Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5210/1948. (V. 6.) Korm. rendelet

a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzintézeti Központ I. kúriájába tartozó pénzintézetek külföldi tulajdonban álló részvényeinek számjegyzékbe vétele tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947: XXVI. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A külföldi állampolgárok és a külföldön székhellyel bíró jogi személyek tulajdonában álló, a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzintézeti Központ 1. kúriájába tartozó pénzintézetek állal kibocsátott részvényeket tulajdonosuk, illetőleg őrzőjük az 1948. évi június hó 30. napjáig számjegyzékbevétel céljából bemutatni köteles. Külföldön lakó természetes, vagy külföldön székhellyel bíró jogi személynek a bemutatási kötelezettséget attól a naptól számított negyvenöt nap alatt kell teljesítenie, amelyen a lakóhelye, illetőleg székhelye szerint illetékes magyar külképviseleti hatóság a bemutatásra hírlapi közleményben felhívta.

(2) Ha az (1) bekezdésben meghatározott részvényt a bíróság jogerősén semmisnek nyilvánította, de a semmisnek nyilvánítást kimondó határozat alapján a kibocsátó az új részvényt még nem szolgáltatta ki. a részvény helyeit a semmisnek nyilvánító jogerős határozatot kell az (1) bekezdésben megállapított határidő alatt bemutatni.

(3) Ha a részvény tekintetében a semmisnek nyilvánítási eljárás még folyamatban van, a semmisnek nyilvánítást kérelmező köteles a semmisnek nyilvánítás alatt álló részvények egyedi megjelölése mellett az (1) bekezdésben megállapított határidő alatt bejelenteni, hogy a semmisnek nyilvánítási eljárás mely bíróságnál és milyen ügyszám alatt folyik; köteles továbbá az eljárást befejező jogerős bírói határozatot a jogerőre emelkedéstől számított tizenöt nap alatt bemutatni. Ha a semmisnek nyilvánítást kérelmező a részvénynek nem tulajdonosa, a bejelentésről a részvény tulajdonosát egyidejűleg értesíteni köteles.

(4) A bemutatási (bejelentési) kötelezettség akkor is fennáll, ha a részvényeket a 6850/1947. ME rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 121-122. szám) 16-17. §-ai alapján már bejelentették.

(5) A bemutatásra (bejelentésre) a pénzügyminiszter indokolt esetben halasztást adhat.

2. § Az 1. §-ban meghatározott részvények bemutatási (bejelentési) helye

a) a Magyarország területén őrzött vagy semmisnek nyilvánítás alatt álló részvény tekintetében a Pénzintézeti Központ értékpapír osztálya (Budapest, V., Nádor-utca 25.),

b) külföldön őrzött részvény tekintetében bármely magvar külképviseleti hatóság.

3. § (1) A részvények bemutatója (bejelentője) köteles a bemutatáskor (bejelentéskor) írásban nyilatkozni

a) arra, hogy a tulajdonos a részvényeket mikor, kitol és milyen jogcímen szerezte,

b) ha a részvények tulajdonosa természetes személy, arra, hogy a tulajdonos az állampolgárságot mikor szerezte meg és ha a tulajdonos korábban Magyarországon lakott, arra is, hogy mikor távozott külföldre.

(2) A Pénzintézeti Központ az előző bekezdésben említett adatok felülvizsgálása során azok megfelelő igazolását kívánhatja

4. § (1) Az a részvény, amelyre nézve a bemutatási bejelentési) kötelezettséget nem teljesítették, hatályát veszti és helyette a kibocsátó köteles az 1947: XXX. tc. 5. §-a értelmében szervezett intézőbizottság felhívására új részvényokiratot kiállítani és azt kártalanítás nélkül az államkincstár tulajdonába adni.

(2) Az előző bekezdés rendelkezései irányadók abban az esetben is, ha a részvényre nézve a bemutatási (bejelentési) kötelezettséget teljesítették ugyan, azonban azt a Pénzintézeti Központ értékpapír osztálya vagy valamely magyar külképviseleti hatóság a magyar köztársaság kormányának rendeletével megállapítandó határidőig nem látta el annak tanúsítására szolgáló megjelöléssel, hogy a részvény jogi állampolgár vagy külföldön székhellyel bíró jogi személy tulajdona.

5. § A jelen rendelet rendelkezései szempontjából részvénynek kell tekinteni a részvényutalványt, az ideiglenes elismervényt, valamint a részvényesi minőség igazolása céljából kiállított bármily elnevezésű forgalomképes egyéb okiratot.

6. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik,

Budapest, 1948. évi április hó 30-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök