Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

37/1956. (X. 14.) MT rendelet

egyes munkaügyi kérdések intézésének egyszerűsítéséről

A minisztereket és a vállalatok igazgatóit a munkaügyi kérdésekben megillető hatáskör növelése és a munkaügyi kérdések intézésének egyszerűsítése érdekében a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

(1) A miniszter a Bér- és Munkaügyi Tanáccsal és a szakszervezettel egyetértésben az újonnan létesített alkalmazotti munkakörök bértételeit összehasonlítás alapján megállapíthatja.

(2) A miniszter a szakszervezettel egyetértésben a vállalati műszaki és vezető adminisztratív dolgozók részére iparáganként (termelési áganként) néhány vállalatnál kísérleti prémiumrendszereket vezethet be.

(3) A munkások anyagi érdekeltségének fokozása érdekében a miniszter a szakszervezettel egyetértésben, a minőség megjavítására és az anyagtakarékosságra ösztönző prémiumrendszert vezethet be, mind az időbér-, mind a darabbérrendszerben foglalkoztatott munkások részére.

2. §

(1) A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról rendelkező 53/1953. (XI. 28.) MT rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) munkaszüneti napra járó díjazásról rendelkező 121. §-a (4) bekezdésében, a heti pihenőnapon végzett munka pótlékáról intézkedő 122. §-a (5) bekezdésében, a túlmunkadíjazásról szóló 126. §-a (2) és (3) bekezdésében, valamint 128. §-a (1) bekezdés c) pontjában, továbbá [(3) és (4) bekezdésében, a csoportvezetők díjazásáról szóló 135. §-a (4) bekezdésében a készenlét díjazásáról rendelkező 136. §-a (3), (4) és (7) bekezdésében, továbbá a munkabérek kifizetéséről rendelkező 144. §-a (2) bekezdésében a Minisztertanács, illetőleg a Szakszervezetek Országos Tanácsa részére biztosított jogkört a miniszter és a szakszervezet egyetértésben gyakorolja.

(2) A Mt. V. 117. §-ának (1) bekezdésében a Minisztertanács részére megállapított jogkört a miniszter gyakorolja, azonban 4500 Ft-ot meghaladó összegű személyi fizetést csak a Minisztertanács elnökének hozzájárulásával állapíthat meg.

3. §

(1) A miniszter az iparág (termelési ág) szerint illetékes miniszterrel és a szakszervezettel egyetértésben, indokolt esetben a vállalatok besorolását megváltoztathatja és ennek során a besorolási feltételektől is eltérhet. A minisztériumhoz tartozó vállalatok 10 százalékánál, az építőipar nem telepített vállalatai 20 százalékánál többet azonban évente nem szabad átsorolni.

(2) A kiskereskedelmi és közétkeztetési boltok besorolási feltételeit a kereskedelmi üzletekben foglalkoztatható első eladók arányát, valamint a kereskedelmi I. bértarifa használatára jogosultak körét a belkereskedelmi miniszter a szakszervezettel egyetértésben, más minisztérium felügyelete alá tartozó boltok tekintetében pedig az illetékes miniszter a belkereskedelmi miniszterrel és a szakszervezettel egyetértésben határozza meg.

4. §

(1) A Mt. V.-ben a miniszter részére meghatározott jogkört - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a tanácsok saját hivatali szervezete, valamint a felügyeletük alá tartozó vállalatok tekintetében a fővárosi, a megyei, illetőleg a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának elnöke a szakszervezet területi szervével egyetértésben gyakorolja.

(2) A miniszter, illetőleg a szakszervezet jár el a Mt. V.-nek harminc napos próbaidőről rendelkező 31. §-a (4) bekezdésében, az élelmezési iparban foglalkoztatottak munkaidejéről rendelkező 53. §-ában, a mezőgazdaságban és rokon termelési ágakban foglalkoztatottak munkaidejéről szóló 54. §-ában, a két hétre járó pihenőnapok összevont kiadásáról rendelkező 77. §-a (3) bekezdésében, a kohászatban dolgozók pótszabadságáról rendelkező 95. §-ában, a besorolási útmutatók és példatárak jóváhagyásáról szóló 111. §-ában, valamint a jelen rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében meghatározott esetekben.

5. §

(1) A vállalat igazgatója határozza meg, hogy az iparágra vonatkozó bérrendszerek (darabbér, időbér, prémiumos időbér stb.) közül az egyes munkákra melyiket kell alkalmazni. Nem vonatkozik ez a rendelkezés arra az esetre, amikor a Minisztertanács vagy ,a miniszter elrendelte valamely bérezési rendszer kötelező alkalmazását.

(2) Az egyes munkáknál alkalmazott bérezési rendszer megváltoztatása azonban - változatlan termelési, gazdaságossági és minőségi eredmények mellett - nem járhat az érintett területen az eddigi béralapfelhasználás emelkedésével.

6. §

A vállalat igazgatója, ha ez a munka jobb megszervezése érdekében célszerűnek mutatkozik, az egyéni elszámolás helyett a csoportos elszámolás bevezetését rendelheti el és egyidejűleg meghatározhatja a kereset feloszlásának - ide értve az azonos feladatért kapott prémium felosztását is - arányát is a csoport dolgozói között.

7. §

Ha az 5-6. §-ok alapján kiadandó rendelkezés több dolgozót érint, a vállalat igazgatója köteles előzetesen az üzemi bizottság véleményét kikérni. Ha az üzemi bizottság a tervezett intézkedés elrendelését nem javasolja, annak kiadásához a vállalat felügyeleti szervének engedélye szükséges. A vállakat felügyeleti szerve az engedélyezés kérdésében köteles 30 napon belül dönteni. Döntés előtt ki kell kérnie a szakszervezet véleményét.

8. §

(1) A vállalat igazgatója az alapkereset 20 százalékát meg nem haladó összegű bérpótlékot engedélyezhet, ha a dolgozó a munkát meleg, vagy egészségre ártalmas körülmények között végzi és a körülményeket bérének megállapításánál, vagy a munka besorolásánál nem vették figyelembe.

(2) A bérpótlékot a vállalat igazgatója a miniszternek a szakszervezettel egyetértésben kiadott irányelvei szerint engedélyezi a tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi szakigazgatási szerve és az üzemi bizottság véleménye alapján.

(3) Az állandó jelleggel engedélyezett bérpótlékot és azok juttatásának feltételeit a vállalati munkarendben és a kollektív szerződésben fel kell tüntetni.

9. §

A Mt. V.-nek az osztott munkaidő bevezetésének engedélyezéséről szóló 62. §-ában, a szabadság kiadásáról szóló 98. §-a (3) bekezdésében, a munkaközi szünet megállapításáról szóló 71. §-a (1) bekezdésében, a segély- és előlegkeretről szóló 154. §-ában, a vállalati szociális normák megállapításáról szóló 107/5/1951. NT határozat V/9. pontjában a miniszter részére megállapított jogkört a vállalat igazgatója, a Szakszervezetek Országos Tanácsa, illetve a szakszervezet részére megállapított jogkört pedig az üzemi bizottság gyakorolja.

10. §

(1) A havi bérelszámolás és bérfizetés rendszerére való áttérésről szóló 5.447/1950. OMB határozat (OMB. Közlöny 41. szám) a következő 3. A) ponttal egészül ki:

"A vállalat igazgatója az órabérben dolgozó időbéres munkások részére havibért (az alapórabér 210-szerese), a havibéres munkások részére pedig órabért (a havibér 1/210-ed része) állapíthat meg."

(2) A határozat 6. c) pontja azzal egészül ki, hogy a miniszter a szakszervezettel és a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben eltérő elszámolást is engedélyezhet.

11. §

A munkanormák készítéséről és kezeléséről szóló 32/1952. (IV. 22.) MT rendelet 18. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Az újítást önként átvevőnek a régi és az új norma közti különbözetet az újítás átvételétől számított 3 hónapig el kell számolni."

12. §

(1) E rendeletben meghatározott intézkedéseket a miniszter a tanács vb. elnöke, illetőleg a vállalat igazgatója csak a minisztérium, a tanács, illetőleg a vállalat részére jóváhagyott béralap keretein belül rendelheti el.

(2) Az 5-10. §-okban meghatározott jogkör az államigazgatási vagy más költségvetésben gazdálkodó szervek vezetőit nem illeti meg. A pénzügyminiszter a Bér- és Munkaügyi Tanáccsal, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és az illetékes miniszterrel egyetértésben jelen rendeletben lefektetett elveknek megfelelően szabályozza e rendelkezéseknek az állami költségvetésben gazdálkodó szerveknél történő alkalmazását.

13. §

(1) Jelen rendelet az 1956. évi november hó 1. napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti

az időbérrendszerben foglalkoztatott fizikai dolgozók bértarifájáról szóló 107/1951. (V. 5.) MT rendelet 2. §-a;

a munkanormák készítéséről és kezeléséről szóló 32/1952. (IV. 22.) MT rendelet 17. §-ának (5) bekezdése és 30. §-a;

a teljesítményszázalékok kimutatásáról szóló 5.632/1951. OMB határozat (OMB Közlöny 4. szám), továbbá

a karbantartók bérezéséről szóló 3.220-503/ 1952. OMB határozat 5. pontjában, valamint a vagon és uszályrakodók bérezéséről szóló 3.220-507/1952. OMB határozat 4. b) pontjában az OMB elnökére való utalás.

Hegedüs András s. k.,

a Minisztertanács elnöke