Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1948. évi LIX. törvénycikk

az államháztartásnak az 1949. évi január hó 1. napjától az 1949. évi február hó 28. napjáig terjedő viteléről

Emlékezetül adom mindenkinek, akit illet, hogy Magyarország Országgyűlése a következő törvénycikket alkotta:

1. § (1) Felhatalmaztatik a kormány, hogy az 1940. évi január hó 1. napjától az 1949. évi költségvetési törvény hatálybalépéséig, legkésőbb azonban az 1949. évi február hó 28. napjáig terjedő időszakban a közadókat kivethesse és ezeket, valamint az egyéb állami követeléseket a fennálló törvényes rendelkezéseknek megfelelőleg beszedhesse, illetőleg behajthassa és a közadókból, valamint az egyéb állami jövedelmekből az állami közigazgatás vitelével, az állami üzemek, valamint az állami és államosított vállalatok fenntartásával és helyreállításával, a békeszerződés és a hároméves gazdasági terv végrehajtásával felmerülő kiadásokat az 1949. évi költségvetésnek az Országgyűléshez benyujtott előirányzata szerint teljesíthesse.

(2) Felhatalmaztatik továbbá a kormány, hogy a jelen törvény hatályának tartama alatt olyan kiadásokat is fedezhessen, amelyeket az időközben hatálybalépő törvényes rendelkezések alapján kell teljesíteni, illetőleg amelyek az 1948: XIX. tc. 11. §-a alapján volnának teljesíthetők. Az ilyen kiadások teljesítésére a pénzügyminiszter állásfoglalása és a Gazdasági Főtanács véleményezése után a minisztertanács adhat engedélyt. Az ilyen előirányzatnélküli kiadásokra a kormány a zárszámadás tárgyalása során kaphat felmentést.

(3) Az 1947/48. évi költségvetésben a hároméves gazdasági terv beruházásaira megállapított összegek az 1947/48. évi kezelés terhére az 1949. évi február hó 28. napjáig utalványozhatók.

2. § Felhatalmaztatik a kormány, hogy a folyó bevételekből nem fedezhető kiadásokat hitelműveletek útján fedezhesse.

3. § A postatakarékpénztár kiadásait és bevételeit az 1949. költségvetési évtől kezdődőleg az állami költségvetésben, az állami közigazgatás kiadásai és bevételei között, a "Pénzügyminisztérium" fejezetben, külön alcím alatt kell előirányozni. Ehhez képest a postatakarékpénztárról szóló 1885: IX. tc. 31. §-ának második bekezdése hatályát veszti.

4. § (1) Az 1947: XIV. tc. 13. §-ával létesített Székesfővárosi Hídalap az 1948. évi december hó 31. napjával megszűnik, Budapest hídjainak újjáépítéséről a hároméves gazdasági terv keretében kell gondoskodni,

(2) A Székesfővárosi Hídalap vagyona az 1949. évi január hó 1. napjával az államra száll át és az Alap bevételei ettől a naptól kezdődőleg az államkincstárt illetik.

5. § (1) Az 1945: VI. törvénycikkel törvényerőre emelt 600/1945. M. E. számú rendelet 2. és 39. §-ában foglalt rendelkezések alapján létesített Földbirtokrendező Alap, valamint az 1936: XXVII. törvénycikk alapján létesített Telepítési Alap az 1948. évi december hó 31. napjával megszűnik.

(2) Az alapok megszűnésével egyidejűleg a Földbirtokrendező Alap, valamint a Telepítési Alap ingó és ingatlan vagyona az államra száll át. A telekkönyvben fel kell jegyezni, hogy ezek az ingatlanok földbirtokpolitikai célokra szolgálnak.

(3) A Földbirtokrendező Alap, valamint a Telepítési Alap vagyonállagához tartozó és továbbra is elkülönítve kezelendő vagyontárgyak felett - mindaddig, amíg a kormány másként nem rendelkezik - a hatályban lévő földbirtokpolitikai jogszabályoknak megfelelőleg, az ezekben kijelölt szervek rendelkeznek. A Földbirtokrendező Alapban és a Telepítési Alapban az Országos Szövetkezeti Hitelintézet által az (1) bekezdésben megjelölt időpontban kezelt pénzkészletet a pénzügyi tárcánál nyitandó bevételi számlára kell átutalni; az alapokat megillető készpénzkövetelések pedig 1949. évi január hó 1. napjától kezdődőleg az említett bevételi számlát illetik.

(4) Felhatalmaztatik a kormány, hogy a Földbirtokrendező Alap és a Telepítési Alap megszüntetésével kapcsolatban szükségessé váló intézkedéseket rendelettel megtehesse.

6. § (1) Az 1921: XLVI. tc. 1. §-ának hetedik bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján létesített Országos Tisztviselői Betegsegélyezési Alap az 1948. évi december hó 31. napjával megszűnik.

(2) Felhatalmaztatik a kormány, hogy az Országos Tisztviselői Betegsegélyezési Alap megszüntetésével kapcsolatban szükségessé váló intézkedéseket rendelettel megtehesse.

(3) Az 1921: XLVI. tc. 1. §-ának hetedik bekezdése az 1948. évi december hó 31. napjával hatátyát veszti.

7. § A jelen törvény kihirdetésének napján lép hatályba. Végrehajtásáról - a 4., 5. és 6. § tekintetében az érdekelt miniszterekkel egyetértve - a pénzügyminiszter gondoskodik.

E törvénycikk kihirdetését elrendelem.

Ezt a törvénycikket mint a nemzet akaratát mindenki köteles megtartani.

Kelt Budapesten, ezerkilencszáznegyvennyolcadik évi december hó huszonnegyedik napján.

Szakasits Árpád s. k.,

köztársasági elnök

Dobi István s. k.,

miniszterelnök