Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1958. (III. 7.) MüM rendelet

a munka-, védő- és egyenruhajuttatás rendezéséről szóló 17/1958. (II. 21.) Korm. számú rendelet végrehajtásáról

[A vastagabb betűs szöveg a 17/1958. (II. 21.) Korm. számú rendeletet, a vékonyabb betűs szöveg a munkaügyi miniszter végrehajtási rendeletét, tartalmazza.]

A munka-, védő- és egyenruhajuttatás rendezéséről szóló 17/1958. (II. 21.) Korm. számú rendelet (továbbiakban: R.) végrehajtásaként a Szakszervezetek Országos Tanácsával - a védőruha-juttatás tekintetében az egészségügyi miniszterrel is - egyetértésben a következőket rendelem:

1. § A rendelet hatálya

(1) E végrehajtási rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra (a továbbiakban: vállalat) és az általuk foglalkoztatott dolgozókra.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a fegyveres testületek polgári alkalmazottaira.

A munkaruha

R. 1. §

A jelen rendelet értelmében munkaruha:

a) a nagymértékű szennyeződésre és nagyfokú ruhaelhasználódásra való tekintettel adott ruha;

b) a formaruha (áruházi elárusítók, színházi jegyszedők, utcaseprők, portások és hasonló munkakört betöltők részére adott ruhák);

c) az időjárás elleni védekezésül adott ruhák közül azok, amelyeket a munkaügyi miniszter munkaruhának minősít.

2. § Az időjárás elleni védelműl adható munkaruhafajtákat az 1. számú melléklet tartalmazza.

R. 2. §

(1) A miniszter a szakszervezettel egyetértésben köteles a felügyelete alatt álló területre a munkaruhajuttatásra vonatkozó iránymunkaköri jegyzéket készíteni. A jegyzéknek tartalmaznia ke) a munkaruhajuttatás idejét is, hónapokban meghatározva.

(2) Az iránymunkaköri jegyzék figyelembevételével az üzemi tanács - ahol üzemi tanács nincs, a vállalat igazgatója az üzemi bizottsággal egyetértésben - készíti el azoknak a munkaköröknek a jegyzékét, amelyekben a dolgozóknak munkaruhát kell adni. A vállalat a jegyzékben köteles meghatározni az adandó munkaruha juttatási idejét is.

(3) A vállalat a munkaruhajuttatásban részesítendő munkakörök jegyzékét a felügyeleti szervek által megadott pénzügyi kereten belül köteles elkészíteni.

3. § (1) A magánmunkáltató a R. 2. §-ának (1) bekezdésében meghatározott miniszteri mukaköri jegyzékben felsorolt munkakörökben dolgozók részére köteles a munkaruhát biztosítani.

(2) Az ipari tanulók részére munkaruhát akkor kell adni, ha a vállalatnál azonos munkakörben dolgozók munkaruhajuttatásban részesülnek. [R. 2. § (2) bekezdés.] A tanulók munkaruhájáról annak kell gondoskodni, aki a tanuló bérét fizeti.

4. § (1) A dolgozó akkor válik a munkaruhára jogosulttá, amikor olyan munkakörbe lép, amelyben őt a R. 2. § (2) bekezdése alapján meghatározott munkaköri jegyzék szerint munkaruha illeti meg.

(2) A vállalat a munkaruhát természetben és díjtalanul, elismervény ellenében köteles kiadni.

5. § (1) A munkaruha kiadásával egyidejűleg közölni kell a dolgozóval a ruha juttatási idejét, hónapokban meghatározva. A juttatási időt az elismervényen is [4. § (2) bekezdés] fel kell tüntetni.

(2) A juttatási időt egész hónapokban kell számítani. Ha a dolgozó a hónap első felében válik munkaruhára jogosulttá, a juttatási idő kezdő időpontja a hónap első napja, ha a hónap második felében, a ruha juttatási idejét a következő hónap első napjától, kell számítani.

(3) A juttatási idő kezdetéül azt az időpontot kell tekinteni, amikor a dolgozó a munkaruhára jogosító munkakörbe lép. [R. 2. § (2) bekezdés.]

(4) Ha a dolgozót a munkaköri jegyzék alapján azonos jellegű munkaruha és védőöltözet egyaránt megilleti, részére csak a védőöltözetet szabad kiadni.

(5) A juttatási időt az adott területre megállapított munkaidő figyelembevételével kell meghatározni. (Pl. olyan esetben, amikor a rendszeres napi munkaidő 8 óra és a munkaruha juttatási ideje ennek figyelembevételével 24 hónapban lett meghatározva, az ugyanezen munkaruha juttatási idejét a napi 4 órás munkaidővel foglalkoztatott dolgozóknál 48 hónapban kell megállapítani.)

(6) Ha a vállalat a lábbelit megtalpaltatja, a lábbeli juttatási idejét 25%-kal meg kell hosszabbítani.

6. § (1) A juttatási időbe nem szabad beszámítani az egy hónapot meghaladó katonai szolgálatban, tanfolyamon, betegállományban, fizetésnélküli vagy rendkívüli szabadságon eltöltött időt.

(2) A juttatási idő eltelte előtt más munkaruhát csak akkor szabad a dolgozó részére kiadni, ha a munkaruha üzemi baleset vagy tűzeset, illetőleg más elemi kár következtében a dolgozó hibáján kívül vált használhatatlanná.

(1) A vállalat általában munkaruhafajtánként egyet adhat ki a dolgozónak. Ha azonban a ruha mosása, tisztítása miatt szükség van több azonos munkaruha kiadására, a juttatási időt annyiszor kell számításba venni, ahány darab ruhaféleséget adtak ki állandó használatra. (Pl. ha egy munkakörben a köpeny juttatási ideje 18 hónap, de a vállalat a mosás miatt minden dolgozó részére két köpenyt ad ki, akkor a két köpeny együttes juttatási ideje 36 hónap.)

(2) Olyan esetben, amikor a dolgozónak csak esetenként van szüksége munkaruhára, azt leltári szakfelszerelésként raktárban kell tartani és csak a szükséges időre kell a dolgozónak kiadni. Szakfelszerelésként kezelt ruhafélét, vagy lábbelit egy dolgozó részére egyfolytában 30 napnál hosszabb időre kiadni nem szabad.

8. § Az 1959. évi munkaruha és védőruha nyitó raktárkészlet leltári értéke a minisztérium (megyei, fővárosi, megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága) felügyelete alá tartozó összes vállalatok tekintetében nem lehet kevesebb az 1958. évi nyitó raktárkészlet leltári értékénél.

9. § (1) Az a munkaruha, amelyet a dolgozó kizárólag egyedül használ, az elhasználódási idő elteltével tulajdonába megy át. (Mt. V. 157. §)

(2) A használatra kiadott munkaruha a juttatási idő elteltéig a vállalat tulajdonát képezi.

R. 3. §

(1) Az újonnan belépő dolgozónak - abban az esetben, ha olyan munkakörbe lép, melyben a vállalatnál a dolgozók munkaruhajuttatásban részesülnek - az első hat hónapban csak használt munkaruhaféleségeket lehet kiadni. A hat hónap eltelte után új munkaruhát adni csak abban az esetben lehet, ha a kiadott használt munkaruhaféleség juttatási ideje már lejárt.

(2) Ha a munkaviszony a munkaruha juttatási idejének letelte előtt szűnik meg, a dolgozó részére kiadott munkaruhát a juttatási idő hátralévő hányadának megfelelő összegben megvásárolhatja.

(3) A dolgozó által megvásárolható ruhaféleségeket a munkaügyi miniszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben határozza meg.

10. § (1) Az újonnan belépő dolgozónak az első hat hónap letelte előtt új munkaruhát kiadni csak abban az esetben lehet, ha a vállalatnál használt munkaruha már nincs raktáron és ilyen munkaruhát a felügyeleti szerv sem tud rendelkezésre bocsátani.

(2) A használt munkaruhát tisztán, kijavított állapotban kell kiadni a dolgozók részére.

11. § (1) A R. 3. § (2) bekezdése alapján megvásárolható munkaruhát a dolgozónak csak készpénzfizetésre és kiskereskedelmi áron szabad eladni.

(2) Az (1) bekezdés alapján a vállalat részére befizetett teljes összeget a vállalat új munkaruha beszerzésére köteles fordítani.

(3) A dolgozó mindazon ruhaféleségeket megvásárolhatja, amelyek a R. 1. §-a szerint munkaruhának minősülnek.

12. § (1) A dolgozó köteles a munkaruhát megőrizni és a rongálódástól legnagyobb gondossággal óvni.

(2) A munkaruha mosása és rendbentartása a dolgozó kötelessége. (Mt. V. 158. §)

(3) A munkaruhát csak a munkahelyen és a munkaidő alatt lehet használni, azt a vállalat területéről kivinni nem szabad. A vállalat igazgatója kivételesen írásban engedélyezheti a munkaruhának a vállalat területéről való kivitelét. (Pl. javítás, mosás, stb. céljából.)

13. § A dolgozó részére kiadott munkaruhát vissza kell venni, illetve a dolgozó köteles azt visszaszolgáltatni, ha:

a) a munkaviszony megszűnik, kivéve, ha a dolgozó a munkaruhát megvásárolja [R. 3. § (2) bekezdés];

b) olyan munkakörbe kerül, amelyben őt, a munkaruhajuttatás nem illeti meg;

c) egy hónapnál hosszabb fizetés nélküli, vagy rendkívüli szabadságot kap;

d) tényleges katonai szolgálatra vonul be.

14. § A jelen rendelet hatálybalépése után kiadásra kerülő munkaruhákat a vállalat bélyegzőjével és sorszámmal kell ellátni. Több részből álló munkaruha minden darabján fel kell tüntetni a bélyegzőt és a sorszámot. A bélyegzőlenyomatnak idő- és mosásállónak kell lennie. A sorszámot fel kell jegyezni az egyéni nyilvántartólapra. A ruha visszavételekor ellenőrizni kell, hogy a sorszám megegyezzen a kiadott ruha sorszámával.

Védőöltözet

R. 4. §

(1) Védőöltözet az egészségi (munkaköri) ártalmak elhárítására, valamint közegészségügyi érdekből adott ruhaféleség.

(2) Azokat az egészségi (munkaköri) ártalmakat, amelyek elhárítására, továbbá azokat a területeket, ahol közegészségügyi érdekből védőöltözetet kell adni, valamint a védőöltözetfajtákat a munkaügyi miniszter, az egészségügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben szabályozza.

(3) A szabályozás alapján a minisztériumok az illetékes szakszervezetekkel egyetértésben határozzák meg a felügyeletük alá tartozó területeken azokat a munkaköröket, amelyekben a dolgozók részére védőöltözetet kell adni.

(4) A nehézipari miniszter a munkaügyi miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel és az illetékes szakszervezettel egyetértésben, egyes vegyipari vállalatok tekintetében, vállalati védőruha munkaköri jegyzék kiadását is engedélyezheti, amely a minisztériumi munkaköri jegyzéktől eltérő munkakörökben is engedélyezhet védőruha juttatást.

15. § (1) Azokat az egészségi (munkaköri) ártalmakat, illetve közegészségügyi követelményeket, amelyekre tekintettel védőöltözetet kell adni, továbbá a megfelelő védőöltözetfajtákat a 2. számú melléklet tartalmazza.

(2) A miniszter és a szakszervezet által a 2. számú mellékletben foglaltak alapján kiadandó munkaköri jegyzéknek magában kell foglalnia az egyes munkakörökben adandó védőöltözetfajtákat, valamint a közegészségügyi érdekből adandó védőöltözeteket is.

(3) A vállalatok a felügyeleti szervek által megadott pénzügyi keretből elsősorban a védőöltözet igényeket kötelesek kielégíteni.

16. § Ha valamely munkafolyamatnál a dolgozót többféle ártalom is fenyegeti, minden egyes ártalomra előírt védőöltözetre jogosult.

17. § (1) A dolgozó a munkaidő alatt köteles a védőöltözetet használni, ennek elmulasztása fegyelmi vétséget képez.

(2) A védőöltözet nem megy át a dolgozó tulajdonába.

18. § A védőöltözet mosásáról, tisztításáról, fertőtlenítéséről, javításáról a vállalat gondoskodik. A vállalat, az üzemi bizottsággal egyetértésben, a védőruhát a dolgozóknak mosatás céljából átadhatja, amennyiben ezáltal a gazdasági és az egészségügyi követelmények betartása jobban biztosítható.

19. § (1) Szabványosított védőöltözetek csak szabvány szerinti minőségben, a nem szabványosított és a szabványtervezetekben nem szereplő védőöltözeteket pedig a munkaügyi miniszter által a védőöltözetet előállító vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel, a könnyűipari miniszterrel, a Szabványügyi Hivatallal és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben megállapított minőségben szabad előállítani és forgalombahozni.

(2) A vállalat a dolgozói részére a rendelet hatálybalépése után csak az (1) bekezdésben meghatározott minőségű védőöltözeteket szerezhet be és szolgáltathat ki. A raktáron lévő védőöltözeteket azonban fel kell használni.

20. § A balesetelhárító és az egészségvédő óvórendszabályokban meghatározott egyéni védőeszközöket (egyéni védőfelszereléseket) a vállalat a védőruhajuttatáson felül a felügyeleti szervek által megadott pénzügyi kerettől függetlenül köteles biztosítani. Az egyéni védőeszköz (védőfelszerelés) fajtákat a 3. számú melléklet tartalmazza.

21. § (1) A magánmunkáltató és az ipari tanulót foglalkoztató vállalat a R. 4. § (3) bekezdése alapján kiadandó munkaköri jegyzékben felsorolt munkakörökben dolgozók részére és az e munkakörökre előírt védőöltözetfajtákat köteles biztosítani.

(2) A védőöltözet kiszolgáltatásával kapcsolatban a jelen rendelet 4. § (1), a 7. § (1) és a 10 § (2) bekezdésében, a védőöltözei használatával kapcsolatban a 12. § (1), (3) bekezdésében és a 13. §-ban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

Anyagi felelősség a munkaruháért és a védőöltözetért

22. § A dolgozót a részére kiadott munkaruháért és védőöltözetért az Mt. 121-123. §-ai szerinti anyagi felelősség terheli.

R. 5. §

A dolgozó munkaviszonyának megszűnése esetén a részére kiadott munkaruha, védőruha, vagy az egyéni védőeszközök elvesztése, illetve megrongálása miatt még nem jogerősen kirótt kártérítésnek megfelelő összeget munkabéréből - ideértve a felmondási illetményt is - a jogerős döntésig vissza lehet tartani.

23. § A munkaviszony megszűnése esetén a kár megállapítására vonatkozó eljárást azonnal le kell folytatni és közölni kell a dolgozóval a kártérítés összegét.

24. § A megállapított kártérítés összegét a dolgozó elszámoltatásakor munkabéréből le kell vonni, illetve a kártérítést megállapító határozat jogerőre emelkedéséig vissza kell tartani. Ha a kártérítés összege a dolgozó kifizetésre váró járandóságainak összegét meghaladja, a meghaladó összeget a dolgozó munkakönyvével együtt kiadásra kerülő "Munkavállalói Igazolási Lap"-on, mint tartozást fel kell tüntetni.

R. 6. §

A vállalat a szolgálat rendjének és fegyelmének fenntartása érdekében a miniszter által a munkaügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben meghatározott munkakörökben egyenruhát köteles adni.

25. § Az egyenruhajuttatásra vonatkozó részletes szabályokat az érdekelt miniszterek a szakszervezettel egyetértésben adják ki.

Vegyes rendelkezések

26. § (1) A könyvelésben külön-külön számlán kell nyilvántartani a munkaruhára, a védőöltözetre, az egyéni védőeszközökre és az egyenruhára fordított kiadásokat.

(2) A könyvelésre és nyilvántartásra vonatkozó részletes szabályokat a pénzügyminiszter állapítja meg.

27. § Mindazon tervező szervek, amelyek az Országos Tervhivatal által 1958. évre kiadott tervezési előírás könnyűipari áruellátási és értékesítési fejezetében tervjavaslat benyújtására kötelezve voltak, jelen rendelet kihirdetésétől számított 21 napon belül kötelesek a határozatnak megfelelő termékekre (ruhaipari termékek: db. és forint, cipő: pár) új ellátási tervjavaslatot benyújtani az Országos Tervhivatalhoz.

28. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésekor még használatban lévő munkaruhák juttatási idejére a jelen rendelet alapján kiadandó munkaköri jegyzékben feltüntetett juttatási időt kell alkalmazni.

(2) A jelen rendelet hatálybalépése előtt kiadott munkaruhát nem kell visszavenni abban az esetben, ha a dolgozó által betöltött munkakörre nézve a R. 2. § (2) bekezdése alapján kiadandó munkaköri jegyzék nem állapít meg ruhajogosultságot, feltéve, hogy a ruhajuttatás a rendelet hatálybalépése előtt kiadott jogszabályon alapult. Ilyen esetben a juttatási idő letelte után a munkaruha a dolgozó tulajdonába megy át.

(3) Olyan esetben, amikor a R. vagy a jelen rendelet alapján kiadandó munkaköri jegyzék más munkaruhát ír elő, mint amit a dolgozó a rendelet hatálybalépése előtt kapott, az új munkaköri jegyzék alapján járó munkaruhát nem szabad kiadni mindaddig, amíg a korábban kiadott munkaruha kihordási ideje le nem telt.

R. 7. §

(1) A munka-, védő- és egyenruhajuttatásra megállapított keretek túllépéséért és a szabálytalan munka-, védő- és egyenruhajuttatásokért az igazgató és más vezető a Mt. 121-123. §-ai szerint anyagi felelősséggel tartozik.

(2) Azt az összeget, amellyel a vállalat a munka-, védő- és egyenruhajuttatásra fordítható kereteket túllépi, a vállalati felosztható nyereségrészesedésből, illetve a többleteredmény után járó igazgatói alapból le kell vonni.

8. § Jelen rendelet rendelkezéseit 1958. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni, a végrehajtásáról a munkaügyi miniszter gondoskodik. Egyidejűleg hatályukat vesztik az 53/1953. (XI. 28.) MT számú rendelet 156. §-ának (2) és (3) bekezdései és a 157. §-ának (1) bekezdése és a 2.213/68/1954. számú minisztertanácsi határozat.

29. § Jelen rendelet rendelkezéseit 1958. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni. Egyidejűleg a 3.161-1/1951. (VI. 19.) EüM számú és a 3.161-2/1951. EüM számú utasítások hatályukat vesztik.

Kisházi Ödön s. k.,

munkaügyi miniszter

1. számú melléklet a 3/1958. (III. 7.) MüM számú rendelethez

Az időjárás ellen védelmül adható munkaruhák

A felsorolt ruhafajtákat csak abban az esetben lehet munkaruhaként kezelni, ha rendeltetésüknél fogva az időjárás elleni védekezést szolgálják.

2. számú melléklet a 3/1958. (III. 7.) MüM számú rendelethez

3. számú melléklet a 3/1958. (III. 7.) MüM számú rendelethez

Az egyéni védőeszközök (védőfelszerelések) felsorolása, amelyeket a vállalatok a munkavédő- és egyenruha költségkereten felül kötelesek a dolgozó részére biztosítani

Tartalomjegyzék