4/1967. (VI. 8.) MüM rendelet
a dolgozók egészsége vagy testi épsége sérelméből eredő károk megtérítéséről szóló 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet módosításáról
Az Mt. V. 195. §-ában kapott felhatalmazás alapján az igazságügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. § A 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet I., II. és III. része II., III. és IV. részre, 1. §-a pedig 1/F. §-ra változik és a rendelet kiegészül a következőkkel:
"I.
2. § (1) A munkavégzéssel együtt járó - a 67/ 1958 (XII. 24.) számú kormányrendelet II. számú mellékletében meghatározott - foglalkozási megbetegedésért a vállalat kártérítéssel nem tartozik, ha bizonyítja, hogy annak bekövetkezése működési körén belül is elháríthatatlan volt.
(2) Ha az (1) bekezdésben foglaltak alkalmazása során a megbetegedés keletkezésével, kifejlődésével, illetőleg elháríthatóságával összefüggő egészségügyi kérdésben kell dönteni, a vállalatnak, illetőleg - ha munkaügyi vitára kerül sor - a vitát elintéző szervnek döntés előtt az Egészségügyi Minisztérium által kijelölt egészségügyi szervet kell megkeresnie [29/1964 (XI. 23.) számú kormányrendelet 1. § (3) bekezdés a) pont] és egyidejűleg rendelkezésére kell bocsátania az ügyre vonatkozó iratokat.
1/A. § A baleseten és a foglalkozási megbetegedésen kívüli egyéb megbetegedésért a vállalatot kártérítési kötelezettség nem terheli.
1/B. § Az Mt. 123/A. §-ának (1) bekezdése alkalmazása szempontjából vállalati szállítóeszközként nem vehető figyelembe az a közlekedési eszköz (pl. kerékpár, motorkerékpár), amelyet a vállalat a dolgozó rendelkezésére bocsátott.
1/C. § Ha a sérelem az Mt. V. 34. §-a alapján ideiglenesen más vállalathoz átengedett dolgozót ér, a dolgozót alkalmazó vállalat ezért ugyanúgy felel, mintha az nála következett volna be.
1/D. § A vállalatnak az Mt. 123/A. §-a szerint fennálló felelőssége kiterjed a szakmunkás tanulóként a gyakorlati képzés során vagy szakmai gyakorlatra kötelezés alapján (Mt. 132. §) nála foglalkoztatott, vele munkaviszonyban nem álló személyekre is.
1/E. § (1) Az 1-1/C. §-okban foglaltak nem érintik a balesetek üzemi balesetté minősítésére vonatkozó más (társadalombiztosítási, balesetkivizsgálási stb.) szabályok rendelkezéseit, a társadalombiztosításnak a foglalkozási betegségről szóló szabályait, illetőleg az ezek alapján járó szolgáltatásokat.
(2) Ha a vállalat felelőssége az Mt. 123/A. §-ában, illetőleg az 1-1/D. §-okban foglaltak szerint nem áll fenn, de vállalaton kívüli személy vagy szerv felelőssége megállapítható, a dolgozó kárigényét velük szemben érvényesítheti a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint".
2. § A 2/1964 (IV. 3.) MüM rendelet 8. §-a kiegészül az alábbi (2) bekezdéssel:
"(2) Járadékot hat hónapnál régebbi időre visszamenőleg csak akkor lehet érvényesíteni, ha a jogosultat a követelés érvényesítésében mulasztás nem terheli".
3. § A 2/1964 (IV. 3.) MüM rendelet 11. §-a kiegészül az alábbi (2) bekezdéssel:
"(2) Az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazása szempontjából a kártérítés összegéből le kell vonni azt az összeget is, amelyet a dolgozó a vállalat által javára kötött élet- vagy balesetbiztosítási szerződés alapján kap".
4. § (1) A 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet 12. §-ának (1) bekezdésében a "baleset" szó "sérelem" szóra változik.
(2) A 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet 12. §-ának (2)-(3) bekezdése (3)-(4) bekezdésre változik és a § kiegészül az alábbi (2) bekezdéssel:
"(2) A sérelem miatti kárigény érvényesítésére a vállalat az 1. számú melléklet szerint minden olyan esetben köteles a dolgozó figyelmét felhívni, amikor a sérelem
a) az üzemi balesetek bejelentéséről és nyilvántartásáról szóló 2/1962 (III. 10.) MüM rendelet 1. §-a értelmében üzemi balesetnek minősül, valamint akkor is, ha a sérelem a munkába menet vagy onnan jövet érte a dolgozót, amennyiben arra - az 1/B. §-ban említett eseten kívül - a vállalat szállítóeszközén történt utazás során került sor,
b) a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 1958. évi 40. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 67/1958. (XII. 24.) számú kormányrendelet II. számú mellékletében meghatározott foglalkozási megbetegedésnek minősül. A felhívásban igénybejelentést szolgáló nyomtatványt is csatolni kell a 2. számú melléklet szerint".
(3) A 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet 12. §-a (2) bekezdésének utolsó mondata hatályát veszti.
5. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyek elbírálása során is alkalmazni kell.
Veres József s. k.,
munkaügyi miniszter