Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1959. (V. 6.) IM rendelet

a Bukarestben 1958. évi október hó 7. napján kelt magyar-román polgári, családjogi és bűnügyi jogsegélyszerződés végrehajtásáról

A Magyar Népköztársaság és a Román Népköz-társaság között Bukarestben 1958. évi október hó 7. napján aláírt polgári, családjogi és bűnügyi jog-segélyszerződés (a továbbiakban: szerződés) kihirdetéséről szóló 1959. évi 19. számú törvény-e erejű rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és a legfőbb ügyésszel egyetértésiben - az alábbiakat rendelem:

1. § (1) A szerződés 3. cikkének (1) bekezdésében említett központi hatóság: az igazságügyminiszter, illetőleg a legfőbb ügyész (1959. évi 19. törvényerejű rendelet 3. §-a).

(2) A román hatóságokhoz intézett kézbesítésre vagy egyéb jogsegélyre irányuló megkereséseket a bíróságok és közjegyzők, valamint a polgári és családjogi ügyekben eljáró egyéb hatóságok (pl. gyámhatóság) az igazságügyminiszterhez, az ügyészségek és a bűnügyekben eljáró egyéb hatóságok pedig a legfőbb ügyészhez terjesztik fel.

(3) A román hatóságoktól érkező jogsegély iránti megkereséseket az igazságügyminiszter, illetőleg a legfőbb ügyész továbbítja a megkeresés teljesítésére illetékes magyar hatósághoz. Ez a hatóság a megkeresés teljesítése folytán keletkezett iratokat - kézbesítés esetén a címzett által aláírt térti-vevényt - vagy a megkeresés teljesítésének eset-leges akadályáról szóló értesítést az igazságügyminiszterhez, illetőleg a legfőbb ügyészhez ter-jeszti fel.

2. § (1) A magyar hatóságok a kézbesítési kérelmeket a jelen rendelet mellékleteként közölt I. számú, az egyéb jogsegély iránti kérelmeket a II., illetőleg III. számú mintának megfelelően készítik el, a román hatóságoktól érkező kézbesítésre vagy egyéb jogsegélyre irányuló megkeresésre pedig a választ a IV. számú mintának megfelelően adják meg.

(2) A minták szövegét szükség esetén ki lehet egészíteni, ha azonban a megfelelő kiegészítés nehézségekbe ütközik, a megkereső levelet, illetőleg a válasziratot a minták mellőzésével is el lehet készíteni.

3. § (1) A jogsegély iránti megkeresést és az ahhoz csatolt iratokat hiteles román nyelvű fordítással kell ellátni [szerződés 5. cikk (2) bekezdés]. A kézbesíteni kért iratot csak abban az esetben kell román nyelven elkészíteni, illetőleg ehhez hiteles román nyelvű fordítást csatolni, ha a magyar hatóság a szerződés 10. cikkének (1) bekezdése értelmében az iratot a román jogszabályokban meghatározott módon (kényszer útján) kéri kézbesíttetni.

(2) A kézbesítés iránti kérelmet a megkereső magyar hatóságnak lefordíttatnia nem kell, a kérelmet az Igazságügyminisztérium látja el fordítással. Az egyéb jogsegélyre irányuló megkeresést és az ahhoz csatolt iratot, valamint a kényszer útján kézbesíteni kért irat hiteles lefordítása iránt a megkereső magyar hatóság - az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda útján - gondoskodik.

(3) A román hatóságoktól érkezett kézbesítés vagy egyéb jogsegély iránti megkeresésre adott választ, valamint az ahhoz csatolt iratokat a magyar hatóságnak fordítással ellátnia nem kell.

4. § A román hatóságtól érkező kézbesítési kérelmet a magyar járásbíróság (városi, kerületi bíróság) teljesíti. A kézbesítési eljárásra a szerződés 10-11. cikkében, valamint a 43/1953. (VIII. 20.) MT rendelet és annak végrehajtása tárgyában kibocsátott 500/1953. (I. K. 17.) I. M. számú utasításban foglaltak irányadók.

5. § (1) A magyar hatóság a jogsegély iránti megkeresés teljesítése esetén a válaszirathoz csak a kért bizonyításfelvételt tartalmazó iratokat (jegyzőkönyv, szakértői vélemény stb.), valamint a megkereső román hatóság megkereső levelének esetleges mellékleteit csatolja. A válasziratban a megkereső román hatósággal közölni kell a megkeresés teljesítésével kapcsolatban felmerült költségeket. A megkereső levelet, valamint a megkeresés teljesítésével kapcsolatban a magyar hatóságnál keletkezett egyéb iratokat nem kell a megkereső hatóságnak megküldeni. A bizonyításfelvételt tartalmazó iratról másolatot kell visszatartani.

(2) Ha a megkeresett román hatóság közli a magyar hatósággal az általa foganatosított megkeresés teljesítése során felmerült költségeket, a magyar hatóság a költségek megfizetésére (előlegezésére) a felet saját eljárási szabályai szerint az állam javára kötelezi és végrehajtásáról hivatalból gondoskodik. A bíróság ilyen esetben a költségmentesség folytán előlegezett összegek behajtására vonatkozó szabályok szerint jár el. A behajtott összeget a megkereső magyar hatóság költségvetése javára kell elszámolni.

6. § (1) A szerződés 34. cikkének (1) bekezdésében megjelölt okiratot a megkereső román hatósághoz való továbbítás céljából a magyar hatóság az illetékes főfelügyeleti hatósághoz terjeszti fel. A fő-felügyeleti hatóság az okiratot ahhoz a román központi hatósághoz továbbítja, amely a megkeresést megküldte. A magyar hatóságnak az említett okirat megküldésére irányuló megkeresését az illetékes magyar főfelügyeleti hatóság továbbítja az illetékes román központi hatósághoz.

(2) A bíróság köteles a román állampolgár személyállapotát érintő jogerős határozat kiadmányát az igazságügyminiszterhez felterjeszteni. A határozatban fel kell tüntetni, hogy a bíróság a fél román állampolgárságát milyen adatok alapján állapította meg.

7. § A szerződés végrehajtása során a hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM rendeletet a jelen rendeletben foglalt kiegészítésekkel és eltérésekkel kell alkalmazni.

8. § (1) Román állampolgárnak Magyarországon bekövetkezett haláláról a községi, városi vagy városi kerületi tanács végrehajtó bizottságának leltárelőadója (a továbbiakban: leltárelőadó) a Román Népköztársaság budapesti nagykövetségének konzuli osztályát közvetlenül értesíti [szerződés 40. cikk (1) bekezdés]. Az értesítést a 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet 2. számú mintájának megfelelően kell elkészíteni.

(2) Ha magyar állampolgár hagyatéki ügyében örökösként vagy hagyományosként a Román Nép-köztársaság területén lakó román állampolgár érdekelt, erről a leltárelőadó az igazságügyminisztert értesíti [szerződés 40. cikk (3) bekezdés].

(3) Az (1) és (2) bekezdés esetében akkor is értesítést kell adni, ha az örökös vagy hagyományos személyi adatai egyáltalában nem vagy csak részben ismeretesek.

(4) Ha a halálesetet a közjegyzőnek jelentették be, a Román Népköztársaság budapesti nagykövetségének konzuli osztályát, illetőleg az igazságügyminisztert az (1)-(3) bekezdésben foglaltaknak megfelelően a közjegyző értesíti.

9. § (1) Ha belföldön meghalt román vagy magyar állampolgár örökhagyó után a hagyatéki eljárás lefolytatására a szerződés 39. cikke értelmében a román hatóságnak van joghatósága, a leltárelőadó, ha pedig a halálesetet a közjegyzőnél jelentették be, a közjegyző a belföldi örököst vagy hagyományost tájékoztatja arról, hogy a román jog szerint csak abban az esetben szerezheti meg a hagyatékot, ha annak elfogadására a hagyaték megnyílá-sától számított hat hónapon belül elfogadó nyilatkozatot tesz. Az örököst vagy hagyományost egyben fel kell hívni arra, hogy a tanács végrehajtó bizottsága vagy közjegyző előtt tett és hitelesített elfogadó nyilatkozatot a leltárelőadóhoz, illetőleg a közjegyzőhöz nyolc napon belül nyújtsa be.

(2) Román állampolgár halála esetén a leltár-előadó, illetőleg a közjegyző az elfogadó nyilatkozatot a halálesetről szóló jelentés másolatával együtt az igazságügyminiszterhez terjeszti fel és egyben megjelöli, hogy a halálesetről a Román Népköztársaság budapesti nagykövetségének konzuli osztályát mikor értesítette. A halálesetről szóló jelentés másolatát, annak megjegyzésével, hogy az örökös vagy hagyományos elfogadó nyilatkozatot tett, a Pénzintézeti Központnak is meg kell küldeni.

(3) Magyar állampolgár halála esetén a leltárelőadó, illetőleg a közjegyző az elfogadó nyilatkozatot az igazságügyminiszternek tett jelentéséhez [6/1958. (VII. 4.) IM rendelet 82. § (1) bekezdés] csatolja. A Pénzintézeti Központnak szóló jelentésben azt is fel kell tüntetni, hogy az örökös vagy hagyományos elfogadó nyilatkozatot tett.

10. § Ha a hagyatéki eljárás lefolytatására a szerződés 39. cikke értelmében a román hatóságnak van joghatósága, és az illetékes román hatóságtól a szerződés 40. cikkének (1), illetőleg (3) bekezdése alapján kapott értesítés a belföldi örökös vagy hagyományos személyi adatait egyáltalában nem, vagy csak részben tartalmazza, az örökös vagy hagyományos felkutatására irányuló intézkedéseket a Pénzintézeti Központ teszi meg.

11. § (1) A közjegyző román állampolgár után Magyarországon maradt végrendelet és annak kihirdetéséről szóló jegyzőkönyv hiteles másolatát - kérelemre a végrendelet eredeti példányát is, - szóbeli végrendelet esetén pedig a végrendeleti tanúk kihallgatásáról készült jegyzőkönyv hiteles másolatát, az illetékes román hatósághoz történő továbbítás céljából az igazságügyminiszterhez terjeszti fel (szerződés 42. cikk).

(2) Ha belföldön végrendelet hátrahagyásával meghalt magyar állampolgár után a Román Népköztársaság területén maradt hagyaték tekintetében az eljárás lefolytatására a szerződés 39. cikke értelmében a román hatóságnak van joghatósága, a leltárelőadó vagy közjegyző az igazságügyminiszternek tett jelentéséhez [6/1958. (VII. 4.) IM rendelet 82. §-ának (1) bekezdése] a végrendelet és annak kihirdetéséről szóló jegyzőkönyv, illetőleg a szóbeli végrendelet tanúinak kihallgatásáról szóló jegyzőkönyv hiteles másolatát is csatolja.

12. § (1) Ha a leltárelőadó vagy a közjegyző arról szerez tudomást, hogy Magyarországon meghalt román állampolgár után belföldön ingó vagy ingatlan vagyon maradt, a hagyatékot a 6/1958. (VII. 4.) IM rendeletben meghatározott módon leltározni kell, valamint a hagyaték biztosítására és kezelésére szükséges halasztást nem tűrő intézkedéseket haladéktalanul meg kell tenni. A leltárelőadó vagy közjegyző a tett intézkedésekről egyidejűleg a Román Népköztársaság budapesti nagykövetségének konzuli osztályát közvetlenül értesíti. Ha a leltárelőadó vagy a közjegyző megállapítása szerint a hagyaték biztosítása vagy kezelése céljából további, vagy nem haladéktalanul foganatosítandó intézkedésekre, illetőleg a már megtett intézkedések módosítására van szükség, erről a Román Népköztársaság budapesti nagykövetségének konzuli osztályát még oly időben értesíti, hogy a nagykövetség konzuli osztályának módja legyen az intézkedések foganatosításánál közreműködni [szerződés 43. cikk (2) bekezdés].

(2) Ha román állampolgár után belföldön ingó hagyaték maradt, a közjegyző hirdetményt bocsát ki, amelyben a örökhagyó hitelezőit felhívja arra, hogy követeléseiket hat hónapon belül jelentsék be. A hirdetmény kifüggesztésére a 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet 83. §-ának (1) bekezdésében foglaltak az irányadók.

(3) Ha a hirdetményben megszabott határidőn belül belföldi hitelezők a hagyatékkal szemben követelést jelentettek be, erről a közjegyző a Román Népköztársaság budapesti nagykövetségének konzuli osztályát értesíti, a hagyatéki ingóságokat pedig az illetékes hatóság döntéséig visszatartja. Ha ez a hatóság közli, hogy a hitelezők követeléseit kielégítették vagy biztosították, illetőleg, ha az illetékes hatóság a hitelezők igényét elutasította, továbbá ha az örökösök a köztartozásokat kielégítették vagy biztosították, a közjegyző az ingóságokat - a Magyar Nemzeti Bank engedélyének beszerzése után - a Román Népköztársaság budapesti nagykövetsége konzuli osztályának rendelkezésére bocsátja.

13. § A szerződés 47. cikkének (2) bekezdése alapján az elsőfokon eljárt magyar bíróságnál előterjesztett végrehajtási kérelemhez a végrehajtást kérőnek csatolnia kell a határozatnak bírói aláírással és pecséttel, valamint jogerősségi záradékkal ellátott kiadmányát. Ha a Román Népköztársaság területén lakó adós nem bocsátkozott perbe, a bíróság a végrehajtási kérelemhez eredetiben vagy hiteles másolatban csatolja azokat az iratokat, amelyekből kitűnik, hogy az adósnak legalább egy ízben kellő időben és szabályszerűen bírói idézést vagy fizetési meghagyást kézbesítettek. A kérelmet és mellékleteit a végrehajtást kérőnek hiteles román nyelvű fordítással kell ellátnia.

14. § Ha román állampolgár Magyarországon kiadatási bűntettet követett el és utána a Román Népköztársaság területére távozott, az iratokat - az ügy állásához képest - vádemelés előtt az ügyész a legfőbb ügyészhez, vádemelés után pedig a bíróság az igazságügyminiszterhez terjeszti fel. A további eljárásra az igazságügyminiszter és a legfőbb ügyész 40/1954. (I. K. 15.) számú együttes utasítása 6. §-ának (3) bekezdésében foglaltak irányadók.

15. § Ha a Román Népköztársaság területén tartózkodó személy kiadatása válik szükségessé, az ügyésznek, illetőleg a bíróságnak a Bp. 235. §-ában, valamint az igazságügyminiszter és a legfőbb ügyész 40/1954. (I. K. 15.) számú együttes utasítása 1-4. §-ában foglaltak szerint kell eljárnia.

16. § (1) A Román Népköztársaság által kiadott személy ellen indított büntető eljárást befejező jogerős határozat két kiadmányát - fellebbezés esetén a fellebbezési bíróság által felülbírált határozat két kiadmányával együtt - az ügyben elsőfokon eljárt magyar bíróság az igazságügyminiszterhez haladéktalanul felterjeszti (szerződés 72, cikk).

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak irányadók abban az esetben is, ha a bíróság a Román Népköztársaság illetékes hatóságának kívánságára magyar állampolgár ellen folytatott le büntető eljárást (szerződés 59. cikk).

17. § A szerződés 64. cikkének (2) bekezdésében említett esetben a letartóztatást foganatosító hatóság a letartóztatásról a legfőbb ügyésznek haladéktalanul jelentést tesz. Erről a legfőbb ügyész az igazságügyminisztert értesíti.

18. § (1) Minden olyan esetben, amikor a kért jog-segély teljesíthetősége tekintetében kétség merül fel, a hatóságok az 1. §-ban foglaltak szerint az igazságügyminiszter, illetőleg a legfőbb ügyész állásfoglalását kérik.

(2) Az igazságügyminiszter, illetőleg a legfőbb ügyész állásfoglalását kell kérni akkor is, ha a szerződésnek joghatóságot vagy az anyagi jogot meghatározó rendelkezéseinek alkalmazása tekintetében kétség merül fel

19. § (1) A jelen rendelet rendelkezéseit 1959. évi május hó 7. napjától kezdődően kell alkalmazni.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével a 94.300/1949. (XII. 9.) IM rendelet hatályát veszti.

Dr. Nezvál Ferenc s. k.,

igazságügyminiszter.

I. számú minta az 5/1959. (V. 6.) IM rendelethez

II. számú minta az 5/1959. (V. 6.) IM rendelethez

III. számú minta az 5/1959. (V. 6.) IM rendelethez

Tartalomjegyzék