1955. évi 38. törvényerejű rendelet
a közgazdasági technikumokról
1. § A közgazdasági technikumnak mint szakmai középiskolának az a célja, hogy a népgazdaság különböző ágai számára hazánk, egész dolgozó népünk érdekeit adaadóan szolgáló, művelt, hazaszerető szocialista szakembereket neveljen és ennek megfelelően
a) a vállalatok és az államigazgatás gazdasági munkaköreinek betöltéséhez szükséges szilárd elméleti ismereteket és közgazdasági szemléletet adjon;
b) tanulói számára szakmájuk területén a gazdasági szakembertől megkívánható egyéb ismeretek és készségek elsajátításáról gyakorlati képzés útján gondoskodjék;
c) a kellő általános műveltség megszerzését biztosítsa.
2. § A közgazdasági technikumok szakosításának módját a Minisztertanács határozza meg.
3. § (1) A közgazdasági technikum négy évfolyamos tanintézet.
(2) Közgazdasági technikumot csak az állam tarthat fenn.
(3) A felnőtt dolgozók szakképzésének biztosítása érdekében a technikum felett felügyeletet gyakorló miniszter, illetve országos hatáskörű szerv vezetője az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben a dolgozók közgazdasági technikumait, valamint a levelező oktatást is megszervezheti.
4. § (1) A közgazdasági technikumok az oktatásügyi miniszter vagy a szakirányuk szerint illetékes miniszter, illetőleg a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szerv vezetőjének felügyelete alatt működnek
(2) A közgazdasági technikumok működése felett az oktatásügyi miniszter a középiskolai nevelés-oktatás általános elvi szempontjainak egységes érvényesítése céljából felügyeletet gyakorol. Az oktatásügyi miniszter felügyeleti hatáskörét a Minisztertanács állapítja meg.
(3) A tanácsok vb. szakigazgatási szerveinek a közgazdasági technikumok irányításában való részvételét a technikumok felett felügyeletet gyakorló miniszterrel, illetőleg az országos hatáskörű szerv vezetőjével egyetértésben az oktatásügyi miniszter állapítja meg.
5. § (1) A közgazdasági technikum élén az igazgató áll.
(2) Az igazgatót az iskola vezetésével járó tennivalók elvégzésében az igazgatóhelyettes támogatja.
(3) A közgazdasági technikum igazgatójává középiskolai tanári oklevéllel és hosszabb tanári gyakorlattal rendelkező személyt lehet kinevezni.
6. § (1) A közgazdasági technikumban a tantestület főhivatású és óraadó tanárokból áll.
(2) Közgazdasági technikumban főhivatású, vagy óraadó tanár csak az lehet, akinek középiskolai - vagy ezzel egy tekintet alá eső iskolai - tanításra jogosító tanári oklevele van.
(3) A közgazdasági technikum szakirányának megfelelő különleges ismeretek tanítására - tanári képesítésű személy hiányában - alkalmazni lehet olyan gyakorlati szakembereket is, akik a szaktárgy oktatásához megfelelő szakképzettséggel rendelkeznek és a tanárokkal szemben támasztott általános követelményeknek megfelelnek.
7. § A közgazdasági technikum igazgatása, tanulmányi rendje, tanulóinak felvétele, osztályozása és továbbtanulása tekintetében a többi középiskolára vonatkozó szabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.
8. § Az egyes közgazdasági technikumokban nyitható osztályok, valamint az egyes osztályokba felvehető tanulók számát a Minisztertanács által megállapított keretszámon belül az Országos Tervhivatal elnöke, a technikum felett felügyeletet gyakorló miniszter, illetőleg a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szerv vezetője és az oktatásügyi miniszter együttesen állapítják meg.
9. § A közgazdasági technikumba magántanulót felvenni nem lehet.
10. § A közgazdasági technikumban közismereti, szakmai előkészítő, valamint a technikum szakirányának megfelelő szakmai elméleti és gyakorlati tantárgyakat kell tanítani.
11. § (1) A közgazdasági technikum IV. évfolyamának sikeres elvégzése után a tanuló képesítővizsgát tesz és a képesítő-vizsga sikeres letétele Után közgazdasági technikusi oklevelet kap.
(2) A képesítővizsga anyagát, a vizsga rendjét, valamint az eredmény elbírálását az érdekelt miniszterrel, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetőjével egyetértésben az oktatásügyi miniszter állapítja meg.
12. § (1) A közgazdasági technikusi oklevél a Munka Törvénykönyvében előírt kötelező szakmai gyakorlat letöltése után mindazokra az állásokra képesít, amelyek betöltéséhez a jogszabályok közgazdasági technikusi oklevelet, vagy középiskolai érettségi bizonyítványt kívánnak meg. Az oklevél képesített könyvelői, vállalati tervezői, statisztikusí képesítést ad.
(2) A közgazdasági technikumban végzett hallgatók egyetemekre, főiskolákra felvételét a technikum felett felügyeletet gyakorló szerv az oktatásügyi miniszterrel, illetőleg az egyetem felett felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben szabályozza.
13. § (1) A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 1950. évi 41. számú törvényerejű rendelet, az 1952. évi 10. számú törvényerejű rendelet és az 1953. évi 6. számú törvényerejű rendelet hatályát veszti.
(2) Jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról a közgazdasági technikumok felett felügyeletet gyakorló miniszterek, illetőleg a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szerv vezetője az előző §-okban meghatározott esetekben az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben gondoskodnak.
Nagy Dániel s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke
Darabos Iván s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára