2/1960. (III. 27.) MüM rendelet
a mezőgazdasági termelőszövetkezeti tagok öregségi és munkaképtelenségi járadékáról szóló 6/1960. (II. 14.) Korm. rendelet végrehajtásáról
A 6 1960. (II. 14.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R) 11. §-a (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel, a földművelésügyi miniszterrel és a Termelőszövetkezeti Tanáccsal egyetértésben a következőket rendelem:
1. § Az R. alapján öregségi, illetőleg munkaképtelenségi járadékra - az egyéb feltételek fennállása esetén - az a személy jogosult, aki a járadék iránti kérelem előterjesztése időpontjában mezőgazdasági termelőszövetkezeti tag (a továbbiakban: termelőszövetkezeti tag).
2. § Ha a termelőszövetkezeti tag abban a naptári évben, amelyben kérelmét előterjesztette és a kérelem előterjesztése napjáig a százhúsz (nő nyolcvan) munkaegységnél már többet teljesített, erre a naptári évre öregségi vagy munkaképtelenségi járadékra nem jogosult.
3. § (1) A munkaképtelenségi járadékot igénylő termelőszövetkezeti tag orvosi vizsgálata iránt [R. 1. § (2) bekezdés] az Országos Nyugdíjintézet (a továbbiakban: ONYI) intézkedik.
(2) Az orvosi vizsgálattal kapcsolatban felmerülő utazási, élelmezési és szállásköltség megtérítésére és fizetésére az 1/1958. (II. 26.) Mü. M. rendelet 23-25. §-aiban foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.
4. § A munkaképtelenségi járadék csak a munkaképtelenség tartamára jár. Ha a munkaképtelenségi járadékban részesülő termelőszövetkezeti tag az R. 1. §-ában meghatározott korhatárt betöltötte, a munkaképtelenségi járadéka öregségi járadékká alakul át.
5. § Az R. 2. §-a (2) bekezdése és 4. §-a (2) bekezdése rendelkezésének alkalmazásánál törvényszerű ellátásnak kell tekinteni az ONYI, a MÁV Nyugdíj Hivatal és a Kisipari Szövetkezeti Kölcsönös Biztosító Intézet által folyósított kivételes ellátást, valamint a saját és az özvegyi jogcímen kapott hadigondozási pénzellátást is. A családi pótlékot, valamint a hadirokkant gyermeke után járó nevelési pótlékot és árvajáradékot, továbbá az árvaellátást és végül "A népművészet mestere" cím viselésére jogosultak részére megállapított nyugellátást figyelembe venni nem lehet.
6. § (1) A termelőszövetkezeti tag halála esetén házastársát az R. 3. § (1) bekezdésének, illetőleg az R. 11. § (1) bekezdésének rendelkezései alapján özvegyi járadék legkorábban az 1960. évi január hó 1. napjától abban az esetben illeti meg, ha a termelőszövetkezeti tag
a) az 1959. év folyamán halt meg és a meghalt termelőszövetkezeti tag legalább az 1958. évi január hó 1. napjától folyamatosan termelőszövetkezeti tag volt, vagy
b) az 1959. évi december hó 31. napját követően halt meg.
(2) Ha az özvegyi járadékra jogosult egyéb törvényszerű nyugellátásban is részesül, az özvegyi járadékot csak olyan összegben lehet megállapítani, hogy az özvegyi járadék és a törvényszerű nyugellátás együttes összege a havi kettőszázhatvan forintot ne haladja meg. Ha a törvényszerű nyugellátás összege egymagában kettőszázhatvan forintnál több, özvegyi járadék nem jár. Ugyanazon a jogcímen csak az egyik ellátás folyósítható.
(3) Ha az özvegyi járadékra jogosult munkaviszonyban áll vagy keresőfoglalkozást folytat, az özvegyi járadék abban az esetben jár, ha az említett tevékenységéből származó keresete (jövedelme) a havi kétszázhatvan forintot nem haladja meg.
7. § Az R. 4. §-a (2) bekezdésének alkalmazásánál a férj és a feleség nyugellátásának, keresetének és Jövedelmének együttes összegét kell figyelembe venni. Ha a férj és a feleség termelőszövetkezeti tag, úgy a jogosultság elbírálásánál egy naptári éven belül férfinél százhúsz, nőnél nyolcvan munkaegységet figyelmen kívül kell hagyni.
8. § (1) Az öregségi, illetőleg a munkaképtelenségi járadék folyósítását szüneteltetni kell arra a naptári hónapra is, amelyben a járadékos vagy házastársa munkaviszonyban áll vagy keresőfoglalkozást folytat, ha az azokból származó kereset (jövedelem) a havi kétszázhatvan forintot meghaladja.
(2) Ha az öregségi, illetőleg munkaképtelenségi Járadékban részesülő tag a termelőszövetkezetből kilépett vagy a tagot a termelőszövetkezet közgyűlése jogerősen kizárta, az öregségi, illetőleg munkaképtelenségi járadék folyósítását a kilépést, illetőleg a kizárás jogerőre emelkedését követő hónap első napjától meg kell szüntetni.
(3) Ha az özvegyi járadékban részesülő személy termelőszövetkezetbe tagként belép, kérelmére az özvegyi járadék helyett öregségi, illetőleg munkaképtelenségi járadékot kell megállapítani és egyidejűleg az özvegyi járadék folyósítását meg kell szüntetni,
(4) Ha a termelőszövetkezetből kilépett vagy jogerősen kizárt tag az R. 3. §-a (1) bekezdése alapján özvegyi járadékra jogosult, kérelmére özvegyi járadékot kell megállapítani.
9. § (1) Az öregségi, illetőleg munkaképtelenségi járadékot az ONYI által rendszeresített "Igénybejelentőlap mezőgazdasági termelőszövetkezeti tag öregségi vagy munkaképtelenségi járadék megállapításához" című, az özvegyi járadékot pedig "Igénybejelentőlap mezőgazdasági termelőszövetkezeti tag özvegye özvegyi járadékának megállapításához" című űrlapon kell kérni. Az öregségi, illetőleg munkaképtelenségi járadék iránti kérelmet annál a termelőszövetkezetnél kell előterjeszteni, amelynek a kérelmező tagja. Özvegyi járadék esetében annál a termelőszövetkezetnél, amelynél a meghalt házastárs az elhalálozás időpontjában tag volt.
(2) A termelőszövetkezet köteles a megfelelő űrlap minden adatát pontosan, hiteltérdemlő okmányok alapján kiállítani. A személyi adatokat a "Személyi igazolvány" alapján kell beírni. Az igénybejelentőlapot a termelőszövetkezet elnökének és könyvelőjének, továbbá a kérelmezőnek alá kell írnia és a termelőszövetkezet bélyegzőjével ellátni. Ugyanakkor az igénybejelentőlap hátoldalán közölni kell, ha az igénylő az igénybejelentését közvetlenül megelőzően három éven át nem folytatott élethivatásszerűen mezőgazdasági vagy a mezőgazdasági lakosság szükségletét kielégítő ipari tevékenységet.
(3) A termelőszövetkezet a (2) bekezdésnek megfelelően kitöltött igénybejelentőlapot köteles az illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának az adatok igazolása és a javaslat megtétele céljából bemutatni.
(4) Ha akár a termelőszövetkezet, akár a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága a járadék megállapítását nem javasolja, ezt indokolni tartozik.
(5) A kiállított igénybejelentőlapot a termelőszövetkezet legkésőbben a kérelem előterjesztésétől számított tizenöt napon belül köteles az ONYI-nak megküldeni.
10. § (1) Az ONYI a kérelem tárgyában határozatot hoz, A határozatot meg kell indokolni és az igénylőt a határozatban a jogorvoslati lehetőségről is tájékoztatni kell.
(2) Ha az igénylő az ONYI elutasító határozatát sérelmesnek tartja, ellene a határozat kézbesítését követő naptól számított harminc napon belül a Termelőszövetkezeti Nyugdíjügyi Bizottságához felszólalhat. A felszólalást az Országos Nyugdíjintézetnek (Budapest, V., Guszev u. 10.) kell megküldeni.
(3) A járadék megállapításáról az ONYI a termelőszövetkezetet és a kérelmező lakóhelye szerint illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságát értesíteni köteles.
11. § Az R. alapján járó járadékot annak a hónapnak első napjától kell folyósítani, amelyben az igényjogosultság feltételei beállottak. Az igénybejelentés hónapjától visszafelé számított három hónapnál hosszabb időre azonban a járadékot folyósítani nem lehet.
12. § (1) A termelőszövetkezetnek az ONYI-hoz be kell jelenteni az az öregségi vagy munkaképtelenségi járadékban részesülő tagját
a) akinek a termelőszövetkezet ideiglenes munkavállalásra adott engedélyt,
b) aki a naptári év alatt százhúsz (nő nyolcvan) munkaegységnél több munkaegységet szerzett,
c) aki a termelőszövetkezetből kilépett, vagy akit jogerősen kizártak.
(2) Az (1) bekezdés a) pontjában említett esetben a bejelentést a munkavállalási engedély kiadásától, a c) pont alatti esetben a kilépéstől, illetőleg a kizárás jogerőre emelkedésétől számított nyolc napon belül kell teljesíteni. A b) pont alatti esetben a bejelentést akkor kell megtenni, amikor a járadékos által teljesített munkaegység a naptári év folyamán a százhuszonegyedik, nő nyolcvanegyedik munkaegységet elérte.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett bejelentésnek tartalmaznia kell a járadékos
a) nevét, születési idejét,
b) anyja leánykori nevét,
c) lakás címét és
d) járadékának folyósítási törzsszámát.
(4) Az (1)-(3) bekezdésben előírt bejelentést a járadékos házastársára vonatkozóan is meg kell tenni, ha a házastárs is termelőszövetkezeti tag.
13. § (1) Az öregségi vagy munkaképtelenségi járadékban részesülő termelőszövetkezeti tag az ONYI-hoz köteles bejelenteni, ha ő vagy házastársa
a) munkaviszonyba lép, illetőleg keresőfoglalkozást kezd,
b) a termelőszövetkezetben a naptári év folyamán százhuszonegy, nő nyolcvanegy munkaegységet teljesített.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja alapján a munkaviszonyba lépéstől, illetőleg a keresőfoglalkozás megkezdésétől számított nyolc napon belül kell a bejelentést megtenni. A b) pont alapján a bejelentést akkor kell megtenni, amikor a járadékos vagy házastársa által teljesített munkaegység a naptári év folyamán a százhuszonegyedik, nő nyolcvanegyedik munkaegységet elérte.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben előírt bejelentést az özvegyi járadékban részesülő személynek is meg kell tennie.
14. § Az R. alapján öregségi és munkaképtelenségi járadékban részesülő személy a 71/1955. (XII. 31.) MT rendelet 63. §-a szerinti betegellátásra jogosult, ha olyan termelőszövetkezet tagja, amely az 1955. évi 39. törvényerejű rendelet 21. §-a alapján a Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központtal a betegségi ellátás tekintetében megállapodást kötött.
15. § .
(1) Az R. 9. §-a (2) bekezdésében említett hozzájárulás, valamint átlagos kataszteri tiszta jövedelem kiszámításához a földadó kivetésénél alapul vett földterületet - éspedig egyrészt a termelőszövetkezet használatában levő bevitt föld, másrészt a kezelésében levő állami tartalékföld területét és kataszteri tiszta jövedelmét külön-külön - kell figyelembe venni.
(2) A hozzájárulás összegét a termelőszövetkezet vezetőségének meghallgatásával a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága adóügyi csoportja (pénzügyi osztálya) állapítja meg és szedi be. Az adóügyi csoport (pénzügyi osztály) határozata ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül a járási (városi) tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi osztályához fellebbezéssel lehet élni, amely végérvényesen dönt.
16. § (1) A hozzájárulás összegét június hó 30. napjáig kell megállapítani. A megállapított hozzájárulás két egyenlő részletben, augusztus hó 1., illetőleg december hó 1. napján esedékes és az augusztus hó 31., illetőleg december hó 31. napjáig lehet pótlékmentesen fizetni.
(2) A hozzájárulást az adóügyi csoport (pénzügyi osztály) külön kezelésben tartja nyilván.
(3) A befolyt hozzájárulás összegét a járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi osztálya folyamatosan köteles a termelőszövetkezeti nyugdíjalap javára átutalni.
(4) Ha a termelőszövetkezet a hozzájárulást a pótlékmentes fizetésre megállapított határidőn belül nem fizeti be, a beszedés iránt az 57/1957. (IX. 6.) Korm. rendelet 22. §-ában foglaltak szerint kell intézkedni.
17. § A hozzájárulást a naptári év június hó 30. napjáig alakult termelőszövetkezet az alakulás évének január hó 1. napjától, a naptári év június hó 30. napja után alakult termelőszövetkezet pedig a következő év január hó 1. napjától kezdődő időre köteles megfizetni a 16. §-ban meghatározott módon és részletekben.
18. § E rendelet rendelkezéseit az 1960. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni.
Kisházi Ödön s. k.,
munkaügyi miniszter