5/1962. (III. 18.) PM rendelet

a vízgazdálkodási társulatok pénzforgalmának, hitelellátásának és bankellenőrzésének szabályozásáról

A vízgazdálkodási társulatok pénzforgalmával, valamint hitelellátásával kapcsolatos kérdéseket az 1960. évi 29. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 13. §-ának (2) bekezdésében, valamint a 6/1961. (III. 7.) Korm. rendeletben foglalt felhatalmazás alapján - az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével egyetértésben - a következőkben szabályozom:

I.

Általános rendelkezések

1. § (1) A tvr. 6. §-a szerint megalakult vízgazdálkodási társulatok (a továbbiakban: társulatok) kötelesek pénzforgalmukat a 2. §-ban megjelölt pénzintézetnél vezetett bankszámlákon lebonyolítani és ennek érdekében bankszámlaszerződést kötni. Hitelt hitelmegállapodás alapján azon pénzintézettől vehetnek igénybe, amellyel bankszámlaszerződést kötöttek.

(2) A társulatok bankszámlái felett rendelkezésre jogosultakat a vízügyi igazgatóság igazolása alapján a Bank vagy a pénzintézet által megállapított szabályok szerint a számláikat vezető pénzintézetnél be kell jelenteni.

(3) A társulat naptári évre készített éves tervelőirányzat, továbbá pénzügyi terv (a továbbiakban: költségvetés) alapján gazdálkodik.

(4) A társulat a naptári év végével az évi gazdálkodásáról záró számadást tartozik készíteni. A záró számadásnak az éves költségvetés teljesítését, a vagyonváltozásokat feltüntető mérleget és szöveges beszámolót kell tartalmaznia.

(5) A társulat taggyűlése által megállapított éves költségvetést és záró számadást a felügyeletre illetékes vízügyi igazgatóság (a továbbiakban: vízügyi igazgatóság) a társulat pénzforgalmát és hitelellátását lebonyolító pénzintézet véleményezése után erősíti meg. A megerősített éves költségvetést, valamint a záró számadást a társulat köteles megküldeni a bankszámláit vezető pénzintézetnek.

(6) A (3)-(5) bekezdésekben meghatározott feladatok ellátásának részletes szabályait az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.

2. § (1) A pénzforgalom és hitelellátás lebonyolítása érdekében

a) ha a társulat érdekeltségi területének több, mint a fele szocialista szervezet használatában van, a Magyar Nemzeti Bankkal (továbbiakban: Bank),

b) az a) pont hatálya alá nem tartozó, továbbá a törpevízmű- és kúttársulatoknál (tvr. 18. §) az Országos Takarékpénztárral (továbbiakban: Takarékpénztár)

köteles a társulat bankszámlaszerződést kötni.

(2) A vízügyi igazgatóság e rendelet hatálybalépésének napjától számított 15 nap alatt igazolni köteles, hogy mely társulatok tartoznak az (1) bekezdés a), illetőleg b) pontjának hatálya alá és erről a Bank számlanyilvántartási csoportját, illetőleg a Takarékpénztár megyei fiókját értesíti. Az igazolást az időközben történt változásokról folyamatosan, az újonnan alakult társulatokról pedig a társulati törzskönyvbe való bejegyzéssel egyidejűleg kell megadni.

3. § (1) A beszedési megbízási rendszerbe nem tartozó társulati tagoktól és érdekeltektől a határidőre ki nem egyenlített érdekeltségi hozzájárulást, vagy a természetbeni munka ellenértékét adók módjára kell beszedni.

(2) A beszedési megbízási rendszerbe tartozó társulati tagoktól vagy érdekeltektől a határidőre ki nem egyenlített érdekeltségi hozzájárulás öszszegét, vagy a természetbeni munka ellenértékét az általános pénzforgalmi szabályok szerint kell beszedni a 12/1961. (IV. 14.) Korm. rendelet 35. §-ában foglaltak szerint,

II.

A Bankhoz tartozó társulatok pénzforgalma

4. § (1) A 2. § (1) bekezdése a) pontjának hatálya alá tartozó társulat pénzforgalmának lebonyolítására a Bank általános pénzforgalmi szabályait kell - az e rendeletben foglalt eltérésekkel - megfelelően alkalmazni.

(2) A Bank a társulatok részére a következő számlákat vezetheti:

a) elszámolási számla

b) beruházási betétszámla

c) hitelszámla.

A társulat részére a Bank egyéb - a lebonyolításhoz szükséges - számlákat is vezethet.

(3) A társulat bevételeit az elszámolási számlára irányítja és erről a számláról teljesíti az éves költségvetésben előirányzott ügyviteli kiadásokat, valamint a társulat által tagjainak megrendelésére végzett kivitelezési munkákra (9. §) szükséges kiadásokat.

(4) A beruházási betétszámlára kell irányítani az állami szerveknek a Beruházási Banktól átutalt érdekeltségi hozzájárulását, valamint a társulat részére esetenként engedélyezhető állami támogatást. A társulat egyéb bevételeiből a társulat tevékenységi körében megvalósítandó munkák (beruházás, felújítás és fenntartás) költségeire, valamint a hitelek évi törlesztő részleteire szükséges összegeket a társulat köteles az elszámolási számláról a beruházási betétszámlára irányítani.

(5) Az állami támogatás felhasználását a vízügyi igazgatóság feltételek teljesítéséhez kötheti. A Bank a vízügyi igazgatóság értesítése alapján a feltételek teljesítéséig az összeget a számlán zárolja. A feltételek teljesítését a vízügyi igazgatóság igazolja.

(6) A Bank a beruházási betétszámláról csak a társulat tevékenységi köréhez tartozó munkák céljára és a szállítás, szolgáltatás teljesítésének igazolása (elismervények, bérjegyzékek, vállalati számlák stb.) ellenében folyósíthat. Munkabérek kifizetése céljára a Bank folyósíthat utólagos elszámolás ellenében is.

(7) A Bank az elszámolási és beruházási betétszámlán, valamint egyéb számlákon levő társulati követelések után kamatot nem térít.

(8) A társulat - az összeg rendeltetésének (jogcímének) előzetes közlése mellett - a kisebb készpénzkiadásainak fedezésére szükséges összegen kívül munkabéreket is kifizethet a házipénztár útján.

(9) A társulat kérelmére a Bank az elszámolási és a beruházási betétszámlán levő követelésből vagy hitelszámláról a helyi postahivatalnál csekk-betétkönyvet nyithat abból a célból, hogy a társulat készpénzben teljesítendő kiadásai fedezetére a helyszínen pénzhez juthasson. Ha a társulat a betétkönyvben elhelyezett összeget felhasználja, újabb megbízást adhat a Banknak a betétkönyvbe való átutalásra, a korábbi készpánzfelhasználás jogcímeinek utólagos közlése mellett.

III.

A Bankhoz tartozó társulatok hitelellátása

5. § (1) A társulat feladatait elsősorban saját eszközeiből (érdekeltségi hozzájárulás, természetbeni munka) köteles elvégezni.

(2) A társulat, ha saját pénzesziközei az éves költségvetésben előirányzott feladatok elvégzésére nem elegendők, a saját eszközökből nem fedezhető szükséglet mértékéig közép- és hosszúlejáratú hitelt kérhet.

(3) A hitel összegét a Bank a hitelkérelem elbírálásakor állapítja meg. A Bank a hitel engedélyezésekor vizsgálja a társulat saját eszközeinek mértékét. A Bank a hitel feltételeként megállapíthatja a saját eszközök növelését is az érdekeltségi hozzájárulás felemelése útján.

(4) A Bank

a) a felújítási és a nagyobb összegű fenntartási vízi munkákra - legfeljebb négy évi időtartamra - középlejáratú hitelt,

b) a beruházási jellegű kiviteli munkára, különösen az öntözőcsatornák és műtárgyai építésére, talajvédelmi és vízrendezési munkákra, új és használt gépek vásárlására - legfeljebb harmincöt évi időtartamra - hosszúlejáratú hitelt engedélyezhet.

(5) A társulat a közép- és hosszúlejáratú hitelek után évi 1% kamatot tartozik utólagosan fizetni. A lejárt hitelek után a mindenkor előírt mértékű késedelmi kamatot kell fizetni az esedékesség napjától számítva.

6. § (1) A társulat hitelt csak taggyűlésének a vízügyi igazgatóság által megerősített érvényes határozata alapján kérhet. Az éves költségvetésben megtervezett hitel felvételét a társulat taggyűlése az éves költségvetés megállapításával határozza el. Az éves költségvetésben meg nem tervezett hitel felvételéről a taggyűlés esetenként dönt.

(2) A társulat közép- és hosszúlejáratú hitel engedélyezése iránti kérelmét a számláját vezető bankfióknál köteles benyújtani. A hiteligényléshez csatolni kell a taggyűlésnek a hitel igénybevételéről hozott érvényes határozatát, a megvalósítandó munkák költségvetését, beruházási és nagyobb felújítási munkáknál a kiviteli terveket és a költségvetést, valamint a Bank által esetenként megkívánt egyéb iratokat (vízjogi engedély stb.)

(3) A hitel visszafizetésének biztosítására a társulatnak le kell kötnie bevételeit. A Bank a lejárt hiteleket az esedékességkor a társulat beruházási betétszámlájáról a társulat külön rendelkezése nélkül kiegyenlíti.

(4) A hitelek visszafizetésének határidejét és a törlesztési részletek összegét a visszafizetési lehetőségek (a tagok által fizetett évi hozzájárulás, a társulat egyéb bevételei, a tagoknál jelentkező többletjövedelem) figyelembevételével kell megállapítani. A hitel törlesztését legkésőbb a folyósítást követő második évben kell megkezdeni, Az évenként esedékes törlesztő részletek esedékességének napját a Bank a társulat pénzügyi helyzetének figyelembevételével állapítja meg.

(5) A társulat részére engedélyezett hitelek folyósítása csak az engedélyezett célra történő felhasználás igazolása (elismervények, bérjegyzékek, vállalati számlák stb.) alapján történhet. Munkabérek kifizetése céljára a Bank a hitelszámláról utólagos elszámolás ellenében is folyósít.

(6) A hitelek folyósítására csak akkor kerülhet sor, ha a társulat munkáira a beruházási betétszámlán elhelyezett saját pénzeszközeit már felhasználta. A Bank az engedélyezett hitelből a társulat jóváhagyott költségvetésében előirányzott munkák költségszükségletének folyósítását az érdekeltségi hozzájárulás befizetésének elmulasztása miatt csak akkor tagadhatja meg, ha a társulat a behajtásra a 3. §-ban előírt intézkedéseket nem tette meg.

7. § (1) A társulat az alapszabály szerint feladatkörébe nem tartozó, de feladatkörével szorosan összefüggő munkák kivitelezését a társulat tagjainak megrendelésére az illetékes vízügyi igazgatóság jóváhagyása alapján elvállalhatja.

(2) A társulat megrendelésére végzett munkák pénzügyi lebonyolítására az 1/1960. (VIII. 16.) PM-ÉM-FM-OT együttes rendeletben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

(3) A (2) bekezdés hatálya alá nem tartozó és megrendelésre végzett, valamint a társulat tevékenységi köréhez tartozó saját munkák költségtényezőit és egységárait az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője állapítja meg.

(4) Az (1) bekezdés hatálya alá tartozó munkákat a társulat havonta köteles tételes havi számlával a tárgyhónapot követő hó 12. napjáig elszámolni.

(5) A társulat a tagjai sorába tartozó termelőszövetkezetektől a részükre végzett kivitelezési munkákra a költségvetés 30%-a erejéig előleget igényelhet. Az előleg törlesztését akkor kell megkezdeni, ha az elvégzett munka értéke a költségvetés összegének 25%-át elérte. Ezután az előleget a havi teljesítés 40%-ának megfelelő összeggel kell törleszteni.

IV.

A Takarékpénztárhoz tartozó társulatok pénzforgalma és hitelellátása

8. § (1) A 2. § (1) bekezdés b) pont hatálya alá tartozó társulat pénzforgalmát a Takarékpénztárnak a társulat székhelye szerint illetékes fiókjánál vezetett csekkszámlán köteles lebonyolítani.

(2) Amennyiben a társulat székhelyén takarékpénztári fiók nincs, a társulat a csekkszámlakövetelése terhére - zavartalan pénzellátásának biztosítása érdekében - a helyi postahivatalnál kamatmentes, fenntartásos takarékbetétkönyv kiállítását kérheti. Ha a társulat érdekeltségi területéhez több község (város) tartozik, a társulat e helyi szervezetek pénzellátmányának biztosítására a Takarékpénztár helyi fiókjánál, ilyennek hiányában a helyi postahivatalnál ugyancsak kérheti kamatmentes, fenntartásos takarékbetétkönyv kiállítását.

(3) A társulat csekkszámlája felett az alapszabályok szerint a társulat nevében utalványozásra jogosultak rendelkezhetnek. A társulat köteles - a Takarékpénztár előírásai szerint - bejelenteni a társulat számlái (csekkszámla, fenntartásos takarékbetétkönyvek stb.) felett a társulat nevében rendelkezni jogosult meghatalmazottakat.

(4) A társulat házipénztárában csakis a napi kiadások fedezésére szükséges összeget kezelheti. A társulat házipénztárában kezelhető összeg legmagasabb mértékét a társulat csekkszámláját vezető takarékpénztári fiók javaslatára, a Takarékpénztár megyeszékhelyi fiókja a vízügyi igazgatósággal egyetértésben állapítja meg.

9. § (1) A társulat feladatait lehetőleg teljes egészében, vagy nagyobb részben saját eszközeiből köteles elvégezni.

(2) Ha a társulat saját eszközei az éves tervben előirányzott - alapszabály szerinti - feladatok elvégzését teljes egészében nem biztosítják, a társulat a saját eszközökkel nem fedezett szükséglet mértékéig a Takarékpénztártól bankhitel engedélyezését kérheti.

10. § (1) Bankhitelt csak szabályszerűen megalakult és a vízügyi igazgatóság által bejegyzett társulat részére lehet engedélyezni az alapszabályban megjelölt feladatok ellátáshoz, legfeljebb a 9. § (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével megállapított mértékig. A társulat bankhiteleinek együttes összege (állománya) nem haladhatja meg a tagok által a taggyűlés határozata szerint fizetendő évi hozzájárulás (tagdíj) együttes összegének tízszeresét,

(2) A társulat tagjai által vállalt természetbeni munka, továbbá a tagok által elvégezhető helyi fuvarok költségeire általában nem lehet bankhitelt engedélyezni,

11. § A bankhitel engedélyezése iránti kérelmet a társulat számláját vezető takarékpénztári fióknál kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell a társultnak a bankhitel felvételéről szóló és a vízügyi igazgatóság által megerősített taggyűlési határozatát, valamint a hiteligény elbírálásához szükséges igazolásokat és adatokat (az éves költségvetést, a megvalósítani kívánt vízimunkák költségelőirányzatát, a vízjogi engedélyt, a társulat esetleges állami támogatására vonatkozóan a vízügyi igazgatóság igazolását stb.), valamint a Takarékpénztár által esetenként megkívánt egyéb igazolást.

12. § A bankhitel visszafizetésének biztosítására le kell kötni a társulat bevételeit. A bankhitel folyósítása előtt a társulat köteles a Takarékpénztárnak hozzájárulását adni ahhoz, hogy a törlesztőrészleteket az esedékesség időpontjában a társulat számlája terhére kiegyenlíthesse.

13. § A bankhitel lejárata legfeljebb 10 évig terjedhet. A hitel lejáratát (a visszafizetés határidejét és ütemét) a megtérülés lehetőségének (a tagok által fizetendő évi hozzájárulás, a társulat egyéb bevételei stb.) figyelembevételével kell megállapítani. A visszafizetést legkésőbb az engedélyezést követő évben kell megkezdeni.

14. § (1) A bankhitel kamata rövidlejáratú - legkésőbb a folyósítást követő (gazdasági év végével lejáró - hiteleknél évi 3%, a közép- és hoszszúlejáratú hiteleknél évi 2%.

(2) Fizetési késedelem esetén az elmulasztott törlesztés után annak esedékességétől számítva évi 7% kamatot kell fizetni.

15. § A Takarékpénztár a társulatok csekkszámlakövetelései és fenntartásos betétkönyvekben elhelyezett betétei után kamatot nem térít; a hitelek után folyósítási jutalékot és a készkiadáson túl egyéb költségeket nem számít fel.

V.

Vegyes rendelkezések

16. § (1) A 3.004/4/1961. (X. 24.) Korm. számú határozat I. l/e) pontjában foglaltak alapján azokat a társulatokat, amelyeknek érdekeltségi területe túlnyomó részben termelőszövetkezeti használatban van, a társulati tag termelőszövetkezetek öntözőtelep, halastó és mezőgazdasági vízhasznosítási jellegű víztároló építési beruházásai érdekében a társulat feladatkörében megvalósított létesítmények (öntözőcsatorna, víztároló) után hitelelengedési kedvezmény illeti meg.

(2) A hitelelengedés mértékének alapja az állami támogatással csökkentett kivitelezési értéknek a társulati tag termelőszövetkezetek társulati érdekeltségének (részarányának) megfelelő hányada. Ezen összeg 25%-ának megfelelő összegű hitel engedhető el a társulat nem esedékes hitelállományából. Az elengedett hitelösszegének megfelelő törlesztési részletekkel a társulati tag termelőszövetkezetek következő években fizetendő érdekeltségi hozzájárulását kell csökkenteni.

17. § (1) A Bank és a Takarékpénztár a vízügyi igazgatóságnak a rendelet 2. § (2) bekezdésében említett bejelentésétől számított 30 napon belül a társulatok számláit és hiteleit a 2. § (1) bekezdés szerint illetékes pénzintézeti fiókhoz áthelyezni, illetőleg azokat átvenni tartoznak.

(2) A Bank által átvett hitelek törlesztési és kamatfeltételeit az 5. §-ban foglaltak szerint újból meg kell állapítani. Az új feltételek nem lehetnek a társulatra nézve az eddigieknél kedvezőtlenebbek.

(3) A társulatok pénzforgalmának és hitelellátásának részletes szabályait e rendeletben foglaltak alapján a Bank, illetőleg a Takarékpénztár állapítja meg.

18. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Nyers Rezső s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék