Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11090/1948. (X. 31.) Korm. rendelet

egyes alkalmazottak szolgálattételre való átrendezéséről

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-áhan foglalt s legutóbb az 1948. XXIV. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Az illetékes miniszter a főfelügyelete alatt álló vállalatoktól egyes munkavállalókat egy évet meg nem haladó időre állami vállalatokhoz vagy állami hatóságokhoz (hivatalokhoz) rendelhet át. Nem állami vállalat munkavállalóját a jelen rendelet alapján szolgálattételre csak beleegyezésével lehet átrendelni.

(2) Az illetékes miniszter előterjesztésére a Gazdasági Főtanács állapítja meg azt a létszámkeretet, amelyen belül a miniszter az (1) bekezdés alapján munkavállalókat átrendelhet.

(3) Az államvasúti és postai alkalmazottakra a jelen rendelet nem nyer alkalmazást.

2. § (1) A jelen rendelet alkalmazásában illetékesnek azt a minisztert kell tekinteni, aki a vállalat felett az 5380/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 106. szám) 2. §-a értelmében a főfelügyeletet gyakorolja.

(2) A jelen rendelet alkalmazásában állami vállalatnak kell tekinteni azt a vállalatot, amely az 1948. XXXVII. tc. 1. §-a értelmében az állam tulajdonában vagy az állam rendelkezése alatt áll.

3. § (1) A szolgálattételre átrendelt munkavállaló szolgálati viszonya az elrendelés ideje alatt az eredeti munkáltatóval szemben változatlanul fennáll. Az átrendelés ideje alatt az eredeti munkáltató a szolgálati viszonyt rendes felmondással nem szüntetheti meg.

(2) Az átrendelést az a miniszter, akinek főfelügyelete alatt álló vállalathoz, hatósághoz, vagy hivatalhoz az átrendelés történt, bármikor megszüntetheti.

4. § (1) Az átrendelés ideje alatt a munkavállaló illetményét az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkársága állapítja meg.

(2) Ha az átrendelés folytán a munkavállaló átköltözése válik szükségessé, átköltöztetéséről az a vállalat (hatóság) gondoskodik, amelyhez a munkavállalót átrendelték, vagy az átköltözéssel kapcsolatos költségeket megtéríti.

(3) Az átrendelés ideje alatt a munkavállaló illetményét, úgyszintén azokat a közterheket, amelyek a szolgálati viszony alapján a munkáltatót terhelik, a munkáltató helyett az a vállalat, illetőleg hatóság (hivatal) folyósítja, amelyikhez a munkavállalót szolgálattételre átrendelték.

5. § Az átrendelés ideje alatt a munkavállaló esetleges nyugdíjintézeti tagságát megtartja, a munkáltatót terhelő nyugdíjjárulékokat az a vállalat, vagy hatóság (hivatal) viseli, amelyikhez a munkavállalót szolgálattételre átrendelték.

6. § (1) Ha a szolgálatra való átrendelés időtartama [1. § (1) bek.] eltelt, a munkavállalót szolgálattétel végett a korábbi munkáltató rendelkezésére kell bocsátani, kivéve, ha az illetékes miniszter a munkavállalót az állami vállalat, illetőleg hatóság (hivatal) szolgálatába véglegesen átveszi. Ha az átrendelés nem állami vállalattól történt, a munkavállaló végleges átvételéhez beleegyezése szükséges.

(2) Ha a munkavállaló átvétele az állami költségvetésben rendszeresített állásra való kinevezéssel történik, a közszolgálati alkalmazottakra vonatkozó szabályok szerint kell eljárni azzal, hogy ha a munkavállaló az eredeti szolgálati viszonya folytán nyugdíjigényt szerzett, a nyugdíjba beszámítható idejéhez nyugdíjintézeti tagságának idejét hozzá kell számítani.

(3) Ha az átvett munkavállaló szolgálati jogviszonya tekintetében a magánjog általános szabályait vagy a szerződéses, közszolgálati alkalmazottakra irányadó szabályokat kell alkalmazni, az átvett munkavállalónak a korábbi munkáltatóval szemben a szolgálati viszony megszüntetésével kapcsolatos illetményekre (felmondási járandóság, végkielégítés) igénye nincsen, a korábbi munkáltatónál eltöltött szolgálati idejét azonban úgy kell tekinteni, mintha azt is az új vállalatnál illetőleg hatóságnál (hivatalnál) töltötte volna el.

7. § (1) A magánjog szabályai szerint vagy szerződéses közszolgálati minőségben átvett munkavállaló - abban az esetben, ha számára megelőző szolgálati viszonya nyugellátást biztosított - az átvétel tényével az Állami Vállalatok Központi Nyugdíjpénztárának tagjává válik. A Központi Nyugdíjpénztár köteles figyelembe venni mindazt az időt, amelyet a munkavállaló tekintetében az átvétel időpontjában hatályos szabályzat (alapszabály, szerződés, stb.) rendelkezései szerint be kell számítani.

(2) Az (1) bekezdésben említett munkavállaló:

a) ha nyugellátását biztosító szolgálati viszonya az 1948. évi október hó 1. napja előtt kezdődött, a beszámítható javadalmazás, a kötelező öregségi biztosítás és a járulékviselés szempontjából egy tekintet alá esik azokkal a munkavállalókkal, akik a 9040/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 197. szám) 11. §-ának (2) bekezdése alapján vállak a Központi Nyugdíjpénztár tagjaivá;

b) ha pedig a szolgálati viszony az 1948. évi szeptember hó 30. napja után kezdődött, beszámítható javadalmazását maga választja, járulékát maga viseli és a kötelező öregségi biztosítás hatálya alá tartozik.

(3) Az a nyugdíjfizetésre kötelezett, akit a korábbi szolgálati viszony alapján nyugdíjfizetés terhelne, köteles a Központi Nyugdíjpénztár részére az esedékes nyugdíj összegének akkora hányadát megtéríteni, mint amilyen hányada az (1) bekezdés alapján beszámított idő a nyugdíjazásnál figyelembe vett összes tagsági időnek.

8. § (1) Azoknak a más vállalat létszámába tartozó munkavállalóknak az átrendelését, akik a jelen rendelet hatálybalépésekor hatósági intézkedés folytán állami vállalatnál, illetőleg hatóságnál (hivatalnál) teljesítenek szolgálatot, felül kell vizsgálni.

(2) Az a miniszter, akinek főfelügyelete alatt álló vállalathoz, illetőleg hatósághoz (hivatalhoz) az átrendelés történt, a felülvizsgálat alapján - a Kinevezési és Alkalmazási Bizottság (9510/1948. Korm. sz. r., Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 208 sz.) meghallgatása után - az (1) bekezdésben említett munkavállalók tekintetében a következő intézkedést teheti:

a) az átrendelést megszűnteti,

b) elrendeli, hogy az átrendezésre a jelen rendelet rendelkezései alkalmaztassanak,

c) a munkavállaló átvételét rendelheti el.

9. § (1) A jelen rendelet alapján átrendelt munkavállalók új szolgálati helyükön szolgálati fogadalmat lesznek.

(2) A jelen rendelet alapján átrendelt munkavállalókat büntetőjogi szabályok alkalmazása szempontjából közhivatalnokoknak kell tekinteni.

10. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1948. évi október hó 29-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök