3/1957. (VII. 26.) KPM rendelet

egyes folyamrendészeti szabályok megszegőinek helyszíni bírságolásáról

Az 1957. évi 38. törvényerejű rendelettel módosított 1953. évi 16. törvényerejű rendelet 16. §-ának (2) és (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem.

1. § (1) A folyamrendészeti szervnek ezzel a feladattal megbízott beosztottai azokra a személyekre, akik az alábbi 2-3. §-okban felsorolt folyamrendészeti szabályokat megszegik, tettenérés esetében a helyszínen pénzbírságot szabhatnak ki.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezést a katonai büntető eljárás alá tartozó személyekre is alkalmazni kell.

(3) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezést a fiatalkorú (12. évét betöltött, de 18. évét még be nem töltött), valamint a területenkívüliséget vagy személyes mentességet élvező személyekkel szemben alkalmazni nem szabad.

2. § A helyszínen tíz forint pénzbírságot lehet kiszabni arra a személyre, aki

a) szabad fürdőhelyül ki nem jelölt természetes vízben fürdik [5/1952. (III. 19.) BM rendelet 8. §],

b) a vizen úszó kishajón vagy géptelen úszóművön a jelzőbetűt és a nyilvántartási számot nem, vagy nem az előírt módon alkalmazza, a nyilvántartási jelzést letakarja, vagy bármi módon felismerhetetlenné teszi, a kopott vagy sérült jelzést azonnal meg nem újítja, az új nyilvántartási jelzést nem helyesbíti [290.0001947. (V. 15.) BM rendelet 18. §].

3. § A helyszínen húsz forint pénzbírságot lehet kiszabni arra a személyre, aki

a) kishajót vagy úszóművet annak szabályszerű bejelentése előtt használatba vesz [290.000/1947. (V. 15.) BM rendelet 18. §],

b) kishajóval úgy közlekedik, hogy jártassági vizsga letételét tanúsító igazolással maga vagy a kishajón közlekedő valamelyik személy nem rendelkezik [15.800/1951. (IX. 13.) BM rendelet 6. §],

c) mint a kishajók felelős kezelője a tárolt kishajókról a nyilvántartás, valamint a használatba kiadott kishajókról a túranapló vezetését elmulasztja [15.800/1951. (IX. 13.) BM rendelet. 6. §],

d) evezős vagy vitorlás csónakot induláskor más csónak elé a vízre lök, a csónakkal más csónak előtt hirtelen kanyarodik, azt rendszertelenül kormányozza, a vízfolyással keresztbe állítja vagy más csónakot mozgásában akadályoz [220.129/1928. BM rendelet 16. §],

e) kishajón a kishajó-igazolványban megállapított személynél több személyt szállít, illetőleg a vízen közlekedő kishajót, a kishajó-igazolványban megállapított súlyon felül terheli meg [220.129/1928. BM rendelet 16. §],

f) a Dunának az újpesti vasúti hídtól a kelenföldi összekötő vasúti hídig terjedő szakaszán hangtompító készülékkel el nem látott vagy annak kikapcsolásával működő motoros kishajóval közlekedik [323.600 1947. (VIII. 17.) BM rendelet 11. §].

4. § A folyamrendészeti közeg a tettenért személlyel közölni köteles, hogy a 2-3. §-okban felsorolt valamelyik szabálysértés miatt vele szemben helyszíni pénzbírságot szándékozik kiszabni s amennyiben a helyszíni pénzbírságot nyomban nem fizeti meg, ellene a szabálysértési eljárás megindítása céljából feljelentést tesz.

5. § A folyamrendészeti közeg a helyszíni pénzbírság kiszabását mellőzheti, ha a szabálysértés összes körülményeinek gondos mérlegelése alapján úgy látja, hogy a tettenért személy figyelmeztetése is megfelelő eredménnyel jár.

6. § Ha a tettenért személy a helyszíni pénzbírságot nyomban megfizeti, részére a pénzbírság összegének megfelelő nyugtát kell átadni, személy azonosságának megállapítását mellőzni kell s nevét a helyszíni pénzbírságról szóló nyugtán feltüntetni nem szabad.

7. § (1) A folyamrendészeti közeg a helyszíni pénzbírság kiszabásának mellőzésével a szabálysértési eljárás megindítása céljából feljelentést köteles tenni a tettenért személy ellen, ha

a) a helyszíni pénzbírságot nyomban nem fizeti meg,

b) szabálysértésének baleseti veszélyessége nagyfokú,

c) egyidejűleg a 2-3. §-okban felsorolt több szabálysértést követ el,

d) igazolja vagy azt állítja, hogy fiatalkorú.

e) területenkívüliségi vagy személyes mentességi jogára hivatkozik.

(2) A katonai büntető eljárás hatálya alá tartozó személy ügyét, amennyiben a helyszíni pénzbírságot nyomban nem fizeti meg, a fegyelmi eljárás lefolytatása végett az illetékes elöljáró parancsnoksághoz kell áttenni.

8. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Kossa István s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter