Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

164/1950. (VI. 14.) MT rendelet

a közületi beszerzések újabb szabályozásáról és a szállítási szerződésekre vonatkozó rendelkezések kiegészítéséről

(Közigazgatási rendszám: 9.053.)

Megrendelés közületi vállalattól

1. § A közületek és közületi vállalatok belföldi megrendeléseiket - az alábbi kivételektől eltekintve - közületi vállalatoknál kötelesek eszközölni.

2. § (1) Ha a megrendelő közvetlen felhívására valamely közületi vállalat a teljesítést egyáltalán nem vállalja, a teljesítésre alkalmas közületi vállalat kijelölése céljából, a megrendelés tárgya szerint illetékes miniszterhez kell fordulni.

(2) Az olyan megrendelés esetén, amelynek tárgyát köztudomás szerint csak egyetlen közületi vállalat állítja elő, vagy hozza forgalomba és ez a teljesítés elől elzárkózik, kijelölést kérni nem lehet, hanem a vitás üggyel az illetékes döntőbizottsághoz kell fordulni.

(3) Ugyancsak a döntőbizottságok járnak el azokban az esetekben is, amikor a felek között csupán a megrendelés teljesítésének egyes feltételei tekintetében keletkezik vita (pl. határidő, mennyiség stb.).

(4) A kijelölés iránti kérelemnek tartalmaznia kell a megrendelés legfontosabb feltételeit (mennyiség, minőség, szállítási határidő, a megrendelés tárgyát jellemző műszaki adatok stb.).

(5) A (4) bekezdés alapján benyújtott kijelölési kérelemre a miniszternek legkésőbb 8 napon belül írásban választ kell adni.

3. § Ha a miniszter a kijelölési kérelemre azt közli, hogy a megrendelés teljesítésére alkalmas közületi vagy azzal egy tekintet alá eső vállalatot - valamely alapos oknál fogva - nem lehet kijelölni, vagy 8 napon belül választ nem ad, a megrendelés nem közületi vállalatnak is kiadható.

Megrendelés nem közületi vállalattól

4. § (1) Ha a miniszter a kijelölési kérelemre nemleges választ adott, vagy nyolc napon belül nem válaszolt (3., a megrendeléssel elsősorban közvetlenül kisipari termelő szövetkezethez (továbbiakban: szövetkezethez) kell fordulni.

(2) Ha a megrendelő teljesítésre alkalmas szövetkezetet nem talál, az Országos Kisipari Szövetkezet (továbbiakban: OKISZ) helyileg illetékes kirendeltségétől köteles kijelölést kérni.

(3) Az OKISZ 5 napon belül köteles lehetőleg három szövetkezetet kijelölni és erről az érdekelteket ugyanezen határidőn belül értesíteni.

(4) Ha az OKISZ - alapos oknál fogva - szövetkezetet kijelölni nem tud, a megrendelő egyidejű értesítése mellett 5 napon belül köteles a kijelölési kérelmet a Kisiparosok Országos Szabadszervezetének (továbbiakban: KIOSZ) illetékes kirendeltségéhez, kisiparos kijelölése céljából áttenni.

(5) A KIOSZ a (4) bekezdés alapján kézhez vett kijelölési kérelemre 5 napon belül - lehetőleg három - kisiparost köteles megnevezni és erről az érdekelteket ugyanezen határidőn belül értesíteni.

(6) A megrendelést a kijelölt szövetkezetek vagy kisiparosok közül a legelőnyösebb ajánlattevőnek kell kiadni.

Megrendelés kijelölés nélkül

5. § (1) 5000 Ft-ot meg nem haladó értékű javítási munka, vagy raktárra nem gyártott, tehát csak külön megrendelésre készülő egyedi árucikk - az előző §-okban meghatározott eljárás lefolytatása nélkül - a megrendelő által kiválasztott szövetkezettel, ennek hiányában kisiparossal is elvégeztethető, ha a helybeli közületi vállalat - a megrendelő által kívánt feltételekkel - a teljesítést nem vállalja.

(2) 1000 Ft-ot el nem érő értékű árucikkeket, - ha a helyi viszonyok a közületi vállalattól való beszerzést nem teszik lehetővé - a megrendelő nem közületi vállalattól is beszerezhet.

(3) 1000 Ft értékig használt tárgyat, vagy alkalomszerűen megvételre kínált árucikket - szakértő közeg becslése alapján - a megrendelő közvetlenül is beszerezhet. 1000 Ft értéken felül ilyen tárgyú beszerzések csak a közvetlen felügyeletet gyakorló szervek előzetes engedélyével végezhetők.

(4) Az (1) és (2) bekezdésben engedélyezett beszerzéseket nem szabad megosztani abból a célból, hogy a megosztás folytán az itt megállapított értékhatárok alá eső beszerzéseket a közületi vállalattól történő megrendelési kötelezettség alól elvonják.

A munka üzemárban (regieben) vagy házikezelésben végeztetése

6. § Közület és közületi vállalat munkát üzemárban (regieben) csak a felette közvetlen felügyeletet gyakorló szervnek engedélyével végeztethet.

7. § (1) A közület és közületi vállalat házi műhelyben (üzemében) csak a hivatásszerű működésének biztosítására szolgáló saját vagyontárgyain elengedhetetlenül szükségessé vált javítási (karbantartási, átalakítási) munkákat végeztetheti el.

(2) Az (1) bekezdés fogalmi körébe nem vonható munkálatok házi kezelésben való végeztetéséhez az Országos Tervhivatal elnöke által megállapított értékhatáron felül a megrendelő felett közvetlen felügyeletet gyakorló szervnek előzetes engedélye szükséges.

Szerződések

8. § (1) A 4226/1949. (IX. 6.) MT rendelet és a 4336/1949. (XII. 1.) MT rendelet, valamint a 95/1950. (III. 31.) MT rendelet szállítási szerződésekre vonatkozó szabályait kell alkalmazni a jelen rendelet hatálya alá eső megrendelésekre is.

(2) Ha nem közületi vállalat a szállító, a 4226/1949. (IX. 6.) MT rendelet 4. §-ában foglalt szerződési feltételeket az alábbiakkal kell kiegészíteni:

a) a megrendelő a szállítót (vállalkozót) az általános szakmai szokásoknak megfelelően jótállásra kötelezheti. Ebben az esetben a jótállási határidő leteltéig a vállalati összegnek legfeljebb 2,5 %-a tartható vissza biztosíték címén. Jótállási biztosíték az egyszámlarendbe kapcsolt szövetkezetektől, továbbá az olyan szállítótól, aki a 4152/1949. (VII. 17.) Korm. rendeletben meghatározott biztosítékot (betétkönyvet, kezességi nyilatkozatot) letette, nem tartható vissza.

b) Ha a megrendelés értéke a 3000 Ft-ot meghaladja, a teljesítőnek a részszámlához (végszámlához) - egy hónapnál nem régibb keletű - köztartozás-kimutatást kell csatolnia. Az esetleges köztartozás összegét a részszámla (végszámla) összegéből le kell vonni és rendeltetésének megfelelő célra kell befizetni.

c) A megrendelő által fel- vagy bedolgozás céljából átadott anyagot az átvételtől a szerződés teljesítésének idejéig tűzkár, betörés és lopás esetére a szállító - a saját költségén - a megrendelő javára biztosítani köteles.

(3) A közigazgatási költségvetéssel gazdálkodó közület szállítási szerződés alapján kötbérkötelezettség vállalására nem kötelezhető. Ez a rendelkezés nem érinti a vele szerződő közületi vállalat, szövetkezet vagy kisiparos kötbérkötelezettségét.

A közületi megrendelésekből való kizárás

9. § (1) Nem közületi vállalat a közületi megrendelésekből véglegesen vagy meghatározott időre kizárható, ha:

a) a szerződésben kikötöttnél silányabb anyagot szállított vagy silányabb munkát végzett;

b) az ellenőrző közeget tévedésbe ejtette;

c) az eljáró közegeket részrehajló eljárásra vagy kötelességük megszegésére igyekezett rábírni, vagy azokat bármilyen címen juttatásban részesítette;

d) a beszerzéseknél szándékosan vagy vétkes gondatlanságból bármilyen visszaélést vagy mulasztást követett el;

e) az elvállalt megrendelést saját hibájából egészben vagy részben nem teljesítette;

f) ismételten késedelmesen teljesített.

(2) A kizárást az esetleges büntető- és vagyonjogi felelősség mellett is lehet alkalmazni.

(3) A kizárás tárgyában a megrendelő felett főfelügyeletet gyakorló miniszter javaslatára a szállító felett felügyeletet gyakorló miniszter határoz. Határozatát a javaslattevő miniszterrel, a kizárt szállítóval (vállalkozóval) és annak kijelölő szervével (OKISZ, KIOSZ) is közölni kell.

Beszerzési terv

10. § A közigazgatási költségvetéssel gazdálkodó közületek kötelesek előrelátható évi szükségleteikről beszerzési tervet készíteni. A beszerzési tervre vonatkozó részletes szabályokat az Országos Tervhivatal elnöke rendelettel állapítja meg.

Vegyes rendelkezések

11. § (1) A szállító köteles ajánlatában, részszámlában (részkeresetben), illetőleg a végszámlában (végkeresetben) az egységárakat is feltüntetni és, ha egyedi árvetés alapján árazott cikkeket ajánl, illetőleg szállít, úgy köteles az egyedi árvetés alapjául szolgáló árhatósági rendelkezést is feltüntetni.

(2) A megrendelő az ajánlat, a részszámla (részkereset), illetőleg végszámla (végkereset) elfogadásánál köteles a közvagyon kezelésében megkívánt fokozott gondossággal eljárni és vizsgálni az egységárak és a vállalati összeg helyességét, vagyis azt, hogy ezek az árszabályozó rendeleteknek megfelelnek-e.

(3) Ha a szállító közületi vállalat, - elegendő, ha büntetőjogi felelősségére hivatkozással nyilatkozatot ad, hogy az egységárakat, illetőleg a vállalati végösszeget az (1) bekezdésben foglaltak szerint megjelölt árhatósági rendelkezéseknek megfelelően számította fel. Ezt a nyilatkozatot - az átvevő felhívására - a szállító köteles haladéktalanul írásban kiállítani. Ilyen nyilatkozat birtokában a megrendelő a (2) bekezdésben előírt árvizsgálatot mellőzheti.

(4) Nem közületi vállalattól történő beszerzés esetében a megrendelő köteles utólagos árfelülvizsgálatot kérni az illetékes hatóságtól:

a) ha a beszerzés értéke a 15 000 forintot meghaladja;

b) ha a beszerzés értéke az 5000 forintot meghaladja és a vállalkozó egyetlen ajánlattevő volt.

(5) Az árfelülvizsgálat iránti kérelmet a megrendelő a végszámla benyújtásától számított nyolc napon belül köteles az illetékes árhatóságnál [82/1950. (III. 21.) MT rendelet] előterjeszteni. Ha a beszerzés értéke nem érte el az a)-b) pontban meghatározott értéket, a megrendelő saját hatáskörében köteles az egységár helyességét ellenőrizni.

12. § (1) A szállító vállalat kijelölésére jelen rendeletben foglalt rendelkezéseket (2-5. §) nem kell alkalmazni a Néphadseregnek, a rendőrségnek és állami tűzoltóságnak, valamint az Államvédelmi Hatóságnak azokra a megrendeléseire, amelyeket a honvédelmi miniszter, a belügyminiszter, illetőleg az Államvédelmi Hatóság vezetője bizalmasnak jelöl meg.

(2) A külkereskedelmi miniszter a külkereskedelmi vállalatoknak a jelen rendelet 2-5. §-ában foglalt rendelkezések alól felmentést adhat.

(3) A miniszter a főfelügyelete alá tartozó termelési ágban általános engedélyt adhat meghatározott árufajtának (munkálatnak) - közületi vállalat mellőzésével - közvetlen kisipari termelő szövetkezettől történő beszerzésre. Az így engedélyezett beszerzésekre, munkálatokra a miniszter egyidejűleg az értékhatárt is köteles megállapítani.

(4) Az illetékes miniszter a jelen rendeletben részére biztosított hatáskört - főfelügyeleti jogának sérelme nélkül - alárendelt szerveire is átruházhatja.

13. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és 6 hónapig terjedhető elzárással büntetendő az, aki a jelen rendelet rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza. A kihágási eljárás a rendőrségnek a hatáskörébe tartozik. Szakminiszterként a kihágást elkövető személy felett főfelügyeletet gyakorló miniszter jár el.

(2) Azzal a közszolgálati alkalmazottal vagy közületi vállalati alkalmazottal szemben, aki a rendelet végrehajtásával szemben kapcsolatban mulasztást vagy egyéb szabálytalanságot követ el, fegyelmi eljárásnak van helye.

14. § Jelen rendelet életbelépésével a Közületi Beszerzések Szabályzatának megállapítása tárgyában kiadott 4029/1949. (V. 12.) Korm. rendelet, valamint az azt kiegészítő és módosító 4317/1949. (XI. 16.) Korm. rendelet, valamint a 151400/1949. (VII. 22.) OT rendelet és a 9053/11/1949. (X. 9.) OT rendelet hatályát veszti.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék