20/1963. (VIII. 14.) Korm. rendelet
a tudományos minősítésről és a tudományos fokozatokról szóló 1363. évi 19. törvényerejű rendelet végrehajtásáról
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a Tvr. 27. §-ának (5) bekezdése alapján a következőket rendeli:
[A vastagabb betűkkel szedett szöveg a törvényerejű rendelet (Tvr.) szövegét, a vékonyabb betűkkel szedett szöveg pedig a Kormány végrehajtási rendeletét (Vhr.) tartalmazza.]
I. Általános rendelkezések
Tvr. 1. §
(1) A tudományos minősítés keretében "tudományok kandidátusa" és "tudományok doktora" tudományos fokozat (a továbbiakban: kandidátusi és doktori fokozat) szerezhető.
(2) A tudományos minősítés, valamint a tudósjelöltek szervezett képzése az alábbi fő célkitűzéseket szolgálja:
a) marxista világnézetű tudományos kutatói, egyetemi és főiskolai oktatói utánpótlás szervezett biztosítása;
b) a szocialista építést szolgáló tudományos eredmények elismerése révén a korszerű tudományos kutató munkára való ösztönzés.
Tvr. 2. §
A kandidátusi és a doktori fokozatot az nyerheti el, aki állampolgári kötelezettségének eleget tett. és alkotó munkában elért új tudományos eredményeiről, valamint felkészültségéről e törvényerejű rendeletben megkívánt fokon tanúbizonyságot tesz.
Tvr. 3. §
(1) Az állam támogatást nyújt ahhoz, hogy a kandidátusi fokozat elnyerésére törekvő jelöltek indokolt esetben szervezett képzésben (aspiran-túra) vegyenek részt, - a kandidátusi fokozat azonban szervezett képzésben való részvétel nélkül is elnyerhető.
(2) A doktori fokozat elnyerésére törekvő jelöltek felkészülését az állam indokolt esetben ösztöndíj adományozásával, illetve szabadságkedvezménnyel is támogathatja.
II. A Tudományos Minősítő Bizottság
Tvr. 4. §
(1) A tudósjelöltek tudományos munkájának támogatása, a kandidátusi és a doktori fokozat odaítélése, valamint az e fokozatok elnyerésére szervezett képzés irányítása a Tudományos Minősítő Bizottság (a továbbiakban: TMB) feladata.
Vhr. 1. § (1) A TMB fő feladatai:
a) biztosítja a tudományos utánpótlás szervezeti feltételeit, kiválasztja és irányítja a szervezett képzésben részt vevő jelölteket;
b) megállapítja a tudományos fokozatok elnyerésének részletes feltételeit és dönt a pályázók minősítése felől;
c) ellátja a Tvr. és Vhr. alapján ráháruló, valamint az egyéb jogszabályokkal hatáskörébe utalt feladatokat.
(2) A TMB ügyvitelét a Titkárság látja el.
(3) A TMB részletes működési szabályait az ügyrend határozza meg. Az ügyrendet az MTA Elnöksége hagyja jóvá.
(2) A tudományos minősítéssel kapcsolatos elvi kérdésekben az állásfoglalás és a tudományos minősítés és képzés terveinek kialakítása a Tudományos és Felsőoktatási Tanács (a továbbiakban: TFT) hatáskörébe tartozik; a TMB irányítását és általános felügyeletét a Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: MTA) Elnöksége látja el.
Vhr. 2. § (1) A TFT hatáskörébe tartozó elvi kérdések:
a) a tudományos minősítés távlati fő irányainak megállapítása, és a tudományos képzés távlati és éves tervének elkészítése,
b) állásfoglalás a tudományos minősítéssel kapcsolatos elvi kérdésekben, az MTA Elnökségének közreműködésével a tudományos minősítéssel kapcsolatos munka időszakonkénti elvi vizsgálata és eredményeinek elemzése, valamint javaslattétel a Kormány döntése alá tartozó ügyekben;
c) a tudományos szakemberképzési munka összehangolása; különös tekintettel a tudósképzésre.
(2) Az MTA Elnökségének hatáskörébe tartozik a TMB közvetlen irányításával és általános felügyeletével kapcsolatban különösen:
a) a TMB munkájának elvi és gyakorlati ellenőrzése, valamint értékelése;
b) döntés a TMB határozatai ellen előterjesztett fellebbezések tárgyában;
c) az MTA költségvetésében a TMB személyi és dologi szükségleteinek biztosítása.
(3) A TMB elnökét, titkárát, valamint tagjait az MTA elnökének javaslatára a Kormány nevezi ki. A TMB tagjai tudományos fokozattal rendelkező személyek, valamint egyes minisztériumok képviselői.
Vhr. 3. § (1) A TMB tagjaként nem hozható javaslatba az, aki a TFT-nek, illetőleg az MTA Elnökségének tagja. A TMB ülésein a TFT, illetőleg az MTA Elnöksége egy-egy állandó kiküldöttel képviselteti magát.
(2) A TMB tagjainak kinevezése hároméves időszakra történik.
(4) A TMB tevékenységét szakbizottságok közreműködésével végzi, s e célból a szükséghez képest tudományáganként, illetőleg ágazatonként szakbizottságokat létesít.
Vhr. 4. § A szakbizottságok a TMB előkészítő és véleményező szervei, tevékenységüket közvetlenül a TMB irányítja.
(5) A TMB határozatai ellen - a Kormány által meghatározott esetek kivételével - az érdekelt tudományos fokozattal rendelkező személy, illetőleg az érdekelt tudósjelölt az MTA Elnökségéhez fellebbezéssel élhet.
Vhr. 5. § (1) A TMB határozatai ellen az MTA Elnökségéhez címzett fellebbezésnek van helye, amelyet a TMB határozatának kézhezvételétől számított 15 nap alatt a TMTtkárságánál kell benyújtani.
(2) A felvételi, illetőleg a kandidátusi vizsga, valamint a tudományos értekezés elfogadása vagy elutasítása tárgyában hozott határozat ellen csak azon a címen lehet fellebbezéssel élni, hogy a vizsgabizottság eljárási szabályt sértett, vagy a vizsgabizottságban olyan személy vett részt, akivel szemben összeférhetetlenségi vagy elfogultsági kifogásnak van helye. Az összeférhetetlenség szabályait az MTA Elnöksége állapítja meg.
(3) A TMB határozata ellen benyújtott fellebbezés elbírálásában nem vehet részt az, aki az elsőfokú határozat meghozatalában részt vett.
(4) Ha a fellebbezés elbírálásához szakvélemény beszerzése szükséges, erre olyan személyeket kell felkérni, akik sem az elsőfokú határozat meghozatalában, sem annak előkészítésében nem vettek részt.
III. Az aspirantúra
Tvr. 5. §
(1) A kandidátusi fokozat elnyerésére törekvő jelöltek képzésének belföldi, illetőleg külföldi szervezett formái:
a) az ösztöndíjas aspirantúra;
b) a levelező aspirantúra.
Vhr. 6. § (1) Az aspirantúra: valamely tudományágazat területén kitűnően felkészült, szűkebb szakterületükön kiterjedt és elmélyült ismeretekkel rendelkező, a kutatás módszertanában járatos, önálló tudományos kutatómunkára képes, marxista-leninista világnézetű tudósjelöltek szervezett képzése.
(2) Az aspiránsok tudományos értekezésének témáját a TMB hagyja jóvá.
(2) Az aspirantúrában résztvevőket a TMB nyilvánosan meghirdetett pályázat és felvételi vizsga alapján választja ki.
Vhr. 7. § (1) A TMB a tudományos képzés éves terve alapján választja ki a belföldi és külföldi aspiránsképzésben részt vevő jelölteket. A pályázati hirdetményt a benyújtási határidő előtt legalább két hónappal, alkalmas módon nyilvánosságra kell hozni.
(2) A pályázatot a pályázó munkáltatójánál kell benyújtani. A munkáltató köteles a kérelmet részletes véleményével ellátva - a felügyeletét ellátó miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője, a továbbiakban együtt: miniszter) útján - a TMB-hez felterjeszteni.
(3) A felvételi vizsgán a pályázónak tanúságot kell tennie arról, hogy a választott tudományágban és a marxizmus-leninizmus elméletében megfelelően tájékozott, a tudományos kutatáshoz szükséges előképzettséggel és képességgel rendelkezik.
(4) A felvételi vizsga tárgyait és időpontját a pályázókkal legalább két hónappal a vizsga időpontja előtt közölni kell. A felvételi vizsgára bocsátottnak a felvételi vizsga előtt munkahelyén 15 nap rendkívüli szabadság jár.
Tvr. 6. §
(1) Aspirantúrára azt lehet felvenni, aki:
a) egyetemet (főiskolát) végzett;
b) az egyetem (főiskola) elvégzése után legalább három évig gyakorlati munkát teljesített;
c) szűkebb szakterületén megfelelő ismereteket szerzett és a tudományos kutatómunkára alkalmas;
d) harmincötödik évét még nem töltötte be.
Vhr. 8. § (1) A TMB határoz abban a kérdésben, hogy a pályázó a Tvr. 2. és 6. §-ában megszabott feltételek figyelembevételével vizsgára bocsátható-e.
(2) A felvételi feltételeknek megfelelő pályázók közül - az éves terv kereteinek figyelembevételével - azok kerülhetnek felvételre
a) belföldi ösztöndíjas aspirantúrára, akiknek tudományos továbbfejlődése a munkahelyükön adott feltételek között megfelelő ütemben nem biztosítható;
b) belföldi levelező aspirantúrára, akiknek munkahelye a tudományos fejlődés szempontjából megfelelő, de felkészültségük foka vagy témájuk szükségessé teszi, hogy tanulmányaikat tudományos vezető irányításával folytassák;
c) külföldi ösztöndíjas, illetve levelező aspirantúrára - az a) és b) alattiak szem előtt tartásával, - akik választott tudományterületének fejlesztése a tudomány és a népgazdaság fejlődése szempontjából szükséges, de belföldön a továbbfejlődés személyi vagy tárgyi feltételei nem biztosíthatók.
(3) Aspirantúrára a (2) bekezdésben foglalt feltételek fennforgása esetén elsősorban azokat kell felvenni, akik olyan tudományágazatban kívánnak tevékenykedni, amelyeket a pályázati hirdetmény kiemelt tudományágazatként jelölt meg.
(2) Az (1) bekezdés a), b) és d) pontjában felsorolt egyes feltételek alól a TMB különösen indokolt esetben felmentést adhat.
(3) Külföldi aspirantúrára csak az vehető fel, aki az (1) bekezdésben felsorolt feltételeken felül megfelelő nyelvtudással rendelkezik.
Vhr. 9. § A külföldi ösztöndíjas aspirantúrára bocsátáshoz a megfelelő nyelvből középfokú állami nyelvvizsga, a külföldi levelező aspirantúrához pedig felsőfokú állami nyelvvizsga, vagy ezeknek megfelelő nyelvismeret igazolása szükséges.
Tvr. 7. §
(1) Az ösztöndíjas aspiránsok az aspirantúra idején állami ösztöndíjban részesülnek, és a részükre kijelölt tudományos munkahelyen készülnek fel a kandidátusi fokozat elnyerésére. Az ösztöndíjas aspirantúra időtartama három év.
Vhr. 10. § (1) A belföldi és külföldi ösztöndíjas aspiránsok ösztöndíját a TMB állapítja meg és folyósítja. Ennek pénzügyi fedezetét az MTA költségvetésében kell biztosítani. Az ösztöndíjas aspiránst megillető családi pótlék az ösztöndíjjal együtt kerül kifizetésre.
(2) A belföldi és külföldi ösztöndíjas aspiránsok munkaviszonya az aspirantúra ideje alatt szünetel. Az aspirantúra ideje a munkaviszonyhoz fűződő jogok szempontjából (ideértve a társadalombiztosítást és nyugdíjat is) munkaviszonyban töltött időnek tekintendő. Ennek részletes szabályait a munkaügyi miniszter állapítja meg a TMB-vel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben.
(3) Az aspirantúra minden évben szeptember 1-én kezdődik és a képzési idő utolsó évének augusztus 31-én jár le.
Vhr. 11. § (1) A belföldi ösztöndíjas aspiráns ösztöndíja nem lehet kevesebb, mint a főfoglalkozása alapján elért utolsó hat havi átlagkeresete. Az ösztöndíjon felül az aspiránst megilletik azok a pótlékok is, amelyek az átlagkeresetben nem szerepeltek, de amelyekre munkaköre, illetve munkakörülményei alapján jogosult.
(2) A felvételkor megállapított ösztöndíjat -kivételes körülményektől eltekintve - csak a kandidátusi vizsgák sikeres letétele után lehet indokolt esetben felemelni.
(3) Az ösztöndíjas aspiránst évi 24 munkanap szabadság illeti meg, amelyet egyéni elbírálás alapján a TMB legfeljebb 48 munkanapra felemelhet. A szabadság idejére az aspiránst az ösztöndíj változatlan összegben megilleti.
(4) A belföldi ösztöndíjas aspiránst az aspirantúra ideje alatt általában hathónapos külföldi tanulmányútra kell küldeni.
(5) Az aspiránsképzéssel kapcsolatban a kijelölt munkahelyen felmerülő egyéb személyi és dologi kiadásokat a munkahely költségvetésében kell előirányozni.
Vhr. 12. § (1) A külföldi ösztöndíjas aspiráns otthonmaradó családja számára az aspiráns külföldi tartózkodása idejére családi támogatást kell folyósítani. Ennek összegét az MTA elnöke által megadott irányelvek szerint a TMB állapítja meg.
(2) A külföldi ösztöndíjas aspiráns számára hazai tartózkodása idején a TMB a korábbi munkaviszonyában elért hat havi átlagkeresetét folyósítja, de legalább havi 2600 forintot.
(3) A külföldi ösztöndíjas aspiránsok ezenfelül ruha-, könyv- és disszertációs segélyben részesülnek.
(2) A levelező aspiránsok munkaviszonya az aspirantúra idején változatlanul fennáll, de felkészülésük érdekében munkaidő- és szabadságkedvezményben részesülnek. A felkészülésükhöz szükséges kutatómunka céljára a TMB megfelelő kutatóintézetet (tanszéket, laboratóriumot) jelölhet ki. A levelező aspirantúra időtartama négy év.
Vhr. 13. § (1) A belföldi levelező aspiráns részére heti egy, a munkáltató által fizetett kutatónap jár.
(2) A belföldi levelező aspiránst a kandidátusi vizsgára, valamint az értekezés elkészítésére és megvédésére való felkészülés céljából az évi rendes alapszabadságidőn kívül 30 nap rendkívüli tanulmányi szabadság illeti meg.
(3) A belföldi levelező aspiráns munkahelyének vezetője köteles az aspiráns tudományos munkáját a rendelkezésére álló eszközökkel támogatni. Biztosítania kell az aspiráns részére a munkahely laboratóriumának és könyvtárának, valamint a munkahelyen rendelkezésre álló kísérleti eszközöknek a használatát, továbbá lehetővé kell tennie a szakemberek külföldi továbbképzése keretében tanulmányútra való kiküldését.
(4) Ha a TMB a kutatómunka céljára kutatóintézetet (tanszéket, laboratóriumot) jelöl ki, az ezzel kapcsolatos dologi kiadásokat ennek a szervnek a költségvetésében kell előirányozni.
(5) Ha a belföldi levelező aspiráns kutatómunkáját nem az eredeti munkahelyén és olyan munkakörben végzi, ahol az egyébként ott dolgozókat az érvényes jogszabályok szerint bérpótlék illeti meg, ez a pótlék az előírt feltételek megléte esetén az aspiráns részére is jár. A pótlékot az aspiráns munkáltatója fizeti.
Vhr. 14. § (1) A külföldi levelező aspiráns részére az aspirantúra ideje alatt összesen 8-12 hónapos külföldi tartózkodást kell lehetővé tenni. Erre az időre az aspiráns fizetett szabadságban részesül, és a külföldi ösztöndíjas aspiránsokkal azonos ösztöndíjat kap; a kiküldetésével kapcsolatos költségekről a TMB gondoskodik.
(2) A külföldi levelező aspiránsok könyv- és disszertációs segélyben részesülnek.
(3) A külföldi levelező aspiránst hazai tartózkodása idején heti egy, a munkáltató által fizetett kutatónap illeti meg.
(4) A külföldi levelező aspiránst a kandidátusi vizsgára, valamint az értekezés elkészítésére és megvédésére való felkészülés céljából az évi rendes alapszabadságidőn kívül 30 nap rendkívüli tanulmányi szabadság illeti meg.
Vhr. 15. § (1) A belföldi ösztöndíjas és levelező aspiránsok kötelesek a TMB által megállapított módon, részletes munkatervet készíteni. A munkatervet a TMB az aspiránsvezető (Tvr. 8. §) javaslata alapján hagyja jóvá; a munkaterv végrehajtását az aspiránsvezető köteles ellenőrizni.
(2) Az aspiráns munkatervéről és annak teljesítéséről a kijelölt tudományos munkahely, illetőleg a kutató munkára kijelölt munkahely vezetőjének (egyetemi rektor, kutatóintézeti igazgató) félévenként beszámolni tartozik.
(3) Az aspirantúra idejét meghosszabbítani nem lehet. Aki az aspirantúra ideje alatt értekezését nem készíti el, de vizsgáit letette, annak a kandidátusi vizsgák letételéről bizonyítványt kell adni, és lehetővé kell tenni, hogy értekezését később nyújtsa be.
(3) Az ösztöndíjas aspiránsok fegyelmi ügyeiben, valamint a levelező aspiránsok aspirantúrájával összefüggő fegyelmi ügyekben a TMB illetékes eljárni. A súlyos mulasztást elkövető aspiránst a TMB az aspirantúrából kizárhatja.
Vhr. 16. § (1) A belföldi aspiráns a kijelölt munkahely munkarendje szerint végzi feladatait. Feladatait a munkahely vezetője az aspiránsvezető javaslata alapján akként határozza meg, hogy az a tudományos képzést biztosítsa.
(2) Ha a belföldi aspiráns a munkahelyvezető, vagy az aspiránsvezető ismételt figyelmeztetése ellenére feladatait elhanyagolja, vagy a munkahely munkarendjét megsérti, a munkahely vezetője, vagy az aspiránsvezető javaslatot tehet a TMB-nek fegyelmi eljárás lefolytatására, más munkahely kijelölésére, vagy az aspirantúrából való kizárásra. Ha az aspiráns magatartása a munkahely rendjét veszélyezteti, a munkahely vezetője a TMB döntéséig is eltilthatja a munkahely látogatásától.
(3) A levelező aspiráns ellen hozott fegyelmi határozatot meg kell küldeni a TMB-nek.
Tvr. 8. §
A belföldi ösztöndíjas és levelező aspiránsok számára a TMB aspiránsvezetőt jelöl ki; az aspiránsvezető felelős a vezetésére bízott aspiráns tudományos képzéséért és szakmai irányításáért.
Vhr. 17. § (1) Aspiránsvezetővé tudományos fokozattal rendelkező személyt kell kijelölni.
(2) Az aspiránsvezető munkájáért díjazásban részesül. A díjazás mértékét és módját az MTA elnöke a munkaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben szabályozza. Az aspiránsvezetők díját az MTA költségvetésében kell előirányozni.
Tvr. 9. §
(1) Az egyetemi és főiskolai tanszékek, valamint a tudományos kutatóintézetek az aspiránsok szervezett képzésében a hozzájuk beosztott aspiránsok tudományos fejlődésének közvetlen irányításával vesznek részt, ellátják az e törvényerejű rendelettel reájuk ruházott feladatokat és felelősek a hozzájuk beosztott jelöltek munkájáért.
(2) Az aspiránsok képzésében a filozófia és az idegen nyelvek oktatásáról az egyetemek gondoskodnak; a TMB felhívására közreműködnek a jelöltek szakmai, filozófiai és idegennyelvű vizsgáztatásának megszervezésében és lebonyolításában.
Vhr. 18. § (1) Az aspiránsok filozófiai oktatásának irányításáért a művelődésügyi miniszter, idegen nyelvű oktatásuk irányításáért a megfelelő egyetemek felügyeletét ellátó miniszter felelős.
(2) A művelődésügyi miniszter biztosítja az aspiránsok számára előírt állami nyelvvizsga megszervezését.
(3) Az aspiránsképzésben az egyetemekre és főiskolákra háruló valamennyi feladat ellátásáért az egyetem rektora és illetékes dékánja, illetve a főiskola igazgatója felelős.
Tvr. 10. §
(1) Az ösztöndíjas aspiránsok tudományos, irodalmi és korlátozott mértékű felsőoktatási tevékenységen kívül egyéb mellékfoglalkozást nem folytathatnak és másodállást nem tölthetnek be.
(2) A levelező aspiránsok tekintetében az (1) bekezdést azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy másodállás vállalását a munkáltató a TMB előzetes hozzájárulásával engedélyezheti.
Vhr. 19. § (1) A TMB - az aspiráns tanulmányi előmenetelétől függően - engedélyezheti, hogy az ösztöndíjas vagy levelező aspiráns, illetve doktorjelölt választott tudományágának körében megfelelően korlátozott mértékben felsőoktatási munkában részt vehessen.
(2) A TMB levelező aspiránsok tekintetében másodállás vállalásához akkor járulhat hozzá, ha az népgazdasági érdekből különösen fontos és az aspiráns szakmai fejlődését, valamint tudományos munkáját elősegíti.
IV. A kandidátusi fokozat
Tvr. 11. §
(1) A kandidátusi fokozat elnyerésének feltételei:
a) egyetemi (főiskolai) végzettség;
b) rendszeres tudományos tevékenység;
c) szakmai, filozófiai és nyelvi vizsgák letétele;
Vhr. 20. § A kandidátusi fokozat elnyeréséhez szükséges nyelvi vizsgákat orosz nyelvből és egy másik világnyelvből kell letenni. Az egyik nyelvből legalább középfokú állami nyelvvizsga letétele szükséges, a másikból a szakirodalom tanulmányozásához szükséges nyelvismeretekről kell tanúságot tenni.
d) a társadalmi haladást szolgáló, új tudományos eredményeket tartalmazó értekezés elkészítése és megvédése; az értekezésssel és annak megvédésével a jelöltnek igazolnia kell önálló tudományos munkára való képességét.
(2) Az (1) bekezdésben, valamint e törvényerejű rendelet 2. §-ában foglalt feltételek teljesítése esetén kandidátusi fokozatot nyerhet:
a) az ösztöndíjas vagy a levelező aspiráns,
b) valamint az is, aki szervezett képzésben nem vett részt.
(3) A Kormány állapítja meg az egyes vizsgák elengedésének feltételeit, valamint azokat az irányelveket, amelyek alapján a TMB az (1) bekezdésben meghatározott feltételek alól felmentést adhat.
Vhr. 21. § (1) Az egyetemi (főiskolai) végzettség követelménye alól az kaphat felmentést, aki a választott tudományágazatban jelentős önálló tudományos tevékenységet folytatott.
(2) A szakmai vizsga letétele alól aspiráns nem kaphat felmentést; aspirantúrán kívül felmentés csak egyetemi tanár részére és abból a tárgyból adható, amelyet rendszeresen előad.
(3) Mentes a filozófiai vizsga letétele alól, aki a Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetem elvégzését [1088/1957. (XI. 21.) Korm. határozat], vagy pártfőiskolai végzettségét igazolja, felmentést kaphat az, akinek filozófiai képzettsége a kandidátusi vizsga szintjét meghaladja.
(4) Nem kell nyelvvizsgát tennie annak, akinek az adott nyelvből állami nyelvvizsgája vagy szaktanári képesítése van. vagy aki egyetemi (főiskolai) tanulmányait az adott nyelven végezte.
Vhr. 22. § (1) A TMB különlegesen indokolt esetben egyes pályázóknak kandidátusi fokozatot I tudományos értekezés benyújtása, és megvédése, | valamint vizsgák letétele nélkül is adományozhat. (2) A kandidátusi fokozatnak az (1) bekezdés szerint történő adományozására a pályázó munkahelye szerint illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) az MTA elnökének egyetértésével tesz javaslatot a TMB-nek.
Tvr. 12. §
(1) A kandidátusi fokozat elnyeréséhez szükséges vizsgákat vizsgabizottságok előtt kell letenni. A vizsgabizottságok tagjait a TMB jelöli ki, vagy a vizsgabizottságok megszervezésére a megfelelő egyetemet kéri fel. A szakmai és filozófiai vizsgabizottság elnökének és tagjai többségének tudományos fokozattal kell rendelkeznie.
(2) A vizsgárabocsátás felől a TMB határoz.
Vhr. 23. § (1) Az aspiránsok a kandidátusi vizsgára munkatervük szerint jelentkezhetnek.
(2) A szervezett képzésben részt nem vevő jelöltek értekezésük benyújtása után [Vhr. 24. § (2) bek.] a hivatalos bírálók véleménye alapján bocsáthatók vizsgára.
Tvr. 13. §
(1) A kandidátusi fokozat elnyerése céljából benyújtható külön e célra készült értekezés, vagy nyomtatásban megjelent tudományos mű. A kandidátusi fokozat elnyeréséhez szükséges tudományos értekezés megvédését a jelölt kérésére és a hivatalos bírálók (opponensek) véleménye alapján a TMB engedélyezi.
Vhr. 24. § (1) Az aspiráns az értekezés megvédésének engedélyezését a kandidátusi vizsgák letétele után kérheti. A TMB az értekezés elbírálására legalább két, tudományos fokozattal rendelkező hivatalos bírálót jelöl ki. Ha a hivatalos bírálók véleménye eltér, a TMB további hivatalos bírálókat jelöl ki. Az értekezés megvédése csak a bírálók többségi véleménye alapján engedélyezhető. A jelölt aspiráns vezetője hivatalos bírálóvá nem jelölhető ki. A felkért hivatalos bírálók díjazásban részesülnek. A TMB indokolt esetben külföldi tudósokat is felkérhet a bírálatban való részvételre.
(2) A szervezett képzésben részt nem vevő jelölt kandidátusi értekezését bármikor benyújthatja a TMB-hez. A benyújtott értekezés elfogadásáról és a jelölt vizsgára bocsátásáról a TMB dönt. A TMB elsősorban azt vizsgálja, hogy az értekezés a tudományos képzés távlati tervében [Vhr. 2. § (1) bek. a) pont] meghatározott célkitűzéseknek megfelel-e. Ha a jelölt a Tvr. 2. és 11. §-ában megkívánt egyéb feltételeknek is megfelel, a TMB az (1) bekezdés szerint kijelölt hivatalos bírálók kedvező véleménye alapján a jelöltet vizsgára bocsátja, s a vizsgák sikeres letétele esetén kitűzi az értekezés megvédését.
(3) A védés engedélyezése, illetve a szervezett képzésben részt nem vevő jelölt vizsgárabocsátása tárgyában a TMB az értekezés benyújtásától számított hat hónap alatt köteles határozni.
(4) Ha a TMB a szervezett képzésben részt nem vevő jelöltet vizsgára bocsátja és az értekezés megvédését engedélyezi, az ezekre való felkészülés céljából a jelöltnek összesen 30 nap rendkívüli szabadság jár.
(5) Ha a TMB az értekezés megvédését nem engedélyezte, illetve a jelöltet nem bocsátotta vizsgára, a jelölt újabb értekezést csak egy év elteltével terjeszthet elő.
(2) Az aspiráns értekezése megvédésére csak akkor kaphat engedélyt, ha ezt a kijelölt tudományos munkahely munkatársai előzetesen megvitatták. A szervezett képzésben részt nem vevő személy tekintetében is megkívánhatja a TMB az értekezés előzetes munkahelyi megvitatását.
(3) Ha a jelölt olyan, már megjelent művét kívánja kandidátusi értekezésként megvédeni, amelynek közzététele óta öt év már eltelt, a TMB újabb keletű értekezés benyújtását kívánhatja meg, - ha pedig a kandidátusi vizsgák megszerzése óta öt év már eltelt, a TMB megkövetelheti egyes vizsgák megismétlését.
Tvr. 14. §
(1) Az értekezés megvédése bíráló bizottság előtt, nyilvános vitában történik, a vitában bárki jogosult részt venni.
A bíráló bizottságot - tudományos fokozattal rendelkező és más kiváló gyakorlati szakemberek köréből - a TMB jelöli ki. A TMB indokolt esetben az értekezés zártkörű megvédését is engedélyezheti.
(2) Az értekezést vagy legalább annak lényeges részeit a megvédés előtt szakfolyóiratban vagy más módon közzé kell tenni. Ez alól indokolt esetben a TMB felmentést adhat.
(3) A bíráló bizottság zárt ülésen értékeli a hivatalos bírálók állásfoglalását és a vitában elhangzott véleményeket, s titkos szavazással, szótöbbséggel határoz abban a kérdésben, hogy a jelölt értekezését megvédte-e, valamint, hogy annak alapján javasolja-e a TMB-nek a tudományos fokozat odaítélését.
Vhr. 25. § (1) Az értekezés megvédését legalább egy hónappal előzetesen meg kell hirdetni, és módot kell adni arra, hogy az értekezést bárki áttanulmányozhassa, és arra észrevételeit megtehesse. Ennek érdekében ugyanezen határidő alatt:
a) az értekezés egy-egy példányát az MTA könyvtárában és egy szakkönyvtárban el kell helyezni;
b) az értekezésnek a jelölt által kidolgozott téziseit védés előtt legalább 30 nappal meg kell küldeni az érdekelt szerveknek és személyeknek.
(2) A hivatalos bírálók véleményét a jelölttel legalább 15 nappal a védés előtt közölni kell.
(3) Az értekezés elutasítása esetén a jelölt újabb értekezést csak egy év elteltével terjeszthet elő.
V. A doktori fokozat
Tvr. 15. §
(1) A doktori fokozat elnyerésére törekvő, arra érdemes kandidátus ösztöndíjban vagy szabadságkedvezményben részesíthető.
(2) Az ösztöndíjas doktorjelölt a TMB által a szükséghez képest kijelölt tudományos munkahelyen készül fel a doktori fokozat elnyerésére.
Vhr. 26. § (1) A doktori fokozat elnyerése céljára ösztöndíj, illetve rendkívüli szabadság akkor engedélyezhető, ha a jelölt értekezésének részletes tématervét a TMB jóváhagyta.
(2) A doktori fokozat elnyerése céljából engedélyezhető ösztöndíjat a TMB egy évre adományozza. Az ösztöndíj további egy évvel meghosszabbítható.
(3) Az ösztöndíj összege a jelölt főfoglalkozású munkaviszonya alapján elért utolsó hat havi átlagkeresetének megfelelő összeg. Az ösztöndíj folyósításának ideje alatt az ösztöndíjas doktorjelölt munkaviszonya szünetel. Munkaviszonyával kapcsolatban jogállása azonos az ösztöndíjas aspiránsokéval.
(4) Az ösztöndíjas doktorjelöltet ösztöndíjas ideje alatt szükség esetén hat hónapos külföldi tanulmányútra kell küldeni.
(5) A doktori értekezés elkészítése céljából a TMB javaslatára az illetékes miniszter általában hat hónapig terjedő rendkívüli szabadságot engedélyezhet.
Tvr. 16. §
(1) A doktori fokozat elnyerésének feltételei:
a) a kandidátusi fokozat megszerzése;
b) valamely tudományágazat választott területének jelentős tudományos eredményekhez vezető, alkotó művelése a kandidátusi fokozat megszerzését követően legalább három éven át;
c) a társadalmi haladást szolgáló, új eredményeket felmutató, önálló tudományos munkával elért értekezés elkészítése és megvédése, amely a tudományágazat alkotó továbbfejlesztését szolgálja.
(2) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feltétel alól - kizárólag a jelölt tudományos munkássága alapján - a Kormány által megállapított irányelvek szerint a TMB felmentést adhat.
Vhr. 27. § A TMB a kandidátusi fokozat megszerzése alól csak kivételesen indokolt esetben, a javasolt személy munkahelye szerint illetékes miniszternek az MTA elnökével egyetértésben tett javaslata alapján adhat felmentést.
Tvr. 17. §
(1) Doktori értekezés a TMB előzetes engedélye nélkül is benyújtható.
(2) A doktori értekezés megvédésének engedélyezése és megvédése a kandidátusi értekezésre vonatkozó szabályok megfelelő alkalmazásával történik.
Vhr. 28. § A doktori értekezés megvédésének engedélyezésére és megvédésére a Vhr. 24. és 25. §-ában foglalt szabályokat kell értelemszerűen alkalmazni azzal, hogy hivatalos bírálóként legalább három, tudományos fokozattal rendelkező személyt kell kijelölni, akik közül kettőnek legalább doktori fokozata legyen.
VI. A tudományos fokozattal rendelkező személyek jogállása
Tvr. 18. §
(1) A TMB a kandidátusi, illetőleg a doktori fokozat odaítéléséről oklevelet állít ki. Az oklevél "a........tudományok kandidátusa", illetve "a........tudományok doktora", megjelölés használatára jogosít.
Vhr. 29. § Kandidátusi, illetve doktori fokozat az alábbi tudomány ágazatokban nyerhető el:
fizika
kémia biológia
föld- és ásványtan
matematika
műszaki tudományok
közlekedéstudományok
mezőgazdasági tudományok
orvostudományok
állatorvostudományok
gyógyszerészeti tudományok
nyelvtudományok
irodalomtudományok
történelmi tudományok
művészettörténet
zenetudomány
állam- és jogtudományok
közgazdaságtudományok
földrajztudomány
neveléstudomány
pszichológia
filozófia
szociológia
hadtudományok.
(2) A tudományos fokozattal rendelkező személyek kötelessége, hogy:
a) tudományos kutató tevékenységüket továbbra is folytassák;
b) tevékenységükkel nyújtsanak segítséget a tudományos élet fejlesztéséhez, valamint a tudományos utánpótlás neveléséhez;
c) munkásságukkal támogassák a társadalmi haladás ügyét.
Tvr. 19. §
(1) A tudományok kandidátusa és doktora tudományos munkásságának elismeréseképpen illetménykiegészítésben részesül. Ennek rendszerét a Kormány határozza meg.
(2) A TMB megvonhatja az illetménykiegészítést attól a kandidátusi fokozattal rendelkező személytől, aki öt éven át neki felróhatóan nem fejt ki megfelelő tudományos munkásságot. A hatvanadik életév betöltése után az illetménykiegészítés megvonásának e címen nincs helye.
Vhr. 30. § (1) Az illetménykiegészítést a TMB folyósítja s azt az MTA költségvetésében kell előirányozni.
(2) Az illetménykiegészítést attól függetlenül kell folyósítani, hogy a jogosult rendszeres illetményben részesül-e.
(3) A kandidátusi fokozattal rendelkező személy munkáltatója - a felügyeletét ellátó miniszter útján - köteles a fokozat megszerzésétől számított öt évenként javaslatot tenni arra vonatkozóan, hogy a tudományos fokozattal rendelkező személy tudományos munkássága alapján indokolt-e az illetménykiegészítés további folyósítása.
(4) Az illetménykiegészítés megvonása előtt az érdekelt személyt meg kell hallgatni.
Tvr. 20. §
A tudományos fokozattal rendelkező személy részére a munkahely szerint illetékes miniszter a Munkatörvénykönyv 56. §-a alapján rendkívüli szabadságot engedélyezhet jelentősebb tanulmány elkészítésére, vagy kutatás elvégzésére.
Vhr. 31. § (1) A kutatási témát a miniszter hagyja jóvá.
(2) Az engedélyezett szabadságidő leteltével a kitűzött feladat megoldásáról jelentést kell tenni a miniszternek,
Tvr. 21. §
A felsőoktatási intézményekben és a kutatóintézetekben az oktatói és a tudományos kutatói állások betöltésénél a tudományos fokozattal rendelkezőket előnyben kell részesíteni.
Tvr. 22. §
A TMB megvonhatja a tudományos fokozatot attól, aki annak viselésére méltatlanná vált, meg kell vonnia a tudományos fokozatot attól, akit a bíróság a közügyektől jogerősen eltiltott.
Vhr. 32. § (1) A tudományos fokozattal rendelkező személlyel szemben hozott jogerős bűntető ítéletet, illetve fegyelmi határozatot a TMB-nek meg kell küldeni.
(2) A tudományos fokozat odaítélése (Tvr. 2. §) illetőleg megvonása során a jogszabályokban megállapított követelményeken felül a TMB a jogerős bírói ítéletek és jogerős fegyelmi határozatok által megállapított tényállást, illetőleg az orvosetikai bizottságok vagy társadalmi szervek véleményét is figyelembe veszi.
VII. Vegyes és záró rendelkezések
Tvr. 23. §
(1) Az MTA rendes és levelező tagjait a tudományok doktora fokozat megilleti.
Vhr. 33. § Az MTA rendes és levelező tagjait doktori illetménykiegészítés nem illeti meg.
(2) Az egyetemen elnyerhető doktori cím nem tudományos fokozat.
Tvr. 24. §
Minden munkahely vezetője köteles figyelemmel kísérni és segíteni a dolgozók tudományos törekvéseit. A szervezett képzésben részt vevő jelöltek, valamint a tudományos fokozattal rendelkező személyek számára biztosított kedvezmények megadásáért a munkahely vezetője felelős.
Tvr. 25. §
A külföldön nyert tudományos fokozat honosítása felől a TMB határoz.
Tvr. 26. §
(1) Tudományos fokozatot külföldi személy is szerezhet.
(2) A Kormány állapítja meg azokat a feltételeket, amelyek alapján külföldi személy magyar tudományos fokozatot nyerhet és részt vehet az ezek elnyerésére szervezett képzésben.
Vhr. 34. § (1) Külföldi személy magyarországi ösztöndíjas vagy levelező aspirantúrára államközi kulturális együttműködési egyezmény, az akadémiák között kötött tudományos együttműködési egyezmény, vagy diplomáciai úton előterjesztett kérelem alapján kerülhet felvételre.
(2) A TMB feladata annak megállapítása - az illetékes miniszter javaslata alapján - hogy milyen tudományágazatokban és tudományos intézményekben biztosítható külföldről érkező aspiránsok megfelelő képzése. A külföldről érkezett aspiránsok fogadásának megszervezéséről és képzősük irányításáról a TMB gondoskodik. A külföldről érkező aspiránsok képzését általában a hazai aspiránsokra vonatkozó előírások szerint kell végezni.
(3) Azoknak a külföldről érkező aspiránsoknak az ösztöndíja, akik magyar állami ösztöndíjban részesülnek, havi 2000 Ft. A külföldről érkező aspiránsok megfelelő elhelyezésben, a belföldi aspiránsokkal azonos társadalombiztosítási szolgáltatásokban és kedvezményes étkeztetésben részesülnek.
(4) A külföldről érkező aspiránsok elhelyezésének költségeit az MTA költségvetésében kell előirányozni, a nyelvi előkészítő tanfolyam költségeiről pedig a Művelődésügyi Minisztérium költségvetésében kell gondoskodni.
(5) A magyar tudományos fokozatot nyert külföldiek - a belföldiekkel azonos feltételek mellett - megszerezhetik az egyetemi doktori címet is.
(6) A magyar tudományos fokozatot elnyert külföldi állampolgárt megilleti a Tvr. 19 §-a alapján járó illetménykiegészítés, ha magyar állami szervnél áll munkaviszonyban.
Tvr. 27. §
(1) Ez a törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit a már benyújtott, de még el nem bírált kérelmekre is alkalmazni kell. Az aspirantúrára már felvett személyekkel szemben a korábbi jogszabályokban előírtakat meghaladó követelmény nem támasztható.
(2) A korábbi jogszabályok szerint engedélyezett önálló aspirantúrával járó kedvezmények az önálló aspiráns megállapított képzési idejének - illetőleg a TMB által e Tvr hatályba lépése előtt adott halasztás - lejártával szűnnek meg.
(3) Az 1958. évi 29. törvényerejű rendelet 3. §-ának (1) bekezdése alapján kijelölt karok feladatait e Tvr hatálybalépésével a TMB veszi át.
(4) A törvényerejű rendelet hatálybalépésével hatályát veszti az 1950. évi 44., 1953. évi 20., 1954. évi 25., 1958. évi 28., 1958. évi 29. és az 1959. évi 34. törvényerejű rendelet, úgyszintén az 1951. évi 26. törvényerejű rendelet 1-9. §-a.
(5) A törvényerejű rendelet végrehajtásáról a Kormány gondoskodik. A tudományos fokozatok elnyerésére, valamint az aspiránsok tevékenységére, kötelezettségeire és fegyelmi felelősségére vonatkozó részletes szabályokat - TFT elnökével és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - az MTA elnöke állapítja meg.
Vhr. 35. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a 41/1959. (X. 3.) Korm. rendelet, a 2049/1959. (X.3), 2017/1961. (IV. 9.) és 2033/1962. (X. 22.) Korm. határozatok, valamint az MTA elnöke, a művelődésügyi miniszter, az egészségügyi miniszter és a földművelésügyi miniszter által kibocsátott 9/1959. MTA (AK 21-22.) együttes utasítás.
Kállai Gyula s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese