Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

11/1951. (I. 9.) MT rendelet

a selejtes termék elszámolásáról

(Közigazgatási rendszám: 10.100.)

A minisztertanács a termelékenység növelése, az önköltség csökkentése és a munkafegyelem további megszilárdítása érdekében az alábbiakban szabályozza a selejtes termék elszámolását és az anyag elrontása esetén fizetendő kártérítés kérdését.

1. § A rendelet hatálya alá tartoznak az állami vállalatok (1950. évi 32. törvényerejű rendelet) és azok a vállalatok, amelyekben a nem állami érdekeltség az 1945. évi január hó 20. napja után kötött és érvényben lévő államközi szerződésen alapszik.

2. § (1) A munkás köteles a kiadott munkát a gyártási előírások és utasítások (mérethűség, keverési arány, stb.) legpontosabb betartásával elvégezni.

(2) A munkás - a munkadarab átvételétől átadásáig - felelős a megmunkálásra átadott munkadarabért.

3. § A műszaki vezetés köteles az összes olyan technikai és szervezeti előfeltételeket biztosítani, amelyek a termékek selejtmentes előállításához szükségesek.

4. § (1) Ha a termek az előírt követelményeknek (pl. anyag-összetétel, súly, méret- és alakhűség, szilárdság, felületi finomság, egyenletesség, stb.) nem felel meg, selejtnek tekintendő.

(2) A munkadarab átvételekor felfedezett selejtnél meg kell állapítani, hogy a selejttéválás a munkás hibájából vagy a munkás hibáján kívül keletkezett-e.

(3) A munkás hibáján kívül keletkezett selejtnek kell tekinteni azt a terméket, amelynek selejttéválására, illetőleg a selejttéválás megakadályozására a munkásnak befolyása nincsen.

(4) Ha a munkás megállapítja, hogy az anyag, gép, vagy szerszám hibájából az előírásoknak megfelelő terméket előállítani nem tudja, köteles azt felettes vezetőjének azonnal jelenteni.

(5) A felettes vezető köteles a munkás bejelentését haladéktalanul kivizsgálni és dönteni, hogy a munkás munkáját folytassa-e vagy sem. A vezető utasítását minden esetben köteles a munkalapra rávezetni.

5. § (1) Az anyag, gép, vagy szerszám hibájából keletkezett selejtért a selejt felfedezéséig a rendes munkabért kell elszámolni, feltéve, hogy a munkás a hibát, illetőleg a selejt keletkezését kellő gondossággal sem vehette előbb észre.

(2) Ha a munkás a 4. § (4) bekezdése szerint a bejelentést megtette és a vezető a munkást a munka folytatására utasította, a keletkezett selejtért a rendes munkabért kell kifizetni.

6. § (1) Teljes selejt esetén, ha az a munkás hibájából keletkezett, a termékért munkabér nem fizethető ki.

(2) Részleges selejtért, vagyis, ha a munkadarab eredeti rendeltetéstől eltérően csökkent értékben felhasználható, az értékcsökkenés arányában csökkentett munkabér számolandó el. A csökkentett munkabér nem lehet kevesebb, mint a munkadarab normaidejére járó időbér kétharmada.

(3) Ha olyan munkadarab válik teljes, vagy részleges selejtté, amelynek normaideje a 8 órát meghaladja, a vállalat igazgatója az (1), (2) bekezdés rendelkezésétől eltérő, kedvezőbb elszámolást engedélyezhet.

7. § (1) Ha a műszaki gyártásellenőrzés a terméket átvette, az átvétel után felfedezett selejtért a műszaki gyártásellenőröket kell felelőssé tenni.

(2) A rajz és szerkesztési hibákból eredő selejtért a szerkesztésben foglalkoztatott dolgozókat, a műszáki vezetést, stb. egyénileg kell felelőssé tenni.

(3) Az (1) és (2) bekezdés alkalmazása esetén a dolgozó részére a 137/1950. (V. 10.) MT rendelet alapján egyébként járó prémium összege csökkentendő, illetőleg a prémium megvonandó.

8. § (1) Ha a munkás a munkadarab elkészítésére kiadott anyagot gondatlanság, figyelmetlenség következtében elrontotta, a népgazdaságnak okozott kárért kártérítésképen munkabéréből levonást kell eszközölni.

(2) A 6. § által meghatározott esetekben a prémium csökkentésén, illetőleg megvonásán kívül az okozott kárért a felelősök alapfizetéséből kártérítésképen levonást lehet eszközölni.

(3) A kártérítés címén [(1) és (2) bekezdés] egy hónapban összesen kirótt összeg többszöri károkozás esetén sem haladhatja meg a dolgozó besorolás szerinti egy hónapi alapbérének 15%-át.

9. § (1) A kártérítés összegét a vállalat igazgatója állapítja meg.

(2) A vállalatok vezetői a kártérítési kötelezettséget, valamint a csökkentett munkabér mértékét részrehajlás nélkül kötelesek megállapítani.

(3) A kártérítés jogosultsága és mértéke tekintetében a dolgozó a Vállalati Egyeztető Bizottsághoz panasszal fordulhat, melynek a kártérítés levonására halasztó hatálya van. Az egyeztető bizottság előtti eljárásra a munkaügyi viták elintézéséről szóló 263/1950. (XI. 1.) MT rendelet intézkedései irányadók.

10. § Az illetékes miniszterek határozzák meg a rendelet hatálybalépésének időpontját és egyidejűleg adják ki a munkás hibájából eredő és a munkás hibáján kívül keletkezett selejt megállapításának szakmai irányelveit, valamint a szakmák sajátosságainak megfelelő munkaátvételi, selejtelszámolás és ügyviteli utasításokat.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék