Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

206/1951. (XII. 8.) MT rendelet

a szállítási szerződésekről

I. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A szállítási szerződés fogalma

1. § (1) A szállítási szerződés tervfeladatok megvalósítása érdekében áruszállításra vagy más gazdasági érdekű szolgáltatásra kötött olyan megállapodás, amelyben legalább az egyik fél állami szerv vagy állami vállalat és amelynek alapján a teljesítés a szerződéskötést követő időpontban történik.

(2) Nem szállítási szerződés az ingatlanra vonatkozó megállapodás, a termelési, bérleti, haszonbérleti, kölcsön-, haszonkölcsön-, biztosítási, vasúti fuvarozási, megbízási szerződés, a kiadói, bank-, letéti, árukészlet-, bizományi ügylet, a mezőgazdasági munkának gépi erővel való elvégzésére, a közüzemek kisfogyasztói szolgáltatására, végül a posta és a rádió szolgáltatására vonatkozó szerződés.

2. § A Központi Döntőbizottság a szállítási szerződések meghatározott körére, a jelen rendeletben foglalt egyes rendelkezések alkalmazása alól indokolt esetben kivételt engedhet.

3. § A szállítási szerződés megkötésével és teljesítésével kapcsolatos olyan kérdésekben, amelyekről ez a rendelet nem rendelkezik, a polgári jog általános szabályait kell megfelelően alkalmazni.

Alapelvek

4. § (1) A népgazdasági terv megvalósítása végett az állami szervek és vállalatok kötelesek megfelelően együttműködve a tervük hiánytalan teljesítése céljából szállítási szerződéseket kötni.

(2) A szállítási szerződést írásba kell foglalni és kölcsönösen kötbér kikötésével kell megerősíteni.

(3) Ha a terv valamely állami szervet, vagy vállalatot meghatározott áruszállításra vagy más gazdasági érdekű szolgáltatásra kötelez, ezt abban az esetben is teljesíteni kell, ha a kötelezett a szerződéskötést elmulasztotta.

(4) Semmis a szerződés vagy annak az a része, amely mindkét fél tervében meghatározott tervfeladattal vagy jogszabállyal ellentétben áll.

5. § (1) A szállítási szerződést tartalmának megfelelően kell teljesíteni; a teljesítésben a gazdálkodó szervek új, szocialista viszonyának, a kölcsönös elvtársi segítésnek és együttműködésnek kell megnyilvánulnia. Ehhez képest a szerződő feleknek a jogszabályok korlátai között mindent el kell követniök a szerződésszerű teljesítés érdekében.

(2) A szállítási szerződés teljesítésében olyan fokozott gondossággal kell eljárni, amely a szocialista tulajdon megvédését és gyarapítását a leginkább szolgálja.

6. § Az a szerződő fél, amelyik a másiknak kárt okoz, ezt megtéríteni köteles még abban az esetben is, ha a kár előidézésében vétkesség nem terheli.

7. § A szállítási szerződés megszegéséből eredő igényt a jogosított érvényesíteni köteles.

A terv és a szerződések kapcsolata

8. § (1) Az állami szervek és vállalatok a tervfeladatok végrehajtása érdekében kölcsönös kötelezettségeik részletes tartalmát szállítási szerződésekben határozzák meg. A népgazdasági terv előirányzatainak teljesítése érdekében a szállítási szerződésekben a vállalatok kötelezettségeit úgy kell meghatározni, hogy azok a belső rejtett tartalékok felhasználására, a berendezések és anyagok használatában a haladó normák alkalmazására, a termelékenység emelésére, a minőség javítására és az önköltség csökkentésére ösztönözzenek.

(2) A szállítási szerződés alapja a jóváhagyott terv.

Szakmai szállítási feltételek

9. § (1) A szakmai szállítási feltételek olyan általános jellegű szabályok, amelyek a szállítási szerződések meghatározott körében a szerződések tartalmának fontosabb részeit, illetőleg megállapításuk módját előre meghatározzák.

(2) A szakmai szállítási feltételek elkészítését a megrendelők, illetőleg a szállító vállalatok szerint illetékes bármelyik minisztérium vagy a Központi Döntőbizottság kezdeményezheti.

(3) A szakmai szállítási feltételek tervezetét a szállító vállalatok szerint illetékes minisztérium köteles elkészíteni és megküldeni a megrendelők szerint illetékes minisztériumoknak, valamint a Központi Döntőbizottságnak. Az érdekelt minisztériumok a szakmai szállítási feltételek tervezetéről közvetlenül tárgyalnak és megállapodásukat vagy a vitás kérdéseket a Központi Döntőbizottságnak bejelentik.

(4) A szakmai szállítási feltételek alkalmazási körét a szállítók és megrendelők, valamint az árucsoportok szerint kell meghatározni. Szabályozni kell a szakmai szállítási feltételeknek mindazokat a kérdéseket, amelyek a közvetlen szerződések megkötésénél lényegesek, így a mennyiség, a minőség, a választék, a védjeggyel való ellátás, a márkázás, a csomagolás, a mérlegelés, az átadás-átvétel, a jótállás, az ármegállapítás, a fizetés és elszámolás, a határidők meghatározásának módját, a szerződésszegés következményeit.

(5) A szállítási szerződések megkötésénél a felek a szakmai szállítási feltételektől csak a Központi Döntőbizottság, illetőleg ha mind két fél ugyanannak a minisztériumnak a főfelügyelete alá tartozik, az illetékes minisztérium mellett szervezett döntőbizottság hozzájárulásával térhetnek el.

II. A SZÁLLÍTÁSI SZERZŐDÉSEK FAJAI

1. Minisztériumi szerződés

10. § (1) A minisztériumok és ugyanazon minisztériumon belül a főosztályok kötelesek egymással az éves áruelosztási terv alapján az Országos Tervhivatal által megjelölt cikkekre (cikkcsoportokra és cikkelemekre) szerződést kötni.

(2) A szerződésben a minisztériumok, illetőleg a főosztályok arra vállalnak kötelezettséget, hogy az irányításuk alá tartozó megrendelőkkel és szállítókkal, a közvetlen, illetőleg az általános szerződéseket kellő időben megköttetik és biztosítják az egyes szerződések teljesítéséhez szükséges előfeltételeket.

(3) A minisztériumi szerződésnek tartalmaznia kell a szerződés tárgyát képező áruk mennyiségét legalább az áruelosztási terv szerinti választékban és negyedéves ütemezésben, továbbá azoknak a megrendelőknek és szállítóknak a megnevezését, amelyek a szerződésben meghatározott elosztás szerint a közvetlen, illetőleg az általános szerződéseket megkötik. A tröszt, a központ vagy az egyesülés megnevezése esetében az irányítása alá tartozó egyes vállalatokat külön megjelölni nem kell.

11. § (1) A minisztérium, illetőleg a főosztály a szerződés megkötése után köteles az irányítása alá tartozó megrendelőket és szállítókat arról értesíteni, hogy azokat a minisztériumi szerződés alapján milyen kötelezettség, mely szervezetekkel szemben terheli. Ha az értesítés alapján a tröszt, központ vagy egyesülés nem kíván általános szerződést kötni, a minisztériumi szerződésben megállapított kötelezettséget vállalatai között felosztja és erről azokat értesíti. Az értesítés folytán megkötött közvetlen, illetőleg általános szerződésről a megrendelő és a szállító a felügyeletét ellátó minisztériumnak, illetőleg főosztálynak köteles jelentést tenni.

(2) A mennyiség, a választék vagy az ütemezés tekintetében a minisztériumok között keletkezett szerződési vitát az Országos Tervhivatal dönti el.

(3) A minisztérium köteles a közvetlen éves szerződések megkötésére megállapított határidő lejártától számított harminc napon belül a Népgazdasági Tanácsnak - titkársága útján - jelenteni, hogy a minisztériumi szerződés alapján a felügyelete alá tartozó vállalatok (trösztök, központok, egyesülések) a közvetlen (általános) szerződéseket kellő időben megkötötték-e. A jelentésben a szerződések megkötése elmulasztásának okait részletesen kell ismertetni. A minisztériumok ezen felül kötelesek a Népgazdasági Tanács rendelkezése szerint jelentést tenni a minisztériumi szerződések alapján megkötött közvetlen és általános szerződések teljesítéséről. A jelentésekben ki kell emelni a jelentősebb szerződésszegéseket és ezek okait.

2. Általános szerződés

12. § (1) A trösztök, központok és egyesülések a minisztériumi szerződésre figyelemmel, jóváhagyott terveik alapján általános szerződést köthetnek azzal a kötelezettséggel, hogy az irányításuk alá tartozó vállalatok a közvetlen szerződéseket megkötik.

(2) Az általános szerződésben meg kell jelölni azokat a vállalatokat, amelyek a közvetlen szerződéseket megkötik és vállalatonkint meg kell állapítani a teljesítés arányát is. Ha az általános szerződésben a közvetlen szerződések megkötésére az egyes vállalatokat nem lehet kijelölni, ezeknek meghatározott időben való megjelölésére kötbérterhes kötelezettséget kell vállalni.

(3) Az általános szerződésben meg kell határozni a szolgáltatás mennyiségét, minőségét, választékát, a teljesítés módját és határidejét, valamint az ellenszolgáltatást. A szerződés megkötésének azonban nem akadálya, ha annak minden feltétele az ügyletkötéskor a felek előtt még nem ismeretes. Ebben az esetben a részletes adatokat a közvetlen szerződéseknek kell tartalmazniok.

(4) Az általános szerződésben megjelölt kötelezettség teljesítése a szerződő trösztöt, központot vagy egyesülést terheli, ha az irányítása alá tartozó vállalatok a közvetlen szerződés megkötését elmulasztják.

3. Közvetlen szállítási szerződések

a) Közvetlen éves szerződés

13. § (1) A szállítási szerződések főformája a közvetlen éves szerződés. Ez biztosítja éves viszonylatban a szállító és megrendelő közti folyamatos és állandó kapcsolatot. A közvetlen éves szerződést a minisztériumi és az általános szerződés figyelembevételével, a jóváhagyott éves terv alapján kell megkötni.

(2) Az Országos Tervhivatal elnöke az illetékes minisztérium javaslatára egyes áruk tekintetében éves szerződések helyett negyedéves szerződés kötését engedélyezheti.

14. § (1) Ha a közvetlen éves szerződést a tárgyév kezdetét legalább harminc nappal megelőzően azért nem lehet megkötni, mert a jóváhagyott tervszámok még nem ismeretesek, az első negyedévre ideiglenesen az előtervek figyelembevételével kell szerződést kötni.

(2) A közvetlen szerződés megkötésével annak első negyedévi része lép az ideiglenes szerződés helyébe.

b) Egyedi szerződés

15. § Olyan esetben, amikor a szolgáltatás tárgya egyedileg van meghatározva vagy egy alkalomra szóló beszerzés, avagy eseti szükséglet kielégítésére irányul, egyedi szerződést kell kötni.

c) Alvállalkozói szerződés

16. § (1) Ha a vállalat (fővállalkozó) az általa kötött szállítási szerződésben olyan szolgáltatásra vállalt kötelezettséget, amelyet csak más vállalat (alvállalkozó) közreműködésével tud előállítani - a meghatározott szerződési kötelezettség teljesítésének előmozdítására - alvállalkozói szerződést kell kötnie.

(2) Az alvállalkozói szerződésben a fővállalkozónak fel kell tüntetnie a saját megrendelőjével kötött szerződés szállítási határidejét, valamint azt, hogy az alvállalkozó teljesítése a fővállalkozó részére milyen értékű szállítási kötelezettség teljesítéséhez szükséges.

d) Megmunkálási (bérmunka) szerződés

17. § Megmunkálásra kötött szállítási szerződésben - az egyéb kötelező kellékeken felül - meg kell határozni a megrendelő által átadott nyersanyag mennyiségét, választékát és árát, a nyersanyagnak a gyártmányegységre vonatkozó felhasználási normáját és a nyersanyag átadásának módozatait, valamint határidejét.

III. A SZÁLLÍTÁSI SZERZŐDÉS TARTALMA

A szerződés kellékei

18. § (1) A szállítási szerződésben kétséget kizáróan meg kell határozni:

a) a szerződő feleket;

b) a szolgáltatás tárgyát;

c) a szolgáltatás mértékét (mennyiségét), a minőséget,

a választékot és az ellenszolgáltatást;

d) a szolgáltatás idejét;

e) a teljesítés helyét és módozatait (a védjeggyel való ellátást, a csomagolást, a mérlegelést, a fizetés és elszámolás rendjét, a göngyöleg visszaszolgáltatásának módját);

f) a teljesítés biztosítékait (a kötbérfizetési kötelezettséget, a kötbér mértékét és a jótállást);

g) beruházás megvalósítását célzó szerződésekben a beruházási egységszámot.

(2) Szakmai szállítási feltételekre való utalás esetében az abban foglalt szerződési kellékeket képező rendelkezéseket a szállítási szerződésbe felvenni nem kell.

(3) A védjeggyel való ellátás, a csomagolás, a mérlegelés, a göngyöleg visszaszolgáltatás és a jótállás felől az áru természete szerint a szükséghez képest kell rendelkezni.

19. § (1) A szállítási szerződés tárgyát képező árukat fajlagosan vagy egyedileg kell meghatározni.

(2) A szolgáltatás mennyiségét az áru természetéhez képest darabszám és mérték szerint, az ellenszolgáltatást pedig pénzértékben kell meghatározni.

(3) Az árakat az árhatósági rendelkezésnek megfelelően kell a szerződésben meghatározni. Ha az ára megjelölésénél árjegyzékre történik hivatkozás, a szerződésben a jóváhagyó hatóságot és a jóváhagyás idejét is fel kell tüntetni.

20. § (1) A minőséget és a választékot szabványra utalással kell meghatározni. Szabvány hiányában a minőséget és választékot a szolgáltatás természete szerint részletes műszaki feltételekkel vagy mintával, illetőleg részletes leírással kell meghatározni. Szokványra vagy más általános megjelölésre utalni tilos.

(2) A minőség és a választék minta szerinti meghatározása esetében a szerződésben rendelkezni kell a minta pontos megjelöléséről, valamint lepecsételt állapotban való őrzéséről, ha ez az áru természetével nem ellenkezik.

(3) Szerződést lehet kötni cikkekre, cikkcsoportokra is, ha a felek ezeken belül megjelölik az egyes fontosabb cikkelemek százalékos arányát, vagyis meghatározzák azt, hogy ezekből a szállítónak mennyit kell szolgáltatnia, illetőleg a megrendelőnek átvennie.

(4) Az áru kikészítési módját (szortiment, desszen stb.) a felek a szerződéskötést követő időpontban is meghatározhatják. Ilyen esetben a szerződésben kell meghatározni és kötbérrel biztosítani azt a határidőt, ameddig a megrendelő a kikészítés módjára vonatkozó rendelkezését a szállítóval közölni köteles.

21. § (1) A szállítási szerződésben a teljesítési, illetőleg a részteljesítési határidőt vagy határnapot naptár szerint kell megállapítani.

(2) A közvetlen éves szerződésnek legalább negyedéves ütemezést kell tartalmaznia.

Kötbér

22. § (1) A szállítási szerződésben kötbért kell kikötni a következő esetekre:

a) ha szállítási, vagy átvételi késedelem következik be;

b) ha a teljesítés nem szerződésszerű minőségben vagy választékban történik, ideértve azt az esetet is, ha a szállító a kikötött minőségnél szükségtelenül drágább áru szállít;

c) ha az ügylet teljesítéséhez bármelyik fél részéről adatok szolgáltatása, illetőleg jogszabályban megállapított, vagy a szerződésben kikötött közbenső intézkedés szükséges és azt az arra kötelezett fél késedelmesen teljesíti;

d) ha az ügylet meghiúsul.

(2) A szállítási szerződésben kötbér kikötésével lehet biztosítani a megállapodás egyéb - az előbbi bekezdésben fel nem sorolt - rendelkezéseinek teljesítését is.

(3) Az állami költségvetés keretében gazdálkodó fél szállítási szerződés alapján kötbérkötelezettséget nem vállalhat.

23. § (1) A kötbért a bruttó ár meghatározott százalékában kell kikötni.

(2) A szállítási szerződésben a kiköthető kötbér legkisebb mértéke:

a) a szállítási vagy átvételi késedelem esetében a le nem szállított, illetőleg át nem vett áru ára után számított napi egy ezrelék, összesen azonban legfeljebb húsz százalék;

b) a nem szerződésszerű minőségben vagy választékban történt teljesítés esetében a hibás minőségű, illetőleg nem megfelelő választékú áru árának tíz százaléka;

c) a szállítási szerződésben meghatározott egyéb kötelezettségek (adatszolgáltatás és közbenső intézkedések) késedelmes teljesítés esetében napi fél ezrelék, összesen azonban legfeljebb tíz százalék;

d) az ügylet meghiúsulása esetében húsz százalék.

(3) Ha a szolgáltatás csak részben nem megfelelő minőségű, a kötbért a hibás rész után kell megfizetni. Szükségtelenül drágább áru szállításánál vagy a választékban mutatkozó eltérés esetében a nem szerződésszerű szolgáltatás árkülönbözete, illetőleg ára után kell a kötbért megfizetni.

(4) A jelen rendeletben meghatározott kötbér irányadó olyan esetben is, ha a felek a szerződésben, a kötbér kikötését mellőzték, vagy a Központi Döntőbizottság engedélye nélkül alacsonyabb mértékben állapították meg. A szerződő felek a kötbért a jelen rendeletben meghatározott százaléknál magasabb mértékben is megállapíthatják.

(5) A kötbér mértékét a szakmai szállítási feltételeken eltérően lehet megállapítani.

(6) A jelen rendelet nem érinti azoknak a jogszabályoknak a hatályát, amelyek a magas- és mélyépítkezések tervezésére és kivitelezésre kötött szerződésekre irányadó kötbéreket meghatározzák.

IV. A SZÁLLÍTÁSI SZERZŐDÉSEK MEGKÖTÉSE

24. § (1) Eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában a minisztériumi szerződést az áruelosztási terv jóváhagyásától, az általános szerződést pedig az éves terv jóváhagyásától számított harminc nap alatt, a közvetlen éves szerződést a részlettervek elkészítésére megállapított határidő lejártától számított negyvenöt nap alatt kell megkötni. Az egyedi szerződés megkötését a megrendelő a szükséglet felmerültétől számított tizenöt nap alatt köteles kezdeményezni.

(2) Az első negyedévre vonatkozó ideiglenes szerződést legkésőbb a megelőző év november hó 30. napjáig kell megköti.

(3) A külön engedélyen alapuló negyedéves szerződéseket legkésőbb a tárgynegyedévet megelőző harmincadik napon kell megkötni a negyedéves operatív tervnek, illetőleg az éves terv negyedéves bontásának megfelelően.

25. § (1) A közvetlen szerződés megkötése érdekében a megrendelő a minisztériumi vagy az általános szerződésben a megjelölt szállító vállalathoz köteles fordulni.

(2) Olyan árura vonatkozóan, amelyről minisztériumi vagy általános szerződés nem rendelkezik, a megrendelő az áru előállítására vagy forgalombahozatalára rendelt állami vállalathoz vagy szövetkezethez köteles fordulni a szerződés megkötése érdekében.

(3) Az az állami vállalat vagy kisipari szövetkezet, amely az üzemkörébe (profiljába) tartozó áruszállításra vagy egyéb szolgáltatásra kap megrendelést állami szervtől vagy vállalattól, nem tagadhatja meg a szállítási szerződés megkötését vagy a megrendelés elfogadását, illetőleg azt, hogy a vonatkozó rendelkezések szerint szállítási határidőt jelöljön meg.

(4) Ha a megrendelő előtt nem ismeretes olyan állami vállalat vagy kisipari szövetkezet, amelynek üzemkörébe tartozik a megrendelés tárgyát képező szolgáltatás, a megrendelő a teljesítésre alkalmas állami vállalat vagy kisipari szövetkezet kijelölése céljából a szolgáltatás tárgya szerint illetékes minisztériumhoz, illetőleg a Helyi Ipar Igazgatóságához fordulhat.

(5) A kijelölés iránti kérelemnek tartalmaznia kell a megrendelés legfontosabb feltételeit (a mennyiséget, a minőséget, a szállítási határidőt, a megrendelés tárgyát jellemző műszaki adatokat stb.). Az illetékes minisztérium, illetőleg a Helyi Ipar Igazgatóság köteles a kijelölési kérelemre legkésőbb nyolc napon belül írásban válaszolni.

26. § (1) Ha a megrendelő a szállítót szerződéstervezet készítésére szólítja fel, a szállító vállalat köteles a felhívás vételétől számított tizenöt nap alatt a szerződéstervezetet két példányban, aláírva a megrendelőnek megküldeni.

(2) A megrendelő a szerződéstervezet átvételtől számított tizenöt napon belül köteles az egyik szerződéspéldányt aláírva a szállítónak visszaküldeni.

(3) Ha a megrendelő a szerződéstervezettel nem ért egyet, véleményeltérési nyilatkozatot készít. A véleményeltérési nyilatkozatot a vállalat igazgatója, illetőleg a megrendelő állami szerv vezetője, vagy olyan személy írhatja alá, akinek írásbeli meghatalmazása van a szerződés megkötésére. A nyilatkozatot a szerződés visszaküldésére megszabott tizenöt napos határidő alatt kell a szállítónak megküldeni.

(4) A megrendelő a véleményeltérési nyilatkozat elküldésétől számított tizenöt napon belül köteles a szállítóval az ellentétekről tárgyalni. Ha a felek a megszabott tizenöt napos határidő alatt nem tudnak megállapodni, a vitát az illetékes döntőbizottság, illetőleg hatóság elé kell terjeszteni.

27. § (1) Szállítási szerződés jön létre, ha a szállító vállalat a hozzáintézett megrendelést egyező tartalommal igazolja.

(2) A szállító vállalat a hozzá érkezett megrendelésre - más jogszabályi rendelkezés hiányában - tizenöt napon belül köteles válaszolni.

(3) Egyedi szerződés tárgyát képező árura vonatkozó ajánlat alapján szállítási szerződés jön létre, ha a megrendelő a szállító vállalathoz az ajánlatnak megfelelő megrendelést intéz.

(4) Az ajánlati felhívásra a szállító vállalat köteles tizenöt napon belül írásbeli ajánlatot tenni. Eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában a felhívásra tett ajánlat a szállító vállalatot az elküldéstől számított tizenöt napig kötelezi.

(5) A megrendelésnek, az igazolásnak és az ajánlatnak tartalmaznia kell a jelen rendeletben meghatározott szerződési kellékeket.

(6) A szállító vállalat a felhívás nélkül tett ajánlatában kötelezettségét korlátozhatja vagy kizárhatja.

28. § (1) Ha a megrendelő nem ért egyet a szállítónak eltérő tartalmú rendelés igazolásával, annak átvételétől számított tizenöt napon belül köteles véleményeltérési nyilatkozatát a szállítónak megküldeni.

(2) Ha a szállító az ajánlattól eltérő megrendelést nem tudja elfogadni, annak átvételétől számított tizenöt napon belül véleményeltérésére vonatkozó nyilatkozatát köteles a megrendelőnek elküldeni.

(3) A megrendelő a véleményeltérési nyilatkozat elküldésétől, ha pedig azt a szállító küldte, annak átvételétől számított tizenöt nap alatt köteles a szállítóval a vitás kérdések rendezését megkísérelni.

(4) Ha a felek az erre megszabott tizenöt napos határidő alatt nem tudnak megállapodni, a vitát legkésőbb az annak rendezésére megállapított határidő utolsó napján az illetékes döntőbizottság, illetőleg a döntésre hivatott hatóság elé kell terjeszteni.

29. § (1) Ha a megrendelő a részére megküldött szerződéstervezetre vagy a szállító a megrendelésre a megszabott tizenöt napon belül nem nyilatkozik, a szerződést a tervezet, illetőleg a megrendelés szerint létrejöttnek kell tekinteni.

(2) Ha a megrendelő a szállító ajánlatától eltérő megrendelést tesz, vagy ha a szállító vállalat a megrendelést eltérő tartalommal igazolja és a szállító, illetőleg a megrendelő az eltérést a megszabott tizenöt napos határidőn belül véleményeltérési nyilatkozatban nem kifogásolja, a szerződést az eltérő tartalmú megrendelés illetőleg rendelésigazolás szerint megkötöttnek kell tekinteni.

(3) Ha az erre kötelezett a véleményeltérési nyilatkozatban meghatározott vitás kérdést nem terjeszti az illetékes döntőbizottság vagy a döntésre hivatott hatóság elé, a szerződést a másik fél által kívánt tartalommal megkötöttnek kell tekinteni.

(4) Azokban az esetekben, amelyekben a szállítási szerződés, a felek valamelyikének kifejezett hozzájáruló nyilatkozata nélkül jön létre, az a fél, amelyiknek ügyleti nyilatkozata a szerződés alapjául szolgált, a másik felet nyolc nap alatt értesíteni köteles a szerződés létrejöttéről. Ezt a határidőt attól a naptól kell számítani, amelyen a másik fél részére a válaszadásra, illetőleg a vita előterjesztésére megszabott határidő lejárt. Az értesítés elmulasztása esetében a szerződés hatályát veszti.

Jelentés a szerződés megkötéséről

30. § (1) Az állami vállalat igazgatója köteles a jelen rendeletben a szerződéskötésekre megállapított végső határidőktől számított tizenöt napon belül a vállalat szerint illetékes minisztériumnak jelenteni, hogy

a) melyek azok a tervszámok, amelyeknek teljesítését szerződésekkel hiánytalanul nem biztosította;

b) mi a szerződéskötés elmulasztásának oka;

c) mikor és milyen ügyszám alatt, melyik döntőbizottság előtt indított eljárást a szerződéskötés érdekében.

(2) A jelentés alapján a minisztérium köteles - a vétkes személy egyidejű felelősségre vonása mellett - intézkedni az elmulasztott szerződések megkötése iránt.

V. SZERZŐDÉSI VITÁK

31. § (1) A szállítási szerződés megkötésével vagy módosításával kapcsolatos vitákban az illetékes döntőbizottság, illetőleg a 207/1951. (XII. 8.) MT rendeletben meghatározott értékhatáron alul az illetékes polgári bíróság határoz. Ha a vita kizárólag tervszámok eltéréséből keletkezett, vagy csak a teljesítés idejére vonatkozik, a döntés iránti kérelmet a szállító vállalat szerint illetékes minisztérium iparági (szakmai) főosztályához, illetőleg a Helyi Ipar Igazgatóságához kell előterjeszteni.

(2) A szerződési vitát az a fél köteles előterjeszteni, amelyik a szerződés megkötését vagy módosítását kezdeményezte.

(3) A szállító vállalat a termelés megkezdését nem halaszthatja el, illetőleg a folytatását nem függesztheti fel a szerződési vita eldöntéséig, kivéve, ha az a minőségre, a választékra vagy a teljesítés idejére vonatkozik.

a) Tervszám eltérése

32. § (1) Ha a szállítási szerződés megkötését az akadályozza, hogy a megrendelő és a szállító tervszámai eltérnek, a szállító vállalat szerint illetékes minisztérium iparági (szakmai) főosztályától kell kérni a szállító vállalat tervszámának megfelelő módosítását.

(2) Ha a főosztály a tervmódosítást nem hajtja végre, köteles az eltérő tervszámok egyeztetése végett a megrendelő vállalat szerint illetékes minisztérium iparági (szakmai) főosztályához fordulni. Ha az egyeztetés eredményeként a tervszámokat nem hozzák összhangba, a vitát a megrendelő szerint illetékes főosztály előterjesztésére az Országos Tervhivatal dönti el. Az egyeztetés eredményéről, illetőleg a döntésről a megrendelő vállalat szerint illetékes minisztérium nyolc nap alatt mind a megrendelőt, mind a szállítót értesíti.

b) Határidő viták

33. § (1) Ha a felek a szállítási határidőben nem tudnak megállapodni, a határidő megállapítását a szállító vállalat szerint illetékes minisztérium iparági (szakmai) főosztályától, illetőleg, ha a szállító helyi ipari vállalat, vagy kisipari szövetkezet, a Helyi Ipar Igazgatóságától kell kérni.

(2) Belkereskedelmi vállalattal kötött egyedi szerződés (15. §) esetében, ha a belkereskedelmi vállalat a megrendelést a termelő vállalathoz változatlanul továbbítja, a határidő megállapítását a belkereskedelmi vállalat megrendelőjének a termelő vállalat szerint illetékes minisztérium iparági főosztályától, illetőleg a Helyi Ipar Igazgatóságától kell kérni. A belkereskedelmi vállalat a hozzá intézett felhívásra köteles megjelölni, hogy a szerződés tárgyát képező árut részére melyik termelő vállalat szállítja.

(3) A szállítási határidő megállapítása iránti kérelmet indokolni kell és meg kell jelölni a szerződés, illetőleg a megrendelés legfontosabb feltételeit (a mennyiséget, a minőséget, az ajánlott és a megállapítani kért szállítási határidőt, a megrendelés tárgyát jellemző műszaki adatokat stb.).

(4) A szállítási határidő megállapításáról az érdekelt feleket a kérelem vételétől számított tizenöt napon belül értesíteni kell. A határozatban pontosan meg kell jelölni a megállapított szállítási határidőt.

(5) Ha a megrendelő a minisztériumi főosztály, vagy a Helyi Ipar Igazgatósága által megállapított határidőt nem fogadja el, döntés végett - illetékes minisztériumának engedélyével - a határidő megállapítására vonatkozó értesítés vételétől számított tizenöt napon belül az Országos Tervhivatalhoz fordulhat.

c) Sorolási viták

34. § (1) A szállító vállalat szerint illetékes minisztérium iparági (szakmai) főosztálya, vagy a Helyi Ipar Igazgatósága a kérelemben megjelölt szállítási határidőt elkerülhetetlen szükség esetében egyéb szállítási szerződésekkel már lekötött határidők terhére is megállapíthatja (sorolás), ha ehhez a hátrább sorolni kívánt megrendelők főfelügyeleti hatósága hozzájárul.

(2) Ha a sorolás kérdésében a főfelügyeleti hatóságok megállapodni nem tudnak, a vitát a sorolást végző hatóság előterjesztésére az Országos Tervhivatal dönti el.

35. § A sorolásra vonatkozó határozatban meg kell jelölni az előnyösen sorolt megrendelést és a megállapított szállítási határidőt, valamint a hátrább sorolt megrendeléseket és az azokra vonatkozó új szállítási határidőket. A határozatról a szállítót és a sorolással érintett megrendelőket írásban kell értesíteni.

VI. A SZÁLLÍTÁSI SZERZŐDÉS MÓDOSÍTÁSA

36. § A szállítási szerződésben foglalt megállapodásnak azt a részét, amely hatósági rendelkezésen vagy döntőbizottsági határozaton alapul, csak az illető hatóság vagy döntőbizottság engedélyével szabad módosítani.

37. § A szállítási szerződés olyan módosításához, amely eltér a szakmai szállítási feltételektől, a Központi Döntőbizottság hozzájárulása szükséges, kivéve, ha mind a megrendelő, mind a szállító vállalat ugyanannak a minisztériumnak a főfelügyelete alá tartozik, ebben az esetben a módosításhoz a főfelügyeletet gyakorló minisztérium mellett szervezett döntőbizottság hozzájárulására van szükség.

38. § A minisztérium a tröszt, a központ és az egyesülés az irányítása alá tartozó vállalat szállítási szerződésének teljesítésére más vállalatot is kijelölhet, ha ezáltal a szerződés a másik félre nem válik terhesebbé.

Tervmódosítás

39. § (1) Ha az illetékes hatóság a tervet módosítja, az eredeti terv alapján megkötött szállítási szerződéseket is megfelelően módosítani kell.

(2) Ha a jóváhagyott negyedéves operatív terv nem egyezik a jóváhagyott éves terv negyedévi bontásával, a jóváhagyott éves terv alapján megkötött szállítási szerződéseket annyiban kell módosítani, amennyiben a negyedéves operatív terv eltér az éves terv negyedévi bontásától.

(3) A havi operatív terv alapján a szállítási szerződéseket módosítani nem lehet.

(4) A szerződések módosítását a terv módosítására vonatkozó határozat, illetőleg az eltérő negyedéves operatív terv jóváhagyására vonatkozó értesítés vételétől számított öt napon belül kell végrehajtani.

Szakosítás

40. § (1) Szakosítás (profilozás) esetében a szakosított és a kijelölt vállalat az elrendeléstől számított tizenöt napon belül köteles a szakosított vállalat szállítási szerződéseit megvizsgálni és közösen meghatározni azokat a szerződéseket, amelyeket már a kijelölt vállalat teljesít (szállít vagy átvesz).

(2) A kijelölt vállalat a szállítási kötelezettségek átvállalásáról, illetőleg a megrendelések átvételéről a másik szerződő felet - a szállítási szerződések megvizsgálására megállapított határidő lejártától számított - tizenöt nap alatt írásban értesíteni tartozik. Ha a kijelölt vállalat az átvételre kerülő szerződést az eredeti tartalma szerint nem tudja teljesíteni, az erről szóló közlésében meg kell jelölnie a szerződés kívánt módosítását is. Ha a kijelölt vállalat a szerződés módosításához nem kap kifejezett elfogadó nyilatkozatot, a vitát az értesítés elküldésétől számított további tizenöt nap alatt az illetékes döntőbizottság elé terjesztheti, ellenkező esetben a szerződés változatlan tartalommal érvényben marad.

A határidő meghosszabbítása

41. § (1) A szállítási szerződésben megállapított teljesítési határidőket a felek a határidő lejárta előtt írásbeli megállapodással egyízben kötbérmentesen meghosszabbíthatják.

(2) Beruházás megvalósítására irányuló szerződésben megállapított teljesítési határidőt a felek a határidő lejárta előtt írásbeli megállapodással egyízben kötbérmentesen csak abban az esetben hosszabbíthatják meg, ha ez a beruházás befejezésének véghatáridejét nem érinti. Ilyen esetben is meg lehet hosszabbítani a teljesítési határidőt, ha ehhez országos jelentőségű (I) beruházásnál az Országos Tervhivatal, jelentős (II) beruházás tekintetében az illetékes minisztérium, illetőleg helyi jelentőségű (III) beruházás esetében a megyei (budapesti városi) tanács előzetesen hozzájárul.

(3) Ha a szállítási határidő meghosszabbítása esetében a szállító a meghosszabbított határidőben sem teljesít, a kötbér az eredeti határidőtől jár.

A mennyiség, minőség és választék módosítása

42. § (1) A szállítási szerződések a mennyiségre, a minőségre vagy a választékra vonatkozó rendelkezéseit a felek a teljesítésre megszabott határidő letelte előtt írásbafoglalt megállapodással megváltoztathatják, ha ez a módosítás a jóváhagyott tervüket nem érinti.

(2) A beruházásra irányuló szállítási szerződést a felek engedély nélkül csak abban az esetben módosíthatják, ha ez a változás a beruházási cél megvalósítását nem akadályozza és nem jár az éves beruházási terv hitelkeretének túllépésével és az áru összetételének megváltoztatásával.

Elállás a szerződéstől

43. § (1) A döntőbizottság hozzájárulásával a szállítási szerződéstől bármelyik fél elállhat.

(2) Az a fél, amelyik a szerződéstől elállni kíván, köteles az arra okot adó körülmény tudomására jutásától számított három napon belül a másik felet az elállás okának megjelölésével írásban értesíteni.

44. § A megrendelő és a szállító teljesítési határidő lejárta előtt írásba foglalt megállapodással a döntőbizottság hozzájárulása nélkül is kötbérmentesen elállhatnak a szállítási szerződéstől, ha az elállás egyik fél tervének teljesítését sem akadályozza.

45. § (1) A fél a szerződéstől a döntőbizottság hozzájárulása nélkül - a kötbérigény érvényesítése mellett - egyoldalúan elállhat a következő esetekben:

a) a megrendelő elállhat, ha a szállító a szerződésben meghatározott időben való teljesítést elmulasztotta, egyszersmind a szolgáltatás a megrendelő részére érdekét vesztette amiatt, mert a szerződés megkötésével elérni kívánt cél a késedelem folytán már nem valósítható meg, valamint ha a szállított áru a rendeltetésszerű használatra, illetőleg a szerződési célra teljesen alkalmatlan;

b) a szállító elállhat, ha a megrendelő romlandó áru átvételével késik és ez az áru rendeltetésszerű használatát veszélyezteti. Az egyoldalú elállás jogának gyakorlásához azonban ebben az esetben az szükséges, hogy a szállító a megrendelőt - amennyiben az áru természete ezt megengedi - megfelelő határidő megjelölésével felhívja az utólagos átvételre.

(2) Ha az egyoldalú elállással felbontott szerződéshez kapcsolódó további szerződések teljesítése a felbontás folytán lehetetlenné válik, az egyoldalú elállásra jogosított felet ezekre nézve is döntőbizottsági hozzájárulás nélkül illeti meg az egyoldalú elállás joga. Az ilyen elállás kötbérmentes de a felbontott szerződésekből eredő kártérítési igényeket nem érinti.

(3) Ha az illetékes hatóság a tervet módosítja és emiatt a szállítási szerződés teljesítése lehetetlené válik, mind a megrendelő, mind pedig a szállító vállalat a döntőbizottság hozzájárulása nélkül elállhat a szerződéstől, vagy annak módosítását kívánhatja.

(4) A szerződéstől elállni kívánó fél az egyoldalú elállásra jogosító körülményt a másik fél kívánságára igazolni köteles.

VII. TELJESÍTÉS

46. § A szállítási szerződéseket tartalmuknak megfelelően mennyiség, minőség és választék szerint szerződésben megszabott időben kell teljesíteni.

47. § (1) A szállító - ellenkező szakmai szállítási feltétel vagy megállapodás hiányában - köteles a megrendelőt a szándékolt szállítás vagy átadás idejéről legalább három nappal megelőzően értesíteni.

(2) Nincs szükség külön értesítésre, ha a szállító a szerződésben megállapított határnapon vagy a határidő utolsó napján teljesít, továbbá, ha a megrendelő átvételi megbízottja rendszeres időközökben a szállító telepén tartózkodik.

(3) Ha a szakmai szállítási feltétel vagy a szerződés szerint a megrendelő a szállító telepén köteles az árut átvenni, - ellenkező megállapodás hiányában - az áru átadására vonatkozó értesítés vételétől számított három napon belül kell az átvételt megkezdeni és folyamatosan befejezni. Ha a megrendelő az árut a szállító telepén nem veszi át vagy arról nem rendelkezik, a szállító az árut választása szerint akár a megrendelő címére és költségére feladhatja, akár terhére és veszélyére - az átvételi késedelmi kötbér érvényesítése mellett - tárolhatja.

Előszállítás

48. § (1) Ha a szerződés a teljesítésre meghatározott napot jelöl ki, ezt megelőző időben a szállító csak akkor teljesíthet, ha errenézve a megrendelővel megállapodott.

(2) A határidő letelte vagy a megállapított határnap előtt történő teljesítés esetében kamattérítést, illetőleg kamatlevonást igényelni csak abban az esetben lehet, ha ezt jogszabály rendeli vagy a szerződésben külön ki volt kötve.

Csomagolás és mérlegelés

49. § (1) Más megállapodás, vagy eltérő szakmai szállítási feltétel, illetőleg más szakmai szokás hiányában a szállító vállalat az árut csomagolva és egyszersmind mérlegelve köteles szállítani (tárázott áru). A csomagolásnak alkalmasnak kell lennie arra, hogy az áru épségét a szállítás tartama alatt megóvja.

(2) A csomagolt és egyszersmind mérlegelt áru göngyölegére sorszámmal ellátott feliratot (címkét) kell erősíteni, amely a szállító vállalat elnevezését, a bruttó és tara súlyt, a mérhető áruk nettó súlyát, darabárunál a darabszámot, az áru megnevezését vagy a cikkelem számot és a csomagoló nevét tartalmazza. A számlában és a kísérőjegyzékben a csomagolási címkék sorszámát is fel kell tüntetni.

(3) Más árhatósági rendelkezés vagy megállapodás hiányában a csomagolás és mérlegelés költsége a szállító vállalatot terheli.

Helyi- és helyközi szállítás

50. § (1) Helyi a szállítás, ha a szállító a szerződést abban a helységben (városban vagy községben) köteles teljesíteni, ahol a telephelye van.

(2) Helyközi a szállítás, ha a szállítónak az árut más helységbe kell küldenie.

(3) A szállító az átadással teljesít.

Átadás

51. § (1) Helyi szállítás esetében az árut a szállító vállalat telepén kell átadni.

(2) Helyközi szállítás esetében az átadás helye:

a) a feladó állomás, ha az árut fuvarozó vállalat útján vasúton, vagy vízen fuvarozzák,

b) a szállító vállalat telepe, ha az árut a fuvarozó vállalat útján más eszközzel fuvarozzák;

c) a megrendelő vállalat telepe, ha az árut a szállító vállalat saját eszközeivel fuvarozza.

(3) Az átadással a kárveszély és az áru hasznai a megrendelőre szállnak át.

Mennyiségi átvétel

52. § (1) Helyi szállítás esetében az áru mennyiségi átvétele a szállító vállalat telepén történik. A csomagolt és egyszersmind mérlegelt árut azonban a szállító telepén csak a bruttó súly és a csomagolási egységek száma szerint kell átvenni, míg a nettó súly és az árudarabok szerint az átvétel a megrendelő telepén történik.

(2) Helyközi szállítás esetében:

a) ha az árut vasúton vagy vízen fuvarozzák, a csomagolt és egyszersmind mérlegelt áruk mennyiségi átvétele, a bruttó súly és az árudarabok mennyisége szerint a rendeltetési állomáson, nettó súly és a göngyölegben lévő áruegységek mennyisége szerint a megrendelő telepén,

egyéb áruk mennyiségi átvétele pedig a rendeltetési állomáson történik;

b) ha az árut nem vasúton, vagy vízen fuvarozzák, a mennyiségi átvétel helye a megrendelő telepe.

Minőségi átvétel

53. § (1) Helyi szállítás esetében:

a) a csomagolt és egyszersmind mérlegelt áru minőségi átvétele a megrendelő telepén,

b) egyéb áruk minőségi átvétele a szállító telepén történik.

(2) Helyközi szállítás esetében a minőségi átvétel helye a megrendelő telepe.

Az átvétel ideje

54. § (1) A csomagolt és egyszersmind mérlegelt árut a nettó súly és a göngyölegen belüli árudarabok száma, valamint a minőség szempontjából legkésőbb nyolc napon belül kell az átvevő telepén megvizsgálni. Ez a határidő helyi szállítás esetében a szállító telepén történt átvételtől, helyközi szállítás esetében pedig az árunak a rendeltetési állomásra való megérkezésétől, illetőleg a fuvarozótól való átvételtől kezdődik. Ha a minőségi átvétel huzamosabb időt vesz igénybe, azt folyamatosan kell végezni és késedelem nélkül befejezni.

(2) A megrendelő, az árut hozzáérkezésétől számított három napon belül, kicsomagolás nélkül tovább irányíthatja.

Eltérő megállapodások

55. § Az átadás és átvétel helyére és idejére vonatkozólag a szakmai szállítási feltételek vagy az egyes szerződések eltérően is rendelkezhetnek.

Számlázás és fizetés

56. § Állami szerv vagy állami vállalat szállítási szerződés alapján előleget nem adhat. A szállító vállalat a teljesítés időpontjában érvényes hatósági áron köteles számlázni. A számlázás idejéről és a számla érvényesítésének módjáról, valamint a részletekről jogszabály rendelkezik.

VIII. A NEM SZERZŐDÉSSZERŰ TELJESÍTÉS

57. § Ha a szerződő felek valamelyike előreláthatólag nem tud szerződésszerűen teljesíteni, tartozik a másik felet az akadály felmerülése után annak megjelölésével haladéktalanul, de legkésőbb három napon belül értesíteni. Ha az akadály késedelmet okoz, a késedelem valószínű időtartamát is meg kell jelölni. Az értesítési kötelességet elmulasztó fél kötbérfizetési kötelezettségének beállta esetében vétlenségére nem hivatkozhatik.

58. § (1) Szállítási, átvételi vagy adatszolgáltatási és közbenső intézkedéssel kapcsolatos késedelem, illetőleg minőségileg hiányos, valamint nem megfelelő választékú áru szállítása, továbbá a szállítási szerződés kötbérrel biztosított egyéb rendelkezéseinek megszegése, végül az ügylet meghiúsulása esetében a vétkes fél köteles kötbért fizetni.

(2) A kötbér összegét a döntőbizottság indokolt esetben mérsékelheti, vétlenség megállapítása esetében pedig kiszabását mellőzheti.

(3) Vétlennek kell tekinteni azt a szerződő felet, amelyik bizonyítja, hogy a szerződés hiánytalan teljesítése, valamint az akadály megelőzése, illetőleg a kár enyhítése végett a jogszabályok korlátain belül minden intézkedést megtett.

(4) A nem szerződésszerű teljesítés elfogadása a kötbérfizetési kötelezettséget nem érinti.

(5) A szerződő fél kötbérfizetési kötelezettsége alól mentesítést vagy a kötbér mérséklését nem igényelheti azon a címen, hogy a szerződésben vállalt kötelezettségének egyrészét túlteljesítette.

(6) Hibás minőségű áru szállítása esetén a minőségi kötbért még abban az esetben is meg kell fizetni, ha a vétkes szállító az árut kicseréli vagy kijavítja.

59. § (1) A fővállalkozót nem szerződésszerű teljesítésének következményei alól nem mentesíti az, hogy az alvállalkozó nem szerződésszerűen teljesített. Az alvállalkozó szerződésszegése esetében a fővállalkozó a vétlenségére csak akkor hivatkozhatik, ha kötbérigényét az alvállalkozóval szemben kellő időben érvényesítette.

(2) Ha az alvállalkozót a nem szerződésszerű teljesítésben vétkesség terheli, a fővállalkozó az alvállalkozótól kártérítés címén annak a különbözetnek megtérítését is követelheti, amennyivel a fővállalkozó által a megrendelőnek fizetett kötbér összege meghaladja az alvállalkozó által a fővállalkozónak fizetett kötbér összegét.

(3) Ha a döntőbizottság megállapítja, hogy az alvállalkozót vétkesség nem terheli, a fővállalkozó is mentesül annak a kötbérnek a megfizetése alól, amelyre egyébként kizárólag az alvállalkozó nem szerződésszerű teljesítése szolgáltatott volna okot.

(4) Ha a fővállalkozó kötbérigényét az alvállalkozóval szemben kellő időben érvényesítette, az alvállalkozó közvetlenül a megrendelő javára marasztalható kötbérben, feltéve, hogy a felek az alvállalkozói szerződést a jelen rendeletnek megfelelően kötötték (16. §) és a nem szerződésszerű teljesítés kizárólag az alvállalkozó hibájából következett be.

60. § (1) Állami vállalatok a szállítási szerződésekből származó kötbérköveteléseiket, illetőleg tartozásaikat külön gyüjtőszámlán, tételenként kötelesek nyilvántartani.

(2) Kötbérköveteléssel szemben beszámításnak helye nincs.

Késedelmi kamat

61. § (1) Az a szerződő fél, amelyik fizetési késedelembe esik, illetőleg fizetési kötelezettségének beálltát alaptalannak bizonyult kifogással vagy más módon késlelteti, a fizetési késedelem idejére a tartozás összege után számított napi egy ezrelék késedelmi kamatot köteles a másik félnek fizetni.

(2) Arra az időre, amelyre a fél az átvételi késedelem esetére meghatározott kötbért fizeti, a másik félnek késedelmi kamat nem jár.

Kártérítés

62. § (1) Az a szerződő fél, amelyik a másiknak kárt okoz, ezt megtéríteni köteles még abban az esetben is, ha a kár előidézésében vétkesség nem terheli. Mentesül a kártérítési kötelezettség alól a szerződő fél, ha bizonyítja, hogy a kárt erőhatalom, harmadik személy elháríthatatlan cselekménye, vagy maga a károsult okozta. A döntőbizottság a kártérítés összegét vétlenség esetében mérsékelheti, ha a kártérítés teljes összegének megfizetése a kötelezett félre rendkívüli méltánytalansággal járna.

(2) A nem szerződésszerű teljesítés folytán kárt szenvedett fél kártérítés címén a kár összegének csak azt a részét igényelheti, amely a másik féltől kapott kötbér összegét meghaladja.

A nem szerződésszerű teljesítésből eredő igények érvényesítése

63. § (1) A kötbér-, a kamat-, illetőleg a kárigényről a fizetésre kötelezett felet az alapul szolgáló ok megjelölésével - ha már jogszabály az adott esetre rövidebb határidőt nem állapít meg - nyolc nap alatt írásban kell értesíteni. A határidő számításának kezdete:

a) késedelem esetében a teljesítésre megszabott határnap vagy határidő lejárta;

b) egyéb nem szerződésszerű teljesítés esetében az átadás, illetőleg átvétel, ha pedig a minőségi átvétel huzamosabb időt vesz igénybe, a folyamatos átvételre szükséges idő eltelte;

c) rejtett hiba esetében annak felfedése, legkésőbben azonban az az időpont, amikor a rendeltetésszerű használat mellett a rejtett hiba felfedezhető volt;

d) meghiúsulás esetében az az idő, amikor a jogosított a meghiúsulás tényéről tudomást szerzett.

(2) A kötelezett fél - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - az értesítés kézhezvételétől számított nyolc nap alatt köteles az igénybejelentésre írásban válaszolni és szállítási késedelem esetében egyidejűleg szállítási póthatáridőt felajánlani.

(3) A Magyar Nemzeti Bank egyszámlarendjébe kapcsolt vállalatok egymásközti viszonyában a jogosított a kötelezett által elismert igényt nyolc napon belül beszedési megbízás útján köteles érvényesíteni. Ha a felek valamelyik nincs bekapcsolva az egyszámlarendbe, a kötelezett az elismert igény alapján a fizetést nyolc nap alatt tartozik teljesíteni. Ha az elismerés idejéig a szállító nem teljesít, a kötbérigényt csak a teljesítéstől számított nyolc nap alatt kell érvényesíteni, illetőleg a kötbért megfizetni. A teljesítésre való tekintet nélkül meg kell fizetni a kötbért akkor, ha a kötbér az érvényesíthető legmagasabb mértéket elérte.

(4) Ha a kötelezett az igényt nem ismeri el, azt a jogosított a válaszadásra megszabott határidő lejártától, illetőleg az igény megtagadásától számított nyolc nap alatt köteles az illetékes döntőbizottság előtt érvényesíteni. Szállítási késedelem esetében, ha a szállító a kötbérigényt elismerte, azonban póthatáridőt nem ajánlott fel, vagy a felajánlott póthatáridő nem megfelelő, a megrendelő a válaszadásra megszabott határidő lejártától, illetőleg az igény megtagadásától számított nyolc nap alatt köteles a póthatáridő megállapítása iránt - a határidő-vitákra (33. §) megállapított szabályok szerint - a szállító vállalat szerint illetékes minisztérium iparági főosztályához, illetőleg a Helyi Ipar Igazgatóságához fordulni.

(5) A folyamatosan, több részletben teljesítendő szerződésből származó igényeket tervnegyedévenként csak együttesen az utolsó szállítási határidő letelte után lehet az illetékes döntőbizottságnál érvényesíteni.

(6) Ha a kötelezett fél a szerződésben megjelölt határidőben nem teljesít és a kötbérigény elismerése mellett póthatáridőt ajánl fel, a kötbért az eredeti határidőtől, a póthatáridőig, - illetőleg korábbi szállítás esetében annak napjáig - terjedő időszakra köteles megfizetni. Ha a kötelezett a póthatáridőben sem teljesít, kötbérfizetési kötelezettsége a póthatáridő elteltével újra kezdődik.

(7) A jogosított fél a háromszáz forintot el nem érő igényt nem köteles keresettel érvényesíteni, ilyen esetben is irányadók azonban a szállítási póthatáridő felajánlására vonatkozó rendelkezések.

(8) A kötbér-, illetőleg késedelmi kamatigények közlésére, illetőleg érvényesítésére megszabott határidők elmulasztásának jogvesztő hatálya nincs.

64. § A vállalat igazgatója köteles felügyeleti hatóságának negyedévenként a kifizetett kötbérek összegéről, okáról és a felelős személyekről részletes jelentést tenni.

Mennyiségi és minőségi hiány

65. § Csomagolt és egyszersmind mérlegelt árunak az átvevő telepén megállapított nettó súlyhiányáért a szállító csak abban az esetben felelős, ha az áru bruttó súlya, illetőleg darabszáma egyezik azzal a bruttó súllyal, illetőleg darabszámmal, amelyet helyi szállítás esetében a szállító telepén, helyközi szállítás esetében a rendeltetési állomáson megállapítottak, - nem vasúti vagy nem vízi úton történő fuvarozásnál pedig az átvételi elismervényen igazoltak.

66. § (1) Vasúton vagy vizen fuvarozott olyan árusúlyhiányáért, amely csomagolva és egyszersmind mérlegelve nincs, a szállító csak az esetben felel, ha az átvevő a hiányt és azt, hogy a szállítmány kifogástalan szállítóeszközökön érkezett, a rendeltetési állomás, közegei által felvett tényálladéki jegyzőkönyvvel bizonyítja.

(2) Ha a tényálladéki jegyzőkönyv szerint a szállítmány sérült, vagy a bruttó súly, illetőleg az árudarabok mennyisége eltér a felvételi vasút vagy hajóállomás által igazolt, illetőleg a szállító részéről megjelölt súlytól, vagy mennyiségtől, az átvevő köteles igényét a fuvarozóval szemben érvényesíteni és erről a szállítót értesíteni.

(3) Tényálladéki jegyzőkönyv felvételének elmulasztása esetében az átvevő nem követelheti a szállítótól azoknak a károknak a megtérítését, amelyeket a jegyzőkönyv alapján a fuvarozóval szemben érvényesíthetett volna.

67. § Helyközi szállítás esetében, ha az áru fuvarozása nem vasúton, vagy nem vízi úton történik, a bruttó súly és darabáru hiányáról, valamint a külsőleg felismerhető hibákról, törésekről és rongálásokról, a fuvarozó képviselőjének jelenlétében azonnal jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek egyik példányát az átvételi elismervényhez kell csatolni. A jegyzőkönyv felvételét az átvevő köteles feljegyezni az átvételi elismervényre. A jegyzőkönyv egyik példányát a megtérítési igényre vonatkozó értesítéssel együtt, ajánlott levélben, vagy átvételi elismervény mellett, három napon belül kell megküldeni a szállítónak. Ha az átvevő a fuvardíjat minden észrevétel nélkül kifizeti, a fuvarozóval szemben egyáltalán, a szállítóval szemben pedig a bruttó súlyhiány miatt igényt nem érvényesíthet.

68. § (1) Az átvevőt az áru minőségi hiányossága esetében a kötbér és kártérítés igényén felül választása szerint a következő jogok egyike illeti:

a) a hibás áru kijavítását, illetőleg az áru kicserélését követelheti;

b) az árut a szállító költségére kijavíthatja;

c) az áru átvétele mellett megfelelő árengedményt követelhet;

d) a gyorsan romló árut eladhatja.

(2) Az átvevő az árut a szállító költségére abban az esetben javíthatja ki, ha a hiba kisebb jelentőségű, vagy ha a szállító a javítást az átvevő által kívánt határidőre nem vállalja.

(3) Ha az áru a rendeltetésszerű használatra, illetőleg a szerződési célra teljesen alkalmatlan, a megrendelő az áru átvételét meg is tagadhatja és a szállító rendelkezésre bocsátása mellett a kötbér és kárigényének érvényesítésével a szerződéstől elállhat.

69. § (1) Az árunak olyan hiányosságáról, amelyet a kellő gondossággal végrehajtott vizsgálat mellett az átvételkor felismerni nem lehetett (rejtett hiba), az átvevő a szállítót a felfedezéstől számított nyolc napon belül értesíteni köteles.

(2) Ha az átvételtől számítva hat hónap telt el anélkül, hogy az átvevő az árut kifogásolta volna, rejtett hiba miatt sem lehet a szállítóval szemben igényt érvényesíteni.

70. § (1) Az átvevő telepén megállapított súlyhiányról vagy minőségi kifogásról jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyv felvételéhez a szállítót meg kell hívni.

(2) Ha a szállító a hiányok miatt alvállalkozójával szemben kíván igényt érvényesítni, a kifogásokról, valamint a jegyzőkönyv felvételének helyéről és idejéről az alvállalkozót kellő időben értesíteni köteles.

71. § Az átirányított szállítmány (54. §) átvevője kifogásait az átirányítóval szemben köteles érvényesíteni. Az átirányító a kifogásokat azonnal köteles a szállítóhoz továbbítani.

IX. A SZERZŐDÉSEK NYILVÁNTARTÁSA

72. § (1) Az állami szervek és a vállalatok kötelesek megrendelői és szállítói minőségben kötött szállítási szerződéseikről külön-külön nyilvántartást vezetni.

(2) A nyilvántartásnak a szerződő felek nevén és telephelyén kívül tartalmaznia kell a szerződés keltét, tárgyát, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás mértékét, a teljesítési határidőket, valamint az adatközlésre és a közbenső intézkedésre megállapított határidőket, a határidő módosításokra vonatkozó adatokat, a tényleges teljesítés idejét, a hiányos minőségű vagy választékú áru értékét, a kötbérigény közlésének és elismerésének idejét, a vállalat által vagy a vállalat ellen indított döntőbizottsági eljárás ügyszámát, a bevételezett és a kifizetett kötbérek összegét.

(3) A döntőbizottság a nyilvántartásokat megtekintheti, illetőleg vezetésüket ellenőrizheti.

73. § (1) A minisztériumi szerződésekről a minisztériumok és főosztályok a szerződés tárgyául szolgáló cikkek (cikkcsoportok, cikkelemek) szerint kötelesek nyilvántartásokat vezetni, aszerint elkülönítve, hogy a minisztériumi szerződés alapján az irányításuk alá tartozó állami szervek és vállalatok az általános vagy közvetlen szerződéseket szállítói vagy megrendelői minőségben kötik.

(2) A minisztériumi szerződés nyilvántartás tartalmazza a cikk (cikkcsoport, cikkelem) megjelölését, mennyiségét, továbbá, hogy milyen mennyiség és ütemezés szerint kötelesek a szerződésben megjelölt szállítók és megrendelők az általános és közvetlen szerződéseket megkötni. A nyilvántartásban fel kell tüntetni, hogy a szállítók és megrendelők a közvetlen szerződéseket mikor, milyen mennyiségre és milyen ütemezéssel kötötték meg.

X. BESZERZÉS A KISIPAROSTÓL

74. § (1) Az állami szervek és az állami vállalatok ötezer forintot meg nem haladó értékű árut kisiparostól is beszerezhetnek, illetőleg ilyen értékű javítási munkát kisiparossal is végeztethetnek, ha a megrendelést helybeli állami vállalat vagy kisipari szövetkezet a szükséges határidőre nem vállalja.

(2) A megrendelő szerint illetékes minisztérium meghatározott áruknak kisiparostól való beszerzésére, illetőleg meghatározott munkálatoknak kisiparossal való végeztetésére ötezer forint értéken felül engedélyt adhat.

75. § Ha a szállító nem állami vállalat vagy kisipari szövetkezet, a megrendelő az általános szakmai szokásoknak megfelelően jótállási biztosítékot követelhet. Ilyen esetben a vállalati összegnek két és fél százalékát lehet visszatartani a jótállási határidő leteltéig. Olyan szállítóval szemben, aki a jogszabályokban meghatározott biztosítékot (betétkönyvet, kezességi nyilatkozatot, vagy államadóssági kölcsönkötvényt) letette, biztosíték címén visszatartásnak nincs helye.

76. § (1) Ha a megrendelő állami szerv vagy állami vállalat, a szerződés teljesítéséhez szükséges anyagot bocsát a szállító kisiparos rendelkezésére, ezt a szerződés teljesítésének idejéig, a szállító saját költségén a megrendelő javára tűzkár, betörés és lopás esetére biztosítani köteles.

(2) A feldolgozásra átvett anyagnak a megrendelő által megszabott céltól eltérő felhasználása a sikkasztásra vonatkozó szabályok szerint büntetés alá esik.

XI. VEGYES ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

77. § A jelen rendeletben meghatározott nyilatkozatokat és értesítéseket a szállítási szerződésben résztvevő feleknek írásban, átvételi elismervény mellett vagy ajánlott levélben kell megtenni.

78. § (1) A jelen rendeletben foglalt szabályok megszegőivel szemben, - amennyiben a cselekmény vagy mulasztás büntető vagy fegyelmi eljárás megindítását nem teszi szükségessé - háromezer forintig terjedhető bírság kiszabásának van helye.

(2) A bírság alkalmazásának indokoltságát és összegszerűségét a döntőbizottság is megállapíthatja. A döntőbizottság a bírságnak vétkes személlyel vagy személyekkel szemben történő kiszabása végett az illetékes minisztériumot keresi meg.

79. § (1) A jelen rendeletet az anyaggazdálkodás körébe vont árukkal kapcsolatos szerződésekre annyiban kell alkalmazni, amennyiben az anyaggazdálkodásra vonatkozó rendeletekből más nem következik.

(2) A magas- és mélyépítkezések tervezésére és kivitelezésére kötött szerződésekre ezt a rendeletet annyiban kell alkalmazni, amennyiben az ezekre a szerződésekre vonatkozó jogszabályok másképp nem rendelkeznek.

80. § (1) A jelen rendelet az 1952. évi január 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit azokra a korábban megkötött szállítási szerződésekre is alkalmazni kell, amelyeknél a teljesítés a jelen rendelet hatálybalépése napjáig még nem történt meg.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével hatályukat vesztik a szállítási szerződésekről szóló 4226/1949. (IX. 6.) MT rendelet, valamint az ennek módosítása tárgyában kibocsátott 4336/1949. (XII. 1.) MT rendelet és 95/1950. (III. 31.) MT rendelet, továbbá a közületi beszerzések újabb szabályozásáról szóló 164/1950. (VI. 14.) MT rendelet, valamint a szállítási határidők megállapításáról szóló 16500/1950. OT körrendelet (Tervgazdasági Értesítő, 1950. december 23.), az áru átadásának, átvételének is a hiányok megállapításának rendjére vonatkozó 108900/1951. OT rendeletnek (Tervgazdasági Értesítő 1951. július 18.) mindazok a rendelkezései, amelyek a jelen rendeletben foglalt szabályoktól eltérnek.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék