblát a járási gazdasági felügyelő a 17. § (5) bekezdésében foglaltak szerint készítendő javaslatával együtt felterjeszti a földmívelésügyi miniszterhez.
(5) A kérelem felöl a földmívelésügyi miniszter végérvényesen határoz és végleges elszállítás engedélyezése esetén a kérvényezőt, valamint a régi és uj telephely szerint illetékes járási gazdasági felügyelői egyidejűleg értesíti. Ha a traktor végleges elszállítása engedélyeztetett, a traktor végleges uj telephelyét az országos központi nyilvántartásba, valamint a traktorigazolványba is fel kell jegyezni és az utóbbit annak megtörténte után a kérelmezőnek vissza kell küldeni.
(6) Azt, hogy a traktor az (5) bekezdésben emiitett engedélyben megjelölt végleges uj telephelyére ténylegesen elszállíttatott, a traktor tulajdonosa (birtokosa) köteles az uj telephely szerint illetékes járási gazdasági felügyelőnek bejelenteni.
(7) A földmívelésügyi miniszter valamely traktor végleges szétszerelésének engedélyezését ahhoz a feltételhez kötheti, hogy a traktor tulajdonosa (birtokosa) köteles a traktor használható állapotban lévő egyes alkatrészeit az államkincstárnak, vagy valamely más traktor tulajdonosának (birtokosának) záros határidő kitüzése mellett megvételre felajánlani. Ilyen esetben az is kiköthető, hogy a traktor szétszerelése csak az erre kiküldött hivatalos megbizott jelenlétében és részletes leltár felvétele mellett foganatosítható.
(8) Ha a földmívelésügyi miniszter valamely traktor végleges szétszerelését engedélyezte, erről a kérvényezőt és az illetékes járási gazdasági felügyelőt az előbbi bekezdésben foglaltaknak megfelelően értesíti.
IV. A mezőgazdasági traktorok korábbi igazolványának bevonása
20. §
(1) A jelen rendelet alapján kiállított végleges "Mezőgazdasági traktorigazolvány"-ok kiadása után a mezőgazdasági traktorokra vonatkozóan korábban kiadott bármilyen hatósági igazolvány vagy hatósági engedély, - ideértve a 6700/1946. ME rendelet 5., 6. §-ai alapján a R. hatálybalépése után kiadott "Gépjármű eladási igazolvány"-okat is, -hatályát veszti.
V. A mezőgazdasági traktorok igénybevétele és juttatása
21. §
(1) Aföldmívelésügyi miniszter azt a traktort (traktorroncsot), amelynek tulajdonosa ismeretlen helyen tartózkodik, vagy amelyre vonatkozó tulajdonjog megszerzése a 7. §-ban foglaltak szerint nem igazoltatott, vagy amelynek jelenlegi birtokosa (birlalója) birtoklásának (birlalásának) jogszerűségét igazolni nem tudja, továbbá, amelyet jelenleg is elhagyott traktorként senki sem tart birtokában, az államkincstár javára véglegesen igénybeveszi.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából valamely traktor jogszerű birtokosának csak azt lehet tekinteni, aki annak birtokába (birlalatába) a 4. § (3) bekezdésében foglaltak alapján, továbbá mint a tulajdonos felmenője, házastársa, vagy törvényes leszármazója, vagy végül az Elhagyott Javak Kormánybiztosának a R. hatálybalépése előtt tett intézkedése folytán jutott.
(3) Az (1) bekezdésben emlitett traktorok igénybevétele kérdésében a földmívelésügyi miniszter indokolt határozatot hoz és határozatát az érdekelt birtokossal írásban közli.
(4) A földmívelésügyi miniszternek az előbbi bekezdés értelmében hozott határozata ellen annak kézbesítésétől számított 15 napon belül a budapesti ítélőtáblához halasztó hatállyal nem bíró panasznak van helye azon az alapon, hogy az igénybevételnek a 21. § (1) bekezdésében u-t előfeltételei nem forognak fenn. A panaszt a budapesti ítélőtáblához címezve a határozatban megjelölt helyen kell benyújtani.
22. §
(1) Az előbbi § értelmében igénybevett traktort a földmívelésügyi miniszter - tekintet nélkül arra, hogy az igénybevételi határozat ellen jogorvoslatot adtak-e be, vagy sem -Jelenlegi telephelyén zár alá veszi és - amenynyiben azt nem az eddigi birtokos részére juttatja, - elszállításáról rendelkezik. A lefoglalásról, illetőleg elszállításról a traktor alkatrészeinek részletes felsorolásával, vagy annak megjelölésével, hogy az üzemképes állapotban szállíttatott el, két példányban kiállított jegyzőkönyvet kell felvenni és annak egy példányát a volt birtokosnak kell visszahagyni.
(2) A senki által birtokban nem tartott mezőgazdasági traktor lefoglalásáról és elszállításáról azt, akinek ingatlanán a mezőgazdasági traktor fekszik, hivatalos irattal értesíteni kell. Ha a traktor közterületen, vagy nem lakott helyen fekszik, a lefoglalásról, illetőleg az elszállításról Budapesten a kerületi előljáróságot, más városokban a polgármestert, kis- és nagyközségekben pedig a községi előljáróságot kell értesíteni.
23. §
(1) A jelen rendelet 21. §-a alapján az államkincstár javára véglegesen igénybevett mezőgazdasági traktorért a birtokos ellenértéket nem követelhet, a traktor üzemképes állapotba helyezésével kapcsolatban felmerült és igazolt szükséges és hasznos beruházásainak a megtérítését azonban - ha azok a traktornak a köteles gondosság melletti rendeltetésszerű üzembentartásával származhatott jövedelméből fedezetet nem nyernek -, a beruházásnak az igénybevételkori közönséges forgalmi értéke erejéig kívánhatja.
(2) Ha a földmívelésügyi miniszter az igénybevett traktort a korábbi birtokos részére juttatja, a korábbi birtokos az (1) bekezdésben emlitett beruházások megtérítésére vagy betudására igényt nem tarthat.
(3) A beruházások megtérítése iránti igényt a traktor elszállításakor, de legkésőbben az elszállítástól számított 30 napon belül kell a földmívelésügyi miniszternél előterjeszteni, aki a térítés és annak összegszerűsége tekintetében határozattal dönt.
(4) A határozattal meg nem elégedő fél esetleges további igényeit a törvény rendes útján érvényesítheti.
24. §
(1) A 21. § alapján véglegesen igénybevett traktor tulajdonjoga a határozat jogerőre emelkedésével az államra száll át.
(2) Az (1) bekezdés értelmében az állam tulajdonába kerüli traktorokat a földmívelésügyi miniszter vagy az állam tulajdonában tartja és a mezőgazdasági termelés érdekében való üzembentartásra az Állami Mezőgazdasági Gépszolgálatnak adja át, vagy pedig indokolt határozattal térítés ellenében véglegesen, vagy, ideiglenesen a R 9. §-ának (1) bekezdésében, illetőleg a 11. §-ában említett jogi, vagy természetes személynek juttatja.
25. §
(1) Ha a földmívelésügyi miniszter a 21. § értelmében véglegesen igénybevett mezőgazdasági traktort az előbbi § értelmében nem az Állami Mezőgazdasági Gépszolgálatnak adja át, azt - juttatás esetén - elsősorban szabályszerűen megalakult földmivesszövetkezetnek, méltányos és indokolt esetben pedig harmadik személynek lehet juttatni. Üzemképes traktornak harmadik személy részére juttatása esetében a korábbi birtokos előnyben részesittetik, ha hiteltérdemlően igazolja, hogy a traktort ő helyezte üzemképes állapotba és azt a mezőgazdaság érdekednek megfelelő munkára használta. Üzemképtelen traktor juttatásánál előnyben kell részesíteni azt, aki a traktornak záros határidőn belül kijavítására, illetőleg üzembehelyezésére kötelezettséget vállal.
(2) Egyenlő feltételek melleit a juttatásnál előnyben kell részesíteni azt, aki traktorát a R 2. §-ának (2) bekezdésében irt körülmények közölt vesztette el és azt visszaszerezni nem tudta.
(3) A juttatott köteles a traktoréit megállapított megváltási árat a megszabott batáridőben megfizetni és a traktort a mezőgazdasági érdekeknek megfelelően használni, annak kellő karbantartásáról, valamint üzembentartásáról gondoskodni.
26. §
(1) A 24. és 25. §-ok alapján véglegesen juttatott mezőgazdasági traktorokért a juttatásban részesítettek az alábbi táblázat szerinti összegekben megállapított megváltási árakat kötelesek fizetni:

(2) A megváltási árat a földmívelésügyi minisztérium 161.202. számú "FM Traktorjavítási akció letéti számla Budapest" elnevezésű postatakarékpénztári csekkszámlája javára kell befizetni.
27. §
(1) A földmívelésügyi miniszter a 26. § szerint megállapított megváltási ár fizetésére - méltányos esetben - részletfizetési kedvezményt engedélyezhet azzal a feltétellel, hogy a megváltási ár egyharmada a traktor birtokbavételekor, egyharmada legkésőbb az 1947. évi június hó 1. napjáig, további egyharmada pedig legkésőbb az 1947. évi október hó 1. napjáig fizetendő. Bármely részlet megfizetésének elmulasztása esetén a hátralékos vételár - egy összegben és egyszerre esedékessé válik. Részletfizetési kedvezmény engedélyezése esetén atraktor tulajdonjoga csak az utolsó részlet megfizetésével száll ál a juttatottra.
(2) A juttatott fizetési késedelme esetén az államkincstárnak joga van a traktort vagy a juttatott költségére elszállítani és azt a vételár csökkentésének céljából szabadkézből, vagy nyilvános árverésen eladni, vagy pedig az alábbi 28. § (1) bekezdésének c) pontjában biztosított visszavételi jogát gyakorolni.
28. §
(1) A földmívelésügyi miniszter a traktor juttatására vonatkozó határozatát a juttatástól számított két éven belül visszavonhatja és a traktort más részére juttathatja, ha a juttatott:
a) a trakort nem a mezőgazdasági termelés érdekeinek megfelelően használja,
b) a traktor kellő üzembentartásáról és karbantartásáról nem gondoskodik,
c) a megváltási ár fizetésére vonatkozó kötelezettségének a megszabott határidőben nem tesz eleget.
(2) A földmívelésügyi miniszter azt, hogy a juttatott a traktort kellően karbantartja-e, illetőleg a mezőgazdasági termelés érdekeinek, megfelelően üzemben tartja-e, megbizott közegei utján ellenőrizteti.
(3) Ha a földmívelésügyi miniszter a traktor juttatási határozatát az (1) bekezdés értelmében visszavonja és a traktort harmadik személynek juttatja, a korábbi juttatott csak arra a megváltási árrészre tarthat igényt, amit befizetett, de abból le kell vonni a traktornak a használat folytán bekövetkezett időközi értékcsökkenését.
29. §
A juttatást kimondó - illetőleg a juttatást visszavonó - határozat ellen jogorvoslatnak helye nincs.
30. §
A juttatásban részesített a megváltási ár befizetése után a juttatott traktor tulajdonjogának az országos központi traktornyilvántartásban nevére történő átírását és a 15. §-ban irt igazolványi kiállitási dij befizetésének igazolása alapján nevére szóló traktorigazolvány kiállítását kérheti. A megváltási ár teljes kiegyenlitéséig a traktor tulajdonjoga az államot illeti és azt csak e földmívelésügyi miniszter előzetes engedélyével szabad elidegeníteni, vagy megterhelni. A földmívelésügyi miniszter erre az időre a juttatottat a traktor adatait tartalmazó traktorhasználati engedéllyel látja el.
31. §
(1) A 21. § alapján véglegesen igénybevett mezőgazdasági traktor ismeretlen helyen tartózkodott korábbi igazolt tulajdonosa jelentkezése esetén a R. 13. §-ában foglalt rendelkezésnek megfelelő kártalanításban részesül. A 25. § értelmében véglegesen juttatott traktorért a 26. §-ban foglaltak szerint megállapított megváltási árat a korábbi tulajdonost a R. 13. §-a alapján megillető kártalanítás szempontjából a traktor valóságos és teljes becsértékének kell tekinteni.
(2) Ha az igénybevett traktor korábbi tulajdonosa olyan időben jelentkezik, amikor annak juttatása kérdésében határozat még nem hozatott, a földmívelésügyi miniszter a traktort az igazolt tulajdonos kérelmére az esetleges helyreállítási költségek megtérítése ellenében annak tulajdonába visszaadhatja. Ebben az esetben a tulajdonos a traktor időközi használatáért az államkincstártól kártalanítást nem követelhet.
32. §
(1) Amennyiben a cselekmény sulyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és a R. 18. §-ának (1) bekezdése szerint büntetendő az, aki
a) a mezőgazdasági traktorok tulajdonjogi igazolásával kapcsolatosan a földmívelésügyi miniszter felhívásának nem, vagy nem kellő időben tesz eleget,
b) a mezőgazdasági traktorok tulajdonjogi igazolásával kapcsolatosan szándékosan a valóságnak meg nem felelő bejelentést tesz s ezáltal a hatóságot megtéveszti, vagy megtéveszteni igyekszik,
c) a 3. és 14. §-ban foglalt rendelkezés ellenére az 1917. évi június hó 15. napja után traktort mezőgazdasági traktorigazolvány és nyilvántartási számtábla nélkül tart birtokában,
d) az 1947. évi június hó 15. napja után a 4. § rendelkezéseinek megfelelő mezőgazdasági traktorigazolvány nélkül, vagy általában traktorigazolvány nélkül tart traktort üzemben,
e) a 10. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a traktor megőrzéséről nem gondoskodik,
f) a 12. § (2) bekezdésében foglalt kötelezettségének nem tesz eleget,
g) a 17. § rendelkezései ellenére mezőgazdasági traktort a földmívelésügyi miniszter előzetes engedélye nélkül elidegenít,
h) a 18. § rendelkezései ellenére mezőgazdasági traktort a földmívelésügyi miniszter engedélye nélkül állandó telephelyéről véglegesen elszállít, vagy szétszerel,
f) mezőgazdasági traktort szándékosan üzemképtelenné tesz.
(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928: X. törvénycikk, valamint a 8960/1946. ME rendelet rendelkezései az irányadók, azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege 21.000 forint.
(3) Azt a mezőgazdasági traktort, illetőleg traktoralkatrészt, melyre nézve a kihágást elkövették, el kell kobozni. Az elkobzott traktort értékesítés végett a földmívelésügyi miniszter rendelkezésére kell átadni.
(4) A kihágás elkövetése esetében rendőrhatósági őrizet alá helyezésnek (internálásnak) is helye van.
(5) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbiróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929: XXX. törvénycikk 59. § (1) bekezdése 3. pontjának alkalmazása szempontjából szakminiszternek a földmívelésügyi minisztert kell tekinteni.
33. §
A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1947. évi január hó 8-án.
Dr. Bárányos Károly s. k.,
földmívelésügyi miniszter