Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

3050/1949. (IV. 3.) Korm. rendelet

az első tényleges katonai szolgálatot teljesítő munkavállalók szolgálati jogviszonyával kapcsolatos egyes kérdések rendezése tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.220.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A jelen rendelet hatálybalépésének napja után első tényleges (rendes vagy rövidített időtartamú) katonai szolgálatra bevonuló munkavállalók - ideértve a közszolgálati alkalmazottakat is - szolgálati jogviszonyára az alábbi rendelkezések irányadók.

2. § (1) Az 1. § alá eső munkavállalók szolgálati jogviszonya a bevonulás időpontjától a jelen § (3) bekezdése értelmében történő jelentkezés időpontjáig - a (2) bekezdésben meghatározott esetet kivéve - szünetel. A határozott időre szóló szolgálati jogviszony azonban a határozott időtartam elteltével a katonai szolgálat ideje alatt is megszűnik.

(2) Ha az első tényleges (rendes, vagy rövidített időtartamú) szolgálati kötelezettség teljesítése céljából való bevonulás próbaidő vagy kisegítő munkára való alkalmazás tartama alatt történik, a szolgálati jogviszony a bevonulás napján megszűnik.

(3) Az a munkavállaló, akinek szolgálati jogviszonya a jelen § (1) bekezdése értelmében szünetel, a katonai szolgálat befejezésétől számított 14 nap alatt köteles a munkáltatónál szolgálattételre jelentkezni.

(4) A jelentkezés igazolatlan elmulasztása esetén:

a) a magánjogi szolgálati jogviszonyban álló munkavállaló szolgálati jogviszonya megszűnik és a munkavállalónak esetleges felmondási járandóságra, végkielégítésre, vagy bármilyen ellátásra irányuló igénye elenyészik;

b) közszolgálati alkalmazottal szemben a hatályos jogszabályoknak az engedélynélküli igazolatlan távolmaradásra vonatkozó rendelkezései szerint kell eljárni.

3. § (1) Az 1. § hatálya alá tartozó munkavállaló részére munkabérének, illetőleg illetményeinek két hétre, illetőleg fél hónapra eső részét ki kell fizetni olymódon, mintha fizetett szabadságra ment volna. Ha a munkavállaló a bevonulás napját követő időre illetményt már vett fel, ez a jelen bekezdés alapján járó összegbe beszámítandó.

(2) Ha a munkavállaló legalább 1 gyermek után családi pótlékot élvez, az előző bekezdésben megállapított illetmény helyett 4 heti, illetőleg 1 havi illetményt kell részére folyósítani.

(3) Az 1. § alá eső munkavállaló a 2500/1945. ME, a 11830/1946. ME, illetőleg a 11780/1946. ME rendeletekben, valamint az ezeket a rendeleteket kiegészítő jogszabályokban meghatározott családi pótlékra a katonai szolgálata alatt is jogosult.

(4) Az 1. §-ban meghatározott katonai szolgálatot teljesítő munkavállalók, illetőleg igényjogosult családtagjaik kötelező, illetőleg önkéntes tovább fizetéssel kapcsolatos betegségi biztosításából folyó segélyezésére, valamint a teljesített segélyezés költségeinek az államkincstár által történő esetleges megtérítésére a 7200/1942. ME rendelet 15. §-ában foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

(5) Ha az a munkavállaló, akinek szolgálati jogviszonya a 2. § (1) bekezdés értelmében szünetel, katonai szolgálat teljesítése közben meghal, eltartásra jogosult hozzátartozói részére a 10090/1948. Korm. rendeletben (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 220. szám) meghatározott keretek között, - a (6) bekezdésben foglalt korlátozással - a szokásos mértékű segélyt kell folyósítani, illetőleg az elhunyt közszolgálati alkalmazott munkavállaló hozzátartozóit ugyancsak a (6) bekezdésben foglalt korlátozással - ugyanazok a jogok illetik meg, mintha az elhunyt közszolgálati alkalmazott szolgálati jogviszonya a halál időpontjában nem szünetelt volna.

(6) Ha a katonai szolgálat teljesítése közben meghalt munkavállaló eltemettetéséről a honvédség gondoskodik, a hozzátartozók kifejezetten temetkezési célokat szolgáló segélyben nem részesíthetők.

4. § (1) A munkavállaló természetben élvezett lakását - a (2) bekezdésben meghatározott esetet kivéve - katonai szolgálata alatt is megtarthatja, ha eltartásra jogosult hozzátartozóival a katonai szolgálat megkezdéséig a lakásban közös háztartásban élt és a lakásra az eltartásra jogosult hozzátartozóknak szükségük van.

(2) A munkáltató a munkavállaló szolgálati lakását indokolt esetben igénybeveheti, ha a munkavállaló és hozzátartozói részére - indokolt lakásszükségletüket kielégítő - más lakást bocsát rendelkezésre. Ilyen esetben az átköltözés költségeit a munkáltató köteles megfizetni.

5. § A munkavállalót terhelő munkabérelőleg vagy áruhiteltartozás a munkavállaló részére a 3. § (1) és (2) bekezdése értelmében kifizetendő járandóságból nem vonható le. Ezeket a tartozásokat nyilván kell tartani és az 1. §-ban említett tényleges katonai szolgálat befejezése után kell a hátralevő részleteket levonni. Ha a munkavállaló a katonai szolgálat befejezése után új munkáltató szolgálatába lép, a levonási kötelezettség az új munkáltatót is terheli.

6. § (1) Az 1. §-ban meghatározott katonai szolgálatra bevonulás esetén a katonai szolgálati kötelezettség időtartamát a felmondási idő, végkielégítés, fizetéses szabadság időtartamának, gyakorlati évek számának megállapítása, a fokozatos előléptetés, valamint a nyugellátás szempontjából úgy kell tekinteni, mintha a munkavállaló ez idő alatt a munkáltatónál szolgálatot teljesített volna.

(2) Az 1. §-ban meghatározott katonai szolgálatból visszatérő munkavállaló a visszatéréstől számított 6 hónapig nem kerülhet alacsonyabb beosztásba, mint amilyet bevonulása előtt betöltött.

7. § Vétséget követ el és két évig terjedhető fogházzal büntetendő az a munkáltató, aki a munkavállalót vagy annak hozzátartozóját a 3. § (1), (2) és (5) bekezdésében, illetőleg 4. § (1) bekezdésében meghatározott juttatásokon felül más juttatásban részesíti, vagy aki a munkavállaló részére a 3. § (1), (2) és (3), valamint 4. § (1)-(2) bekezdése értelmében megállapított járandóságot nem adta ki, vagy nem a meghatározott mértékben adta ki.

8. § A jelen rendelet 1949. évi március hó 31-én lép hatályba, a végrehajtásával kapcsolatos rendelkezéseket a Gazdasági Főtanács főtitkára, az illetékes miniszterrel egyetértésben adja ki; hatálybalépésével a 7400/1938. ME, a 7777/1938. ME, a 7860/1938. ME, az 5700/1940. ME, a 8560/1940. ME az 1900/1942. ME rendeleteknek, valamint a 10700/eln/15/1940. HM rendelettel kiadott utasítás XVII. Fejezetének a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései, valamint a 346/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 13. számú) 2. §-a (1) bekezdésének c) pontja és (2) bekezdése hatályukat vesztik.

Budapest, 1949. évi április hó 1-én.

Dobi István s. k.

miniszterelnök

Tartalomjegyzék