Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1955. (IX. 2.) VKGM rendelet

a házhelyek kialakításával kapcsolatos műszaki munkálatok elvégzésénél és jóváhagyásánál követendő eljárásról

A családi lakóházépítési akciók egységesítéséről szóló 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet és a külterületi településeken történő építkezésekről szóló 14/1955. (III. 3.) MT rendelet, valamint az ennek végrehajtására kiadott 2/1955. (IV. 23.) VKGM rendelet értelmében az összefüggő területi egységei képező házhelyterületeken (külterületi fejlesztendő településeken, közös lakótelepeken, termelőszövetkezeti lakótelepeken) házhelyrendezési tervet kell készíteni.

A házhelyrendezési tervek készítésénél, valamint a házhelyek kialakításával kapcsolatos egyéb műszaki munkálatok elvégzésénél követendő eljárás egyöntetűsége és a szakszerűség biztosítása érdekében - az építésügyi miniszterrel, a földművelésügyi miniszterrel, az Országos Építésügyi Hivatal elnökével, valamint az Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. § A házhelyrendezéssel kapcsolatos teendőket a város- és községgazdálkodási miniszter irányítása mellett - az érdekelt szakigazgatási szervekkel együttműködve - a tanácsok végrehajtóbizottságának város- és községgazdálkodási szakigazgatási szervei látják el.

2. § (1) Házhelyrendezési tervet (továbbiakban: terv) kell készíteni minden esetben, ha az összefüggő területi egységet képező területen legalább 20 házhely kerül egyidőben kialakításra, vagy ha a házhelyek kialakítása utcanyitást tesz szükségessé.

(2) A 20 házhelykialakítást el nem érő és utcanyitással össze nem függő házhelykialakítások esetében csupán olyan, telekkönyvezésre alkalmas telekfelosztási vázrajz (továbbiakban: vázrajz) készítéséről kell gondoskodni, amelynek alapján a telekfelosztás műszakilag végrehajtható.

(3) Nem kell tervet készíteni abban az esetben, ha a házhelyek céljára felosztani szándékolt területre vonatkozó jóváhagyott részletes város- és községgazdálkodási terv már rendelkezésre áll.

3. § (1) A terv, valamint a vázrajz elkészíttetéséről -a (2) bekezdésben foglalt eset kivételével - az illetékes városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizoltságának városgazdálkodási osztálya (csoportja), illetőleg községek esetében - a községi tanács végrehajtóbizottságának javaslata alapján -a járási tanács végrehajtóbizottságának községgazdálkodási csoportja köteles gondoskodni.

(2) Magánparcellázás esetén a tervet (vázrajzot) a parcellázó tartozik elkészíttetni.

4. § (1) A tervet (vázrajzot) a városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága városgazdálkodási osztályának (csoportjának), illetőleg a járási tanács végrehajtóbizottsága községgazdálkodási csoportjának megbízása alapján

- az Állami Földmérési- és Térképészeti Hivatal (továbbiakban: ÁFTH ) területileg illetékes megyei földmérési kirendeltsége, vagy

- az ÁFTH. felügyelete alatt működő Budapesti és a Pécsi Geodéziai és Térképészeti Vállalat

készíti el.

(2) Amennyiben az előző bekezdésben meghatározott szervek nem tudják elvállalni a terv (vázrajz) elkészítését, a munkálatok elvégzésével a 215/ 1955. (T. K. 21.) ÁFTH utasítás rendelkezései szerint az illetékes földmérő munkaközösség is megbízható.

(3) Ha a terv kidolgozása folyamatban lévő város- (község-) rendezési terv elkészülte előtt szükséges, vagy ha a kialakítandó házhelyek száma az 50-et eléri, vagy meghaladja, a tervet az Építésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó Városépítési Tervező Vállalattal kell elkészíttetni.

(4) Magánparcellázással kapcsolatos tervet (vázrajzot) a parcellázó földmérő- (mérnöki) munkaközösség útján készíttethet el az elsőfokú építésügyi hatóság előzetes elvi hozzájárulásának birtokában.

(5) Városok, ipari jellegű községek és üdülőhelyek esetében a terv elkészítésével megbízott szerv (földmérési kirendeltség, vállalat, munkaközösség) a városrendezéssel kapcsolatos kérdésekre nézve (beépítési mód stb.) köteles a Városépítési Tervező Vállalattól altervezői szerződés alapján szakvéleményt beszerezni.

(6) Terv (vázrajz) elkészítésére vonatkozó megbízás magánmérnök részére nem adható.

(7) Az elsőfokú építésügyi hatóság előzetes elvi hozzájárulása csupán azt tartalmazza, hogy a házhelyek céljára felosztani szánt területre a terv (vázrajz) elkészíttethető-e.

5. § (1) A tervet elkészítő szervek a tervezői munkát az Építésügyi Minisztérium által kiadott város- és községrendezési tervezői díjszabásban meghatározott díjtételek alapján számolhatják el. a vázrajz elkészítése ellenében pedig az ÁFTH. által kiadott számlázási utasításban meghatározott költségtérítés számolható fel.

(2) A tervezés költségeinek fedezetéről a 3. §-ban meghatározott szervek és személyek kötelesek gondoskodni.

(3) Termelőszövetkezeti önálló lakótelep létesítésével kapcsolatos házheiykialakílás esetén a tervet (vázrajzot) az illetékes városi (városi kerületi), illetőleg járási tanács végrehajtóbizottságának város- és községgazdálkodási szakigazgatási szerve rendeli meg a 4. § szerint, a költségek fedezetéről azonban az érdekelt termelőszövetkezet köteles gondoskodni.

6. § Az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet 1. §-a, valamint a 2/1955. (IV. 23.) VKGM rendelet 3. §-a szerint kijelölt házhelyterületekre vonatkozó házhelyrendezési tervet és telekfelosztási vázrajzot az ÁFTH. illetékes megyei földmérési kirendeltsége állal hitelesített és a tényleges állapotot feltüntető, szükség szerint helyszínelés útján kiegészített nyilvántartási térképmásolaton kell elkészíteni. A nyilvántartási térképmásolatot az ÁFTH. megyei földmérési kirendeltsége költségtérítés ellenében bocsátja a tervet készítő szerv rendelkezésére, a hozzá érkezett megkeresés alapján.

7. § (1) A tervet (vázrajzot) a város- és községrendezési szabályok, az Országos Építésügyi Szabályzat [16.5001947. (V. 18.) ÉKM rendelet], valamint a helyi építésügyi szabályzatok rendelkezései (a Városépítési Tervező Vállalat szakvéleménye) szerint - a közlekedési hálózat figyelembevételével - úgy kel! elkészíteni, hogy az a később elkészítésre kerülő általános rendezési tervbe beilleszkedjék. Elkészült, de még jóvá nem hagyott város- (község-) rendezési tervvel ellentétes tervet (vázrajzot) készíteni nem szabad.

(2) A terv (vázrajz) elkészítésekor - a város(község-) rendezési normák alapulvételével - megfelelő területet kell biztosítani a szükséges közintézmények és egyéb kommunális létesitmények elhelyezésére és gondoskodni kell a csapadékvizek elvezetési módjának megoldásáról.

8. § (1) Az elkészített tervet az illetékes megyei (megyei jogú városi) tanács végrehajtóbizottságának város- és községgazdálkodási (városgazdálkodási) osztálya hagyja jóvá, ha a kialakítandó házhelyek száma az 50-et eléri vagy meghaladja, vagy ha a felosztásra kerülő házhelyterület külterületi fejlesztendő településen, közös lakótelepen, termelőszövetkezet önálló lakótelepén van.

(2) Az (1) bekezdés alá nem tartozó terveket és vázrajzokat az illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának város- és községgazdálkodási szakigazgatási szerve hagyja jóvá.

(3) A tervet (vázrajzot) annyi példányban kell a jóváhagyó hatósághoz javaslattal ellátva előterjeszteni, hogy a (9) és (10) bekezdésben felsorollak részére 1 - 1 példány jóváhagyási záradékkal ellátva megküldhető legyen.

(4) Magánparcellázással kapcsolatos tervet (vázrajzot) az illetékes városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának városgazdálkodási osztályánál (csoportjánál), illetőleg az illetékes községi tanács végrehajtóbizottsága községgazdálkodási szakigazgatási szervénél kell benyújtani, amely azt véleményével ellátva haladéktalanul tartozik a jóváhagyó hatósághoz felterjeszteni.

(5) A hatóság a terv (vázrajz) jóváhagyása tárgyában az előterjesztés beérkezésétől számított 15 napon belül köteles érdemben határozni, vagy a határozathozatal akadályáról az érdekelteket értesíteni.

(6) A jóváhagyás során meg kell vizsgálni, hogy a terv (vázrajz) megfelel-e a város- (község-) rendezési, közlekedési, vízügyi, egészségügyi, tűzrendészeti és az egyéb szükséges feltételeknek és követelményeknek.

(7) Ha a hatóság úgy látja, hogy a tervben (vázrajzban) a (6) bekezdésben felsorolt valamely követelmény nincs biztosítva, be kell szereznie az illetékes szakigazgatási szerv vonatkozó szakvéleményét.

(8) A hatóság magános által megvalósítani tervezett telekfelosztást csak az 1937. évi VI. törvény 5. és 6. §-ában. további az Országos Építésügyi Szabályzat [16.500/1947 (V. 18.) FKM rendelet] IV. és V. fejezetében meghatározott feltételek szerint engedélyezheti.

(9) A jóváhagyott tervet (vázrajzot) a jóváhagyó határozattal együtt meg kell küldeni:

- (ha nem azonos a jóváhagyó hatósággal) az elsőfokú építésügyi hatóság,

- az illetékes községi tanács végrehajtóbizottsága, valamint

- az engedélyes (magánparcellázó) részére.

A jóváhagyási záradékkal ellátott terv (vázrajz) egy példányát a jóváhagyó hatóság irattárában kell megőrizni.

(10) A városi (városi kerületi), illetve községi tanács végrehajtóbizottságának város- és községgazdálkodási szakigazgatási szerve, illetőleg a magánparcellázó a telekfelosztás végrehajtásakor tartozik megküldeni a jóváhagyott telekfelosztási vázrajz egy-egy példányát.

- az ÁFTH. illetékes megyei földmérési kirendeltségéhez,

- az illetékes földnyilvántartási szervhez és

- az illetékes telekkönyvi hatósághoz.

9. § (1) A jóváhagyott házhelyrendezési terv alapján gondoskodni kell az egyes házhelyek kialakításához szükséges műszaki munkálatok elvégzéséről.

(2) A műszaki munkálatokat az illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága város- és községgazdálkodási szakigazgatási szervének megkeresése alapján a 4. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott szervek végzik el, az ÁFTH. állal kiadott számlázási utasításban meghatározott költségtérítés ellenében.

(3) Magánparcellázással kapcsolatos műszaki munkálatok elvégeztetéséről a parcellázó tartozik gondoskodni.

(4) A kiosztási munkarészeket (kiosztási vázrajz és kiosztási földkönyv) annyi példányban kell elkészíteni, hogy egy-egy példány

- az illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának város- és községgazdálkodási szakigazgatási szervéhez,

- az illetékes községi tanács végrehajtóbizottságához,

- az ÁFTH. illetékes megyei földmérési kirendeltségéhez,

- az illetékes földnyilvántartási szervhez és

- az illetékes telekkönyvi hatósághoz megküldhető legyen.

(5) Az elkészített kiosztási munkarészeket az illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának város- és községgazdálkodási szakigazgatási szerve köteles felülbírálni abból a szempontból, hogy a kiosztás a jóváhagyott házhelyrendezési tervnek megfelelően történt-e.

10. § A rendelet hatálya Budapest főváros kivételével az ország egész területére kiterjed.

11. § (1) A rendelet rendelkezéseit a 2.400/1945. (V. 6.) FM rendelet alapján a földreform során és azt követően kiosztott, még nem telekkönyvezeit házhelyek esetében nem lehet alkalmazni. Ezen házhelyek tulajdonjogát a jelenlegi birtokállapotnak megfelelően kell telekkönyvezni. A telekkönyvezéshez szükséges kiosztási munkarészek elkészíttetéséről az illetékes községi (városi) tanács végrehajtóbizoltságának mezőgazdasági szakigazgatási feladatokat ellátó szerve köteles gondoskodni.

(2) Jelen rendelet nem érinti az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet 2. §-a (2)-(4) bekezdésének - az 1952. évi 4. törvényerejű rendelet alapján állami tulajdonba vett házingatlanokhoz csatlakozó nagyobb kiterjedésű beltelkeknek (kerteknek, udvaroknak) megosztásánál követendő eljárásra vonatkozó - rendelkezéseit.

12. § (1) Jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő házhelyrendezések hátralévő munkálataira is alkalmazni kell, ha a házhelyek céljára alkalmas terület kijelölése már megtörtént, de a házhelyrendezési terv (telekfelosztási vázrajz) a rendelet hatálybalépéséig még nem készült el.

(2) Jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 2.400/1945. (V. 6.) FM rendeletnek e rendelettel ellentétes rendelkezései, a 16.037/1950. (IV. 12.) FM rendelet, a 3.611-59/1951. (IV. 29.) É. M. rendelet 13. §-a (3) bekezdésének g) pontja és az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet 1. §-a (5) bekezdésének utolsó mondata hatályukat vesztik.

Nezvál Ferenc s. k.,

a város- és községgazdálkodási miniszter első helyettese