Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

11/1967. (X. 20.) MüM rendelet

a munkaközvetítésről és a munkaerő-toborzásról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 34/1967. (X. 8.) Korm. rendeletének 14. §-ában (Mt. V. 14. §) kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. § A munkaközvetítéssel és a munkaerő-toborzással elő kell segíteni a munkára jelentkezők elhelyezését és a vállalatok munkaerő-szükségletének kielégítését. E tevékenységgel befolyásolni kell a munkaerő tervszerű, a népgazdasági és helyi érdekekkel összhangban álló foglalkoztatását.

2. § (1) A munkaközvetítést a fővárosi, a megyei jogú városi, a járási, a járási jogú városi tanácsok végrehajtó bizottsága munkaügyi szakigazgatási szervei (a továbbiakban: munkaközvetítő szerv) végzik.

(2) A munkaközvetítési teendőket a megyei tanács végrehajtó bizottsága elnökének határozata alapján a nagy lélekszámú községekben a végrehajtó bizottság szakigazgatási szerve is elláthatja.

3. § (1) A munkaközvetítő szervnél munkára jelentkezők közvetítése ingyenes. A jelentkezők közvetítése semmilyen címen nem tagadható meg.

(2) Amikor a munkaviszonyra vonatkozó rendelkezések alapján a dolgozó csak munkakönyvvel létesíthet munkaviszonyt, a jelentkezőknek a munkakönyvüket be kell mutatni, A 16 éves koron felüli munkára jelentkezők személyi igazolványukat is kötelesek felmutatni.

(3) A munkára jelentkezők közvetítését a munkaközvetítő szerv mindaddig köteles megkísérelni, amíg a dolgozó munkaviszonyba nem lép.

(4) A munkára jelentkezőket szakképzettségük, a munkára való alkalmasságuk, a szociális helyzetük figyelembevételével és ezen belül jelentkezésük sorrendjében kell közvetíteni.

4. § (1) A munkaközvetítő szerv a népgazdasági szempontból jelentős vállalatok munkaerő-igényének elsődleges kielégítése céljából fontossági sorrendet állapíthat meg.

(2) A felügyeleti szervek az irányításuk alá tartozó vállalatok között közvetítési sorrendet javasolhatnak.

5. § (1) A betöltetlen munkahelyek nyilvántartása és a munkaerő-gazdálkodás elősegítése céljából valamennyi vállalat köteles:

a) a várható munkaerő-igényről - amennyiben ezt a tanács munkaügyi szakigazgatási szerve kéri - a tárgyidőszakot (hónap, negyedév, idény-időszak stb.) megelőzően tájékoztatást adni,

b) a kielégítetlen munkaerő-szükségletet pedig a szükséglet jelentkezésekor bejelenteni.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt jelentésnek tartalmaznia kell a létszámot, férfi vagy női megjelölést, szakképzettséget, továbbá a b) pontban foglalt bejelentés esetén az alkalmazáshoz megkívánt egyéb feltételeket, körülményeket, (munkakör, munkabér, gyakorlat, külön feltüntetve a csökkent munkaképességűek részére megfelelő munkahelyeket stb.). A munkaközvetítő szerv tájékozódás, illetve a 4. § (1) bekezdésében foglaltak végrehajtása céljából kérheti a bejelentett munkaerő-szükséglet indoklását.

6. § A tíz, vagy ennél több dolgozó munkaviszonyának egyidejű megszüntetése esetén a vállalat köteles a feleslegessé váló személyek számát és munkakörök szerinti megoszlását átcsoportosításuk lehető megszervezése érdekében előzetesen a munkaközvetítő szervhez bejelenteni.

7. § (1) A munkaközvetítő szerv saját államigazgatási területére közvetíthet munkaerőt. A tanácsok kölcsönös megállapodása esetén a munkaközvetítő szerv más - elsősorban a szomszédos - államigazgatási területen települt vállalatokhoz is közvetíthet munkaerőt.

(2) A munkaközvetítés az erre rendszeresített nyomtatványon (közvetítő lap) történik.

8. § (1) Ha az adott terület munkaerő-helyzete szükségessé teszi, a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának elnöke kötelező munkaközvetítést rendelhet el. Kötelező munkaközvetítést kell elrendelni, ha azt jogszabály előírja.

(2) Kötelező munkaközvetítés esetén a vállalat csak munkaközvetítés útján létesíthet munkaviszonyt.

(3) Kötelező munkaközvetítés elrendelhető:

- a megye (főváros, megyei jogú város) területén lévő minden vállalatra és munkakörre, vagy ezen belül

- meghatározott területre (pl. járásra), helységekre (városokra, községekre), vállalatokra, üzemgyár-egységekre, telephelyekre, vagy munkakörökre, a dolgozók egyes kategóriáira.

(4) Nem rendelhető el kötelező munkaközvetítés a fegyveres erőkre, fegyveres testületekre és rendészeti szervekre.

(5) Kötelező munkaközvetítéssel betölthető munkakörökben is közvetítés nélkül alkalmazható a vállalat számára képzett és szakmunkás vizsgát tett szakmunkástanuló, továbbá a vállalattal tanulmányi szerződést kötött dolgozó.

9. § (1) A megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága elnökének a kötelező munkaközvetítés elrendelésénél figyelemmel kell lennie:

a) az egyes iparágak és vállalatok népgazdasági fontosságára, munkaerővel való ellátottságára és egyéb adottságaira, így különösen az idényjellegű ágazatok (mezőgazdaság, építőipar, konzervipar stb.), valamint a több helységben vagy nagyobb kiterjedésű igazgatási területen működő vállalatok sajátos igényeire,

b) a terület munkaerő-helyzetére, ezen belül a nők, a fiatalkorúak és a szociális szempontból rászorultak fokozottabb előnyben részesítésére,

(2) A kötelező munkaközvetítés elrendelésére, illetve megszüntetésére a vállalatok felügyeleti szervei is tehetnek javaslatot.

10. § (1) A vállalat a munkaközvetítés (illetve a kötelező közvetítés) útján küldött dolgozót - ha a munkakör ellátásához szükséges szakmai és egyéb feltételeknek nem felel meg - nem köteles alkalmazni. A dolgozó sem kötelezhető a munkaközvetítés során felajánlott munkakör elfogadására.

(2) Kötelező közvetítés esetén a vállalat egyes dolgozók személy (név) szerinti közvetítését abban az esetben kérheti, ha azt a munkakör szakképzettségi igénye indokolja. Szakképzettséghez nem kötött munkakörök esetében személy szerinti kikérés nem eszközölhető.

(3) Ha a kötelező közvetítés során a dolgozó és a vállalat között munkaviszony jön létre, a vállalat köteles a közvetítő (irányító) lap egyik példányát kiállítva a közvetítő szervnek visszaküldeni, a másik példányát egy évig megőrizni és azt az ellenőrző szervek kívánságára felmutatni.

11. § (1) A csak munkaközvetítés útján betölthető munkakörökben a közvetítés nélkül létesített munkaviszony érvénytelen. Nem érinti ez a Mt. V. 20. §-ában az érvénytelenség orvoslására vonatkozó szabályok alkalmazását.

(2) A munkaközvetítéssel kapcsolatos rendelkezések megszegése esetén a szabálysértési eljárás megindítására a feljelentést a megyei (fővárosi, megyei jogú városi), járási (járási jogú városi) tanács vb munkaügyi szakigazgatási szerve jogosult megtenni,

12. § (1) A vállalatok a helyből ki nem elégíthető létszámigényük fedezésére engedélyt kérhetnek a munkaerők más megyéből, illetve a megye távolabbi területeiről való toborzására. Az engedélyt a vállalat telephelye szerint illetékes megyei tanács vb munkaügyi szakigazgatási szerve adja ki.

(2) Ha a vállalat más megye területéről kíván munkaerőt toborozni, úgy az érintett megyei tanács vb munkaügyi szakigazgatási szervének engedélyét is ki kell kérnie. A más megye munkaügyi szakigazgatási szerve - a terület munkaerőhelyzete alapján - a toborzási engedélyt érvényesítheti, megtagadhatja, illetve módosíthatja.

13. § (1) Az időszakosan termelő (idényjellegű) vállalatok - az állami, kísérleti, tan- és célgazdaság, az állami erdőgazdaság, a mezőgazdaság termékeit feldolgozó időszakos jelleggel működő vállalatok (cukorgyár, konzervgyár, rostkikészítő telep stb.), a mezőgazdasági gépjavító állomás, továbbá az építőipari, tégla- és cserépipari, kő- és kavicsipari és az idegenforgalom lebonyolításában résztvevő szálloda és vendéglátóipari vállalat - az éves állandó és időszaki munkaerő-szükségletük kielégítésére telephelyüktől számított 30 km-es körzeten belül államigazgatási határokra való tekintet nélkül, továbbá a megye határain belül egész évben toborozhatnak, illetőleg szerződtethetnek munkaerőt.

(2) A más megye területén lakó, de az elmúlt évben az idényjellegű vállalatnál foglalkoztatott dolgozók visszaszerződtetése érdekében a vállalat - az illetékes megyei tanács vb munkaügyi szakigazgatási szervénél tett előzetes bejelentés után - szerződtetési tevékenységet végezhet. Az adott megyében a visszaszerződtetés megújítását nem vállaló dolgozók létszámával megegyező új dolgozó külön engedély nélkül szerződtethető.

(3) Más megyéből a (2) bekezdésben foglaltaknál több új dolgozó szerződtetéséről - az idényjellegű vállalat telephelye szerint illetékes megyei tanács vb munkaügyi szakigazgatási szervének írásos javaslata alapján - a szerződtetendő dolgozók lakóhelye szerint illetékes megyei tanács vb munkaügyi szakigazgatási szerve a helyi munkaerő-gazdálkodási érdekek figyelembevételével dönt.

14. § (1) A munkaerő-szükséglet kielégítésére megjelölt területeken - munkaközvetítő irodákon, illetve államigazgatási körzetekben - a nem dolgozók irányában felvilágosító munka végezhető.

(2) A munkaerő-toborzás és szerződtetés költségei az érdekelt vállalatokat, illetőleg gazdaságokat terhelik.

15. § A munkaerő-toborzási, illetőleg szerződtetési tevékenység befejezése után a vállalat, illetve a gazdaság köteles jelenteni az illetékes megyei tanács vb munkaügyi szakigazgatási szervének a toborzott (szerződtetett) dolgozók számát,

16. § Jelen rendelet 1968. január 1-én lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a 95/1956. (MTH K 19.) MTH utasítás, a 4/1957. (VII. 31.) MüM rendelet, a 8/1964. (XII. 10.) MüM rendelet hatályát veszti.

Veres József s. k.,

munkaügyi miniszter