6/1959. (VII. 7.) ÉlmM rendelet
az élelmiszerekre és italokra vonatkozó minőségi bizonyítványokról
Az élelmiszerek és italok előállításáról és forgalmáról szóló 1958. évi 27. törvényerejű rendelet végrehajtására vonatkozó 50/1958. (IX. 6.) Korm. rendelet 17. §-ának (7) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a teljesértékű élelmiszerek és italok minőségének tanúsításával kapcsolatban - a következőket rendelem:
1. § (1) Forgalombahozatal céljára gyártott élelmiszer és ital minőségét az előállító (állami vállalat, szövetkezet, szövetkezeti vállalat, kisiparos) - a (3) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - minőségi bizonyítvánnyal köteles igazolni
a) különleges minőségi kikötés esetében, vagy
b) ha a megrendelő azt kívánja és erre irányuló kívánságát a megrendelésben, illetőleg a szerződésben kifejezésre juttatta.
(2) Különleges minőségi kikötésnek kell tekinteni azt is, ha az országos szabvány a minőség alsó és felső határát állapítja meg és a megrendelő e két határ közötti, de meghatározott minőségű árut rendel.
(3) Minőségi bizonyítványt nem kell kiállítani
a) napi fogyasztású,
b) gyorsan romló cikkek esetében, továbbá
c) ha a minőséget országos szabvány vagy márkázási határozat [1953. évi 12. törvényerejű rendelet 9. §-ának (2) bekezdése] állapítja meg.
2. § A minőségi bizonyítvány kiállítója felelős azért, hogy az áru minősége a bizonyítványban feltüntetett adatoknak megfelel.
3. § (1) A minőségi bizonyítványban fel kell tüntetni a) az előállító nevét (cégét és telephelyét),
b) a minőségi bizonyítvány sorszámát,
c) a termék megnevezését, esetleges sajátos jelzését (jelét, típusszámát, gyártási számát),
d) a minőségre jellemző adatokat,
e) a kikötött minőségi tulajdonságokat,
f) az előállítás idejét,
g) a szállítás idejét,
h) jogszabályban előírt szavatossági időt, illetőleg a szállító által elvállalt jótállási időt.
(2) Ha a minőségi bizonyítványt a megrendelő kívánsága alapján állították ki [1. § (1) bekezdés b) pont], a minőségre jellemző adatok [3. § (1) bekezdés d) pont] nem térhetnek el az élelmezésügyi miniszter által - az illetékes miniszterrel egyetértésben - megállapított minőségi előírásoktól. Ha ilyen előírás nincs, az áru minőségi adatait kell a minőségi bizonyítványban feltüntetni.
(3) A minőségi bizonyítványt a vállalat igazgatója (szövetkezet ügyintéző szervének elnöke, szövetkezeti vállalat igazgatója, illetőleg kisiparos) írja alá. Az állami vállalat igazgatója, szövetkezet ügyintéző szervének elnöke vagy szövetkezeti vállalat igazgatója azonban a minőségi bizonyítvány aláírásával - aláírási joggal egyébként is rendelkező - dolgozókat is megbízhat; ilyen esetben az egyik aláíró csak olyan dolgozó lehet, aki munkakörénél fogva az áru minőségéért a minőségi bizonyítvány aláírásától függetlenül is felelős.
(4) Külföldre szállítandó áru minőségi bizonyítványát csak az igazgató vagy helyettese írhatja alá. Ilyen esetben a minőségi bizonyítvány a megrendelő kívánságára az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérő adatokat is tartalmazhat.
4. § Részszállítás esetén minden egyes rész-szállítmányhoz külön-külön minőségi bizonyítványt kell csatolni.
5. § (1) A minőségi bizonyítványt a szállítólevélhez kell csatolni. A minőségi bizonyítvány sorszámát azonban a göngyölegen is fel kell tüntetni.
(2) Külföldre szállítandó áru esetében a minőségi bizonyítvány elhelyezése és számának feltüntetése tekintetében a megrendelő és a szállító megállapodása az irányadó.
6. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 120.470/1952. (Élip. É. 3.) ÉlipM utasítás hatályát veszti.
Kovács Imre s. k.,
élelmezésügyi miniszter