Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11300/1948. (XI. 6.) Korm. rendelet

a demokrácia ellen irányuló magatartást tanúsító munkavállalók munkaviszonyának azonnali hatályú felbontásáról szóló 6660/1948. Korm. rendelet kiegészítése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A jelen rendelet által az alábbi rendelkezések szerint bizottsági hatáskörbe utalt követelések elbírálása végett a belügyminiszter, az igazságügyminiszter, az iparügyi miniszter, a Szakszervezeti Tanács és az Országos Munkubérmegállapító Bizottság által kiküldött egy-egy tagból álló bizottságot kell alakítani. A rendes tagok kiküldésével egyidejűleg egy-egy póttagot is kell kiküldeni. A bizottság elnöke az igazságügyminiszter által kiküldölt tag, titkára pedig az Országos Munkabérmegállapító Bizottság kiküldöttje. A bizottság igazgatási tennivalóit az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkársága végzi.

(2) Az (1) bekezdés értelmében alakított bizottság az ügy érdemében véghatározattal dönt. A véghatározat és a bizottság más határozata ellen jogorvoslatnak helye nincs. Az eljárásra egyébként a polgári perrendtartásról szóló 1911:I. törvénycikket, valamint az ezt a törvénycikket kiegészítő és módosító jogszabályokat kell megfelelően alkalmazni.

(3) A bizottság marasztalást tartalmazó határozata és véghatározata végrehajtható közokirat

2. § Az a munkavállaló, akinek magánjogi szerződésen alapuló munkaviszonyát a munkáltató a demokrácia ellen irányuló Magatartást tanúsító munkavállalók munkaviszonyának azonnali hatályú felbontásáról szóló 6660/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 134. szám) 1. vagy 2. §-a alapján azonnali hatállyal bontotta fel, felmondási és végkielégítési járandóságra, valamint nyugdíjra irányuló követeléséi a bírói út kizárásával csak a jelen rendelet 1. §-ának (1) bekezdése alapján szervezett bizottság előtt érvényesítheti.

3. § (1) A 2. § hatálya alá eső követelések iránt indított és még folyamatban levő pereket - a perköltségek kölcsönös megszüntetése mellett - meg kell szüntetni és az iratokat meg kell küldeni az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkárságához.

(2) Az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkársága az iratokat az 1. § (1) bekezdése értelmében alakított bizottság elé terjeszti. A bizottság az eljárást az iratok, megérkezése után hivatalból folytatja.

4. § (1) Ha a munkáltató az 1948. évi január hó 1. napjától az 1948. évi június hó 15. napjáig terjedő időben a magánjogi szerződésen alapuló munkaviszonyt akár felmondással, akár azonnali hatályú felbontással a munkavállalónak demokráciaellenes magatartása miatt szüntette meg, az Országos Munkabérmegállapító Bizottság főtitkára a munkavállaló által felmondási és végkielégítési járandóság, valamint nyugdíj iránt indított perben eljáró bíróságot a per és az esetleg folyamatban levő végrehajtási eljárás megszűntetése, továbbá az iratoknak az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkárságához való megküldése iráni megkeresheti. A bíróság a megkeresés alapján köteles a pert és az esetleg folyamatban levő végrehajtási eljárást - a költségek kölcsönös megszüntetése mellett - megszüntetni, a végrehajtási eljárás megszüntetéséről a végrehajtást foganatosító bíróságot értesíteni és az iratokat az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkárságához megküldeni. Az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkársága az iratokat az 1. § (1) bekezdése éneimében alakított bizottság elé terjeszti.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásának nem akadálya az, hogy a munkáltató a munkaviszony felmondásakor, illetőleg azonnali hatályú felbontásakor annak az (1) bekezdésben említett okát a munkavállalóval nem közölte.

(3) Ha a bizottság megállapítja, hogy a munkavállaló az 1948. évi január hó 1. napja és a munkaviszony megszüntetése közti időben akár a 6600/1948. Korm. rendelet 1. §-ában felsorolt eseteknek megfelelő, akár a demokrácia érdekeit egyébként sértő magatartást tanúsított, a keresetet elutasítja.

(4) Ha a bizottság azt állapítja meg, hogy a munkavállaló az 1948. évi január hó 1. napja és a munkaviszony megszüntetése közti időben a (3) bekezdésben meghatározott magatartásával a demokrácia érdekeit megsértette ugyan, a (3) bekezdés alkalmazása azonban az eset összes körülményeire tekintettel méltánytalan lenne, a kereseti követelés elutasítása helyett belátása szerint csökkentett összegre nézve hoz marasztaló határozatot.

(5) Ha sem a (3), sem a (4) bekezdés nem alkalmazható, a bizottság a kereseti követelés tárgyában a felmondási és a végkielégítési járandóságokra, illetőleg a nyugdíjra vonatkozó jogszabályok alapján hoz véghatározatot.

(6) Ha a munkavállaló a pert a jelen rendelet hatálybalépésekor még nem indította meg, követelésének érvényesítése végeit közvetlenül az 1. § (1) bekezdése értelmében alakított bizottsághoz fordulhat. A (2)-(5) bekezdést ebben az cselben is megfelelően alkalmazni kell.

5. § (1) Ha a bíróság a munkáltatót olyan munkavállaló javára, akinek magánjogi szerződésen alapuló munkaviszonyát a munkáltató az 1948. évi január hó 1. napjától az 1948. évi június hó 15. napjáig terjedő időben felmondással vagy azonnali hatályú felbontással a munkavállalónak demokráciaellenes magatartása miatt szüntette meg, jogerős ítélettel felmondási, végkielégítési járandóság vagy nyugdíj fizetésére kötelezte, a munkáltató az 1. § (1) bekezdése értelmében alakított bizottságtól az ítélet hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását, vagy az ítélet megváltoztatását és a megítélt követelés mérséklését kérheti.

(2) A 4. § (2) bekezdését a jelen § (1) bekezdésének alkalmazásában is figyelembe kell venni.

(3) Az (1) bekezdésen alapuló kérelmet az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkársága útján kell előterjeszteni. Az Országos Munkabérmegállapító bizottság főtitkára a perbíróságot az iratok megküldése iránt megkeresi; az iratokat a megkeresés folytán az Országos Munkabérmrgállapító Bizottság titkárságához kell megküldeni.

(4) Az Országos Munkabérmegállapító Bizottság főtitkára a (3) bekezdésben említett megkeresésben a végrehajtás felfüggesztését vagy ideiglenes korlátozását kérheti. A kérelem alapján a végrehajtási eljárást fel kell függeszteni, illetőleg a kérelem értelmében ideiglenesen korlátozni kell. A végrehajtási eljárás felfüggesztéséről, illetőleg korlátozásáról a végrehajtási foganatosító bíróságot a perbíróság értesíti.

(5) Az Országos Munkabérmegállapító Bizottság titkársága a jelen § (1) bekezdése alapján előterjesztett kérelmet a jelen rendelet 1. §-ának (1) bekezdése értelmében alakított bizottság elé terjeszti. A bizottság elé kell terjeszteni a (3) bekezdés értelmében beszerzett iratokat is. A kérelem elintézésére a 4. § (3), illetőleg (4) bekezdését kell akként alkalmazni, hogy a 4 § (3) bekezdésében meghatározott előfeltétel megállapítása esetén a bíróság ítéletét hatályon kívül kell helyezni és a keresetet el kell utasítani, a 4. § (4) bekezdésében meghatározott előfeltétel megállapítása esetén pedig a bíróság ítéletét részben meg kell változtatni és a megítélt követelést megfelelően mérsékelni kell. Ha a bizottság sem a 4. § (3), sem a 4. § (4) bekezdésében meghatározott előfeltétel fennállását nem állapítja meg, a kérelmet el kell utasítani.

(6) Az eljárás befejezése után a periratokat vissza kell küldeni és perbírósághoz. A perbíróság a bizottság határozatának megfelelően a végrehajtási eljárást megszünteti, illetőleg végleges hatállyal korlátozza.

6. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

Budapest, 1948. évi október hó 29-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök