Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1963. (I. 26.) Korm. rendelet

a minőségi bizonyítványról

Minőségi bizonyítvány szolgáltatásának kötelezettsége

1. § (1) A termelő vállalatok - ideértve az állami gazdaságokat és kisipari termelő szövetkezeteket is - továbbá a nagykereskedelmi, készletező és elosztó vállalatok (a továbbiakban: nagykereskedelmi vállalat) - ideértve a nagykereskedelmi áruelosztást végző szövetkezeteket és szövetkezeti vállalatokat is - kötelesek azokról a termékekről, terményekről és azokról a vállalkozási szerződés alapján teljesített szolgáltatásokról (a továbbiakban együtt: termékek), amelyeket az illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) kijelöl, a megrendelőnek (vevőnek) minőségi bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) szolgáltatni. A bizonyítványban azt kell tanúsítani, hogy a terméknek az átadás időpontjában milyen jellemző tulajdonságai vannak.

(2) Azokat a termékeket, amelyekről bizonyítványt kell szolgáltatni, termelő vállalat tekintetében a termelés szerint illetékes miniszter, nagykereskedelmi vállalat tekintetében a felügyeletet gyakorló miniszter jelöli ki, az érdekelt (felhasználó, forgalombahozó vállalatok szerint illetékes) miniszterekkel, a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökével, valamint - mérőeszközök tekintetében - az Országos Mérésügyi Hivatal elnökével egyetértésben. A kijelölt termékek jegyzékét közzé kell tenni a Tervgazdasági Értesítőben. A jegyzékben meg kell határozni, hogy mely termékekről kell szállítmányonként és melyekről darabonként bizonyítványt kiállítani.

(3) A bizonyítvány szolgáltatásának kötelezettsége a szerződés tárgyának mennyiségétől tehető függővé.

(4) Nagykereskedelmi vállalat, ha maga bizonyítvány szolgáltatására nem köteles, de a termelőtől bizonyítványt kapott, köteles erről a megrendelőnek (vevőnek), ha ez közületi beszerző vagy a terméket ipari feldolgozás céljára használja fel - kívánságára - másolatot adni, továbbá esetleges saját vizsgálatának adatait közölni.

2. § A kivitel céljára rendelt termékről a termelő vállalat abban az esetben is köteles bizonyítványt szolgáltatni, ha a belföldi forgalomban a termékről bizonyítvány szolgáltatása nem kötelező. A külkereskedelmi miniszter meghatározott termékek, a megrendelő külkereskedelmi vállalat pedig meghatározott szállítmány tekintetében mentesítheti a termelőt a bizonyítvány szolgáltatásának kötelezettsége alól.

3. § A külkereskedelmi vállalat bizonyítvány-beszerzési és szolgáltatási kötelessége tekintetében a szállítási alapfeltételekben, illetőleg a szerződésben kell rendelkezni. Ilyen rendelkezés hiányában a külkereskedelmi vállalatnak a belföldön bizonyítványköteles termék tekintetében a külföldi eladótól bizonyítvány beszerzését meg kell kísérelnie és a bizonyítványt vagy annak másolatát a megrendelő vállalatnak a termékkel együtt át kell adnia.

(1) Bizonyítvány szolgáltatása szállítási alapfeltételekben is kötelezővé tehető és szerződésben is kiköthető.

(2) A megrendelő (vevő) a kijelölt termékek [1. § (2) bekezdése] tekintetében a kötelezettet nem mentesítheti a bizonyítvány szolgáltatása alól.

A bizonyítvány tartalmi kellékei

5. § (1) A bizonyítványnak a következő adatokat kell tartalmaznia:

a) a bizonyítványt kiállító vállalat nevét és telephelyét,

b) a bizonyítvány sor- és évszámát, kiállításának időpontját,

c) a megrendelés számát és a kötelezettnek a megrendelésre vonatkozó nyilvántartási számát,

d) a termék mennyiségét és szabatos megnevezését - szabványosított termék tekintetében a szabványban rendszeresített megnevezést - továbbá az Egységes Termékjegyzék szerinti termékszámot,

e) a termék azonosításához szükséges adatokat (gyártási szám, a típus jele, száma, feldolgozásra szolgáló nyersanyag, félgyártmány adagszáma stb.),

f) a termék lényeges jellemző tulajdonságait és az alkalmazott vizsgálati módszert a 6. § rendelkezései szerint,

g) a termék csomagolásának jellemzőit a 6. § rendelkezései szerint,

h) ha a termék különleges szállítást, raktározást, kezelést igényel, a szállítás, raktározás, kezelés módját,

i) az esetleg előírt vagy kikötött egyéb adatokat.

(2) Ha a szállítót a termék meghatározott mértékű tartósságáért, eltarthatóságáért, meghatározott ideig való felhasználhatóságáért felelősség terheli, ezt a kötelezettséget és ennek lejáratát a bizonyítványban fel kell tüntetni. A bizonyítványba jótállási nyilatkozat is foglalható.

(3) A bizonyítvány tartalmi kellékei - meghatározott termékek vagy termékcsoportok tekintetében - szabványban, szállítási alapfeltételekben és szerződésben részletezhetők.

6. § (1) A bizonyítványban a termék lényeges jellemző tulajdonságait az előírt vagy kikötött módon ellenőrzött szabatos adatokkal kell tanúsítani.

(2) Nyersanyagoknak, továbbá félgyártmányok és késztermékek anyagának mérhető minőségi jellemzőit (pl. szakítószilárdság, keménység, folyáshatár, vegyi összetétel), továbbá a termék minden más olyan jellemzőjét, amelynek tekintetében mért adatok ismeretére a termék felhasználásánál (feldolgozásánál) szükség van, mért értékekkel, más jellemzőket, ha ezeket szabvány, más műszaki előírás, vagy szerződés szabatosan meghatározza, ezekre utalással, kötelező előírás vagy szerződési kikötés hiányában szabatos leírással kell tanúsítani.

(3) A bizonyítványban tanúsítani kell. hogy a vizsgálatot milyen módszerrel végezték el. Szúró-próbás vizsgálati módszer alkalmazása esetén az ezt meghatározó országos szabványra, más műszaki előírásra, illetőleg szerződésre hivatkozással, kötelező előírás vagy szerződési kikötés hiányában pedig szabatos leírással a próbavétel módját és a minősítés rendszerét is tanúsítani kell.

(4) Ha a termék minőségét vagy valamely jellemzőjét országos szabvány, más kötelező műszaki előírás vagy szerződés mintára (etalonra) hivatkozással határozza meg, nyilatkozni kell arról, hogy a termék a mintának (etalonnak) megfelel-e, illetőleg miben tér el attól.

(5) A csomagolás lényeges jellemzőit országos szabványra, csomagolástechnikai irányelvre, más kötelező műszaki előírásra vagy szerződési kikötésre hivatkozással, kötelező előírás vagy szerződési kikötés hiányában a bizonyítványba foglalt leírással kell tanúsítani.

(6) Ha a termék vagy csomagolása eltér a szabványtól, más hatósági előírástól, illetőleg a kikötött kellékektől, továbbá ha nem az előírt vagy kikötött vizsgálati módszert alkalmazták, ezt és az eltérés mibenlétét a bizonyítványban közölni kell. Országos szabványtól vagy más kötelező műszaki előírástól való megengedett eltérés esetén a bizonyítványban az illetékes hatóságnak az eltérésre adott engedélyére - számának és keltének feltüntetése mellett - hivatkozni kell.

A bizonyítvány kiállítása és átadása

7. § (1) A bizonyítványt a vállalat műszaki ellenőrző szerve állítja ki.

(2) A bizonyítványt lehetőleg egységesített (szabványosított) nyomtatványon kell kiállítani.

(3) A bizonyítványt - ha a szerződő felek másként nem rendelkeznek - a termékkel együtt a kísérőjegyzékhez (szállítójegy, szállítólevél) csatolva kell átadni, vagy legkésőbb a termék feladásával egyidőben ajánlott levélben kell a megrendelőnek (vevőnek) megküldeni. Ha a megrendelő (vevő) megbízottja a minőségi átvételt a szállító (eladó, vállalkozó) telepén végzi, a bizonyítványt - eltérő megállapodás, illetőleg szállítási alapfeltételek eltérő rendelkezésének esetét kivéve -már az átvétel előtt rendelkezésére kell bocsátani.

(4) A bizonyítvány kiállításával és szolgáltatásával kapcsolatos költségeket a bizonyítvány szolgáltatására kötelezett vállalat viseli.

(5) Kivitel céljára rendelt termékre vonatkozó bizonyítvány kiállítására és átadására a külkereskedelmi miniszter az érdekelt miniszterekkel egyetértésben eltérő szabályokat állapíthat meg.

A bizonyítvány azonosíthatósága

8. § (1) A bizonyítvány sor- és évszámát az azonosíthatóság érdekében a kísérőjegyzéken, postai szállítólevélen, illetőleg a fuvarokmányon fel kell tüntetni.

(2) Csomagolt termék szállítása esetén a bizonyítvány sor- és évszámát a csomagon (ennek címkéjén) - gyűjtőcsomagolásban történő szállításnál a gyűjtőcsomagoláson - fel kell tüntetni.

Felelősség a bizonyítvány kiállításáért és annak tartalmáért

9. § (1) Ha a vállalat olyan terméket, amelyről bizonyítványt köteles szolgáltatni, bizonyítvány nélkül ad át, a bizonyítvány tartalma hiányos, a vizsgálatot nem az előírt vagy a kikötött módon végezték el, vagy a bizonyítvány a termékkel a vállalat hibájából nem azonosítható, a megrendelő (vevő) jogosult a minőségi vizsgálatot a szállító (eladó, vállalkozó) költségére elvégeztetni. Felelős ezenfelül a szállító (eladó, vállalkozó) azokért a károkért, amelyeket bizonyítvány szolgáltatási kötelességének megsértésével vagy valótlan tartalmú bizonyítvány szolgáltatásával okozott.

(2) Szerződésben kiköthető, hogy a megrendelő (vevő) az ellenérték fizetését mindaddig jogosult megtagadni, amíg a szállító (eladó, vállalkozó) a szabályszerűen kiállított bizonyítványt vagy ennek hiteles másolatát át nem adja.

10. § (1) Szállítási szerződésben kötbért kell kikötni arra az esetre, ha a szállító a bizonyítvány szolgáltatására vonatkozó kötelességét megsérti vagy valótlan tartalmú bizonyítványt szolgáltat.

(2) A kötbér mértékét az általános szerződési feltételekben, illetőleg a szállítási alapfeltételekben kell megállapítani.

11. § (1) A megrendelő (vevő) a terméket a bizonyítványban tanúsított tulajdonságokra az átvételkor nem köteles vizsgálni, kivéve ha felettes szervének utasítása vagy vállalati ügyrend a vizsgálatot kötelezővé teszi, vagy ha a termék szemrevételezése alapján gyanúja támad, hogy a termék nem felel meg a bizonyítványban tanúsított tulajdonságoknak.

(2) Külföldről behozott termék minőségét a belföldi megrendelő az átvételkor akkor is köteles vizsgálni, ha a külföldi eladó bizonyítványt adott.

(3) A bizonyítványban tanúsított törvényes és kikötött kellékek hiányából eredő szavatossági igények a szállítási szerződések körében a termék átvételétől számított három éven belül érvényesíthetők, feltéve, hogy a jogosult a minőségi kifogás érvényesítéséhez szükséges nyilatkozatát a hiba felfedezésétől számított nyolc napon belül megteszi. Ez a szabály a termék szemrevételezésével észlelhető hibákra nem vonatkozik.

(4) A szállítónak (eladónak, vállalkozónak) a bizonyítványban tanúsított tulajdonságokért fennálló felelősségén nem változtat az, ha a megrendelő (vevő) a termék minőségét az átvételkor felettes szervének utasítása vagy vállalati ügyrend ellenére nem vizsgálta meg.

Megjelölés, minőségi jel, hatósági szerv igazolása a termék minőségéről

12. § (1) Közfogyasztásra rendelt termékekről - e § (3) bekezdésében foglalt eseteket kivéve - nem kell bizonyítványt szolgáltatni, ha a szállító (eladó) a termék minden darabját, illetőleg csomagolási egységét jogszabályban, országos szabványban, Műszaki Feltételekben vagy szállítási alapfeltételekben meghatározott olyan megjelöléssel vagy minőségi jellel látja el, amely a termék lényeges minőségi jellemzőit tanúsítja.

(2) Minőségi jel alkalmazásának elrendelése vagy megengedése esetén szabatosan meg kell határozni, hogy a minőségi jel milyen jellemzők tanúsítására szolgál.

(3) Megjelölés, illetőleg minőségi jel alkalmazása esetén is kell bizonyítványt szolgáltatni kivitelre rendelt termékek tekintetében, továbbá ha szerződésben kikötötték.

(4) Nem kell bizonyítványt kiállítani olyan termékekről, illetőleg ennek olyan jellemzőiről, amelynek az előírt követelményekkel való egyező voltát hatósági szerv az erre előírt módon igazolja (pl. mérőműszerek hitelesítése, vetőmagok fémzárolása).

(5) Azoknak a termékeknek a jegyzékét, amelyek minőségének tanúsítása bizonyítvány helyett a terméken (csomagolásán) alkalmazott megjelöléssel (minőségi jellel) történik, közzé kell tenni a Tervgazdasági Értesítőben.

(6) A szállítónak (eladónak) a megjelöléssel (minőségi jellel) tanúsított minőségért fennálló felelősségére és a megrendelő (vevő) vizsgálati kötelességére a rendelet 9-11. §-aiban foglalt szabályok irányadók.

A bizonyítvány, illetőleg minőségi megjelölés tartalmának meghatározása a gyártási dokumentációban

13. § Az ipari termékekre vonatkozó gyártási dokumentációban részletesen meg kell határozni, hogy a termékre vonatkozó bizonyítványban milyen tulajdonságokat és milyen módon (mért értékekkel, szabványra vagy más műszaki előírásra hivatkozással) kell tanúsítani, illetőleg hogy milyen tulajdonságok ellenőrzése alapján alkalmazható a minőségi megjelölés,

Ellenőrzés

14. § (1) Az irányító szervek kötelesek rendszeresen ellenőrizni, hogy a vállalatok eleget tesznek-e bizonyítvány szolgáltatási és minőség megjelölési kötelességüknek.

(2) A bizonyítvány szolgáltatási, illetőleg minőség megjelölési kötelesség teljesítését a Magyar Szabványügyi Hivatal is jogosult ellenőrizni. Az irányító szervek és a vállalatok kötelesek a Magyar Szabványügyi Hivatallal az e rendelet végrehajtására vonatkozó, általa kért adatokat közölni, a kiállított bizonyítványokat, illetőleg ezek hiteles másolatait kívánságára rendelkezésére bocsátani.

(3) A hatóságok és a minőségellenőrző intézmények kötelesek a bizonyítvány szolgáltatásával kapcsolatban eljárásuk során észlelt mulasztásokat a mulasztó vállalat felett felügyeletet gyakorló minisztériummal, kivitel céljára gyártott termékek tekintetében a Külkereskedelmi Minisztériummal is közölni.

Hatálybaléptető és átmeneti rendelkezések

15. § (1) E rendelet 1963. augusztus 1. napján lép hatályba.

(2) Az élelmiszerek és italok előállításáról és forgalmáról szóló 1958. évi 27. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 50/1958. (IX. 6.) Korm. rendelet 17. §-ának (7) bekezdésében foglalt rendelkezés, valamint az ennek alapján kiadott 6/1959. (VII. 7.) ÉlmM rendelet hatályát e rendelet nem érinti.

(3) Mindaddig, amíg az illetékes miniszterek a bizonyítványköteles termékeket a jelen rendelet alapján újból megállapítják, e rendelet szabályait a 2200-7/1952. (Tg É II. 22.) OT utasítás mellékletében közzétett jegyzékben és ennek időközben elrendelt módosításaiban felsorolt termékekre kell alkalmazni.

(4) A 2200-7/1952. (Tg É II. 22.) OT utasítás, továbbá a 2200-69/1952. (Tg É X. 3.) OT utasítás a jelen rendelet hatálybalépésének napjával hatályukat vesztik.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék