Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1963. évi 9. törvényerejű rendelet

a muzeális emlékek védelméről

Általános rendelkezések

1. §[1] (1) A természet és a társadalom olyan kiemelkedő tárgyi, írásos és egyéb emlékeit, amelyek a természet alakulásának és a társadalom fejlődésének pótolhatatlan, jellegzetes bizonyítékai (a továbbiakban: muzeális emlék), e törvényerejű rendeletben meghatározott módon kell védelemben részesíteni, a nemzeti, illetőleg az egyetemes kultúra számára megőrizni, tudományosan feldolgozni és hozzáférhetővé tenni. E feladatok megvalósításáról a művelődési miniszter gondoskodik.

(2) Nem tartozik e törvényerejű rendelet hatálya alá az a tárgyi, írásos és egyéb emlék, amelyet a levéltárakról, a műemlékvédelemről, valamint - a történeti (régészeti) jelentőségű terület kivételével - a természetvédelemről szóló jogszabályok alapján kell védelemben részesíteni.

2. § E törvényerejű rendelet hatálya kiterjed,:

a)[2] a muzeális közgyűjteményekre,

b) a jogi személyek tulajdonában álló egyéb muzeális gyűjteményekre,

c) muzeális magángyűjteményekre,

d)[3] egyedi muzeális emlék,

e) a régészeti és történeti jelentőségű földterületekre.

3. §[4] A múzem muzeális emlékekből álló, tudományos kutatómunka útján létrejött és rendszerezett muzeális közgyűjtemény vagy jogi személy tulajdonában álló egyéb muzeális gyűjtemény, amelynek létesítéséhez, illetve múzeummá való átszervezéséhez a művelődésügyi minisztérium (országos hatáskörű szerv) hozzájárult.

Közgyűjtemények és jogi személyek tulajdonában álló egyéb gyűjtemények

4. § Közgyűjteményeknek kell tekinteni e törvényerejű rendelet alkalmazásában

a) az országos múzeumokat és a miniszterek, illetőleg az országos hatáskörű szervek vezetői (a továbbiakban együtt: miniszter) közvetlen felügyelete alatt álló egyéb múzeumokat,

b) a tanácsok és más állami szervek, tudományos és egyéb intézmények, továbbá a társadalmi szervezetek, valamint a szövetkezetek által fenntartott múzeumokat és muzeális gyűjteményeket.

5. § (1) Az országos múzeumok sajátos gyűjtési körükben kimagasló, országos érdekű, területileg és történelmileg teljességre törekvő muzeális gyűjteményt őrző, azt tudományosan feldolgozó és a népművelés szolgálatába állító tudományos intézetek. Az országos múzeumok a tudományos tervek végrehajtása céljából, illetőleg a művelődésügyi miniszter által meghatározott feladatkörben segítik a megyei múzeumok [6. § (1) bek.] munkáját.

(2)[5] Országos múzeumot a Minisztertanács létesíthet. Felsorolásukat külön jogszabály tartalmazza.

(3) Az országos múzeum élén főigazgató áll; a főigazgatót a felügyeletet gyakorló miniszter személyes hatáskörben nevezi ki, a Minisztertanács ez alól kivételt engedélyezhet.

6. § (1) A megyei tanács irányítása alá tartozó múzeumok közül a művelődésügyi miniszter által kijelölt múzeum (a továbbiakban: megyei múzeum) - népművelési és tudományos tevékenységén felül - a művelődésügyi miniszter által meghatározott körben múzeumi szakszempontból segíti a megye területén működő múzeumok és muzeális gyűjtemények együttműködését, munkájuk összehangolását.

(2) A megyei múzeum igazgatójának kinevezéséhez a művelődésügyi miniszter hozzájárulása szükséges.

7. § (1) Közgyűjteményt - az országos múzeum kivételével - a miniszterek, továbbá a 4. § b) pontjában meghatározott szervek a művelődésügyi miniszter hozzájárulásával létesíthetnek vagy szüntethetnek meg. Jogi személy tulajdonában álló egyéb muzeális gyűjtemény létesítéséhez vagy megszüntetéséhez is a művelődésügyi miniszter hozzájárulása szükséges.

(2)[6] Olyan muzeális közgyűjtemények tekintetében, amelyek nem a művelődésügyi miniszter felügyelete alatt állnak, továbbá a jogi személyek tulajdonában álló egyéb muzeális gyűjteményekre vonatkozólag a felügyeletet ellátó szervek e jogkörüket a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben gyakorolják.

8. § (1)[7] Muzeális közgyűjtemény gyűjtőkörének, elnevezésének vagy elhelyezésének megváltoztatásához a művelődésügyi miniszter hozzájárulása szükséges.

(2)[8] muzeális közgyűjteményben őrzött muzeális emlék más szerv részére csak a közgyűjtemény vezetője engedélyével szabad időleges használatra átengedni.

(3)[9] Muzeális közgyűjteményben őrzött muzeális emléket az ország területéről ideiglenesen vagy véglegesen kivinni csak a művelődési minisztérium (országos hatáskörű szerv) engedélyével szabad.

9. §[10] A muzeális közgyűjtemények, valamint a jogi személyek tulajdonában álló egyéb muzeális gyűjtemények kezelésének, nyilvántartásának, leltározásának és vagyonbiztonságának szabályait a művelődésügyi miniszter állapítja meg.

Muzeális magángyűjtemények és egyedi muzeális emlékek[11]

10. § (1)[12] Muzeális magángyűjtemény a személyi tulajdonban álló muzeális emlékeknek olyan - egy helyen őrzött és kezelt - csoportja, amelyet a művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum védetté nyilvánított.

(2)[13] A művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum muzeális emléket is védetté nyilváníthat.

(3)[14] Nem lehet védetté nyilvánítani azt a muzeális emléket, amely alkotójának tulajdonában van, e tárgyakról a művelődésügyi miniszter külön nyilvántartás vezetését rendeli el.

(4)[15] A védetté nyilvánítás a muzeális emlék minősítését is jelenti. Tulajdonosa jogot nyer mindazon állami kedvezmények igénybevételére, amelyeket a művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum a védett muzeális emlék megőrzéséhez és fenntartásához biztosít.

11. § (1)[16] A védett muzeális emlékek és védett muzeális magángyűjtemények (a továbbiakban! védett tárgy, védett gyűjtemény) a művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum felügyelete alatt állnak; e felügyelet a tárgy, illetőleg a gyűjtemény megfelelő elhelyezésének és szakszerű kezelésének ellenőrzésére is kiterjed.

(2)[17] A védett tárgyakat és a védett gyűjteményeket a művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum nyilvántartásba veszi.

12. § (1) A védett tárgyat és a védett gyűjteményt annak tulajdonosa vagy kezelője, illetőleg fenntartója (a továbbiakban: tulajdonos) köteles épségben fenntartani, őrzéséről, szakszerű kezeléséről és megóvásáról gondoskodni.

(2)[18] Védett tárgyon és védett gyűjteményen megóvási (konzerválási), helyreállítási (restaurálási) vagy átalakítási munkálatokat a tulajdonos csak a művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum engedélyével végezhet, illetőleg végeztethet.

(3)[19] A művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum a védett tárgy, illetőleg védett gyűjtemény tulajdonosát kötelezheti arra, hogy a tárgyat, gyűjteményt vagy a gyűjtemény egyes darabjait kiállítás céljára - a kiállítás időtartamára - rendelkezésre bocsássa.

13. § (1) Védett tárgy vagy védett gyűjtemény tulajdonát csak a művelődésügyi miniszter engedélyével lehet átruházni; a tulajdon átruházásának feltételeit a művelődésügyi miniszter szabályozza. Ellenérték mellett történő tulajdonátruházás esetén az államot elővásárlási jog illeti meg.

(2)[20] Védett tárgyat vagy védett gyűjteményt, illetőleg a gyűjteményhez tartozó egyes tárgyakat csak a művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum engedélyével szabad az ország területéről kivinni.

(3)[21] Védett muzeális emlék tulajdonjogát -öröklés kivételével - külföldi csak a művelődési minisztérium (országos hatáskörű szerv) által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum engedélyével szerezheti meg.

14. § (1)[22] Közgyűjtemény személyi tulajdonban álló muzeális emléket vagy muzeális magángyűjteményt megőrzésre - a 15. § (1) bekezdésében meghatározott eset kivételével - csak határozott időre szóló, írásbeli szerződés alapján vehet át.

(2)[23] A muzeális közgyűjtemény a szerződésben meghatározott őrzés ideje alatt a muzeális emléket, illetőleg muzeális magángyűjteményt kiállíthatja és tudományos szempontból feldolgozhatja.

(3)[24] A muzeális közgyűjteményeknek őrzésre átadott muzeális emléket, illetőleg muzeális magángyűjteményt a tulajdonos a szerződésben meghatározott őrzési idő lejárta előtt csak a művelődési miniszter által - a felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben - kijelölt országos múzeum hozzájárulásával veheti vissza.

15. § (1)[25][26] Ha a védett muzeális emlék, illetőleg gyűjtemény épsége, megfelelő kezelése a tulajdonosnál nincs biztosítva, az illetékes országos múzeum elrendelheti annak muzeális közgyűjteményben való elhelyezését.

Nem lehet az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott okból muzeális közgyűjteményben való elhelyezését elrendelni annak a muzeális emléknek, amely alkotójának tulajdonában van.

(2)[27] Állami szervek (vállalatok) a kezelésükben levő muzeális emlék felügyeleti szervük hozzájárulásával állami szerv által fenntartott múzeumnak ellenérték nélkül átadhatják.

Ásatás. Történeti (régészeti) emlékek és földterületek[28]

16. §[29] (1) Ásatásnak kell tekinteni minden olyan tudományos szempontok szerint végzett kutatást, amelynek célja történeti (régészeti, éremtani), embertani, vagy más természet- és társadalomtudományi jelentőségű muzeális emlék feltárása. Ásatásnak minősül a barlangokban, a vizek medrében ilyen célból végzett kutatómunka is.

(2) Ásatást csak a művelődési miniszter, az építésügyi és városfejlesztési miniszter, és a Magyar Tudományos Akadémia elnöke által kinevezett Ásatási Bizottság engedélye alapján szabad végezni. Az ásatáshoz természetvédelem alatt álló területen (barlangban) az illetékes természetvédelmi hatóság engedélye is szükséges.

(3) A kiemelt nagyberuházásokhoz kapcsolódó megelőző ásatást a művelődési miniszter rendeli el a beruházás szerint illetékes miniszter, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetőjének egyetértő véleménye alapján. A megelőző ásatás költsége a beruházási előirányzatot terheli.

17. §[30] (1) A földben, a vizek medrében vagy máshol rejlő, illetőleg az onnan előkerülő muzeális vagy műemléki értékű tárgyak az állam tulajdonát képezik.

(2)[31] Ha ásatás (16. §) esetén kívüli munka (építkezés, földmunka, bányászati tevékenység, vízi munka stb.) során vagy egyéb ok következtében muzeális emlék kerül elő, a felfedező (a munka felelős vezetője) köteles

- a lelőhelyen folyó munkát azonnal abbahagyni,

-[32] a tárgyat a lelőhely szerint illetékes helyi önkormányzat jegyzőjének haladéktalanul bejelenteni,[33]

- a tárgy őrzéséről - a felelős őrzés szabályai szerint - átmenetileg gondoskodni, valamint az esetleg birtokába került tárgyat a jegyzőnek átadni.[34]

(3)[35] A jegyző a bejelentés alapján köteles a kijelölt múzeumot azonnal értesíteni, valamint a tárgy és a lelőhely további őrzéséről gondoskodni.

(4)[36] A múzeum köteles a lelőhelyet, valamint az előkerült muzeális emléket haladéktalanul megvizsgálni és a munka folytatásának feltételeiről írásban nyilatkozni. Ha a munka

a)[37] a lelőhelyet, illetőleg az előkerült muzeális emléket nem veszélyezteti, a múzeum által megállapított feltételek szerint az nyomban folytatható,

b) a lelőhely veszélyeztetése nélkül még részlegesen sem folytatható, a munka jellege szerint illetékes első fokú hatóság köteles azt legfeljebb 30 napra felfüggeszteni és az csak a múzeum egyetértésével kiadott engedélye alapján folytatható.

(5)[38] A múzeum az előkerült muzeális emléket gyűjteményébe veszi vagy gondoskodik védetté nyilvánításáról és más szerv által fenntartott gyűjtemény őrzésébe adja; a felfedezőt pedig - a tárgy kulturális jelentőségéhez és értékéhez mérten - megfelelő elismerésben részesítheti.

(6) Műemléki értéket képviselő tárgy esetében a felfedező a műemlékvédelemre vonatkozó jogszabályoknak megfelelően köteles eljárni.

18. § (1)[39] Az ország történeti (régészeti) jelentőségű lelőhelyeit, területeit védelemben kell részesíteni. A védetté nyilvánítást - a Magyar Nemzeti Múzeum javaslata alapján - a művelődési minisztérium (országos hatáskörű szerv) rendeli el. Ha a védetté nyilvánítás belterületet érint, az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, ha mezőgazdasági rendeltetésű földet vagy belterületnek mezőgazdasági célra hasznosított részét érinti, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, illetőleg ha természetvédelem alatt álló területre (barlangra) vonatkozik, az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnökével egyetértésben kell eljárni.

(2)[40] A régészeti (történeti) jelentőségű földterületen védetté nyilvánítását követően nem szabad olyan munkálatokat végezni, amelyek a terület jellegzetes állapotát megváltoztatják; a védett területen építkezéshez és a terület jellegét veszélyeztető más változtatáshoz, illetőleg munkálatokhoz a művelődésügyi minisztérium (országos hatáskörű szerv) engedélye szükséges.

(3)[41] A régészeti (történeti) jelentőségű földterület védetté nyilvánítását, valamint a védettség megszüntetését be kell jegyezni a telekkönyvbe; erre nézve a művelődésügyi minisztérium (országos hatáskörű szerv) intézkedik.

Vegyes rendelkezések

19. §[42] A bírósági határozattal vagy hatósági intézkedéssel állami tulajdonba vett muzeális emlékek, illetőleg muzeális gyűjtemények kezelőszervét a művelődésügyi minisztérium (országos hatáskörű szerv) jelöli ki.

20. § (1)[43]

(2) Aki az (1) bekezdésben meghatározott magatartásával kárt okozott, köteles azt a szabálysértési eljárástól függetlenül is a P. T. K. szabályai szerint megtéríteni.

21. § (1) Ez a törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az 1949. évi 13. törvényerejű rendelet - a 17-21. §-ai, 33. §-a, valamint 22. és 30. §-ának a műemlékekre vonatkozó rendelkezései kivételével - az 1952. évi 25., az 1954. évi 4. és az 1954. évi 13. törvényerejű rendeletek, továbbá a 14/1954. (II. 24.) MT számú rendelet, valamint az 1037/1954. (V. 12.) és 1064/1956. (VII. 28.) számú minisztertanácsi határozatok hatályukat vesztik.

(2) A törvényerejű rendelet végrehajtásáról - az ásatások tekintetében a Magyar Tudományos Akadémiával egyetértésben - a művelődésügyi miniszter gondoskodik; ennek során különösen meghatározza a védetté nyilvánítandó tárgyak és gyűjtemények körét, a védetté nyilvánítás módját, az ezzel kapcsolatos bejelentési kötelezettség szabályait; a hatáskörébe tartozó egyes igazgatási feladatokat múzeumok hatáskörébe utalhat.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kiss Károly s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 1. § -a. Hatályos 1981.09.28.

[2] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[3] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[4] Módosította az 1981. évi 25. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1982.01.01.

[5] Megállapította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 2. § -a. Hatályos 1981.09.28.

[6] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[7] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[8] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) és (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[9] Módosította az 1981. évi 25. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1982.01.01.

[10] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[11] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[12] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) és (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[13] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) és (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[14] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[15] Beiktatta az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 4. § -a és módosította ugyanezen rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[16] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) és (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[17] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[18] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[19] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[20] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[21] Módosította az 1981. évi 25. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1982.01.01.

[22] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) és (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[23] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[24] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) és (2) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[25] Megállapította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1981.09.28.

[26] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[27] Számozását módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 6. § -a és szövegét módosította a 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[28] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[29] Megállapította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 7. § -a. Hatályos 1981.09.28.

[30] Megállapította az 1975. évi 6. törvényerejű rendelet 1. §-a. Hatályos 1975.03.07.

[31] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[32] Módosította az 1991. évi XX. törvény 126. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[33] Módosította az 1991. évi XX. törvény 126. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[34] Módosította az 1991. évi XX. törvény 126. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[35] Módosította az 1991. évi XX. törvény 126. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[36] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[37] Módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[38] Számozását módosította az 1981. évi 19. törvényerejű rendelet 6. § -a és szövegét módosította a 9. § (1) bekezdése. Hatályos 1981.09.28.

[39] Módosította az 1981. évi 25. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1982.01.01.

[40] Módosította az 1981. évi 25. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1982.01.01.

[41] Módosította az 1981. évi 25. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1982.01.01.

[42] Módosította az 1981. évi 25. törvényerejű rendelet 6. § -a. Hatályos 1982.01.01.

[43] Hatályon kívül helyezte az 1968. évi I. törvény 117. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1968.10.01.

Tartalomjegyzék