4/1966. (V. 31.) NIM rendelet

a villamosenergia gazdálkodást és a fogyasztó-berendezések biztonságát ellenőrző szerv kijelöléséről, továbbá ennek a biztonsággal és a munkavédelemmel kapcsolatos hatásköréről

A villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény (a továbbiakban: VET) végrehajtására kiadott 40/1962. (XI. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr) 55. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és a Szakszervezetek Országos Tanácsa elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. § (1) A fogyasztók által igényelt, illetve felhasznált villamosenergiával, hatásos- és meddőteljesítménnyel való gazdálkodás (villamosenergia gazdálkodás), továbbá a fogyasztói villamoskészülékekre, berendezésekre és ezek szerelvényeire (a továbbiakban: fogyasztóberendezés) vonatkozó balesetelhárítást, az élet- és testi épséget, továbbá az egészségvédelmet célzó rendelkezések, valamint az ezekkel kapcsolatos szabványelőírások (a továbbiakban: biztonsági előírások) megtartásának hatósági ellenőrzési feladatait [VET 19. §-ának (3) bekezdése] az Országos Villamosenergia Felügyelet (Budapest, I., Attila utca 99., a továbbiakban: OVILLEF) végzi.

(2) Az OVILLEF az (1) bekezdésben meghatározót tevékenységi körben országos műszaki felügyelő és ellenőrző szerv.

(3) Az OVILLEF a helyi jellegű ellenőrzési feladatainak (3. §) ellátására a villamosenergia szolgáltató vállalatok szervezetében működő "Körzeti Villamosenergia Felügyelet"-eket (KÖVILLEF) is felhatalmazhatja. A KÖVILLEF-ek eljárásaira is alkalmazni kell a 4. §-ban foglaltakat.

2. § Az OVILLEF-nek az 1. § (1) bekezdésében megjelölt villamosenergia gazdálkodással kapcsolatos hatáskörét és feladatait az energiagazdálkodásra vonatkozó külön jogszabályok tartalmazzák.

3. § (1) Az OVILLEF-nek a biztonsággal és a munkavédelemmel kapcsolatos hatásköre a villamos-energia használatával összefüggően keletkezhető balesetek, így különösen

a) az üzemszerűen feszültség alatt álló fogyasztóberendezésrészek véletlen érintéséből származó áramütések,

b) az üzemszerűen feszültség alatt nem álló, de hiba folytán feszültség alá kerülő fogyasztóberendezés-testek érintéséből származó áramütések,

c) a villamosáram okozta tűz, robbanás, hő- és ívfényhatás, stb. következtében keletkező, nem közvetlen villamosbalesetek

megelőzését célzó biztonsági előírások megtartásának hatósági ellenőrzésére terjed ki.

(2) Az OVILLEF az (1) bekezdésben megjelölt hatáskörben jogosult:

a) a fogyasztóberendezések és biztonsági eszközök tervezésének, prototípusának, üzembentartásának, karbantartásának és javításának ellenőrzésére a vonatkozó jogszabályok és előírások megtartását illetően, s ezzel kapcsolatban az illetékes szerveknél, valamint fogyasztóknál helyszíni vizsgálatok végzésére;

b) a fogyasztóberendezéseket és biztonsági eszközöket előállító és javító vállalatoktól (szövetkezetektől), kisiparosoktól és kiskereskedőktől, valamint a fogyasztóktól adatszolgáltatás igénylésére;

c) a biztonsági előírásoknak meg nem felelő fogyasztóberendezések és biztonsági eszközök hibái megszüntetésének elrendelésére, illetve ha a hiba nem lenne megszüntethető, a fogyasztóberendezés, illetve biztonsági eszköz gyártásának, forgalombahozatalának és használatának megtiltására; állami szervek, illetve az állami-, vagy szövetkezeti kereskedelem által forgalmazott cikkek esetében ezen intézkedések a közvetlen irányító (felügyeleti) szervvel egyetértésben tehetők meg;

d) annak ellenőrzésére, hogy a fogyasztóberendezés üzemeltetését ellátó személynek megvan-e az előírt szakképzettsége;

e) a villamosenergia felhasználásával kapcsolatos oktatási tevékenység ellenőrzésére;

f) az (1) bekezdésben felsorolt okokból bekövetkezett balesetekről adatgyűjtésre.

4. § (1) Az OVILLEF megbízottja a helyszíni ellenőrzés alkalmával köteles a munkáltató által negyedévnél nem régebben érvényesített fényképes igazolványát felmutatni.

(2) A helyszíni ellenőrzést az előállító, a forgalombahozó és a fogyasztói vállalatoknál, illetve szerveknél munkanapokon munkaidő alatt, lakásokban 8-20 óra között lehet elvégezni.

(3) Az OVILLEF ellenőrzési tevékenységét szúrópróbaszerűen végzi.

(4) Az ellenőrzés nem mentesíti a biztonsági előírások megtartására kötelezett előállító, forgalombahozó vállalatokat és a berendezéseket használó fogyasztókat mulasztásuk jogkövetkezményei alól.

(5) Az ellenőrzés alkalmával tapasztalt hiányosságokról az OVILLEF megbízottja jegyzőkönyvet vesz fel és azt a vizsgált szervvel, illetve fogyasztóval (jogi személy esetén ennek vezetőjével) is - az esetleges észrevételeket tartalmazó záradékra is kiterjedően - aláíratja.

(6) A tájékoztatásra és adatszolgáltatásra a 3. § (2) bekezdésének b) pontjában megjelöltekre vonatkozóan a Vhr. 55. §-ának (2) bekezdésében foglaltak az irányadók.

5. § (1) Az OVILLEF által - a 3. §-ban meghatározott hatáskörben - hozott határozat ellen a Nehézipari Minisztérium Villamosenergiaipari Műszaki Főosztályához intézett fellebbezésnek van helye.

(2) Az OVILLEF eljárására és a fellebbezésre az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit értelemszerűen kell alkalmazni.

6. § Az 1. § szerinti tevékenységi körben végzett ellenőrzések során az államigazgatási jellegű intézkedéseken és az egyéb jogszabályokban meghatározott jogosultságokon kívül a feltárt hiányosságok miatt a fogyasztónak a villamosenergia szolgáltatásból az 1/1966. (I. 23.) NIM rendelet 14. §-ában szabályozott módon való átmeneti kizárását az OVILLEF vezetője is elrendelheti.

7. § (1) Az OVILLEF-nek a hatósági ellenőrzéssel kapcsolatos eljárása költség- és illetékmentes,

(2) Az OVILLEF-nek e rendeleten alapuló hatásköre nem érinti a biztonsági előírások megállapításával és ezek megtartásának ellenőrzésével megbízott más szervek (Szakszervezetek Országos Tanácsa, Magyar Szabványügyi Hivatal, Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség, Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézet, Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézet, minisztériumok) jogszabályban meghatározott hatáskörét és tevékenységét. Az OVILLEF feladatai ellátása során alapul veszi a más jogszabályok alapján ellenőrzést végző szervek megállapításait és jogosult ezek előírásai és intézkedései megtartásának ellenőrzésére. Az OVILLEF ellenőrzési tevékenységét a párhuzamos vizsgálatok elkerülésével köteles gyakorolni.

(3) Ez a rendelet 1966. június 1. napján lép hatályba.

Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,

nehézipari miniszter