21/1966. (VII. 16.) Korm. rendelet

a faanyagvédelemről

1. § (1) Azokat az erdőgazdasági, fűrész-, lemez-, építő- és épületasztalosipari termékeket, valamint azokat a faszerkezeteket, amelyek fapusztító gombák hatásának (korhadásnak), farontó rovarok károsításának, vagy fokozott tűzveszélynek vannak kitéve, az előírt védőeljárással tartósítani kell és csak a meghatározott védelmi előírásoknak megfelelően szabad tárolni (megelőző védelem).

(2) A tárolt vagy felhasznált, az (1) bekezdésben említett fatermékek és faszerkezetek (a továbbiakban: faanyagok) fertőzőttségét fertőtlenítő eljárással meg kell szüntetni (megszüntető védelem).

(3) Azokat a faanyagokat, amelyekre nézve a megelőző védelem kötelezettsége kiterjed, ezek tárolásának szabályait, a gomba, rovar és a tűz elleni védőeljárásokat, valamint a megszüntető védelem eseteit és módjait az Országos Erdészeti Főigazgatóság (OEF) vezetője - a faanyag felhasználási területe szerint érdekelt miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) meghallgatásával, a tartósítás kérdésében a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - Faanyagvédelmi Szabályzatban állapítja meg.

2. § (1) Az 1. §-ban meghatározott faanyagokat csak tartósítva, vagy fertőtlenítve szabad forgalomba hozni, illetve felhasználni,

(2) A faanyagok termelésére, tárolására, forgalombahozatalára és használatára vonatkozó tervezési, kivitelezési, értékesítési és felhasználási utasításokba, előírásokba, költségvetésekbe fel kell venni a faanyagok megelőző és megszüntető védelmét biztosító rendelkezéseket, intézkedéseket.

(3) Az épület, vagy más építmény (a továbbiakban: építmény) létesítésének engedélyezésére jogosult hatóság az építési engedélyezési eljárás során köteles előírni, hogy az építéshez szükséges - az 1. § (3) bekezdése alapján meghatározott körbe tartozó - faanyag csak tartósítva, bontásból származó ilyen faanyag pedig csak tartósítva vagy fertőtlenítve kerülhet felhasználásra.

(4) Az építmény létesítésének engedélyezésére jogosult hatóság az építési munkák végzésének ellenőrzése, illetve az építmény használatbavételének (üzembehelyezésének) engedélyezése során, az építtető a beruházások és felújítások átadásátvételénél és a karbantartásoknál, a gyártást végző szerv pedig a termékek gyártásellenőrzésénél ellenőrzi, hogy a faanyagok az előírt tartósítással és fertőtlenítés után kerültek-e felhasználásra.

3. § (1) A faanyagok megelőző védelmének végrehajtását az irányításuk alá tartozó népgazdasági ágban az érdekelt miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) biztosítják.

(2) A bányákban a faanyagvédelmi hatósági feladatokat a bányahatóság látja el.

(3) Az OEF felügyelete alá tartozó szerveknél a faanyagvédelem (megelőző és megszüntető védelem) ellátásáról az OEF vezetője gondoskodik.

4. § (1) Ha az építmény faanyagában, továbbá, ha fatelepen, illetve faanyag tárolására szolgáló más helyen gomba-, vagy rovarfertőzésre utaló körülményt észlelnek, az építmény, telep használója (bérlője, kezelője, tulajdonosa), valamint az építményen felújítási, vagy karbantartási munkát végző személy (szerv) erről 15 napon belül bejelentést köteles tenni.

(2) A bejelentést

a) ha a fertőzést állami szerv, társadalmi szervezet, vagy szövetkezet kezelésében levő építményen, faanyagban észlelték, az építménykezelő, faanyagkezelő szervhez,

b) az a) pont esetén kívül, ha a fertőzés építményen jelentkezik, az elsőfokú építésügyi hatósághoz, egyébként pedig a járási (járási jogú városi, fővárosi, illetve megyei jogú városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: járási mezőgazdasági szakigazgatási szerv) kell megtenni.

(3) Azok az építménykezelő, faanyagkezelő szervek, amelyeket az OEF vezetője az 5. § (1) bekezdése alapján nem jelölt ki, a bejelentést, ha a fertőzést építményen észlelték, az elsőfokú építésügyi hatósághoz, egyébként pedig a járási mezőgazdasági szakigazgatási szervhez teszik meg, illetve továbbítják,

5. § (1) Az OEF vezetője az állami, társadalmi, vagy szövetkezeti építménykezelő és faanyagkezelő szervek [4. § (2) bekezdés a) pont] közül főfelügyeleti szervükkel egyetértésben kijelöli azokat, amelyek a faanyagok szakértői vizsgálatát saját szervezetükkel látják el és a fertőzöttség megszüntetése iránt saját hatáskörükben intézkednek.

(2) Az (1) bekezdés alapján kijelölt építménykezelő és faanyagkezelő szervek a szakértői vizsgálatok elvégzésével hivatásos faanyagvédelmi szakértőket [7. § (1) bekezdés] is megbízhatnak.

6. § A bejelentés alapján [4. § (2) bekezdés b) pontja és (3) bekezdése] az elsőfokú építésügyi hatóság, illetve a járási mezőgazdasági szakigazgatási szerv

a) szükség esetén megkeresi az illetékes faanyagvédelmi szakértőt a fertőzött faanyag szakértői megvizsgálásának elvégzése és szakvéleményének benyújtása végett,

b) kötelezi az építmény, telep, faanyag tárolására szolgáló más hely kezelőjét, tulajdonosát -az a) pont esetében a szakértői vélemény alapján - a szükséges védelmi intézkedések megtételére.

7. § (1) A faanyagvédelmi rendelkezések végrehajtása során szükséges szakértői vizsgálatokat a hivatásos szakértők [4214/1949. (VIII. 24.) Korm. sz. rendelet] nyilvántartó jegyzékébe felvett faanyagvédelmi állandó szakértők végzik.

(2) A nyilvántartó jegyzékbe felvételre kerülő hivatásos faanyagvédelmi szakértőket az OEF vezetője jelöli ki. A szakértői működést az OEF vezetője vizsga letételéhez kötheti.

(3) A faanyagvédelmi szakértők vizsgálati eljárásukért díjazásban részesülnek; a vizsgálat díja az építmény, telep kezelőjét, tulajdonosát terheli.

(4) A szakértők díjazását a munkaügyi miniszter az OEF vezetőjével egyetértésben szabályozza.

8. § (1) A faanyagvédelem szakfelügyeletét az OEF vezetője látja el. Ennek keretében:

a) a minisztériumok és az országos hatáskörű szervek területén rendszeresen ellenőrzi a faanyagvédelmi előírások végrehajtását;

b) irányítja a faanyagvédelem oktatását és a faanyagvédelmi szakértők képzését.

(2) A faanyagvédelem körébe vágó, az érdekelt miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) által vagy felhatalmazása alapján kiadott előírásokat az OEF-fel egyetértésben kell kiadni.

(3) A faanyagvédelem szakfelügyeletére egyébként az 1007/1964. (III. 21.) Korm. határozat az irányadó.

(4) A faanyagvédelmi kutatások összehangolása az OEF feladata. Meghatározott körben a faanyagvédelmi kutatásokat, egyes jelentősebb esetekben a faanyagvédelmi vizsgálatokat és a véleményadást az OEF felügyelete alá tartozó Faipari Kutató Intézet végzi.

9. § (1) Az OEF vezetője - a szabványosításra vonatkozó jogszabályok keretei között - gondoskodik egyes faanyagvédelmi eljárások szabványosításáról.

(2) A Faanyagvédelmi Szabályzat egyes előírásai alól az OEF vezetője indokolt esetben, meghatározott időre felmentést adhat. Országos szabványtól való eltérést a Magyar Szabványügyi Hivatal elnöke engedélyez [44/1959. (XI. 19.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdése].

10. § A rendelet 4. §-ában elrendelt bejelentés elmulasztása, a faanyagok tárolására vonatkozó rendelkezések megszegése, faanyagnak az előírt (elrendelt) tartósítás vagy fertőtlenítés nélkül történő forgalombahozatala, vagy felhasználása - egyéb törvényes feltételek megléte esetén - az 1962. évi 10. sz. törvényerejű rendelet (Btké.) 49. §-a szerint szabálysértés.

11. § (1) A rendelet végrehajtásáról a közlekedés- és pontaügyi miniszterrel egyetértésben az OEF vezetője gondoskodik.

(2) E rendelet az 1966. évi október hó 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg az egyes faanyagok kötelező tartósításáról és gombakár elleni védelméről szóló 103.000/1950. (VIII. 11.) OT, a fagomba fertőzések bejelentéséről, valamint a fa-és házigombakárok megszüntetéséről szóló 10.670/1951. (IV. 10.) OT. rendelet, valamint a 8200-3/1952. (Tg. É. V. 9.) OT utasítás és az egyes fatermelvényeknek magasnyomású telítéssel való kötelező tartósításáról és gombakár elleni megóvásáról szóló 2500-62/1954. (Tg. É. IV. 30.) OT utasítás hatályát veszti.

Kállai Gyula s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke