9270/1948. (IX. 10.) Korm. rendelet
a lakásügy ideiglenes rendezéséről szóló 6000/1948. Korm. rendelet módosítása tárgyában
A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. § A 6000/1948. Korm. rendelet (a továbbiakban: R.; Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 1051. o.) 72. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A lakásügyi közigazgatás körébe tartozó ügyekben a következő hatóságok járnak el:
elsőfokon nagy- és kisközségekben a községi elöljáróság, megyei városokban a megyei város polgármestere, törvényhatósági jogú városokban - ide nem értve Budapest székesfővárosz - a törvényhatósági jogú város polgármestere állal megbízott tisztviselő, Budapest székesfővárosban a lakás fekvése szerint illetékes kerületi elöljáró,
másodfokon nagy- és kisközségekben, továbbá megyei városokban az alispán, törvényhazósági jogú városokban - Ide értve Budapest székesfővárost is - a város polgármestere.
(2) A másodfokon eljáró hatóság a lakásügyi közigazgazás körébe tartozó ügyekben végsőfokon dönt, határozata ellen további jogorvoslatnak (fellebbezés, felülvizsgálati kérelem) helye nincs.
(3) A lakásügyi közigazgatás köréhe tartozó ügyben hozott határozat ellen újrafelvételi kérelemnek nincs helye."
A R. 72. §-ának eddigi (2)-(6) bekezdései rendre a (4)-(8) sorszámot nyerik.
2. § A R. 74. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek: "(1) A jogorvoslatok tekintetében az 1929: XXX. tc. 46-48., 51. és 53-56. §-ait a jelen § (2) bekezdésében foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A jogorvoslatot annyi példányban kell előterjeszteni, ahány érdekelt az elsőfokú véghatározatban meg van nevezve [73. § (2) bekezdése]. A lakásügyi hatóság a jogorvoslat egy-egy példányát az érdekelt felek részére azzal az értesítéssel kézbesítteti, hogy a jogorvoslatra a kézbesítést követő naptól számított három nap alatt írásbeli észrevételeket tehetnek."
3. § (1) A lakásügyi közigazgatás felett a főfelügyeletet a népjóléti miniszter gyakorolja.
(2) A főfelügyelet körében a népjóléti miniszter bármely ügyet mind az eljárás során, mind az ügynek jogerős határozattal történt befejezése után - akár kiküldöttjével a helyszínen, akár az iratok bekérésével - hivatalból megvizsgálhat. Ha a népjóléti miniszter az ügynek jogerős határozattal való befejezése előtt úgy találja, hogy a lakásügyi hatóság eljárási szabályt sértett, az eljáró hatóságot szabályszerű eljárás követésére utasíthatja. Ha pedig az ügyben jogerős határozatot hoztak és ez jogszabályt vagy közérdeket sért, a határozatot megsemmisítheti és - a szükséghez képest új eljárásnak vagy az eljárás kiegészítésének elrendelésével - az alsófokú halóságot szabályszerű új határozat hozatalára utasíthatja. Az alsóbbfokú lakásügyi hatóságok a miniszter utasításaihoz alkalmazkodni kötelesek.
(3) Bármely lakásügyi hatóság elvi jelentőségű kérdésekben a népjóléti miniszter állásfoglalását kérheti. Az állásfoglaláshoz az illető hatóság alkalmazkodni köteles.
4. § (1) A népjóléti miniszter felhatalmaztatik, hogy az ország egyes területein, városokban (községekben), városrészekben vagy épületekben, amennyiben azt szociális szempontból szükségesnek tartja, a bérlőkijelölés jogát magának tarthassa fenn
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem érinti a R.-nek a szolgálati lakásokra vonatkozó rendelkezéseit, továbbá a R.-nek a közszolgálati alkalmazott megüresedő lakása bérlője kijelölésére vonatkozó 44. §-a, valamint a honvédségnek hivatásos állományban szolgálatot teljesítő és a rendőrségnek tényleges állományú tagja által bérelt lakás új bérlője ki jelölésére vonatkozó 45. §-a hatályát.
5. § A R. 75- 81. §-ai hatályukat vesztik.
6. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
(2) A jelen rendelet rendelkezéseit a már folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
Budapest, 1948. évi szeptember hó 2-án.
Dinnyés Lajos s. k.,
miniszterelnök