11090/1948. (X. 31.) Korm. rendelet

egyes alkalmazottak szolgálattételre való átrendezéséről

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-áhan foglalt s legutóbb az 1948. XXIV. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Az illetékes miniszter a főfelügyelete alatt álló vállalatoktól egyes munkavállalókat egy évet meg nem haladó időre állami vállalatokhoz vagy állami hatóságokhoz (hivatalokhoz) rendelhet át. Nem állami vállalat munkavállalóját a jelen rendelet alapján szolgálattételre csak beleegyezésével lehet átrendelni.

(2) Az illetékes miniszter előterjesztésére a Gazdasági Főtanács állapítja meg azt a létszámkeretet, amelyen belül a miniszter az (1) bekezdés alapján munkavállalókat átrendelhet.

(3) Az államvasúti és postai alkalmazottakra a jelen rendelet nem nyer alkalmazást.

2. § (1) A jelen rendelet alkalmazásában illetékesnek azt a minisztert kell tekinteni, aki a vállalat felett az 5380/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 106. szám) 2. §-a értelmében a főfelügyeletet gyakorolja.

(2) A jelen rendelet alkalmazásában állami vállalatnak kell tekinteni azt a vállalatot, amely az 1948. XXXVII. tc. 1. §-a értelmében az állam tulajdonában vagy az állam rendelkezése alatt áll.

3. § (1) A szolgálattételre átrendelt munkavállaló szolgálati viszonya az elrendelés ideje alatt az eredeti munkáltatóval szemben változatlanul fennáll. Az átrendelés ideje alatt az eredeti munkáltató a szolgálati viszonyt rendes felmondással nem szüntetheti meg.

(2) Az átrendelést az a miniszter, akinek főfelügyelete alatt álló vállalathoz, hatósághoz, vagy hivatalhoz az átrendelés történt, bármikor megszüntetheti.

4. § (1) Az átrendelés ideje alatt a munkavállaló illetményét az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkársága állapítja meg.

(2) Ha az átrendelés folytán a munkavállaló átköltözése válik szükségessé, átköltöztetéséről az a vállalat (hatóság) gondoskodik, amelyhez a munkavállalót átrendelték, vagy az átköltözéssel kapcsolatos költségeket megtéríti.

(3) Az átrendelés ideje alatt a munkavállaló illetményét, úgyszintén azokat a közterheket, amelyek a szolgálati viszony alapján a munkáltatót terhelik, a munkáltató helyett az a vállalat, illetőleg hatóság (hivatal) folyósítja, amelyikhez a munkavállalót szolgálattételre átrendelték.

5. § Az átrendelés ideje alatt a munkavállaló esetleges nyugdíjintézeti tagságát megtartja, a munkáltatót terhelő nyugdíjjárulékokat az a vállalat, vagy hatóság (hivatal) viseli, amelyikhez a munkavállalót szolgálattételre átrendelték.

6. § (1) Ha a szolgálatra való átrendelés időtartama [1. § (1) bek.] eltelt, a munkavállalót szolgálattétel végett a korábbi munkáltató rendelkezésére kell bocsátani, kivéve, ha az illetékes miniszter a munkavállalót az állami vállalat, illetőleg hatóság (hivatal) szolgálatába véglegesen átveszi. Ha az átrendelés nem állami vállalattól történt, a munkavállaló végleges átvételéhez beleegyezése szükséges.

(2) Ha a munkavállaló átvétele az állami költségvetésben rendszeresített állásra való kinevezéssel történik, a közszolgálati alkalmazottakra vonatkozó szabályok szerint kell eljárni azzal, hogy ha a munkavállaló az eredeti szolgálati viszonya folytán nyugdíjigényt szerzett, a nyugdíjba beszámítható idejéhez nyugdíjintézeti tagságának idejét hozzá kell számítani.

(3) Ha az átvett munkavállaló szolgálati jogviszonya tekintetében a magánjog általános szabályait vagy a szerződéses, közszolgálati alkalmazottakra irányadó szabályokat kell alkalmazni, az átvett munkavállalónak a korábbi munkáltatóval szemben a szolgálati viszony megszüntetésével kapcsolatos illetményekre (felmondási járandóság, végkielégítés) igénye nincsen, a korábbi munkáltatónál eltöltött szolgálati idejét azonban úgy kell tekinteni, mintha azt is az új vállalatnál illetőleg hatóságnál (hivatalnál) töltötte volna el.

7. § (1) A magánjog szabályai szerint vagy szerződéses közszolgálati minőségben átvett munkavállaló - abban az esetben, ha számára megelőző szolgálati viszonya nyugellátást biztosított - az átvétel tényével az Állami Vállalatok Központi Nyugdíjpénztárának tagjává válik. A Központi Nyugdíjpénztár köteles figyelembe venni mindazt az időt, amelyet a munkavállaló tekintetében az átvétel időpontjában hatályos szabályzat (alapszabály, szerződés, stb.) rendelkezései szerint be kell számítani.

(2) Az (1) bekezdésben említett munkavállaló:

a) ha nyugellátását biztosító szolgálati viszonya az 1948. évi október hó 1. napja előtt kezdődött, a beszámítható javadalmazás, a kötelező öregségi biztosítás és a járulékviselés szempontjából egy tekintet alá esik azokkal a munkavállalókkal, akik a 9040/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 197. szám) 11. §-ának (2) bekezdése alapján vállak a Központi Nyugdíjpénztár tagjaivá;

b) ha pedig a szolgálati viszony az 1948. évi szeptember hó 30. napja után kezdődött, beszámítható javadalmazását maga választja, járulékát maga viseli és a kötelező öregségi biztosítás hatálya alá tartozik.

(3) Az a nyugdíjfizetésre kötelezett, akit a korábbi szolgálati viszony alapján nyugdíjfizetés terhelne, köteles a Központi Nyugdíjpénztár részére az esedékes nyugdíj összegének akkora hányadát megtéríteni, mint amilyen hányada az (1) bekezdés alapján beszámított idő a nyugdíjazásnál figyelembe vett összes tagsági időnek.

8. § (1) Azoknak a más vállalat létszámába tartozó munkavállalóknak az átrendelését, akik a jelen rendelet hatálybalépésekor hatósági intézkedés folytán állami vállalatnál, illetőleg hatóságnál (hivatalnál) teljesítenek szolgálatot, felül kell vizsgálni.

(2) Az a miniszter, akinek főfelügyelete alatt álló vállalathoz, illetőleg hatósághoz (hivatalhoz) az átrendelés történt, a felülvizsgálat alapján - a Kinevezési és Alkalmazási Bizottság (9510/1948. Korm. sz. r., Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 208 sz.) meghallgatása után - az (1) bekezdésben említett munkavállalók tekintetében a következő intézkedést teheti:

a) az átrendelést megszűnteti,

b) elrendeli, hogy az átrendezésre a jelen rendelet rendelkezései alkalmaztassanak,

c) a munkavállaló átvételét rendelheti el.

9. § (1) A jelen rendelet alapján átrendelt munkavállalók új szolgálati helyükön szolgálati fogadalmat lesznek.

(2) A jelen rendelet alapján átrendelt munkavállalókat büntetőjogi szabályok alkalmazása szempontjából közhivatalnokoknak kell tekinteni.

10. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1948. évi október hó 29-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök