7/1954. (XII. 5.) PM rendelet
a nyugdíjjárulék fizetésének szabályozásáról
A 69/1954. (XI. 2.) MT számú rendelet 54. §-a (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a nyugdíjjárulék fizetését a következők szerint szabályozom.
1. §
(1) A 3 százalékos nyugdíjjárulékot annak a dolgozónak kell fizetnie, aki munkaviszony alapján betegség esetére biztosításra kötelezett. Nyugdíjjárulékot kell fizetniök a Néphadsereg hivatásos állományú tagjainak is.
(2)[1]
(3) Az a dolgozó, aki a 85/1952. (XI. 25.) MT számú rendeletben meghatározott tevékenységet folytat, ebből eredő keresete után nyugdíjjárulékot nem fizet.
2. §
A 3 százalékos nyugdíjjárulék alapja a dolgozónak az a készpénz és természetbeni juttatása, amelynek alapján az 1954. évi október hó 1. napjáig érvényben volt jogszabályok értelmében 1 százalékos jövedelemadó fizetésére volt kötelezett.
3. §
(1) A dolgozó által fizetendő nyugdíjjárulékot a munkáltató a munkabérből levonni köteles. A levonásra a munkabérből és egyéb járandóságokból való levonások szabályozásáról szóló 54/1954. (XI. 28.) MT számú rendeletnek a köztartozások levonására vonatkozó rendelkezései az irányadók.
(2) A dolgozótól levont nyugdíjjárulékot a munkáltató az SZTK illetékes alközpontja (kirendeltsége) költségvetési számlájára köteles a munkáltatót terhelő betegségi biztosítási járulékkal egy összegben befizetni.
(3) Az SZTK illetékes alközpontjához (kirendeltségéhez) benyújtandó "Összesítő elszámolás" című nyomtatványűrlapon a dolgozóktól levont nyugdíjjárulék összegét társadalombiztosítási járulékkal együtt, de külön tételben kell beadni, úgy, hogy a levont 3 százalékos nyugdíjjárulék összege, valamint annak alapja külön is megállapítható legyen.
(4) A fegyveres testületek tagjaitól levont nyugdíjjárulékok átutalását külön szabályozom
4. §
(1) A nyugdíjjárulékot a 68/1954. (X. 16.) MT számú rendelet 1. §-ának (2) bekezdése alapján pótlólag kifizetett felmondási járandóságnak az október hónapra eső arányos része után is le kell vonni. Ugyanígy kell eljárni a 68/1954. (X. 16.) MT számú rendelet 2. §-a szerint október hónapra átnyúló időre járó bérkiegészítés tekintetében is.
(2) Ha a 68/1954. (X. 16.) MT számú rendelet 1. § (2) bekezdése szerint járó felmondási illetményt, illetőleg a 2. § szerint járó bérkiegészítést a jelen rendelet kihirdetéséig kifizették, a nyugdíjjárulékot utólag behajtani nem lehet. A jelen rendelet kihirdetéséig már levont járulékot visszafizetni nem kell.
5. §
(1) A munkáltató a betegségi biztosítási járulék alapjául szolgáló munkabér után 4 százalékos nyugdíjjárulékot köteles fizetni.
(2) Az állami költségvetésben gazdálkodó szervek az általuk alkalmazott dolgozók után az (1) bekezdésben meghatározott nyugdíjjárulék fizetése alól mentesek.
6. §
A biztosításra kötelezett háztartási alkalmazott után a nyugdíjjárulékot is átalány-összegben kell fizetni. A munkáltató által társadalombiztosítási járulék fejében fizetendő és a munkáltató, valamint a dolgozó által fizetendő nyugdíjjárulékokat is magában foglaló átalány összege napi 1.70 Ft, a munkáltatójánál lakó háztartási alkalmazott után havi 50.- Ft, a nem a munkáltatónál lakó háztartási alkalmazott után havi 48.- Ft. A munkáltató a háztartási alkalmazottól nyugdíjjárulék címén napi 40 fillért, egy teljes hónapra pedig 10 Ft-ot köteles levonni.
7. §[2]
8. §
(1) A munkáltató és a dolgozó által fizetendő nyugdíjjárulékot a betegségi biztosítási járulékkal együtt az utóbbira előírt fizetési módok szerint kell kiegyenlíteni.
(2) A nyugdíjjárulékok kirovása, bevallása, esedékessége, fizetése, behajtása, visszafizetése és elévülése, úgyszintén a fizetések elmulasztásának jogkövetkezményei, valamint a nyugdíjjárulékokért való felelősség tekintetében egyébként a munkáltató által fizetendő betegségi biztosítási járulékokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
9. §
(1) A 69/1954. (XI. 2.) MT számú rendelet 104. §-ának (1) bekezdésében felsorolt személyek után a következőkben meghatározott nyugdíjjárulékot kell fizetni:
a) az államigazgatás szervei (vállalatai), a Magyar Posta és a közforgalmú vasutak állal alkalmazott hómunkások, valamint hatóság által közmunkára kirendelt dolgozók után a részükre kifizetett bér 4 százalékát,
b) a cséplőgép mellett dolgozó, munkaviszonyban nem álló személyek után a cséplőgép berendezésenként évi 60 Ft átalány összeget,
c) a pénzügyminiszter által az illetékes miniszterrel egyetértésben kijelölt egyetemek, főiskolák, technikumok és a mezőgazdasági akadémiák hallgatói után fejenként és havonként 1.- Ft átalányösszeget,
d) a letartóztatottak után bérük 1/2 százalékát.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott nyugdíjjárulék teljes egészében a munkáltatót, üzembentartót, iskolát, illetőleg foglalkoztatót terheli.
10. §
A 9. § (1) b) pontjában említett átalány díjakat az üzembentartó lakóhelye (telephelye) szerint illetékes SZTK alközponthoz (kirendeltséghez) kell a cséplőgép üzembehelyezésétől számított 8 (nyolc) napon belül befizetni.
11. §
(1) A cséplőgép üzembentartója - az üzembehelyezéstől számított 8 (nyolc) napon belül - gépberendezéséről a lakóhelye (telephelye) szerint illetékes SZTK alközpontnak (kirendeltségnek) bejelentést tenni tartozik. A bejelentésnek tartalmaznia kell:
a) a cséplőgépberendezés üzembentartójának nevét (cégét), a pontos posta címét (telephelyét), továbbá
b) a cséplőgépberendezés gyártmányát (mely gyárban készült) és gyári számát.
(2) A bejelentés megtételére a díjfizetés céljára szolgáló csekkbefizetési lap hátoldalát kell felhasználni.
12. §
(1) Az Állami Mezőgazdasági Gépüzem gépállomásai által üzemben tartott cséplőgépek után járó átalánydíjakat - legkésőbb minden év július hó 31. napjáig - a Földművelésügyi Minisztérium ÁMG főigazgatósága egy összegben téríti meg a SZTK-nak.
(2) Az Állami Mezőgazdasági Gépüzem gépállomásai a jelen rendelet 11. §-a (1) bekezdésében említett bejelentési kötelezettség alól mentesek.
13. §
(1) Ha a cséplőgép üzembentartója a gépberendezés bejelentésére és az átalánydíj fizetésére vonatkozó kötelezettségét az üzembehelyezéstől számított 8 (nyolc) napon belül nem teljesíti - a (3) bekezdésben említett következményeken felül - a bekövetkezett balesetekkel kapcsolatosan az ideiglenes járadék megállapításáig, legfeljebb azonban a balesettől számított egy éven át felmerülő segélyezést és gyógykezelési költségeket az SZTK-nak megtéríteni köteles.
(2) Az Állami Mezőgazdasági Gépüzem gépállomásaira az (1) bekezdésben foglaltakat nem lehet alkalmazni.
(3) Egyebekben az átalánydíjakra a biztosítási járulékokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
14. §
A jelen rendeletben foglalt rendelkezéseket az 1954. évi október hó 1. napjától kezdődően kell alkalmazni. Egyidejűleg a 3.260-10/1954. PM számú utasítás (Pénzügyi Közlöny 44. szám) hatályát veszti.
Olt Károly s. k.,
pénzügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 3/1961. (II. 19.) PM rendelet 99. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1961.02.19.
[2] Hatályon kívül helyezte az 5/1958. (IV. 23.) MüM rendelet 5. §-a. Hatálytalan 1958.05.01.