6430/1948. Korm. rendelet
az állami érdekeltségű biztosító magánvállalatok üzletvitelének egységes irányításáról
A magyar köztársaság kormánya az 1947. XI. tc. 186. §-ában, valamint az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. § A jelen rendelet alkalmazása szempontjából állami érdekeltségűnek kell tekinteni a biztosító részvénytársaságot, vagy kölcsönös biztosító társaságot, mint szövetkezetet (a továbbiakban: biztosító vállalat:)
1. Ha az állam érdekeltsége az alaptőke (üzletrésztőke) legalább húsz százalékát eléri;
2. ha az alaptőkében (üzletrésztőkében) az 1. pont alá eső valamelyik vállalat legalább busz százalékában érdekelt;
3. ha a vállalatnál az 1947: XXX. törvénycikk alapján állami tulajdonba vett pénzintézetnek legalább húsz százalékos érdekeltsége áll fenn.
2. § Az állami érdekeltségű biztosító vállalatok egységes irányítás alatt állanak.
3. § (1) A pénzügyminiszter az üzletvítel egységes irányítására központi tanácsot (a továbbiakban: Tanács) létesít.
(2) A Tanács tagjai: a pénzügyminiszter, a földmívelésügyi miniszter és a Gazdasági Főtanács főtitkárának kiküldötte, a Gazdák Biztosító Szövetezetének elnöke a vezérigazgatója, a Budapest Viszontbiztosító rt., az Első Magyar Általános Biztosító Társaság és a Providentia Biztosító rt. elnök. A Tanács elnöke az egyes szakminisztereket érint ügyekben az illetékes miniszter képviselőjét a Tanár üléseire meghívhatja.
(3) A Tanács elnökét, elnökhelyetlesét és ügyvezetőjét a Tanács tagjai közül a pénzügyminiszternek a Gazdasági Főtanács útján tett előterjesztését a magyar köztársaság kormánya nevezi ki.
(4) A Tanács költségelőirányzatát a pénzügyminiszter hagyja jóvá. A Tanács működésével kapcsolatos költségek fedezéséről, valamint a Tanár ügyviteléhez szükséges személyzet rendelkezési bocsátásáról biztosítási állományuk díjbevételének arányában a Tanács irányítása alatt álló állami érdekeltségű biztosító vállalatok gondoskodnak.
(5) A Tanács elnöke és tagjai, ha nem közszolgálati alkalmazottak, a pénzügyminiszter előtt eskü (fogadalmat) tesznek arra. hogy tisztükben legjobb tudásuk és lelkiismeretük szerint, részrehajlás nélkül járnak el és a tudomásukra jutott hivatali titkot megőrzik.
(6) A Tanács elnökét és tagjait a büntetőjogi védelem és felelősség szempontjából közhivatalnokoknak (1940. XVIII. tc. 3. §) kell tekinteni.
4. § (1) A Tanács üléseire a tagokat az elnök hívja meg. Az ülés határozatképes, ha azon legalább négy tag jelen van. A Tanács határozatait szótöbbséggel hozza. A szavazatok egyenlősége esetében az a javaslat válik határozattá, amelyikre az ülés elnöke szavazott. A Tanács ügyrendjét egyébként maga határozza meg.
(2) A Tanács működésével kapcsolatos ügykezelési tennivalókat a Gazdák Biztosító Szövetkezett látja el.
5. § (1) A Tanács felelt a főfelügyeletet - a 3. § (4) bekezdésében foglaltak figyelembevételével- a pénzügyminiszter gyakorolja.
(2) A Tanács javaslatot terjeszthet a pénzügyminiszter elé mindazokban az ügyekben, amelyeket az 5390/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 106. szám) a jelen rendelet hatálya alá tartozó biztosító vállalatok tekintetében a pénzügyminiszter hatáskörébe utal. A pénzügyminiszter az 5.390/1948. Korm. rendelet 4-8. §-ában megszabott intézkedések meghatározott körét a 9. §-ban említett központ helyett a Tanácsra ruházhatja.
6. § (1) A jelen rendelet hatálya alá tartozó biztosító vállalat igazgatósága a hatáskörébe utalt ügyekben határozathozatal előtt köteles a Tanács állásfoglalását kikérni.
(2) A Tanács utasíthatja a biztosító vállalatot az üzletterv (biztosítási ágak és fajok művelése, díjtételek megállapítása, viszontbiztosítási szerződés megkötése, személyi és dologi kiadások szabályozása, stb.) módosítására, továbbá szükség esetén az igazgatóság vagy közgyűlés egybehívására.
7. § A jelen rendelet rendelkezései nem korlátozzák a rendelet hatálya alá eső biztosító vállalatok tekintetében a pénzügyminiszternek az 1923: VIII. törvénycikk és az azt módosító és kiegészítő jogszabályok alapján gyakorolt felügyeleti jogkörét.
8. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik.
Budapest, 1948. évi június hó 4-én.
Dinnyés Lajos s. k.,
miniszterelnök