1/1967. (I. 6.) MüM rendelet
az ipari, mezőgazdasági és kereskedelmi tanulók, valamint a tanulóviszonyban nem álló dolgozók szakmunkásvizsgájáról szóló 2/1939. (IV. 10.) MüM rendelet módosításáról
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 70/1958. (XII. 29.) Korm. rendeletének 3. §-ában kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. § A 2/1959. (IV. 10.) MüM rendelet 8. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"8. § (1) Szakmunkásvizsgára bocsátható:
a) az a tanuló, aki az OSZJ 3., illetőleg 5. rovatában megjelölt tanulóidő utolsó évfolyamát legalább elégséges (2 osztályzatú) átlagos tanulmányi eredménnyel elvégezte,
b) az a kisipari tanuló, akit szülője vagy nagyszülője az 1/1964. (VIII. 28.) KipM rendelet 2. § (3) bekezdés a) pontjában felsorolt képesítéshez kötött iparok valamelyikében szerződtetett, ha tanulóidejét eredményesen letöltötte,
c) az a dolgozó, aki a (2) bekezdésben előírt szakmai gyakorlattal rendelkezik és az illetékes miniszter által meghatározott egyéb feltételeknek megfelel, ezenkívül a tantervben előírt szakmai és természettudományos tantárgyakból, valamint matematikából sikeres tantárgyi vizsgát tett,
d) az OSZJ 7. rovatában megjelölt szakmákban a Képző- és Iparművészeti Gimnázium Iparművészeti Tagozatának azok a tanulói, akik eredményes érettségi vizsgát tettek.
(2) A szakmunkásvizsgára bocsátáshoz a dolgozónak az OSZJ-ben - az előképzettségtől függően - meghatározott képzési időnél legalább egy évvel hosszabb szakmai gyakorlati idővel kell rendelkeznie. Azok számára, akik a vizsgára szakmunkásképző tanfolyami előképzés után jelentkeznek, a gyakorlati időből kedvezmény biztosítható. Ennek mértékét a szakminiszter szabályozza. A szükséges szakmai gyakorlati idő azonban ebben az esetben sem lehet kevesebb az OSZJ-ben az előképzettségtől függően meghatározott képzési időnél. Ettől eltérő kedvezményt a dolgozók egyes kategóriáira a munkaügyi miniszter az illetékes miniszterrel egyetértésben engedélyezhet.
(3) A szakmunkásvizsgára az intézetnél - vájároknál a területileg illetékes trösztöknél vagy önálló vállalatoknál, a tanács végrehajtó bizottságának hatáskörébe tartozó szakmákban az ipari osztálynál - kell jelentkezni. A jelentkezéssel egyidejűleg igazolni kell, hogy a vizsgára bocsátás előfeltételei megvannak.
(4) A tantárgyi vizsgát a szakmunkásképző vagy szakmunkásvizsgára előkészítő tanfolyam (a továbbiakban: tanfolyam) befejezésekor, a tanfolyamot nem végzett jelöltek esetében pedig az egyéb feltételek elbírálása után, a szakmunkásvizsga megkezdése előtt kell letenni.
(5) A vállalatok által szervezett tanfolyam tantárgyi vizsgáit a tanfolyami szaktanár (előadó) és az illetékes szakmunkásképző-intézet igazgatója -a SZÖVOSZ illetékességi területén a SZÖVOSZ - által kijelölt szaktanár, mint elnök előtt, általában a vállalatnál kell megtartani.
(6) Azok a dolgozók, akik a szakmunkásképző-intézetben végezték a tanfolyamot, illetve akik nem végeztek tanfolyamot, a tantárgyi vizsgát a szakmunkásképző-intézetben kötelesek letenni.
(7) A tantárgyi vizsgák vizsgadíja a vizsgázókat terheli.
(8) A tantárgyi vizsgák rendjét a munkaügyi miniszter a szakmunkásképzést irányító minisztériumokkal, a pénzügyminisztériummal és az országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben külön szabályozza."
2. § Jelen rendelet mellékleteként - a 2/1965. (V. 19.) MüM rendelet melléklete helyébe - kiadom az új Országos Szakmunkásképzési Jegyzéket.
3. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, az OSZJ újonnan módosított rendelkezéseit azonban első ízben az 1967/68. tanévben az első évfolyamra beiratkozott tanulókra kell alkalmazni.
(2) Jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a 9/1962. (VII. 25.) MüM rendelet 3. §-a és a 2/1965. (V. 19.) MüM rendelet hatályát veszti.
Nagy Imre s. k.,
munkaügyi miniszterhelyettes