Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

6/1960. (VIII. 20.) EüM rendelet

az orvosok elleni fegyelmi eljárás egyes szabályairól

Az orvosi rendtartásról szóló 1959. évi 8. törvényerejű rendelet hatálybaléptetésével és végrehajtásával kapcsolatos egyes rendelkezések tárgyában kiadott 51/1959. (XII. 31.) Korm. rendelet 16. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. § A fegyelmi eljárás megindításáról az orvost írásban értesíteni kell és közölni kell vele azokat a körülményeket, amelyek a fegyelmi vétség alapos gyanúját alátámasztják.

2. § Az elsőfokú fegyelmi eljárást a megindításától számított négy héten belül be kell fejezni.

3. § (1) Az elsőfokú fegyelmi tanács a fegyelmi eljárás alá vont orvost az állásától, illetőleg a magángyakorlattól ideiglenesen felfüggesztheti, ha a felfüggesztés a fegyelmi vétség súlyára tekintettel vagy az eljárás sikere érdekében szükségesnek mutatkozik.

(2) A felfüggesztésről az orvost írásban értesíteni kell. Az állástól való felfüggesztést az orvos munkáltatójával, a magángyakorlattól való felfüggesztést pedig az orvos magángyakorlatának helye szerint illetékes elsőfokú egészségügyi hatósággal is közölni kell. A felfüggesztést kimondó határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye. -

(3) A felfüggesztés a fegyelmi határozatnak az-orvos részére történő kézbesítése napjával, alacsonyabb munkakörbe való áthelyezés kiszabása esetében pedig a határozat jogerőre emelkedése napjával megszűnik. Az elsőfokú fegyelmi tanács a felfüggesztést korábban is megszüntetheti, ha a felfüggesztés további fenntartása már nem mutatkozik szükségesnek.

(4) A munkabérnek az állástól való felfüggesztés idejére történő kifizetésére a Munka Törvénykönyvének rendelkezései az irányadók azzal, hogy a visszatartott munkabért akkor is ki kell fizetni, ha az orvossal szemben a fegyelmi eljárás során pénzbírságot szabtak ki, illetőleg őt a magángyakorlattól eltiltották.

4. § (1) Ha a tényállás megállapítása beható vizsgálatot igényel, a tárgyalás előtt vizsgálatot lehet tartani.

(2) A vizsgálatot az elsőfokú fegyelmi tanács elnöke folytatja le. Ha szükségesnek tartja, vizsgálóbiztos közreműködését veheti igénybe.

(3) Vizsgálóbiztosként csak a munkafegyelem megtartásában élenjáró, köztiszteletben álló és megfelelő szakismerettel rendelkező orvost szabad kijelölni.

(4) Nem lehet vizsgálóbiztos az, akivel szemben az 51/1959. (XII. 31.) Korm. rendelet 10. §-ában megállapított kizáró ok áll fenn.

(5) A vizsgálóbiztosnak a lefolytatott vizsgálatról és annak eredményéről írásbeli jelentést kell tennie. A jelentéshez csatolnia kell a vizsgálat során készített jegyzőkönyveket.

5. § (1) Az orvosetikai bizottság a rendelkezésre álló adatok alapján a fegyelmi eljárás során abban a kérdésben nyilvánít véleményt, hogy az orvos fegyelmi vétséget követett-e el és ha igen, milyen fegyelmi vétséget. Az orvosetikai bizottság állásfoglalását indokolni köteles.

(2) Az orvosetikai bizottság véleményének megadása előtt a fegyelmi eljárás alá vont orvost meghallgathatja.

(3) Az orvosetikai bizottság a fegyelmi büntetésre javaslatot nem tehet.

6. § (1) Ha a fegyelmi eljárás alapjául szolgáló magatartás (cselekmény, mulasztás) miatt büntetőeljárás indult és a tényállás annak eredménye nélkül nem tisztázható, az elsőfokú fegyelmi tanács elnöke az eljárást a büntetőeljárás jogerős befejezéséig szüneteltetheti. A fegyelmi eljárás szüneteltetéséről a fegyelmi eljárás alá vont orvost, valamint azt, aki a fegyelmi eljárás megindítását kezdeményezte, illetőleg a panaszost írásban tájékoztatni kell.

(2) Az eljárás szüneteltetésének ideje nem számít be a 2. §-ban megállapított határidőbe.

7. § (1) A határozathozatal előtt tárgyalást kell tartani.

(2) Ha a tényállás egy tárgyaláson nem tisztázható, a szükséghez képest több tárgyalást lehet tartani. A határozatot azonban ebben az esetben is a 2. §-ban megállapított határidőn belül kell meghozni.

(3) A tárgyalás nyilvános. Ha a fegyelmi eljárás alá vont orvos kéri vagy a fegyelmi tanács elnöke szükségesnek tartja, zárt tárgyalást is el lehet rendelni.

8. § (1) A fegyelmi tárgyalásra a fegyelmi eljárás alá vont orvost írásban meg kell idézni.

(2) A fegyelmi eljárás alá vont orvosnak, valamint az orvosetikai bizottságnak és a panaszosnak olyan időben kell az idézést, illetőleg a fegyelmi tárgyalás határnapjáról szóló értesítést megküldeni (kézbesíteni), hogy a tárgyalás időpontjáról legalább negyvennyolc órával a tárgyalás megkezdése előtt tudomást szerezzenek.

(3) Ha a fegyelmi eljárás alá vont orvos szabályszerű idézés ellenére a fegyelmi tárgyaláson nem jelent meg, ez a körülmény a tárgyalás megtartását és a határozathozatalt nem gátolja.

(4) A fegyelmi eljárás alá vont orvos kérelmére biztosítani kell, hogy a tárgyalás előtt az ügy irataiba betekinthessen.

9. § (1) Határozathozatal előtt a fegyelmi eljárás alá vont orvost meg kell hallgatni.

(2) Ha az orvos szóbeli meghallgatása elháríthatatlan akadályba ütközik vagy ha a szóbeli meghallgatás - az orvos huzamos akadályoztatása miatt - a fegyelmi eljárás határidőn belüli befejezését gátolná, meg kell kísérelni írásbeli meghallgatását.

(3) Ha az orvos a fegyelmi tárgyaláson önhibáján kívül nem tud megjelenni és erről a fegyelmi tanács elnökét a határozat meghozatala előtt értesíti, módot kell adni későbbi szóbeli meghallgatására. Ha ez a fegyelmi eljárásnak határidőn belül történő befejezését gátolná, az orvost írásban kell meghallgatni.

(4) Írásbeli meghallgatás esetében az orvossal közölni kell a vizsgálat során megállapított tényeket és határidő kitűzésével fel kell hívni védekezésének előterjesztésére. Ez a határidő a felhívás kézhezvételétől számított három napnál rövidebb nem lehet.

10. § Mellőzni lehet a fegyelmi eljárás alá vont orvos meghallgatását, ha

a) szabályszerű idézés ellenére a tárgyaláson nem jelent meg és a távolmaradás indokát a fegyelmi tanácselnökével a határozat meghozatala előtt nem közölte,

b) írásbeli meghallgatása esetében a szabályszerű felhívás ellenére a megállapított határidőn belül védekezését nem terjesztette elő,

c) előzetes letartóztatásban vagy biztonsági őrizetben van, illetőleg szabadságvesztés büntetését tölti.

11. § (1) Ha a fegyelmi eljárás alá vont orvos a fegyelmi tárgyaláson megjelent, közölni kell vele a vizsgálat során megállapított tényeket és az e tényeket alátámasztó bizonyítékokat.

(2) Az orvos részére biztosítani kell, hogy védekezését a tárgyaláson részletesen kifejthesse és a bizonyítékait előterjeszthesse.

12. § (1) A fegyelmi tanács a tárgyaláson a fegyelmi vétség alapjául szolgáló tények bizonyítása, illetőleg tisztázása céljából tanúkat hallgathat meg.

(2) Ha a fegyelmi ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához vagy megítéléséhez különleges szakértelem szükséges, a fegyelmi tanács szakértőt hallgathat meg.

(3) A fegyelmi tanács a tényállás megállapítása, illetőleg tisztázása céljából

a) szemlét tarthat,

b) a fegyelmi eljárás alá vont orvost és a panaszost okirat vagy más irat bemutatására hívhatja fel,

c) okiratokat szerezhet be.

13. § (1) Ha a fegyelmi tárgyalást megelőzően vizsgálatot tartottak, a tárgyaláson ismertetni kell a vizsgálat során megállapított tényeket és az e tényeket alátámasztó bizonyítékokat.

(2) Ha a tényállás megnyugtató megállapítása szükségessé teszi, a tárgyaláson a vizsgálat során felvett bizonyítást meg kell ismételni.

14. § (1) A fegyelmi tárgyalásról jegyzőkönyvet kell készíteni.

(2) A jegyzőkönyvet a fegyelmi tanács elnöke és a jegyzőkönyvvezető írja alá.

15. § (1) Az elsőfokú fegyelmi tanács a tárgyalás befejezése után zárt ülésen szótöbbséggel határoz.

(2) A fegyelmi tanács a határozatát kizárólag a tárgyaláson megállapított bizonyítékokra alapíthatja; a bizonyítékokat a maguk összességében értékeli és meggyőződése szerint az orvosi rendtartás szellemének megfelelően bírálja el.

16. § (1) A fegyelmi tanács, ha megállapítása szerint a fegyelmi eljárás alá vont orvos az orvosi rendtartásba ütköző fegyelmi vétséget követett el, fegyelmi büntetést kiszabó határozatot hoz.

(2) Ha a fegyelmi eljárás alá vont orvos a fegyelmi tanács megállapítása szerint az orvosi rendtartásba ütköző fegyelmi vétséget nem követett el, a fegyelmi tanács a fegyelmi eljárást megszüntető határozatot hoz.

(3) A fegyelmi határozatot az elsőfokú fegyelmi tanács elnöke és tagjai írják alá.

17. § (1) Az elsőfokú fegyelmi határozat elleni fellebbezést az elsőfokú fegyelmi tanács elnökéhez kell benyújtani.

(2) A fellebbezésnek az elsőfokú fegyelmi határozat végrehajtására halasztó hatálya van.

18. § (1) A másodfokú fegyelmi tanács a fellebbezésnek a másodfokú fegyelmi tanács elnökéhez érkezése napjától számított négy héten belül tárgyalást tart és érdemi határozatot hoz.

(2) A másodfokú fegyelmi tanács tárgyalására az elsőfokú fegyelmi tanács tárgyalására vonatkozó rendelkezések az irányadók.

19. § (1) A másodfokú fegyelmi tanács a tárgyalás befejezése után zárt ülésen szótöbbséggel határoz.

(2) A másodfokú fegyelmi tanács az elsőfokú fegyelmi határozatot helybenhagyó, megváltoztató vagy hatályon kívül helyező határozatot hozhat.

20. § Ha a fegyelmi eljárás alá vont orvos, illetőleg az orvosetikai bizottság az elsőfokú fegyelmi tanács határozata elleni fellebbezését a határozat kézbesítésétől számított tizenöt nap eltelte után nyújtotta be, úgyszintén ha a fellebbezést arra nem jogosult terjesztette elő, a másodfokú fegyelmi tanács elnöke a fellebbezést határozattal elutasítja. A határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.

21. § A jogerős fegyelmi határozat végrehajtására a Munka Törvénykönyvének rendelkezései az irányadók, azzal a kiegészítéssel, hogy a fegyelmi büntetést az orvos orvosi törzslapjára is rá kell vezetni.

22. § (1) Az orvosi oklevélhez kötött munkakörben munkaviszonyban álló orvosnak az ellene kiszabott fegyelmi büntetés hátrányos következményei alóli mentesítésére a Munka Törvénykönyvének rendelkezései az irányadók, azzal az eltéréssel, hogy a mentesítés kérdésében az orvost alkalmazó intézet, intézmény, vállalat, illetőleg szerv vezetőjének és szakszervezeti bizottságának meghallgatásával a fegyelmi ügyben elsőfokon eljárt fegyelmi tanács dönt.

(2) Az orvos a fegyelmi határozattal kiszabott pénzbírság be nem fizetett összegének megfizetése alól nem mentesíthető.

23. § Ha az orvos a munkaviszonyával kapcsolatos kötelességének megszegésével az őt alkalmazó intézetnek, intézménynek, vállalatnak, illetőleg szervnek kárt okozott, az okozott kár megtérítésére a Munka Törvénykönyvének rendelkezései az irányadók.

24. § (1) A fegyelmi tanács tagja, valamint a vizsgálóbiztos kizárólag az esetleges készkiadásainak (a kiküldetési költségeknek) megtérítését igényelheti.

(2) A fegyelmi eljárás költségeit annak a szervnek kell - a részére megállapított költségkereten belül - biztosítania, amelynél a fegyelmi tanácsot megalakították.

25. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Doleschall Frigyes s. k.,

egészségügyi miniszter