6/1963. (XI. 6.) MM rendelet
a társadalmi tanulmányi ösztöndíj szabályozásáról szóló 22/1963. (IX. 21.) Korm. rendelet végrehajtásáról
A társadalmi tanulmányi ösztöndíj szabályozásáról szóló 22/1963. (IX. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 18. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel és az országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben az alábbiakat rendelem:
[A vastagbetűsszedés a R. 1-18. §-át, a vékonyabb betűs szedés a végrehajtási rendelet (a továbbiakban: Vhr.) szövegét tartalmazza.]
1. § Az állami vállalatok és egyéb állami gazdálkodó szervek, a szövetkezetek, a szövetkezetek szövetségei és központjai, a társadalmi szervezetek, valamint az állami költségvetési szervek (a továbbiakban: adományozó) főként fizikai dolgozóik gyermekeinek, elsősorban a vidéki munkahelyek szakemberszükségletének kielégítése érdekében társadalmi tanulmányi ösztöndíjat (a továbbiakban: ösztöndíj) adományozhatnak,
2. § (1) Ösztöndíj azok részére adományozható, akik felsőoktatási intézmény, illetőleg középiskola nappali tagozatára felvételüket kérték, vagy felsőoktatási intézmények hallgatói, ha magatartásuk kifogástalan és tanulmányi eredményük legalább közepes.
Vhr. 1. § Társadalmi tanulmányi ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíj) középiskola nappali tagozatán tanulmányokat folytató tanuló, továbbá felsőoktatási intézmény, illetőleg középiskola esti vagy levelező tagozatának hallgatója (tanulója) részére is adományozható, ha a nappali tagozatra való átlépés engedélyezését kérte.
Vhr. 2. § Az adományozó az ösztöndíjra pályázatot hirdethet. A pályázati hirdetményt az érdekelt oktatási intézmény hirdetőtábláján ki kell függeszteni.
Vhr. 3. § Felvétel előtt, valamint első évfolyamossal az első félévben kötött ösztöndíj-szerződés esetén az ösztöndíjas előző iskolai végzettségének (érettségi, képesítő bizonyítványának, illetőleg az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzését tanúsító bizonyítványának) átlageredményét, egyéb esetekben a szerződéskötést közvetlenül megelőző félévben elért tanulmányi átlageredményét kell az adományozás feltételeinek elbírálásánál figyelembe venni.
(2) Az ösztöndíj adományozásáról és annak elfogadásáról, valamint az ösztöndíjjal kapcsolatos egyéb megállapodásokról az adományozó és az ösztöndíjas írásbeli szerződést kötnek.
Vhr. 4. § A szerződést a rendelet mellékletében közölt minta alapulvételével kell megkötni és négy példányban kiállítani.
(3) Az ösztöndíj adományozásához, illetőleg az ösztöndíjszerződés érvényességéhez az érdekelt oktatási intézmény vezetőjének - több karra tagozódó egyetem esetén a dékánnak - hozzájárulása szükséges. Utolsó évfolyamos, továbbá olyan hallgató (tanuló) részére, aki saját hibájából évfolyamot ismétel, vagy tanulmányait engedély nélkül megszakította, ösztöndíj nem adományozható. Nem adományozható ösztöndíj középiskolai tanulmányok folytatásához abban az esetben, ha a tanuló családjában az egy családtagra jutó havi jövedelem a 800 Ft-ot meghaladja.
Vhr. 5. § (1) Az oktatási intézmény vezetőjének a szerződés érvényességéhez szükséges hozzájárulását a szerződés valamennyi példányán záradékba kell felvenni.
(2) A záradékolt szerződésekre az oktatási intézménynek nyilvántartási számot kell rávezetnie. A szerződések közül egy példányt az oktatási intézmény megtart, a többi példányokat pedig az adományozóhoz visszaküldi. Az adományozó a hozzá visszaküldött szerződések közül egy példányt magánál tart, egyet átad az ösztöndíjasnak, egy példányt pedig felterjeszt a főfelügyeleti hatóságához.
(3) A hatályos szerződésekről az adományozó, valamint az oktatási intézmény külön nyilvántartást köteles vezetni. A nyilvántartásban - a szerződés adatain felül - fel kell tüntetni a havi ösztöndíjrészletet, kifizetésének időpontját, az ösztöndíjas félévi tanulmányi eredményeit, a szerződés szünetelésének, felbontásának, megszüntetésének vagy hatálytalanná válásának időpontját és okát is.
(4) Ha az oktatási intézmény vezetője a hozzájárulást megtagadja, a szerződéspéldányokat - a megtagadás okának megjelölésével - az adományozóhoz visszaküldi.
Vhr. 6. § Utolsó évfolyamos az a hallgató, aki az intézmény, illetőleg a választott szak tanulmányi rendjében előírt utolsó tanulmányi évre beiratkozott. Ha a képzés több egész és egy félévből áll, a hallgatót az utolsó félévet közvetlenül megelőző teljes tanulmányi évre történő beiratkozása esetén kell utolsó évfolyamosnak tekinteni.
Vhr. 7. § Évfolyamismétlés esetén ösztöndíj csak abban a tanévben nem adományozható, amelyben a hallgató évfolyamot ismétel. Annak a hallgatónak azonban, aki tanulmányait engedély nélkül szakította meg, hátralevő tanulmányi idejére ösztöndíj nem adományozható.
Vhr. 8. § Azt, hogy a hallgató tanulmányait engedély nélkül szakította-e meg, annak az oktatási intézménynek állásfoglalása alapján kell megítélni, amelyben a hallgató tanulmányait megszakította.
Vhr. 9. § A felsőoktatási intézmény vezetője, több karra tagozódó egyetemen a dékán (a továbbiakban: dékán) csak a művelődésügyi és a munkaügyi miniszter által meghatározott tárcakereteken belül járulhat hozzá az ösztöndíj-szerződésekhez.
Vhr. 10. § Oktatási intézmény vezetője az adományozásra jogosult szervnek ösztöndíjra javasolhat olyan hallgatót, aki az előírt feltételeknek megfelel és továbbtanulásának ilyen módon történő elősegítése indokolt.
Vhr. 11. § Középiskolai tanulmányok folytatásához történő ösztöndíj adományozása esetén az ösztöndíjas családjában az egy családtagra jutó havi jövedelem összegét a felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatói részére juttatható állami támogatásra vonatkozó rendelkezések [a művelődésügyi miniszter 158/1963. (M K 14.) MM utasítása] figyelembevételével kell megállapítani.
(1) Ösztöndíj az igazgatói alap, a nyereségrészesedés, a vállalatfejlesztési alap, a községfej-lesztési alap, a községi és járási jogú városi tanácsok község-, illetőleg városfejlesztési munkájának elősegítése érdekében a megyei tanács végrehajtó bizottsága részére biztosított állami hozzájárulás, a termelőszövetkezeti szociális és kultúrális alap, egyes termelőszövetkezeteknek folyósított állami támogatás, a földművesszövetkezeti szervek országos kölcsönös támogatási alapja, illetőleg az állami költségvetési szervek erre a célra központilag előirányzott költségvetési kerete, társadalmi szervezeteknél pedig a saját bevételi források terhére adományozható.
Vhr. 12. § (1) Az állami költségvetési szervek által újonnan létesíthető ösztöndíjak pénzügyi fedezete a Művelődésügyi Minisztérium költségvetésében központilag kerül előirányzásra. A keret terhére a minisztériumoknak és országos hatáskörű szerveknek a felügyeletük alá tartozó költségvetési szervekre vonatkozó ösztöndíj-adományozási igényüket minden évben február hó 15-ig kell a Művelődésügyi Minisztériumhoz bejelenteni. A rendelkezésre álló ösztöndíj-keretet a benyújtott igények alapján az érdekelt miniszterekkel, illetőleg országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a művelődésügyi miniszter osztja el a pénzügyi fedezet egyidejű rendelkezésre bocsátása mellett.
(2) A már érvényes szerződés alapján a költségvetési szervek ösztöndíjasai részére folyósított ösztöndíjak pénzügyi fedezetét annak a felsőoktatási intézménynek költségvetésében kell előirányozni, amelyben az ösztöndíjas tanulmányait folytatja.
(2) Középiskolai végzettség megszerzésének elősegítésére állami költségvetési szerv ösztöndíjat nem folyósíthat.
Ösztöndíj létesítéséről azoknál az adományozóknál, ahol üzemi tanács működik, az üzemi tanács, más adományozóknál a Magyar Szocialista Munkáspárt, valamint a Kommunista Ifjúsági Szövetség és a szakszervezet üzemi szervezetének meghallgatásával a szerv vezetője, tanácsoknál a tanácsülés, szövetkezeteknél a közgyűlés dönt. Társadalmi szervezeteknél a döntés jogát határozathozatalra jogosult szerv gyakorolja.
Az ösztöndíj odaítélése előtt meg kell hallgatni annak az oktatási intézménynek a véleményét, amelynek a jelölt egy évnél nem régebben a hallgatója, illetőleg a tanulója volt.
Vhr. 13. § Az oktatási intézmény a hallgatóról innak tanulmányi munkája és magatartása alapján nyilvánít véleményt.
(1) Ösztöndíj csak a hátralevő tanulmányi időre adományozható.
Vhr. 14. § A tanév folyamán történő ösztöndíj-adományozás esetén az ösztöndíjat a szerződéskötést követő hó első napjától kezdődően kell folyósítani.
(2) Az ösztöndíjat egy tanévre 10 hónapon át kell kifizetni. A felsőoktatási intézmények olyan hallgatói részére, akiknél a szorgalmi idő szakmai gyakorlat miatt meghosszabbodik, az ösztöndíjat a szakmai gyakorlat idejére is fizetni kell.
Vhr. 15. § (1) Ha az ösztöndíjas felsőoktatási intézmény hallgatója, a felsőoktatási - intézmény felett felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) az ösztöndíjas kérelme alapján, az adományozó hozzájárulásával indokolt esetben az ösztöndíjnak 10 hónapnál hosszabb időn át történő folyósítását engedélyezheti. Az engedély nem tagadható meg, ha az ösztöndíjas állami gondozott volt. Az engedély megadására irányuló kérelmet a dékánnál kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell az adományozó hozzájáruló nyilatkozatát. A dékán a kérelmet véleményezi és döntés végett az illetékes miniszterhez (országos hatáskörű szerv vezetőjéhez) felterjeszti.
(2) Azok részére, akik a rendelet hatálybalépésekor engedély alapján vagy az 5/1960. (X. 27.) M M rendelet 6. §-ának (1) bekezdése alapján, mint családfenntartók külön engedély nélkül már eddig is 12 hónapon keresztül kapták az ösztöndíjat, az ösztöndíj újabb engedély nélkül továbbra is 12 hónapon át fizethető.
(3) Nem folyósítható az ösztöndíj olyan időszakra, amelyben az ösztöndíjas munkabérben részesül.
(4) Az ösztöndíjat az adományozó köteles a tárgyhónapot megelőző hónap 5. napjáig az oktatási intézményhez átutalni. Az utalványon fel kell tüntetni a felsőoktatási intézmény által a szerződésre vezetett nyilvántartási számot. Az oktatási intézménynek az ösztöndíjat a tárgyhónapot megelőző hó 30. napjáig kell az ösztöndíjas részére kifizetni.
(5) Diákotthonban elhelyezett ösztöndíjas diákotthoni térítési díját az ösztöndíjból le kell vonni,
(6) Az oktatási intézmény a szerződés nyilvántartásba vételével egyidejűleg köteles értesíteni az adományozót arról is, hogy az ösztöndíjat milyen számlára kell átutalnia. Az ösztöndíjakat az intézmény egyéb pénzeszközeitől elkülönítve kell kezelni. Ha az adományozó nagyobb összeget utal az oktatási intézményhez, mint amennyi az ösztöndíjast a R. alapján megilleti, a többletet vissza kell utalni.
(7) Az ösztöndíj átvételéről az ösztöndíjasnak elismervényt kell kiállítani vagy az átvételt az oktatási intézménynél vezetett fizetési jegyzéken kell tanúsítania.
Az ösztöndíj három részből áll: alapösztöndíjból, ösztöndíjpótlékból és ösztöndíjkiegészítésből.
(1) A felsőoktatási intézmények hallgatóinak alapösztöndíja attól függően, hogy a hallgató családjában az egy családtagra jutó havi jövedelem
- a 800 forintot nem éri el, havi 450,- Ft;
- legalább 800 forint, legfeljebb azonban 1100 Ft, havi 350,- Ft;
- 1100 Ft-ot meghalad, havi 200,- Ft.
Az egy családtagra jutó havi jövedelem összegéről a felsőoktatási intézmény a hallgató részére tanévenként igazolást állít ki.
Vhr. 16. § (1) A felsőoktatási intézmény a R. 8. § (1) bekezdésében megjelölt igazolást tanévenként egyszer október 5-ig, illetőleg, ha a szerződéskötés szeptember 30. után történt, a szerződés bemutatásától számított 15 nap alatt, az ösztöndíjasnak a 158/1963. (MK 14.) MM utasítás 3. pontjában előírt besorolása alapján állítja ki.
(2) Az alapösztöndíj havi összegét a felsőoktatási intézmény által kiállított jövedelemigazolás alapulvételével az adományozó tanévenként köteles megállapítani és a tanév tartama alatt folyósítani.
(2) Ösztöndíjpótlékban felsőoktatási intézményeknek az a hallgatója részesül, aki az ösztöndíjszerződésben vidéken való munkábalépésre vállal kötelezettséget. Az ösztöndíjpótlék havi összege 200 Ft.
Vhr. 17. § (1) Az ösztöndíjpótlékra való jogosultság szempontjából a szerződésben kijelölt munkahelyet kell figyelembe venni akkor is, ha az adományozó székhelye más helységben van.
(2) A R. alkalmazásában azt a munkahelyet kell vidéki munkahelynek tekinteni, amely
a) Budapest főváros, továbbá Debrecen, Miskolc, Pécs, Szeged megyei jogú városok, valamint Győr járási jogú város, illetőleg
b) Pest megyében a budai, a váci, a szentendrei, az aszódi, a gödöllői, a monori, a dabasi, továbbá a ráckevei járás, Vác járási jogú város, Fejér megyében pedig a bicskei járás, továbbá a székesfehérvári járásban Martonvásár, Gyúró, Tardos, Ka-jászó és Baracska községek, végül a dunaújvárosi járásban Ráckeresztúr, illetőleg Ercsi községek területén kívül fekszik;
c) kívül esik annak a felsőoktatási intézménynek a székhelyén, ahol az ösztöndíjas tanulmányait folytatja, vagy ahol azonos szakképzés folyik.
(3) A felsőoktatási intézmények hallgatóinak ösztöndíjkiegészítése az előző félévben elért tanulmányi eredménytől függően
a) havi 300 Ft, ha az átlageredmény kitűnő;
b) havi 250 Ft, ha az átlageredmény jeles;
c) havi 150 Ft, ha az átlageredmény jó;
d) havi 100 Ft, ha az átlageredmény közepes, és a hallgató egyéb körülményei ezt indokolják.
Vhr. 18. § Ha az ösztöndíjas a felsőoktatási intézmény első évfolyamának második félévére vagy magasabb évfolyamára beiratkozott, az ösztöndíjkiegészítés mértékének megállapítása szempontjából tanulmányi átlageredményét az előző félév rendes vizsgaidőszakában elért eredmény alapján kell számításba venni. A dékáni engedéllyel halasztott későbbi eredményes vizsgát a rendes vizsgaidőszakban letett vizsgának kell tekinteni. A tanulmányi átlageredmény megállapításánál az orvostudományi egyetemeken a beszámolókra adott érdemjegyeket is figyelembe kell venni.
Vhr. 19. § (1) A R. 8. §-a (3) bekezdésének d) pontja alapján kizárólag a dékán javaslatára fizethető ösztöndíjkiegészítés.
(2) Az előző félévben közepes tanulmányi átlageredményt elért ösztöndíjas részére ösztöndíjkiegészítést a dékán - a KISZ-bizottság meghallgatásával - csak akkor javasolhat, ha az ösztöndíjas kellő szorgalmat tanúsított ugyan, azonban valamely neki fel nem róható ok (betegség vagy igazolt távollét stb.) gátolta az alaposabb felkészülésben, feltéve, hogy magatartása egyébként példamutató.
(4) A felsőoktatási intézmények hallgatóinak ösztöndíjkiegészítése az I. évfolyam első félévében havi 150 Ft.
(1) A középiskolai tanulók alapösztöndíja havi 200 Ft.
(2) A középiskolai tanulók ösztöndíjkiegészítése az előző félévben elért tanulmányi eredménytől függően
a) havi 150 Ft, ha az átlageredmény 4.5-5;
b) havi 75 Ft, ha az átlageredmény 3.5-4.4 között van.
Vhr. 20. § A középiskola második vagy magasabb évfolyamát végző ösztöndíjas tanulmányi eredményét az előző félévben elért és a tanulmányi értesítőbe, illetőleg a bizonyítványba bevezetett tanulmányi eredmények alapján kell kiszámítani.
(3) A középiskolai tanulók ösztondíjkiegészítése az I. évfolyamon havi 75 Ft.
Vhr. 21. § (1) Az ösztöndíjas tanulmányi átlageredményéről az oktatási intézmények a félév lezárását követő 30 nap alatt értesítik az adományozót.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt értesítés megtörténtéig az adományozó az előző félévre megállapított összegű ösztöndíjat köteles előlegként folyósítani.
A felsőoktatási intézmények ösztöndíjban részesülő hallgatóit egyéb feltételek fennállása esetén a munkaviszonyban álló dolgozók részére járó családi pótlék is megilleti. A családi pótlékot az ösztöndíjjal együtt az adományozó köteles folyósítani.
Vhr. 22. § A családi pótlékot a munkaviszonyban álló dolgozókra vonatkozó rendelkezések alapján kell kiszámítani és az ösztöndíjjal együtt a felsőoktatási intézményhez átutalni.
(1) A felsőoktatási intézménybe vagy középiskolába felvételét kérő személlyel kötött szerződés csak akkor válik hatályossá, ha az ösztöndíjasként szerződő felet a szerződésben megjelölt oktatási intézménybe felveszik.
Vhr. 23. § Ha az ösztöndíjat a nappali tagozatra átlépni szándékozó esti vagy levelező tagozatos hallgató részére adományozzák, az ösztöndíjszerződés csak a nappali tagozatra való beiratkozással válik hatályossá.
(2) A kiskorúak csak a törvényes képviselő beleegyezésével köthetnek szerződést.
(1) A szerződésben az adományozó kötelezi magát az ösztöndíjnak a jogszabályokban foglalt rendelkezések szerinti folyósítására. Az adományozó kötelessége továbbá, hogy figyelemmel kísérje, segítse és támogassa az ösztöndíjas tanulmányi munkáját, erkölcsi és politikai fejlődését.
Vhr. 24. § (1) Az ösztöndíjas erkölcsi, politikai fejlődése érdekében az adományozónak az ösztöndíjast legalább félévenként közvetlenül is be kell számoltatni tanulmányi munkájáról és lehetőleg meg kell ismertetni vele az adományozó munkaterületét. A beszámoltatás csak olyan időpontra tűzhető ki, amikor az ösztöndíjasnak tanulmányi foglalkozáson nem kell résztvennie.
(2) Az adományozónak az ösztöndíjas kérelmére lehetővé kell tenni az ösztöndíjas nyári szünidei foglalkoztatását és a lehetőséghez képest a dolgozói számára biztosított kulturális és szociális juttatásokban (üzemi könyvtár használata, a szakszervezetek alapszabályában foglalt feltétel fennállása esetén üzemi üdültetés stb.) kell részesítenie.
(3) Az adományozó megbízottját a kiskorú ösztöndíjas oktatási intézményének a szülői értekezletekre meg kell hívnia.
(2) Az ösztöndíjas szerződésben kötelezi magát arra, hogy tanulmányi és vizsgakötelezettségének idejében, legjobb tudása szerint eleget tesz, továbbá erkölcsileg és politikailag kifogástalan magatartást tanúsít, a felsőoktatási intézmény hallgatója pedig arra is kötelezettséget vállal, hogy végzettségének megszerzését követően a szerződésben megállapított módon munkába lép.
(3) Felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányok esetén az adományozó a szerződésben tartozik kikötni, középiskolai tanulmányok esetén pedig kikötheti, hogy az ösztöndíjas tanulmányainak befejezése után az adományozó vagy az általa kijelölt szerv vezetőjének kívánságára az ország meghatározott területén vagy a szerződésben megjelölt üzemben (intézménynél, szervnél) a végzettségének megfelelő munkakörben határozott ideig tartó munkaviszonyt köteles létesíteni. Az ösztöndíjas a szerződésben legfeljebb annyi éven át tartó munkaviszony létesítésére kötelezhető, ahány éven keresztül ösztöndíjat kapott. Ilyen esetben a megfelelő állás biztosításáról az adományozó köteles gondoskodni. A középiskolát végzett és a szerződés alapján munkábalépésre kötelezett ösztöndíjas katonai szolgálatának ideje a szerződésben kikötött határozott ideig tartó munkaviszony idejébe beszámít.
Vhr. 25. § (1) Ha az ösztöndíjas felsőoktatási intézmény hallgatója, a szerződés megkötésekor az ösztöndíj folyósítása várható időtartamának megfelelő mértékű munkavállalási kötelezettséget kell előírni. E kötelezettség előírásánál minden tanulmányi évet egy évi, a hat hónapnál hosszabb töredékéveket fél évi munkaviszony alapjául szolgáló ösztöndíj folyósítási időnek kell tekinteni, a hat hónapnál rövidebb ideig tartó ösztöndíj fizetést pedig a munkaviszony kötelező időtartamának megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni.
(2) A R. 16. §-a (1) bekezdésének hatálya alá tartozó új szerződéskötés esetén a munkaviszony kiköthető időtartamába a korábbi szerződés alapján történt ösztöndíjfizetés időtartamát is figyelembe kell venni.
(4) Az adományozó kiköthet egyéb, a tanulmányi munkával kapcsolatos feltételeket is. Az ösztöndíjas kötelező termelési, illetőleg szakmai gyakorlatával, szakdolgozatával (diplomatervével) kapcsolatos feltételek érvényességéhez a dékán hozzájárulása szükséges.
Vhr. 26. § Az ösztöndíjas kötelezettségeinek megállapításánál az adományozónak figyelemmel kell lennie arra, hogy a nyári szünidőből az ösztöndíjas legalább 30 napot pihenéssel tölthessen.
Ha az ösztöndíjas a tanulmányait engedéllyel megszakítja, a szerződés hatálya a tanulmányok tovább folytatásáig - legfeljebb azonban két évig - szünetel. A szünetelő szerződés két év elmúltával hatályát veszti.
Vhr. 27. § Az ösztöndíjasnak esti vagy levelező tagozatra való átlépése csak az adományozó hozzájárulása esetén engedélyezhető. Az átlépéstől kezdőden az ösztöndíj-szerződés hatálya szünetel.
(1) Az adományozó a szerződést kizárólag akkor bonthatja fel, ha az ösztöndíjas
a) a felsőoktatási intézményben a félévet neki felróható okból sikeresen nem zárta le; illetőleg a középiskolában a tanév végén legalább elégséges tanulmányi eredményt nem ért el;
b) erkölcsileg vagy politikailag kifogásolható magatartása miatt az ösztöndíjra érdemtelenné vált;
c) a szerződésben vállalt tanulmányi, munkavállalási, illetőleg egyéb kötelezettségét neki felróható okból nem teljesítette.
(2) A szerződés felbontásához előzetesen be kell szerezni a felsőoktatási intézmény vezetőjének, több karra tagozódó egyetem esetén a dékánnak (a továbbiakban: dékán), illetőleg a középiskola igazgatójának véleményét. Ennek elmulasztása esetén a szerződés felbontására vonatkozó nyilatkozat érvénytelen. Ha a szerződés felbontását a dékán, illetőleg a középiskola igazgatója kezdeményezi, azt az adományozó köteles 30 nap alatt felbontani.
Vhr. 28. § (1) A félév akkor tekintendő sikeresen lezártnak, ha a felsőoktatási intézmény hallgatója a dékán által meghatározott rendes vizsgaidőszakban tesz eleget vizsgakötelezettségének.
(2) Az oktatási intézmény vezetője az ösztöndíjszerződés felbontását kizárólag a R. 14. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott esetekben kezdeményezheti. A szerződés felbontásának kezdeményezése előtt az oktatási intézmény vezetője köteles az intézmény KISZ bizottságának véleményét meghallgatni.
(3) Az ösztöndíjas a szerződést megszüntetheti,
ha
a) betegség, baleset vagy egyéb súlyos ok következtében tanulmányainak folytatására képtelenné válik;
b) az adományozó két hónapon át az ösztöndíjat felhívás ellenére sem folyósítja;
c) a középiskolai végzettség megszerzését követően a szerződés alapján munkábalépésre kötelezett ösztöndíjast felsőoktatási intézmény nappali tagozatára felveszik.
(4) A szerződés felbontásáról, illetőleg megszüntetéséről a másik felet írásban értesíteni kell. A szerződés hatálya az értesítés kézbesítését követő nappal szűnik meg.
Vhr. 29. § A R. 14. §-a (4) bekezdésében előírt értesítési kötelezettség kiterjed a szerződés szünetelésének és hatálytalanná válásának (R. 13. §) közlésére is.
(5) A szerződés felbontása esetén, továbbá ha az ösztöndíjas a szerződésben a tanulmányok befejezése utáni időre vállalt kötelezettségét nem teljesíti, illetőleg ha a szerződésben kikötött munkaviszony az előírt idő letelte előtt az ösztöndíjasnak felróható okból megszűnik, az adományozó a kifizetett ösztöndíjat egészben vagy részben visszakövetelheti.
(6) A szerződés megszüntetése esetén az ösztöndíj nem követelhető vissza, a (3) bekezdés b) pontja esetében pedig az adományozó köteles az ösztöndíjat a tanév végéig megfizetni.
Vhr. 30. § Nem követelhető vissza az ösztöndíj abban az esetben sem, ha a szerződést két évi szünetelés folytán kell megszűntnek tekinteni, kivéve, ha az ösztöndíjasnak esti vagy levelező tagozatra való átlépését szabálytalanul, az adományozó hozzájárulása nélkül engedélyezték.
(7) A szerződés felbontásával, illetőleg megszüntetésével kapcsolatos polgári jogi igényt a sérelmet szenvedett fél jogvesztés terhével a szerződés hatályának megszűnésétől számított egy év alatt érvényesítheti.
(8) A szerződés felbontásáról, illetőleg megszüntetéséről az oktatási intézményt késedelem nélkül írásban értesíteni kell.
Vhr. 31. § (1) Az oktatási intézményt, valamint az adományozó főfelügyeleti szervét a szerződés hatálytalanná válásáról is értesíteni kell.
(2) Az (1) bekezdésben, valamint a R. 14. §-ának (8) bekezdésében előírt értesítési kötelezettség az adományozót terheli.
(1) A Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíj kivételével az ösztöndíjas az 1. §-ban megjelölt adományozóktól egyéb ösztöndíjat és rendszeres pénzbeni támogatást nem kaphat, más juttatásokban, illetőleg kedvezményekben azonban a többi hallgatókhoz hasonlóan részesíthető.
Vhr. 32. § Az ösztöndíjas diákotthoni elhelyezésben, illetőleg kedvezményes étkezésben, valamint rendkívüli segélyben a többi hallgatókhoz hasonló feltételek melleit részesíthető.
(2) Amíg az ösztöndíjas Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban részesül, a szerződés hatálya szünetel. A Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíj elnyeréséről a dékán az adományozót értesíteni tartozik.
(3) Amennyiben az ösztöndíjas tanulmányai befejezését közvetlenül megelőző három tanéven át Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban részesül, a szerződés hatálya a tanulmányok befejezésével megszűnik abban az esetben is, ha a szerződésből az ösztöndíjasra a 12. § (3) bekezdésében foglaltak alapján még további kötelezettségek borulnának.
(1) Felsőoktatási intézmény a számára biztosított keret terhére - utolsó évfolyamos hallgató kivételével - ösztöndíjat adományozhat olyan hallgató részére is, aki más adományozótól már ösztöndíjban részesül. Az ösztöndíj adományozásának azonban ilyen esetben csak oktatói munkakörbe való munkábalépés biztosítása érdekében lehet helye. Az új adományozás tárgyában létrejött szerződésről a felsőoktatási intézmény a korábbi adományozót írásban értesíti. A korábbi szerződés hatálya az értesítés kézbesítésének napján megszűnik.
(2) A felsőoktatási intézmények a korábbi adományozónak kötelesek három hónapon belül egyösszegben megtéríteni az általa volt ösztöndíjasa részére az értesítés kézbesítésének napjáig kifizetett ösztöndíj teljes összegét, valamint a családi pótlékot is.
Vhr. 33. § A korábbi adományozó részére fizetendő térítéssel kapcsolatos eljárási és pénzügyi kérdéseket a művelődésügyi miniszter utasításban szabályozza.
(3) A korábbi adományozó az (1) bekezdés alapján kötött szerződés folytán megüresedett ösztöndíjas helyet új szerződés kötésével betöltheti.
(4) Az (1) bekezdés alapján a hallgató csak egy alkalommal köthet szerződést.
(1) A szerződéssel kapcsolatos jogviták eldöntése a bíróság hatáskörébe tartozik.
Vhr. 34. § A bíróság a jogerős ítéletet közölni köteles azzal az oktatási intézménnyel is, amelyben az ösztöndíjas a tanulmányait folytatja, vagy folytatta.
(2) A visszatérítendő ösztöndíj mértékét a bíróság indokolt esetben mérsékelheti.
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, a hatálybalépéskor érvényben levő ösztöndíjszerződéseknek az ösztöndíj összegére és folyósítására vonatkozó rendelkezései, 1963. szeptember hó 1. napjától kezdődő hatállyal, e rendelet 8. és 9. §-aiban foglaltaknak megfelelőn módosulnak. Ha e rendelkezés alkalmazása következtében az ösztöndíjas az eddiginél alacsonyabb összegű ösztöndíjat kapna, az adományozó köteles az ösztöndíjat az eddig folyósított összegre kiegészíteni. E rendelet végrehajtásáról az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a művelődésügyi miniszter gondoskodik.
Vhr. 35. § (1) A R. hatálybalépésekor érvényben levő ösztöndíjszerződésekre megállapított rendelkezéseket olyan esetben is alkalmazni kell. ha az ösztöndíj első havi összegét a szerződés szerint 1963. szeptember 21. előtt az ösztöndíjas részére ki kellett volna fizetni, a folyósítás azonban nem történt meg.
(2) Az 1963. szeptember 1. napja óta esedékessé vált ösztöndíj folyósítási kötelezettségének az adományozó e rendelet kihirdetését követő nyolc nap alatt köteles eleget tenni.
(3) Ha a R. hatálybalépésekor érvényben levő ösztöndíjszerződés szerint az adományozó a tanulmányi eredmény romlása esetére az ösztöndíj csökkentését kikötötte, e jogával továbbra is élhet, azonban ilyenkor is kiegészítést (R. 18. §) kell folyósítani, ha a szerződésnek megfelelően csökkentett összegű ösztöndíj is magasabb a R. 8 §-ában foglalt rendelkezések alapján kiszámított Ösztöndíjnál.
(4) A R. 18. §-a alapján fizetendő kiegészítés az ösztöndíjast tanulmányainak befejezéséig megilleti.
(5) A R. 18. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezés végrehajtásával kapcsolatban az állami költségvetési szerveknél az ösztöndíjak magasabb összegre történő kiegészítésével kapcsolatban felmerülő szükséglet pénzügyi fedezetéről a Művelődésügyi Minisztérium gondoskodik. A felmerülő igényeket a minisztériumoknak és országos hatáskörű szerveknek, valamint a Művelődésügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó költségvetési szerveknek november 20-ig kell a Művelődésügyi Minisztériumhoz bejelenteni.
(2) E rendelet kihirdetésével egyidejűleg a 19/ 1959. (V. 12.) és a 21/1962. (V. 28.) Korm. rendelet hatályát veszti.
Vhr. 36. § A szerződéskötéskor munkaviszonyban álló ösztöndíjasok munkaviszonyára és társadalombiztosítására vonatkozólag továbbra is az 1/1961. (XI. 17.) MüM-MM együttes rendeletben foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.
Vhr. 37. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 5/1960. (X. 27.) MM rendelet hatályát veszti.
Ilku Pál s. k.,
művelődésügyi miniszter