Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1954. évi 3. törvényerejű rendelet

a pénzügyi és vámbűntettekről, valamint szabálysértésekről

1. §[1]

2. §[2]

3. §[3]

4. § (1)[4]

(2) Az elkobzás alá eső dolgokat a közadóra vonatkozó jogszabályban megjelölt szervhez, a vámárut pedig a legközelebbi vámhivatalhoz kell beszállítani. Az elkobzott dolgokat az ügyészségnek vagy a bíróságnak - megkeresésükre - rendelkezésükre kell bocsátani.

(3) Az elkobzott dolog (vámáru) értékesítése a pénzügyi, illetőleg a vámszervek feladata.

5. §[5]

6. § (1)[6]

(2) A pénzügyi bűntettek felderítése elsősorban a pénzügyi, illetőleg a vámszervek feladata.

(3) A pénzügyőrség, illetőleg a vámőrség csak a halaszthatatlan nyomozási cselekményeket - tettenérés vagy szökés esetén a terhelt őrizetbe vétele, ha a késedelem veszéllyel jár vagy a bűncselekmény elkövetésének megakadályozása céljából szükséges, a helyszín és a bűnjelek biztosítása, szemle, házkutatás, személymotozás, lefoglalás, kihallgatás - foganatosíthat. A nyomozó hatóság [(rendőrség, a Belügyminisztérium államvédelmi szervei, az ügyészség) a pénzügyőrséget, illetőleg a vámőrséget egyes nyomozási cselekmények elvégzésével, illetőleg egyes ügyekben a nyomozás lefolytatásával is megbízhatja.

7. § (1)[7] Pénzügyi, illetőleg vámszabálysértés (a továbbiakban: pénzügyi szabálysértés)

a) a jogszabály által pénzügyi szabálysértésnek nyilvánított cselekmény,

b) a közadóra vonatkozó jogszabály olyan megsértése, amely az 1. §-ban foglaltak szerint nem minősül pénzügyi bűntettnek.

(2)[8] Nem minősül pénzügyi szabálysértésnek a közadóra vonatkozó jogszabály olyan megsértése, amelyet a jogszabály csak a megállapított közadó százalékos felemelésével bírságol vagy csupán adópótlékkal, késedelmi kamatfizetési vagy költségmegtérítési kötelezettséggel terhel, illetőleg kizárólag rendbírsággal, késedelmi bírsággal sújt.

(3) Pénzügyi szabálysértés esetében azok a szervek járnak el, amelyek a szabálysértéssel kapcsolatos közadót megállapítják, a jogorvoslati eljárásban pedig azok, amelyek a megállapított közadó ellen benyujtott jogorvoslatok elbírálására illetékesek.

(4) A katonai büntetőeljárás hatálya alá tartozó személyekkel szemben pénzügyi szabálysértés esetén a feljelentést, a fegyelmi eljárás megindítása végett az illetékes parancsnoknak kell megküldeni.

8. § (1) Pénzügyi szabálysértés elkövetése esetében az eljáró pénzügyi, illetőleg vámszervek az állami vállalattal, intézettel, intézménnyel vagy szövetkezettel szemben a megrövidített vagy veszélyeztetett közadónak, illetőleg vámszabálysértés esetében az annak tárgyául szolgáló áru belföldi forgalmi értékének egyszereséig terjedhető pénzbírságot szabhatnak ki.

(2) Természetes személyek által elkövetelt pénzügyi szabálysértés esetében, továbbá, ha a megrövidített, illetőleg veszélyeztetett közadót nem lehet megállapítani, vagy köz adórövidítés, illetőleg veszélyeztetés nem történt és a közadóra vonatkozó jogszabály másként nem rendelkezik, a pénzbírság 5000 forintig terjedhet.

(3) Pénzügyi szabálysértés esetében eljárásnak csak a szabálysértéstől számított három éven belül van helye.

(4) Pénzügyi szabálysértés miatt elkobzásnak akkor van helye, ha azt a közadóra vonatkozó jogszabály elrendeli.

(5) A közforgalmú szállító vállalatot az 5. § alapján megállapítható térítési kötelezettség pénzügyi szabálysértés esetében is terheli.

9. § (1)[9] A jelen törvényerejű rendelet alkalmazásában a közadóra vonatkozó jogszabály alatt a közadót szabályozó törvényt, törvényerejű rendeletet, minisztertanácsi és miniszteri rendeletet, közadó alatt pedig az együttesen kezelt adókat, a forgalmi adókat, az illetékeket, jövedéket és a vámot kell érteni.

(2) Az áru belföldi forgalmi értéke alatt az árunak a pénzügyi bűntett (szabálysértés) elkövetése idején fennálló belföldi fogyasztói árát kell érteni.

10. § A jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról a pénzügyminiszter, illetőleg a bel- és külkereskedelmi miniszter - a pénzügyi bűntettel': tekintetében az igazságügyminiszterrel és a belügyminiszterrel egyetértésben - gondoskodik.

11. § Az 1-9. §-ok rendelkezéseit a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépése előtt elkövetett, de elsőfokon még el nem bírált cselekményekre is alkalmazni kell.

12. § Az 1950. évi 47. számú törvényerejű rendelet, valamint az ennek végrehajtása tárgyában kiadott rendelkezések, továbbá a közadókra vonatkozó jogszabályoknak a jelen törvényerejű rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Darabos Iván s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 2. § (1) bekezdése (lásd Melléklet). Hatálytalan 1962.07.01.

[2] Hatályon kívül helyezte az 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 2. § (1) bekezdése (lásd Melléklet). Hatálytalan 1962.07.01.

[3] Hatályon kívül helyezte az 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 2. § (1) bekezdése (lásd Melléklet). Hatálytalan 1962.07.01.

[4] Hatályon kívül helyezte az 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 2. § (1) bekezdése (lásd Melléklet). Hatálytalan 1962.07.01.

[5] Hatályon kívül helyezte az 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 2. § (1) bekezdése (lásd Melléklet). Hatálytalan 1962.07.01.

[6] Hatályon kívül helyezte az 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 2. § (1) bekezdése (lásd Melléklet). Hatálytalan 1962.07.01.

[7] A norma tartalmát módosította az 1959. évi 18. törvényerejű rendelet 6. § (2) bekezdése. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.

[8] A norma tartalmát módosította az 1959. évi 18. törvényerejű rendelet 6. § (2) bekezdése. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.

[9] A norma tartalmát módosította az 1959. évi 18. törvényerejű rendelet 6. § (2) bekezdése. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.