Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1966. (VI. 3.) EüM rendelet

a büntető bíróságok által elrendelt kényszerelvonókezelés végrehajtásának részletes szabályairól

A Büntető Törvénykönyv hatálybalépéséről, végrehajtásáról és egyes szabálysértésekről szóló 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 63. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

A kényszerelvonó-kezelés elrendelése

1. § (1) Ha a büntető eljárás adatai alapján kényszerelvonó-kezelés (Btk. 62. §) látszik indokoltnak a nyomozó hatóság, illetve a bíróság két igazságügyi orvosszakértőt hallgat meg. Az orvosszakér-tők közül az egyik az igazságügyi elmeorvos-szak értő, a másik az Igazságügyi Orvosszakértői Iroda állandó szakértője, illetve igazságügyi belgyógyászszakértő.

(2) Az orvosszakértők abban a kérdésben nyilvánítanak véleményt, hogy szükséges és alkalmazható-e kényszerelvonó-kezelés. Ha az orvos-szakértők kényszerelvonó-kezelést javasolnak, nyilatkozniuk kell arra is, hogy zárt gyógyintézeti vagy rendelőintézeti kezelésre van-e szükség. Zárt gyógyintézeti kényszerelvonó-kezelés akkor javasolható, ha az eset összes körülményeit gondosan mérlegelve a rendelőintézeti kezeléstől eredmény nem várható. Ebben az esetben az orvosszakértőknek be kell szerezniük a terhelt lakóhelye (tartózkodási helye) szerint illetékes kórház (lásd a rendelet mellékletét) alkoholelvonó-, illetőleg elmeosztálya osztályvezető főorvosának írásbeli nyilatkozatát arra nézve, hogy az osztályon legkorábban mikor tud a terhelt részére helyet biztosítani.

(3) A kényszerelvonó-kezeléssel kapcsolatos szakértői vizsgálatokra is kiterjednek az igazságügyi szakértői működésről szóló 9/1965. (VIII. 23.) IM rendelet általános rendelkezései.

2. § (1) A szakértői vélemény figyelembevételével elrendelt kényszerelvonó-kezelést - végrehajtható szabadságvesztés kiszabásának esetét (7. §) kivéve - a (2) bekezdésben megjelölt egészségügyi intézetben kell foganatosítani.

(2) A zárt gyógyintézeti kényszerelvonó-kezelés a terhelt lakóhelye (tartózkodási helye) szerint illetékes kórház alkoholelvonó-, illetőleg elmeosztályán és az erre a célra létesített munkaterápiás intézetben, a rendelőintézeti kényszerelvonó-kezelés pedig a terhelt lakóhelye (tartózkodási helye) vagy munkahelye szerint illetékes rendelőintézet alkoholelvonó-rendelésén történik. A kényszerelvonó-kezelést elrendelő határozatot zárt gyógyintézeti kezelés esetében az alkoholelvonó-, illetőleg az elmeosztály osztályvezető-főorvosának, rendelőintézeti kezelés esetében pedig az alkohol-elvonó-rendelés vezetőjének kell megküldeni,

3. § (1) Az osztályvezető-főorvos (alkoholelvonó-rendelés vezetője) a határozat kézhezvétele után kitűzi az alkoholelvonó-kezelés megkezdésének időpontját és a terheltet írásban felhívja, hogy az elvonó-kezelés megkezdése végett a kitűzött időben és helyen elővezetés terhe mellett jelenjék meg. A felhívást olyan időpontban kell kiküldeni, hogy a terheltnek a kezelés megkezdésére kitűzött időpontig legalább nyolc nap álljon rendelkezésére.

(2) Ha a terhelt a kitűzött időben és helyen nem jelenik meg és távolmaradását nem menti ki, az osztályvezető-főorvos (alkoholelvonó-rende-lés vezetője) a rendőrség útján elővezetteti. Az elővezetés foganatosításához ügyészi jóváhagyás nem szükséges.

(3) A kényszerelvonó-kezelés megkezdésétől az osztályvezető-főorvos (alkoholelvonó-rendelés vezetője) írásban értesíti a területe szerint illetékes megyei (fővárosi) főügyészséget.

A kényszerelvonó-kezelés foganatosítása zárt gyógyintézetben

4. § (1) A zárt gyógyintézeti kényszerelvonó-kezelés a gyógykezeléshez szükséges ideig tart, de nem haladhatja meg a hat hónapot [1962. évi 10. számúi tvr. 22. § (2) bekezdése].

(2) A kórházi osztályon gyógykezelt személyt az osztályvezető-főorvos az elmegyógyászati kivizsgálás és gyógykezelés után a kezelés további tartamára gyógyító célú foglalkoztatása végeit munkaterápiás intézetbe áthelyezheti. Az áthelyezett személy az áthelyezésnek köteles eleget tenni. A munkaterápiás foglalkoztatás iránt a munkaterápiás intézet vezetője intézkedik és a kezelt személy munkaképességéhez mérten megszabja a foglalkoztatás módját, mértékét és időtartamát. A kezelt személyt egészségére ártalmas, munkaképességének meg nem felelő munkával foglalkoztatni nem szabad.

(3) A zárt gyógyintézeti kényszerelvonó-kezelés tartama alatt a kötelezett személy az intézet orvosainak a gyógykezeléssel és gyógyító célú foglalkoztatásával kapcsolatos előírásait köteles megtartani és a kórházi osztályt (munkaterápiás intézetet) az osztályvezető-főorvos (munkaterápiás intézet vezetője) engedélye nélkül nem hagyhatja el.

(4) Az osztályvezető-főorvos (munkaterápiás intézet vezetője) indokolt esetben engedélyt adhat az ideiglenes távozásra. Az osztályvezető-főorvos (intézet vezetője) szükségesnek mutatkozó esetben a gyógykezelt személy részére alkalmazkodó (adaptációs) szabadságot is engedélyezhet. Ha az érintett személy a megjelölt időben nem tér vissza, az osztályvezető-főorvos (munkaterápiás intézet vezetője) a rendőrség útján elővezetteti. Az elővezetés foganatosításához ügyészi jóváhagyás nem szükséges.

5. § (1) Az osztályvezető-főorvos (munkaterápiás intézet vezetője) a kényszerelvonó-kezelésre kötelezett személyt a gyógyintézetből elbocsátja, ha a kezelés

a) eredményesen befejeződött,

b) rendelőintézetben is folytatható, vagy

c) tartama a hat hónapot elérte.

(2) A zárt gyógyintézetben megkezdett kényszerelvonókezelés rendelőintézetben akkor folytatható, ha a kötelezett személy addigi magatartásából arra lehet következtetni, hogy a kezelés rendelőintézetben is eredményesen befejezhető és a rendelőintézeti kezelés egyéb feltételi is fennforognak.

(3) A zárt gyógyintézetből történő elbocsátásról az osztályvezető-főorvos (munkaterápiás intézet vezetője) írásban értesíti az elrendelő bíróságot, az illetékes ügyészt, a kötelezett személyt, valamint az illetékes rendelőintézet alkoholelvonó-rendelésének vezetőjét is. Ha a kezelést rendelőintézeti alkoholelvonó-rendelésen kell folytatni, a továbbiakra a 3. és 6. § rendelkezései az irányadók.

A kényszerelvonó-kezelés foganatosítása rendelőintézetben

6. § (1) A rendelőintézeti kényszerelvonó-kezelés a gyógykezeléshez szükséges ideig tart [1962. évi 10. számú tvr. 25. § (1) bekezdése]. A gyógykezeléshez szükséges időt a rendelőintézet alkoholelvonó-rendelésének vezetője állapítja meg.

(2) A rendelőintézeti kényszerelvonó-kezelést alkoholelvonó-rendelésen a kezelésre kötelezett személy munkaidején kívül kell foganatosítani.

(3) A rendelőintézeti kényszerelvonó-kezelés tartama alatt a kötelezett személy köteles a kezelőorvosnak a gyógykezeléssel kapcsolatos előírásait megtartani és az általa kijelölt időpontokban a rendelőintézetben gyógykezelés végett megjelenni [1962. évi 10. számú tvr. 25. § (2) bekezdése]. Ha a kötelezett személy a kijelölt időpontban nem jelenik meg és távolmaradását nem menti ki, az alkoholelvonó-rendelés vezetője a rendőrség útján elővezetteti. Az elővezetés foganatosításához ügyészi jóváhagyás nem szükséges.

(4) Ha a gyógykezelésre kötelezett személy az egészségügyi előírásokat nem tartja meg és ezzel a kezelésnek a rendelőintézetben történő eredményes befejezését veszélyezteti, az alkoholelvonó-rendelés vezetője - miután gondoskodott a kijelölt alkoholelvonó-, illetőleg elmeosztályon való elhelyezés lehetőségéről - megkeresi az egészségügyi szakigazgatási szervet az (5) bekezdésben említett javaslat megtétele végett.

(5) Az egészségügyi szakigazgatási szerv az alkoholelvonó-rendelés vezetőjének megkeresésére az elsőfokon eljárt bíróságnak javaslatot tesz zárt gyógyintézeti kényszerelvonó-kezelés elrendelésére, Ha a bíróság a zárt gyógyintézeti kényszerelvonó-kezelést elrendeli, a továbbiakban a 3-5. §-okban foglalt rendelkezések az irányadók.

(6) Ha az elvonó-kezelésre kötelezett személy személyi körülményeiben - egészségi állapotától függetlenül - olyan változás következik be, amely a kényszerelvonó-kezelés végrehajtását szükségtelenné teszi, a kezelés végrehajtásának mellőzése kérdésében az elsőfokon eljárt bíróság határoz.

A kényszerelvonó-kezelés foganatosítása szabadságvesztés végrehajtása alatt

7. § (1) Végrehajtható szabadságvesztés kiszabása esetén, úgyszintén akkor, ha a bíróság a büntetést szabadságvesztésre változtatja át, vagy elrendeli a felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását, a kényszerelvonó-kezelést a börtönben vagy a büntetésvégrehajtási munkahelyen kell foganatosítani, illetve folytatni.

(2) Az elítélt köteles az orvosnak a gyógykezeléssel kapcsolatos előírásait megtartani [1962. évi 10. számú tvr. 24. §-a].

(3) A kényszerelvonó-kezelés befejezéséről értesíteni kell az elrendelő bíróságot, az illetékes ügyészt, valamint az illetékes rendelőintézet alkoholelvonó-rendelésének vezetőjét is.

(4) Ha a szabadságvesztés végrehajtása befejeződött vagy félbeszakadt, vagy ha a szabadságvesztés végrehajthatósága megszűnt vagy az elítéltet feltételes szabadságra bocsátották és emiatt a kényszerelvonó-kezelés megkezdésére vagy befejezésére nem kerülhetett sor, a börtön (büntetésvégrehajtási munkahely) kötelezi az elitéltet, hogy a kényszerelvonó-kezelés végrehajtásának megkezdése, illetve folytatása végett a lakóhelye szerint illetékes alkoholelvonó-rendelésen jelenjék meg. Erről az alkoholelvonó-rendelés helye szerint illetékes megyei (fővárosi) főügyészséget, valamint az alkoholelvonó-rendelés vezetőjét a gyógykezelésre vonatkozó esetleges adatok közlésével egyidejűleg értesíti. A kezelésre a 3. és 6. §-ban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

Vegyes rendelkezések

8. § Ha a kényszerelvonó-kezelés alatt olyan szövődmények lépnek fel, amelyek annak folytatását kizárják, a kezelést meg kell szüntetni. Erről az elrendelő bíróságot és az illetékes ügyészt értesíteni kell. Ugyanígy kell eljárni akkor is, ha a kényszerelvonó-kezelés megkezdése előtt a kötelezett személy egészségi állapotában olyan változás áll be, amely nem engedi meg a kezelés alkalmazását.

9. § A kényszerelvonó-kezelést a betegségi biztositási szolgáltatásokra jogosult személyeknél betegség miatt szükséges gyógykezelésnek kell tekinteni. A biztosítási szolgáltatásokra nem jogosult személyek a kezelést ingyenesen kapják, útiköltség-megtérítésben azonban nem részesülnek,

10. § Az alkoholelvonó-rendelés saját nyilvántartása. valamint a gyógyintézet értesítése alapján a gyógykezelt személyt a kezelés befejezése után gondozásba veszi és ellenőrzi. A gondozásba vett személy köteles gondozása céljából az alkoholelvonó-rendelésen felhívásra megjelenni.

11. § Ez a rendelet 1966. július 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az 5/1962. (IX. 16.) EüM rendelet hatályát veszti.

Dr. Vedres István s. k.,

az egészségügyi miniszter első helyettese

Melléklet az 1/1966. (VI. 3.) EüM rendelethez

A zárt gyógyintézeti kényszerelvonó-kezelés foganatosítására kijelölt ideg- és elmegyógyintézetek, illetőleg kórházak

Tartalomjegyzék