3/1964. (VIII. 20.) BM rendelet
a büntető, egyes szabálysértési vagy rendőrhatósági eljárásban felelősségre vont és a körözött személyek nyilvántartásáról
A rendőrségről szóló 1955. évi 22. számú törvényerejű rendelet 6. §-a 5. pontjának végrehajtásaként a 15. § (1) bekezdése alapján a büntető, egyes szabálysértési vagy rendőrhatósági eljárásban felelősségre vont és a körözött személyek nyilvántartását - az igazságügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben - az alábbiak szerint szabályozom:
1. §
A büntető, egyes szabálysértési vagy rendőrhatósági eljárásban felelősségre vont és a körözött személyeket központilag a Belügyminisztérium Országos Rendőrfőkapitányság Bűnügyi Nyilvántartó Osztálya (a továbbiakban: B. Ny.) tartja nyilván.
2. §
(1) A B. Ny. nyilvántartja:
a) a bíróságok által jogerősen elítélteket;
b) a büntető eljárás során figyelmeztetésben (Btk. 60. §) részesítetteket;
c) azokat a fiatalkorúakat, akikkel szemben a bíróság nevelő intézkedést alkalmazott;
d) a rendőri és büntetésvégrehajtási szervek által kiállított ujjnyomati kísérőlap, illetve felvett ujjnyomatlapok alapján a büntető eljárás során előzetes letartóztatásba helyezetteket;
e) a büntető eljárás során terheltté nyilvánítottakat;
f) a garázdaság, a közveszélyes munkakerülés és az üzletszerű kéjelgés szabálysértése (1960. évi 14. tvr. 1. §), valamint a tiltott visszatéréssel és a rendőrhatósági felügyelet szabályainak megszegésével elkövetett szabálysértés (az 1962. évi 10. tvr-rel módosított 1956. évi 16. tvr. 7. §-a) miatt elzárással, pénzbírsággal, vagy közmunkára kötelezéssel sújtottakat;
g) a rendőrhatósági felügyelet alá helyezetteket, illetve a rendőrhatóságilag kitiltottakat;
h) az elfogatóparancs hatálya alatt állókat.
(2) A B. Ny. nem tartja nyilván:
a) a becsületsértés [Btk. 267. § (1) bekezdés] miatt pénzfőbüntetésre elítélteket, vagy figyelmeztetésben (Btk. 60. §) részesítetteket - a nem magyar állampolgárok kivételével;
b) azokat a fiatalkorúakat, akikkel szemben a bíróság becsületsértés [Btk. 267. § (1) bekezdés] miatt nevelő intézkedést alkalmazott.
3. §
(1) A bíróságok által jogerősen elítélteket elhalálozásuk időpontjáig, illetve addig kell nyilvántartani, míg hetvenötödik életévüket betöltötték.
(2) A nevelő intézkedésben részesített fiatalkorúakat a huszonötödik életévük betöltéséig kell nyilvántartani.
(3) A büntető eljárás során előzetes letartóztatásba helyezetteket, illetve terheltté nyilvánítottakat az eljárás jogerős befejezéséig kell nyilvántartani.
(4) A 2. § (1) bekezdésének b) és f) pontjában említett személyeket a velük szemben hozott határozat jogerőre emelkedésétől számított három évig, a rendőrhatósági felügyelet alá helyezett, illetve a rendőrhatóságilag kitiltott személyeket az említett rendészeti intézkedés megszüntetését kimondó határozat jogerőre emelkedésétől számított három évig, a körözött személyeket az elfogatóparancs visszavonásáig kell nyilvántartani.
(5) Ha a nyilvántartásba vétel alapjául szolgáló ok megszűnik, az érintett személy adatait a nyilvántartásból törölni kell.
(6) A nyilvántartási határidő lejártával vagy a nyilvántartásba vétel alapjául szolgáló ok megszűnésével a nyilvántartási anyagot selejtezni lehet.
4. §
(1) A B. Ny. nyilvántartási anyaga szolgálati titkot képez.
(2) Magánszemélynek a B. Ny. a nyilvántartási anyagból felvilágosítást nem adhat.
5. §
(1) A B. Ny. a nyomozóhatóságok, a bíróságok, a szabálysértési hatóságok, a miniszterek és az országos hatáskörű szervek vezetőinek, valamint a fővárosi, a megyei és a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottsága elnökének megkeresésére köteles megfelelő felvilágosítást adni.
(2) A nemzetközi egyezmények (jogsegélyszerződések) alapján történő adatszolgáltatásra a külön jogszabályokban megállapított rendelkezések irányadók.
6. §
(1) A nyomozóhatóságok és a bíróságok részére az összes adatokról, egyéb hatóságoknak csak azokról az adatokról adható felvilágosítás, amelyeket a megjelölt célra ismerniök kell.
(2) A B. Ny. nyilvántartási anyagából kapott felvilágosítást csak arra a célra lehet felhasználni, amelyre azt a megkereső szerv kérte, illetve kapta.
7. §
A felvilágosítás iránt a B. Ny-hez intézett megkeresésnek tartalmaznia kell:
a) a felvilágosítás kérés célját;
b) a kérdezett személy pontos adatait (név, asszonyoknál leánykori név, születési hely, év, hó, nap, szülők neve);
c) a megkereső szerv megjelölését.
8. §
(1) Ez a rendelet - a 2. § (1) bekezdésének e) pontjában foglalt rendelkezés kivételével - 1964. szeptember 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a 24300/1908. (RT 1755. o.) IM-BM számú rendelet.
(2) E rendelet végrehajtásának részletes szabályait a felügyeletük alá tartozó szervek vonatkozásában a belügyminiszter, az igazságügyminiszter, a honvédelmi miniszter és a legfőbb ügyész állapítja meg.
(3) A 2. § (1) bekezdésének e) pontjában foglalt rendelkezés hatályba lépéséről és végrehajtásáról később történik intézkedés.
Benkei András s. k.,
belügyminiszter