Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

24/1960. (IX. 23.) FM rendelet

az 1960. évi 22. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A mezőgazdasági nagyüzemi gazdálkodásra alkalmas területek kialakításáról szóló 1959. évi 24. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) kiegészítése és módosítása tárgyában kiadott 1960. évi 22. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Mtvr.) 5. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel, a pénzügyminiszterrel, az Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal elnökével, valamint az Országos Erdészeti Főigazgatóság vezetőjével egyetértésben - a következőket rendelem:

(Mtvr. 1. §-ához.)

1. § A Tvr. alapján végrehajtott földrendezéssel már érintett községekben és városokban (a továbbiakban: községek) a mezőgazdasági termelőszövetkezetek és termelőszövetkezeti csoportok (a továbbiakban: termelőszövetkezetek) gazdálkodási területének a nagyüzemi táblán kívüli szétszórt területekből önkéntes földcsere útján történő kialakítása esetén a 16/1959. (V. 30.) FM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1-6. §-ában foglalt szabályok szerint kell eljárni.

(Mtvr. 2. §-ához.)

2. § (1) Kiegészítő földrendezésre csak a termelőszövetkezet kérelme alapján és csak akkor kerülhet sor, ha a nagyüzemi gazdálkodásra alkalmas táblát önkéntes földcserével kialakítani nem lehetett, a község külterületén az állami, kísérleti, tan- és célgazdaságok, erdőgazdaságok (a továbbiakban: állami gazdaság) és a termelőszövetkezetek nagyüzemi táblán kívüli szétszórt területei összesen a 100 kat. holdat meghaladják, továbbá az állami gazdaságok és a termelőszövetkezetek a (2) bekezdésben megjelölt területi többséggel rendelkeznek.

(2) A kiegészítő földrendezés területi feltételeinek megállapításánál a következőképpen kell eljárni:

a) Számba kell venni az állami gazdaságok és a termelőszövetkezetek nagyüzemi tábláján kívüli mezőgazdasági művelés alatt álló területeket. Ebből le kell vonni az 1 kat. holdnál kisebb területen egyénileg gazdálkodók földjeinek, továbbá azoknak a zártkerteknek a területét, amelyeket a földrendezés során a Vhr. 17. §-a (1) bekezdése alapján kijelöltek.

b) Az állami gazdaság és a termelőszövetkezet használatában levő földekhez kell számítani a nagyüzemi táblán kívül a külterületen levő azokat a szétszórt földeket, amelyeket az állami gazdaság és a termelőszövetkezet bármilyen törvényes jogcímen használ, továbbá azokat a szétszórt állami tartalékföldeket, amelyeknek átvételére igényét bejelentette és további hasznosítására a Vhr. 9. §-a szerint kötelezettséget vállalt.

c) A kiegészítő földrendezés területi feltételét abban az esetben lehet megállapítani, ha az a) és b) pont szerint kiszámított területnek a 4.000 kat. holdon aluli határú községben legalább 70%-a, a 4.000 kat. holdon felüli határú községben pedig legalább 80%-a állami gazdaság kezelésében és termelőszövetkezet használatában áll, s ez a terület a 100 kat. holdat meghaladja.

(3) Kiegészítő földrendezést egy községben csak egy alkalommal lehet engedélyezni. Ezért a megyei (fővárosi, megyei jogú városi; a továbbiakban: megyei) tanács végrehajtó bizottsága a kiegészítő földrendezést akkor engedélyezheti, ha a kiegészítő földrendezés területi feltételei fennállanak és az eljárás - a zártkertek kivételével - a külterületi mezőgazdasági földeknek olyan rendezését eredményezi, hogy a nagyüzemi táblán kívüli területek rendezése a későbbiek során nem válik szükségessé.

(Mtvr. 3. §-ához.)

3. § (1) Kiegészítő földrendezést csak a községnek a 14/1955. (III. 3.) MT rendeletben meghatározott külterületén szabad végrehajtani.

(2) A Tvr. alapján végrehajtott földrendezés során kijelölt zártkertek területét megváltoztatni és a zártkertekben nagyüzemi táblát kialakítani nem lehet.

(Mtvr. 4. §-ához.)

4. § (1) A Tvr. alapján végrehajtott földrendezés során kialakított nagyüzemi táblák elhelyezését megváltoztatni és - a (2) bekezdés b) pont kivételével - területét módosítani csak az érdekeltek megegyezésével és csak olyan mértékig szabad, amennyire azt a szétszórt területek nagyüzemi táblába való bevonása szükségessé teszi.

(2) A kiegészítő földrendezés során a termelőszövetkezetek és állami gazdaságok szétszórt területeinek rendezésénél az alábbi irányelveket kell figyelembe venni:

a) A nagyüzem meglevő területét annyival lehet növelni, mint amekkora szétszórt területtel az állami gazdaság, illetőleg a termelőszövetkezet rendelkezik, továbbá amekkora területet e rendelet 5. § (2) bekezdése alapján csere céljára fel lehet használni.

b) Az érdekelt állami gazdaságnak vagy az érdekelt termelőszövetkezetnek nagyüzemi területével határos szétszórt ingatlanait területéhez kell csatolni.

c) A b) pont szerint a nagyüzemi tábla területéhez nem csatolható, de az eljárásba bevonható ingatlanokból táblát kell kialakítani. Termelőszövetkezetenként és állami gazdaságonként külön-külön is lehet táblát kialakítani a külterületnek azon a részén, ahol az érdekelt termelőszövetkezet, illetőleg állami gazdaság legtöbb szétszórt területtel rendelkezik. Ha a helyi adottságok indokolttá teszik, valamennyi érdekelt termelőszövetkezet részére egy nagyüzemi táblát is ki lehet alakítani és annak területét a tábla kialakításánál figyelembe vett földek arányában meg kell osztani.

d) A c) pont szerint kialakított területeket a termelőszövetkezetek önkéntes csere útján a meglevő nagyüzemi táblájuk megfelelő módosításával egymás között kicserélhetik. A földek cseréjénél megegyezés szerint a minőségbeli különbséget nagyobb terület átadásával is ki lehet egyenlíteni.

e) A szomszédos községben működő termelőszövetkezet földjét a kiegészítő földrendezés során lehetőleg a két község érintkező határvonalán kell kiadni.

5. § (1) Az egyénileg gazdálkodók csereterületét a nagyüzemi táblák kialakításával egyidőben kell kijelölni.

(2) Csere céljára fel lehet használni a külterületen levő földeken kívül a zártkertben levő, mezőgazdasági művelésre alkalmas állami tartalékföldeket, továbbá a termelőszövetkezetek használatában levő azokat a zártkerti ingatlanokat is, amelyek a termelőszövetkezeti tagok részére alapszabályszerűen visszahagyható háztáji föld mértékét meghaladják, feltéve, hogy csere céljára történő felhasználásukhoz - a közgyűlés felhatalmazása alapján - a termelőszövetkezet vezetősége hozzájárul.

(Mtvr. 5. §-ához.)

6. § A kiegészítő földrendezés során a kérelem előterjesztésére, az engedélyezésre, a végrehajtó szervezetre és annak működésére, a területek számbavételére, az újabb nagyüzemi táblák kialakítására, a földrendezési javaslat elkészítésére és jóváhagyására, a csereingatlanok kijelölésére és birtokbaadására, az ellenérték megállapítására, továbbá a tulajdoni, illetőleg használati viszonyokat rendező határozatok kiadására és a jogorvoslatokra értelemszerűen a Vhr. rendelkezéseit kell alkalmazni.

7. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Tömpe István s. k.,

a földművelésügyi miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék