Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

46/1962. (XII. 24.) Korm. rendelet

egyes munkaügyi rendelkezések módosításáról

1. § A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 53/1953. (XI. 28.) MT rendelet (a továbbiakban: Mt V) 37. §-a kiegészül azzal a rendelkezéssel, hogy nem lehet felmondással megszüntetni a munkaviszonyát:

"i) annak a dolgozó nőnek, aki fizetésnélküli szabadságot gyermeke szoptatásának, illetőleg gondozásának biztosítására vett igénybe [Mt 98. § (4) bekezdés] a fizetésnélküli szabadság tartama alatt és az azt követő 15 napon belül;

j) annak a dolgozónak, aki az illetékes szervek engedélyével külföldön nemzetközi szervezetnél vagy államközi egyezmény végrehajtásaként idegen állami, illetőleg egyéb intézménynél végzendő munkára kötött megállapodást, a külföldi munkavégzés tartama és annak megszüntét követő 15 nap alatt."

2. § Az Mt V kiegészül az alábbi 165/A. §-sal:

"Mt V 165 A. § Az azonnali hatályú elbocsátást kimondó fegyelmi határozatot a szülési szabadság tartama alatt végrehajtani nem szabad."

3. § (1) Az Mt V 235. §-ának (1) bekezdés második mondata helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A vállalat igazgatója és a szakszervezeti bizottság együttesen elrendelhetik, hogy a vállalat telephelyén belül az egyes nagyobb egységeknél (gyáregység, üzem, stb.) külön vállalati egyeztető bizottságot kell alakítani."

(2) Az Mt V 235. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"Vállalati egyeztető bizottságot kell alakítani a vállalat olyan más helységben levő telepeinél, gyáregységeinél is, ahol a dolgozók száma legalább a harminc főt eléri és szakszervezeti bizottság, műhely-, illetve osztálybizottság működik. E feltételeknek meg nem felelő telepeknél a munkaügyi viták elbírálása a közös egyeztető bizottság hatáskörébe tartozik."

(3) Az Mt V 235. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A közszolgálat, a MÁV és a Posta, a fegyveres és rendészeti testületek polgári alkalmazottai, valamint az állami gazdaságok tekintetében a munkaügyi miniszter az érdekelt miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben kivételesen az (1)-(3) bekezdésben foglaltaktól eltérést engedélyezhet."

4. § Az Mt V 236. §-ának (1) bekezdés utolsó mondata az alábbiak szerint módosul:

"A vállalat egyes egységeinél (műhely, telep, gyáregység, stb.) létrehozott vállalati egyeztető bizottság esetében a tagokat az egység vezetője, illetve az itt működő választott szakszervezeti szerv (szakszervezeti bizottság, műhelybizottság, osztálybizottság) jelöli ki."

3. § (1) Az Mt V 243. §-a hatályát veszti.

(2) Az Mt V 244. §-ában és az Mt V 246. §-ának (1) bekezdésében a vállalati egyeztető bizottságra, az Mt V 245. §-ában és az Mt V 248. §-ának (3) bekezdésében a műhelyi egyeztető bizottságra történő utalás hatályát veszti,

6. g.

Az Mt V kiegészül az alábbi 252/C. és 252/D. §-okkal:

"Mt V 252/C. § (1) A Munka Törvénykönyvében, a jelen rendeletben, valamint az ezekkel öszszefüggésben kiadott egyéb jogszabályokban hatáskörébe utalt ügyekben az intézkedési jogkört a miniszter személyes hatáskörben kiadott rendelkezéssel a szakszervezettel egyetértésében teljes egészében vagy részben a vállalatok igazgatóira, valamint a felügyelete alá tartozó egyéb szervek Vezetőire átruházhatja. Egyidejűleg az átruházott Jogkör gyakorlására irányelveket adhat ki.

(2) A miniszter azt a hatáskört, amelyet más szervvel (szakminiszter, szakszervezet) közösen vagy egyetértésben kell gyakorolnia, csak az érintett szervvel egyetértésben ruházhatja át. Ilyen esetben meg kell határozni azt is, hogy az átruházott hatáskör mely szervvel közösen, illetőleg egyetértésben gyakorolható.

(3) Nem ruházhatja át a miniszter

a) az Mt V 59. §-ának (2) bekezdésében és

b) az üzemi balesetelhárításról szóló 2080/25/1952. MT-SZOT számú határozat VI. 3. pontjában, továbbá

c) a külföldi csereüdültetésről szóló 2002/1959. (I. 11.) Korm. számú határozat 5. pontjában meghatározott hatáskörét, végül

d) a jogszabályokban személyes hatáskörben történő intézésre utalt ügyeket.

(4) A (3) bekezdés d) pontjában meghatározott korlátozás nem vonatkozik az Mt 42. §-ának (1) bekezdésében (az évi 96 órás kereten belül a havonta végezhető 8 órától eltérő túlórafelhasználás engedélyezése), valamint az Mt 66. §-ában (személyi fizetés megállapítása) meghatározott miniszteri hatáskörre. Ez utóbbi esetben azonban a hatáskör átruházása csak a munkaügyi miniszter által a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben meghatározott kereten belül történhet, s az átruházott hatáskörben adható személyi fizetés legmagasabb összege nem haladhatja meg a 3500 Ft-ot."

"Mt V 252/D. § (1) A vállalat igazgatója a Munka Törvénykönyvében, a jelen rendeletben, az ezekkel összefüggésben kiadott egyéb jogszabályokban, valamint ezek alapján a felettes szervek által hatáskörébe utalt ügyekben az intézkedés jogát - ha a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben járt el, ezzel egyetértésben - teljes egészében vagy részben az egyes egységek vezetőire, valamint a vállalatok vezető állású dolgozóira átruházhatja, kivéve azokat, amelyek tekintetében a felügyeleti szerv saját hatáskörében történő intézkedést követel meg.

(2) Ha az igazgató olyan hatáskört ruházott át, amelyet a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben látott el, meg kell határozni azt is, hogy az átruházott hatáskör a szakszervezet mely szervével közösen gyakorolható.

(3) A hatásköröknek az (1)-(2) bekezdések szerint történő átruházását minden esetben fel kell tüntetni a vállalati munkarendben is."

7. § (1) Ez a rendelet 1963. január 1. napjával lép hatályba.

(2) Az 1962. évi 26. törvényerejű rendelet 1-2. §-ai, valamint az Mt V 37. §-ának e rendelet 1. §-ában megállapított i) pontja és e rendelet 2. §-ának a rendelkezéseit alkalmazni kell azokra a dolgozó nőkre is, akiknek gyermeke még e törvényerejű rendelet hatályba lépése előtt született, feltéve, hogy a gyermek születése óta eltelt idő az alkalmazás lehetőségét nem zárja ki.

(3) A rendelet 3. §-ának rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekre is alkalmazni kell.

(4) Ha a miniszter részére intézkedési jogkört más miniszter rendelete vagy utasítása állapított meg, ez a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül előírhatja, hogy a hatáskört továbbra is a miniszter gyakorolja. E határidő letelte után a jogkör gyakorlása az intézkedésre feljogosított miniszternek a 6. §-ban foglaltak alapján meghozott döntése szerint alakul.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese