Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

184/1951. (X. 16.) MT rendelet

a tudományok doktora tudományos fokozat bevezetése és az egyetemi oktatói, valamint a kutatóintézeti kutatói állások, illetőleg fokozatok szabályozásáról szóló 1951. évi 26. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A minisztertanács az 1951. évi 26. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I.

A tudományok doktora tudományos fokozat bevezetése

A doktori tudományágak

1. § Doktori oklevelet az alábbi tudományágakból lehet kiadni:

Nyelvészeti tudományok,

Irodalomtudomány,

Történelemtudomány,

Filozófia,

Neveléstudományok,

Jogi tudományok,

Földrajzi tudományok,

Művészettörténeti tudományok,

Zenei tudományok,

Közgazdasági tudományok,

Matematikai tudományok,

Fizikai tudományok,

Kémiai tudományok,

Biológiai tudományok,

Mezőgazdasági tudományok,

Állatorvos-tudomány,

Orvostudományok,

Gyógyszerészeti tudományok,

Műszaki tudományok,

Föld- és ásványtani tudományok.

A Tudományos Minősítő Bizottság szervezete

2. § (1) A Tvr. 4. §-a értelmében felállítandó Tudományos Minősítő Bizottság (a továbbiakban: TMB.) elnökből, titkárból és tizenöt tagból áll. A TMB. mellett titkárság működik.

(2) A TMB. a Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: Akadémia) elnökségének felügyelete alá tartozik.

(3) A TMB. működésének részletes szabályozására ügyrendet készít, amelyet az Akadémia elnöksége hagy jóvá.

(4) Az Országos Aspirantura Bizottság megszűnése és hatáskörének átvétele (Tvr. 9. §) a TMB. tagjainak kinevezésével egyidejűleg történik meg.

A tudományok doktora fokozatának elnyerésére irányuló eljárás

3. § A tudományok doktora fokozatának elnyerésére irányuló kérelemhez [Tvr. 5. § (2) bek.] mellékelni kell a folyamodó életrajzát, tudományos munkáinak, újításainak, szabadalmainak jegyzékét és azok különlenyomatát is, továbbá eddigi tanulmányairól és képesítéséről szóló bizonyítványokat, illetőleg ezek másolatát. A doktori disszertációként megjelölt tudományos munkát öt példányban kell mellékelni és csatolni kell a disszertáció alapvető tételeit (téziseit) is.

4. § (1) A disszertáció előzetes megbírálása [Tvr. 6. § (1) bek.] céljára a dékán bizottságot alakít, amely legalább három, de legfeljebb hat tagból áll. A bizottságot a szakterület tudósaiból kell megalakítani, a szükséghez képest be kell vonni a folyamodó szűkebb szakterületnek karon kívüli tudósait is.

(2) A bizottság a disszertáció megbírálása mellett véleményt mond a folyamodó egész tudományos munkásságáról is. Javaslatát a bizottság a dékánnak küldi meg, aki azt véleményével együtt a TMB-hoz terjeszti fel.

5. § (1) A disszertáció megvédésének [Tvr. 6. § (2) bek.] időpontját, helyét, a disszertáció megvédőjének, továbbá bírálóinak nevét, a disszertáció címét, valamint azt, hogy a disszertáció az akadémia könyvtárában megtekinthető, legalább 30 nappal előbb megfelelő módon közhírré kell tenni.

(2) A disszertációt legalább 30 nappal a megvédésére kitűzött időpont előtt az Akadémia könyvtárában bárki számára hozzáférhetővé kell tenni. A disszertáció téziseit a TMB. nyomatja ki, azt a megvédés előtt megfelelő időben meg kell küldeni az érdekelt tudományos intézményeknek és a megvédésnél jelenlevők között szét kell osztani.

6. § (1) A disszertáció megvédése a folyamodó munkásságának ismertetésével kezdődik. Ezután a folyamodó előadja a megvédendő disszertáció főbb tételeit. A folyamodóhoz bárki kérdéseket intézhet. Az azt követő vita során elsőnek a hivatalos bírálók szólalnak fel, majd a többi jelenlevő hozzászólása következik, a zárszó joga a folyamodót illeti. Ezután a szakbizottság titkos szavazással dönt afelől, hogy a TMB-hoz milyen javaslatot tegyen.

(2) A disszertációt az Akadémia könyvtárában meg kell őrizni.

A tudományok doktora fokozatról szóló oklevél

7. § (1) A szakbizottság javaslata alapján a TMB. titkos szavazással dönt a tudományok doktora fokozat odaítéléséről; ha a döntés kedvező, a TMB. a folyamodó részére oklevelet állít ki [Tvr. 6. § (2) bek.]. Elutasítás esetében a folyamodó újabb kérelmet egy éven belül nem terjeszthet elő. Az egy éven túl előterjesztett kérelemhez új disszertációt kell mellékelni. A korábban elutasított disszertáció újabb kutató munkán alapuló lényeges átdolgozás esetén új disszertációnak minősül.

(2) A tudományok doktora fokozatról szóló oklevelet a TMB. elnökének és titkárának aláírásával kell ellátni. Az oklevélben a tudományágat (1. §) is fel kell tüntetni.

(3) Az oklevelet akadémikusnak osztályülésen az illetékes akadémiai osztály elnöke, egyébként pedig - a 10. §-ban említett kivétellel - egyetemi tanácsülés keretében az egyetemi rektor (egykarú egyetemeken a dékán) nyújtja át.

(4) Az Akadémia jelenlegi rendes és levelező tagjai részére a tudományok doktora fokozatról szóló oklevelet a TMB. megalakulása után nyomban ki kell adni. Azok, akik a jövőben választatnak meg az Akadémia rendes vagy levelező tagjává, a doktori oklevelet tagsági oklevelükkel együtt kapják meg, kivéve, ha megelőzően már a tudományok doktorai voltak.

A tudományok kandidátusa és a tudományok doktora fokozat elvesztése

8. § (1) A Btá. 40. §-a (2) bekezdésének c) pontja értelmében elveszti a tudományok kandidátusa, illetőleg a tudományok doktora fokozatot az, akit a bíróság a közügyektől jogerősen eltiltott.

(2) A TMB. megvonhatja a tudományok kandidátusa, illetőleg a tudományok doktora fokozatot attól, aki olyan magatartást tanúsított, mely a fokozat viselésére méltatlanná tett.

Átmeneti rendelkezések

9. § (1) A Tvr. 7. §-ának (1) bekezdésében említett személyek felülvizsgálati kérelmét legkésőbb az 1952. évi január hó 1. napjáig kell a TMB-hoz benyújtani. Különleges méltányos esetekben a TMB. haladékot adhat.

(2) A kérelemhez mellékelni kell a folyamodó életrajzát, tudományos munkáinak jegyzékét és azok különlenyomatait is. A folyamodó jelölje meg kérelmében a legfontosabbnak vélt tudományos munkáit.

(3) A TMB. a tudományos munkásság felülvizsgálatát megfelelő szakbizottságok bevonásával hajtja végre.

10. § A Tvr. 7. §-ának (1) bekezdésében említett személyek részére a tudományok kandidátusa, illetőleg a tudományok doktora fokozatról szóló oklevelet a TMB. közvetlenül adja át.

II.

Az egyetemi és kutatóintézeti állások és fokozatok

Az egyetemi tanárok és docensek működése

11. § (1) Egy egyetemi intézetben, illetőleg tanszéken szükség esetén több egyetemi tanár, illetőleg docens is működhet (Tvr. 10. §).

(2) A tanszékvezetői megbízatást (Tvr. 11. §) az illetékes miniszter adja meg.

(3) Kivételes esetben meghívott egyetemi tanárt is meg lehet bízni tanszék vezetésével.

Az egyetemi docensi és kutatóintézeti osztályvezetői, valamint az ennél magasabb állások elnyerésére irányuló pályázat

12. § (1) A Tvr. 13. §-ában említett pályázat véleményezése céljából a dékán, illetőleg a kutatóintézet igazgatója bizottságot alakít, mely legalább három, de legfeljebb hat tagból áll. A bizottság tagjait a pályázat szakterületéhez képest a karon, illetőleg a kutatóintézetben működő, valamint az azon kívülálló tudósok köréből kell felkérni.

(2) A bizottság véleményét a dékán által megszabott határidőben a dékánhoz nyújtja be. A dékán a véleményét a kari tanács elé terjeszti megvitatás végett. A dékán a pályázatra vonatkozó javaslatát a kari tanács véleményével együtt az illetékes miniszterhez terjeszti fel.

(3) A (2) bekezdés rendelkezéseit kutatóintézetek tekintetében megfelelően alkalmazni kell azzal, hogy a dékán helyett a kutatóintézet igazgatóját, a kari tanács helyett pedig a kutatóintézet tudományos tanácsát kell érteni.

(4) A Tvr. 13. § (1) bekezdésében megjelölt állásokat 1952. évi január hó 1. napjától kezdve kell pályázat útján betölteni.

III.

Illetmények

13. § (1) Az egyetemi tanárok illetménye a 39/1950. (I. 29.) MT rendelet szerint 653 kulcsszámnak megfelelő összeg.

(2) Az egyetemi docensek és a főiskolai tanárok illetményeit az előbb hivatkozott rendelet szerinti 656 és 657 kulcsszámok alapján kell meghatározni.

(3) A kutatóintézeti tudományos munkatársakat a hivatkozott rendelet szerinti 706-708 kulcsszámokhoz igazodva, a kutatóintézeti tudományos segédmunkatársakat pedig a 709 és 710 kulcsszámok alapulvételével kell besorolni.

14. § A tudományok kandidátusai és doktorai részére járó illetménykiegészítést attól függetlenül kell folyósítni, hogy a kandidátus, illetőleg a doktor tényleges szolgálatban áll-e vagy sem.

15. § A tudományos illetménykiegészítésekről, valamint a disszertációk megvédésével kapcsolatos kiadásokról (tézisek sokszorosítása, a bírálók díjazása stb.) az Akadémia költségvetésében kell gondoskodni.

IV.

Hatálybalépés

16. § A jelen rendelet 12. §-a 1952. évi január hó 1. napján lép hatályba, egyéb rendelkezéseit pedig az 1951. évi október hó 1. napjától kezdődő hatállyal kell alkalmazni.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék