Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/1967. (IV. 9.) ÉM rendelet

a magántervezési tevékenységről

Az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény 2, §-ának c) pontja, 41. §-a és a 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 21. §-ának (2) bekezdése alapján - a beadványi illeték és a szakértői díj tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem.

Általános rendelkezések

1. § (1) Magántervezési tevékenységet természetes személy (a továbbiakban: magántervező) csak akkor folytathat, ha a Tervezői Névjegyzékben (4. §) szerepel. Magántervezési tevékenység főfoglalkozásszerűen nem folytatható.

(2) Az a természetes személy, aki a 9. § (1) bekezdésében említett képesítések valamelyikével rendelkezik, a saját, továbbá a közeli hozzátartozójának (házastársa, egyeneságbeli rokona, örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermeke, örökbefogadó, mostoha- és nevelő szülője, testvére, élettársa) építkezéséhez szükséges tervezést - az ott meghatározott keretek között - akkor is elvégezheti, ha a Tervezői Névjegyzékben nem szerepel.

(3) A tanács végrehajtó bizottsága építésügyi szakigazgatási szervének alkalmazásában álló személy, továbbá az É M területi főépítész az illetékességi (működési) területén csak olyan esetben végezhet magántervezést, amelyben ez vele szemben az építési engedélyezési eljárásban kizárási okot (1957. évi IV. törvény 16. §-a) nem eredményez.

2. § E rendelet alkalmazása szempontjából magántervezési tevékenység:

a) bármilyen célra szolgáló épület, melléképület, épülettel kapcsolatos melléképítmény, támfal és kerítés építéséhez, felújításához, helyreállításához, átalakításához, korszerűsítéséhez, bővítéséhez, elmozdításához, illetőleg bontásához, továbbá a tereprendezéshez és parkosításhoz szükséges műszaki terv készítése, valamint

b) az a) pontban említett építési munkákkal kapcsolatos, az ingatlan területének megváltoztatásával nem járó földmérés (helyszínrajz-készítés, vízszintes és magassági kitűzés stb.), talajfeltárás és tervezői művezetés.

3. § A magántervező magántervezési tevékenységet, a magánépíttetők részére, továbbá - a külön jogszabályokban meghatározott keretek között -egyéb építtetők (állami szervek, társadalmi szervezetek, szövetkezetek) részére is végezhet.

A Tervezői Névjegyzék

4. § (1) A magántervezőkről Tervezői Névjegyzéket kell vezetni.

(2) A Tervezői Névjegyzéket illetékességi területén a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának építésügyi szakigazgatási szerve (a továbbiakban: másodfokú építésügyi hatóság) vezeti.

(3) A közös székhelyű megye és megyei jogú város közös Tervezői Névjegyzéket vezethet.

5. § (1) Az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetében a Tervezői Névjegyzékbe - kérelmére -

a) fel kell venni azt, aki

- építész- vagy általános mérnöki, illetőleg

- építőmesteri vagy felsőfokú építőipari technikusi

képesítéssel rendelkezik;

b) fel lehet venni

- a felső építőipariskolai vagy építőipari technikusi, továbbá

- kivételesen indokolt esetben a kőművesmesteri képesítéssel

rendelkező személyt.

(2) Nem lehet a Tervezői Névjegyzékbe felvenni azt,

a) akit a bíróság az állam, a társadalmi tulajdon vagy a személyek javai elleni bűntett, illetőleg az építéstervezéssel vagy építőipari kivitelezéssel kapcsolatban elkövetett árdrágítás miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélt;

b) akit a bíróság az építéstervezési vagy az építőipari kivitelezési tevékenység gyakorlásától jogerősen eltiltott;

c) akinek felvételéhez a munkáltatója - szövetkezeti tag esetében a szövetkezet vezetősége, kisiparos esetében pedig a telephelye szerint illetékes KIOSZ megyei titkárság - nem járult hozzá.

6. § (1) A Tervezői Névjegyzékbe való felvétel iránti kérelmet - 100 Ft illetéknek bélyegben történő lerovása mellett - a kérelmező állandó lakóhelye, illetőleg telephelye szerint illetékes másodfokú építésügyi hatóságnál kell benyújtani.

(2) A kérelemhez csatolni kell:

a) a kérelmező képesítését igazoló okirat hiteles másolatát,

b) három hónapnál nem régibb keletű hatósági erkölcsi bizonyítványt, továbbá

c) az 5. § (2) bekezdésének c) pontjában említett szerv hozzájárulását.

(3) A hatósági erkölcsi bizonyítvány kiadása iránti kérelemhez az 5/1957. (XII. 28.) BM rendelet 2. §-ának (2) bekezdése értelmében szükséges igazolást a kérelmező lakóhelye, illetőleg telephelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának építésügyi szakigazgatási szerve (a továbbiakban: elsőfokú építésügyi hatóság) adja ki.

(4) Ha a Tervezői Névjegyzékben már szereplő magántervező az állandó lakóhelyének, illetőleg telephelyének megváltozása miatt másik Tervezői Névjegyzékbe való felvételét kéri, a kérelemhez -a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően - csak a Tervezői Névjegyzékbe való korábbi felvételét igazoló okiratot, továbbá - büntetőjogi felelőssége tudatában tett - olyan nyilatkozatát kell csatolnia, amely szerint nem áll a felvételét kizáró ok [5. § (2) bekezdés] vagy törlés (7. §) hatálya alatt.

7. § (1) Törölni kell a Tervezői Névjegyzékből azt a magántervezőt,

a) aki azt kérte;

b) aki a Tervezői Névjegyzéket vezető másodfokú építésügyi hatóság illetékességi területéről állandó jelleggel elköltözött, vagy telephelyét ott megszüntette;

c) akit a bíróság az állam, a társadalmi tulajdon vagy a személyek javai elleni bűntett, illetőleg az. építéstervezéssel vagy építőipari kivitelezéssel kapcsolatban elkövetett árdrágítás miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélt;

d) akit a bíróság az építéstervezési vagy az építőipari kivitelezési tevékenység gyakorlásától jogerősen eltiltott;

e) akinek törlését az 5. § (2) bekezdésének c) pontjában említett szerv azért kéri, mert a magántervező a magántervezési tevékenységet főfoglalkozása rovására végzi, illetőleg az a munkakörével összeférhetetlen;

f) aki elhalálozott.

(2) Törölni lehet a Tervezői Névjegyzékből azt a magántervezőt,

a) aki a tervezési jogosultság szabályait (9. §) megszegte;

b) akinek műszaki tervei és helyszínrajzai a korszerű építészeti követelményeknek és a szakszerűség követelményeinek nem felelnek meg;

c) aki az általa készített műszaki tervet és helyszínrajzot más magántervezővel iratja alá, illetőleg, aki a más által készített ilyen tervműveleteket sajátjaként szolgáltatja.

(3) A Tervezői Névjegyzékből az (1) bekezdés c) -d) pontja, illetőleg a (2) bekezdés alapján törölt magántervező a Tervezői Névjegyzékbe való újabb felvételét a törlés időpontjától számított három év eltelte előtt nem kérheti még abban az esetben sem, ha a szabadságvesztés, illetőleg az eltiltás időtartama három évnél rövidebb.

8. § A Tervezői Névjegyzékbe való felvétel, illetőleg a törlés ügyében az illetékes másodfokú építésügyi hatóság a kérelem benyújtásától, illetőleg a törlés alapjául szolgáló ok tudomására jutásától számított 30 napon belül határoz. E határozat ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai (1957. évi IV. törvény) szerint fellebbezésnek van helye az Építésügyi Minisztériumhoz.

A magántervező tervezési jogosultsága

9. § (1) A Tervezői Névjegyzékbe felvett magántervezők közül

a) az építész- és az általános mérnöki képesítéssel rendelkező magántervező bármilyen épülettel,

b) az építőmesteri és a felsőfokú építőipari technikusi képesítéssel rendelkező magántervező 6 m-nél nem nagyobb belső fesztávolságú és legfeljebb három szintes épülettel

kapcsolatban az ország egész területén,

c) a felső építőipariskolai és az építőipari technikusi képesítéssel rendelkező magántervező 6 m-nél nem nagyobb belső fesztávolságú és legfeljebb két szintes épülettel,

d) a kőművesmesteri képesítéssel rendelkező magántervező 6 m-nél nem nagyobb belső fesztávolságú földszintes épülettel kapcsolatban a lakó-, illetőleg a telephelye szerinti megye (főváros, megyei jogú város) területén

jogosult elvégezni a 2. §-ban meghatározott magántervezési tevékenységet.

(2) A magántervező egyes részfeladatok (statika, épületgépészet, belső építészet stb.) tervezésébe esetenként a Tervezői Névjegyzékben nem szereplő szakmérnököt (statikus, gépész, épületgépész, belső építész stb.) is bevonhat, munkaközösséget azonban nem alakíthat.

(3) A megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága az idegenforgalmi és más szempontból jelentős területeken (pl. üdülőterületen, főútvonal mentén) a magántervezési tevékenységet korlátozhatja. Az erre vonatkozó határozatot a helyben szokásos módon közzé kell tenni.

(4) A tervezési jogosultság a magántervezőt építkezés szervezésére és lebonyolítására - a műszaki ellenőrzés kivételével - nem jogosítja.

(5) A magántervező az általa készített műszaki terveket és helyszínrajzokat köteles aláírásával ellátni.

10. § Az építésügyi hatóság a magántervező magántervezési tevékenységét ellenőrizheti. A magántervező köteles az ellenőrzés céljára kért felvilágosításokat megadni, és a szükséges adatokat rendelkezésre bocsátani.

A Magántervezési Szakértői Bizottság

11. § (1) Az illetékes másodfokú építésügyi hatóság a magántervezés műszaki színvonala emelésének és szakszerűségének előmozdítása céljából az illetékességi területén működő Magántervezési Szakértői Bizottságot (a továbbiakban: MSZB.) létesíthet.

(2) A közös székhelyű megye és megyei jogú város közös MSZB-t szervezhet.

(3) Az MSZB.

a) véleményt nyilvánít a Tervezői Névjegyzékbe való felvétel és törlés ügyében;

b) véleményezi a lakóépületek, nyaralók, illetőleg hétvégi házak, továbbá a másodfokú építésügyi hatóság által meghatározott más építményeknek az építési engedély iránti kérelemhez szükséges műszaki tervét és helyszínrajzát abból a szempontból, hogy azok megfelelnek-e a területrendezési terveknek, az Országos Építésügyi Szabályzat és a helyi építésügyi szabályok rendelkezéseinek, továbbá a korszerű építészeti követelményeknek, valamint a városkép és a szakszerűség követelményeinek;

c) időszakonként értékeli az illetékességi területén folyó magántervezési tevékenységet.

12. § (1) Ahol a 11. § alapján MSZB. működik, a magántervező - ideértve az 1. § (2) bekezdésében említett személyt is -, továbbá az építőipari és az építőipari részleggel rendelkező vegyesipari szövetkezet, valamint a mezőgazdasági termelőszövetkezet építőbrigádja (önálló közös vállalkozása) a 11. § (3) bekezdés b) pontjában említett épületek és más építmények műszaki tervét és a helyszínrajzot az építkezés helye szerint illetékes MSZB-hez véleményezés céljából bemutatni köteles. A bemutatás kötelezettsége - ha a másodfokú építésügyi hatóság másként nem rendelkezik - a helyszínre alkalmazott (adaptált) típus-, illetőleg államilag ajánlott tervekre nem vonatkozik.

(2) Az MSZB. a bemutatott műszaki tervet és helyszínrajzot a bemutatástól számított 15 napon belül véleményezi. Szakvéleményét a tervezővel, továbbá - tájékoztatás céljából - az építtetővel és az építkezés helye szerint illetékes elsőfokú építésügyi hatósággal közli.

(3) A műszaki tervnek és a helyszínrajznak az MSZB-hez való bemutatásakor esetenként 50 Ft szakértői díjat kell az MSZB-hez befizetni. A szakértői díjat az építetőre áthárítani nem lehet.

Záró rendelkezések

13. § (1) Ez a rendelet az 1967. évi május hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 3/1958. (X. 29.) ÉM és a 3/1961. (III. 12.) ÉM rendelet hatályát veszti, a 2/1964. (VII. 5.) ÉM rendelet 8. §-ának (4) bekezdése pedig e rendelet 9. §-a (1) bekezdésének megfelelően módosul.

(2) Ahol valamely jogszabály az Országos Tervezői Névjegyzékre utal, helyette az e rendelet alapján vezetett Tervezői Névjegyzéket kell érteni.

(3) Az Országos Tervezői Névjegyzékbe - e rendelet hatálybalépéséig - felvett magántervezőt a lakóhelye, illetőleg telephelye szerint vezetett Tervezői Névjegyzékbe - külön kérelme nélkül - fel kell venni,

Dr. Trautmann Rezső s. k.,

építésügyi miniszter

Tartalomjegyzék