Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8890/1948. (IX. 3.) Korm. rendelet

a menetjegyirodák működésének szabályozása tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Menetjegyirodai (utazási és fürdőirodai) ipar gyakorlására jogosító iparengedéllyel rendelkező természetes és jogi személy (a továbbiakban: menetjegyiroda) iparát 1948. évi október hó 1. napja után csak abban az esetben folytathatja, ha erre a közlekedésügyi miniszter engedélyt adott.

(2) Az (1) bekezdés alapján a közlekedésügyi miniszter által adott engedélyben fel kell tüntetni, hogy a menetjegyiroda külföldi (külföldről belföldre, vagy belföldről külföldre irányuló) egyéni és társasutazások rendezésével és lebonyolításával foglalkozhatik-e.

(3) A közlekedésügyi miniszter az (1), illetőleg (2) bekezdés alapján adott engedélyben a külföldi társasutazások rendezését és lebonyolítását esetenkénti külön engedélyhez is kötheti.

(4) A közlekedésügyi miniszter a (2) bekezdés értelmében adott engedélyt - a (3) bekezdésben említett eseten kívül is feltételekhez kötheti, vagy ennek az üzletágnak egy részére korlátozhatja és bármikor visszavonhatja.

2. § (1) Az 1. § (1) és (2) bekezdésében említett engedély megadása iránti kérelmet a közlekedésügyi miniszterhez kell benyújtani.

(2) Az 1. § (1) és (2) bekezdésében említett engedély megadása iránti kérelemben elő kell adni a kérelem előterjesztésének kellő indokolását, valamint azt is, hogy a menetjegyiroda az 1947. és 1948. évben hány külföldi egyéni és társasutazást rendezett, hová és mennyi résztvevővel; a kérelemhez mellékelni kell az iparengedély hiteles másolatát.

(3) Az engedély megadása kérdésében a közlekedésügyi miniszter jogorvoslat kizárásával határoz.

3. § (1) Az 1. § (3) bekezdésében említett külön-engedély megadása iránti kérelmet a közlekedésügyi miniszterhez kell benyújtani.

(2) Az 1. § (3) bekezdésében említett külön-engedély megadása iránti kérelemben elő kell adni a külföldi társasutazás célját, kezdetét és időtartamát, a résztvevők előrelátható számát és a részvételi díjat: a kérelemhez mellékelni kell a részvételi feltételeket tartalmazó ismertetés tervezetét és az utazásra vonatkozó számvetést (kalkulációt).

4. § A menetjegyirodai (utazási és fürdőirodai) ipar gyakorlására jogosító iparengedélynek a jelen rendelet hatálybalépése után történő kiadása esetében az 1. § (2)-(4) bekezdésében és a 3. §-ban foglalt rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.

5. § (1) A jelen rendelet rendelkezéseinek a külföldi államok és a külföldi közlekedési vállalatok hivatalos menetjegyirodáira való alkalmazásánál a viszonosság szerint kell eljárni.

(2) A viszonosság fennforgását a közlekedésügyi miniszter a külügyminiszter meghallgatása után állapítja meg.

6. § (1) Amennyiben cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és 6 hónapig terjedhető elzárással büntetendő az, aki:

a) az 1. § (1) bek.-ben foglalt rendelkezés ellenére a közlekedésügyi miniszter engedélye nélkül menetjegyirodai ipart folytat;

b) a 1. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a közlekedésügyi miniszter engedélye nélkül külföldi egyén-vagy társasutazást rendez, vagy bonyolít le;

c) az 1. § (3) bekezdésben foglalt rendelkezés ellenére a közlekedésügyi miniszter külön engedélye nélkül külföldi társasutazást rendez, vagy bonyolít le.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikkben, valamint a 8960/1946. ME rendeletben ( Magyar Közlöny 173. szám) foglalt rendelkezések az irányadók.

(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatásköréből tartozik. Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek a közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.

7. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1948. évi augusztus hó 19-én

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök