Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1967. (VI. 8.) MüM rendelet

a dolgozók egészsége vagy testi épsége sérelméből eredő károk megtérítéséről szóló 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet módosításáról

Az Mt. V. 195. §-ában kapott felhatalmazás alapján az igazságügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:

1. § A 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet I., II. és III. része II., III. és IV. részre, 1. §-a pedig 1/F. §-ra változik és a rendelet kiegészül a következőkkel:

"I.

2. § (1) A munkavégzéssel együtt járó - a 67/ 1958 (XII. 24.) számú kormányrendelet II. számú mellékletében meghatározott - foglalkozási megbetegedésért a vállalat kártérítéssel nem tartozik, ha bizonyítja, hogy annak bekövetkezése működési körén belül is elháríthatatlan volt.

(2) Ha az (1) bekezdésben foglaltak alkalmazása során a megbetegedés keletkezésével, kifejlődésével, illetőleg elháríthatóságával összefüggő egészségügyi kérdésben kell dönteni, a vállalatnak, illetőleg - ha munkaügyi vitára kerül sor - a vitát elintéző szervnek döntés előtt az Egészségügyi Minisztérium által kijelölt egészségügyi szervet kell megkeresnie [29/1964 (XI. 23.) számú kormányrendelet 1. § (3) bekezdés a) pont] és egyidejűleg rendelkezésére kell bocsátania az ügyre vonatkozó iratokat.

1/A. § A baleseten és a foglalkozási megbetegedésen kívüli egyéb megbetegedésért a vállalatot kártérítési kötelezettség nem terheli.

1/B. § Az Mt. 123/A. §-ának (1) bekezdése alkalmazása szempontjából vállalati szállítóeszközként nem vehető figyelembe az a közlekedési eszköz (pl. kerékpár, motorkerékpár), amelyet a vállalat a dolgozó rendelkezésére bocsátott.

1/C. § Ha a sérelem az Mt. V. 34. §-a alapján ideiglenesen más vállalathoz átengedett dolgozót ér, a dolgozót alkalmazó vállalat ezért ugyanúgy felel, mintha az nála következett volna be.

1/D. § A vállalatnak az Mt. 123/A. §-a szerint fennálló felelőssége kiterjed a szakmunkás tanulóként a gyakorlati képzés során vagy szakmai gyakorlatra kötelezés alapján (Mt. 132. §) nála foglalkoztatott, vele munkaviszonyban nem álló személyekre is.

1/E. § (1) Az 1-1/C. §-okban foglaltak nem érintik a balesetek üzemi balesetté minősítésére vonatkozó más (társadalombiztosítási, balesetkivizsgálási stb.) szabályok rendelkezéseit, a társadalombiztosításnak a foglalkozási betegségről szóló szabályait, illetőleg az ezek alapján járó szolgáltatásokat.

(2) Ha a vállalat felelőssége az Mt. 123/A. §-ában, illetőleg az 1-1/D. §-okban foglaltak szerint nem áll fenn, de vállalaton kívüli személy vagy szerv felelőssége megállapítható, a dolgozó kárigényét velük szemben érvényesítheti a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint".

2. § A 2/1964 (IV. 3.) MüM rendelet 8. §-a kiegészül az alábbi (2) bekezdéssel:

"(2) Járadékot hat hónapnál régebbi időre visszamenőleg csak akkor lehet érvényesíteni, ha a jogosultat a követelés érvényesítésében mulasztás nem terheli".

3. § A 2/1964 (IV. 3.) MüM rendelet 11. §-a kiegészül az alábbi (2) bekezdéssel:

"(2) Az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazása szempontjából a kártérítés összegéből le kell vonni azt az összeget is, amelyet a dolgozó a vállalat által javára kötött élet- vagy balesetbiztosítási szerződés alapján kap".

4. § (1) A 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet 12. §-ának (1) bekezdésében a "baleset" szó "sérelem" szóra változik.

(2) A 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet 12. §-ának (2)-(3) bekezdése (3)-(4) bekezdésre változik és a § kiegészül az alábbi (2) bekezdéssel:

"(2) A sérelem miatti kárigény érvényesítésére a vállalat az 1. számú melléklet szerint minden olyan esetben köteles a dolgozó figyelmét felhívni, amikor a sérelem

a) az üzemi balesetek bejelentéséről és nyilvántartásáról szóló 2/1962 (III. 10.) MüM rendelet 1. §-a értelmében üzemi balesetnek minősül, valamint akkor is, ha a sérelem a munkába menet vagy onnan jövet érte a dolgozót, amennyiben arra - az 1/B. §-ban említett eseten kívül - a vállalat szállítóeszközén történt utazás során került sor,

b) a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 1958. évi 40. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 67/1958. (XII. 24.) számú kormányrendelet II. számú mellékletében meghatározott foglalkozási megbetegedésnek minősül. A felhívásban igénybejelentést szolgáló nyomtatványt is csatolni kell a 2. számú melléklet szerint".

(3) A 2/1964. (IV. 3.) MüM rendelet 12. §-a (2) bekezdésének utolsó mondata hatályát veszti.

5. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban levő ügyek elbírálása során is alkalmazni kell.

Veres József s. k.,

munkaügyi miniszter

1. számú melléklet a 4/1967. (VI. 8.) MüM rendelethez

2. számú melléklet a 4/1967. (VI. 8.) MüM rendelethez

Tartalomjegyzék