5/1967. (XI. 15.) BkM rendelet

a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról a magánkereskedelemben

A Munka Törvénykönyve (továbbiakban: Mt.), illetőleg a 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet (továbbiakban: Mt. V.) 3. §-ában foglaltak felhatalmazása alapján a kollektív szerződésben szabályozandó kérdéseket a magánkereskedelemben -a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következők szerint szabályozom,

(Mt. 27. §, Mt. V. 30. §-hoz)

1. § A munkaviszonynak a magánkereskedő részéről történő felmondása esetén a munkavégzése alóli kötelező felmentés időtartama 15 nap.

(Mt. 37 - 38. §, Mt. V. 44. §-hoz)

2. § A törvényes munkaidő beosztása - az Mt. és az Mt. V.-ben meghatározott, továbbá az állami belkereskedelemre vonatkozó egyéb korlátozások megtartása mellett - a magánkereskedő és a dolgozó közötti megállapodás tárgya.

(Mt. 39. § és 41. §, Mt. V. 45. és 46. §-hoz)

3. § (1) Az éjszakai, a túlmunka, valamint a heti pihenőnapon végzett munka díjazása a 6/1967. (X. 8.) MüM rendelet 2. § (1) bekezdésében, a 4, § (1) és (2) bekezdésében, illetve a 9. § (2) bekezdésében meghatározott módon történik. A pótlék számításának alapja a személyi alapbér.

(2) A készenlét díjazásának mértéke - az átlagkereset 10-50%-a között - a magánkereskedő és a dolgozó közötti megállapodás tárgya.

(3) A munkaszüneti napon a szokásos napi munkaidőn belül végzett munkáért a dolgozót a személyi alapbér 100%-kal pótlékolt időarányos része illeti meg.

4. § Ha a dolgozót az idénymunka tartama alatt heti pihenőnapján munkára igénybe vették, részére a pihenőnapokat az idény befejezését követő hó végéig kell biztosítani. Az idény időtartamát a dolgozóval az idény előtt közölni kell.

(Mt. 44-49. §, Mt. V. 61-71. §-hoz)

5. § (1) A munkaköri bértételek, bérrendszerek tekintetében - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - az állami belkereskedelemre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

(2) A jutalékátalány felső határa az alapbér 30%-a.

(Mt. 50. §, Mt. V. 73. §-hoz)

6. § A ruházat nagymértékű elhasználódásával, vagy szennyeződésével járó munkakörben biztosítandó munkaruha és annak kihordási ideje a magánkereskedő és a dolgozó közötti megállapodás tárgya. Ennek során meg kell állapodni a munkaruha visszaszolgáltatásának, vagy a dolgozó részéről történő megváltásának kérdésében is arra az esetre, ha a munkaviszony a munkaruha kihordási ideje előtt megszűnik,

(Mt. 51. §, Mt. V. 74-84. §-hoz)

7. § (1) A védőruhát, egyéni védőeszközt, védőételt, védőitalt az állami belkereskedelemre érvényes rendelkezések szerint kell a dolgozó részére biztosítani.

(2) Az általános óvórendszabály és a szakmai óvórendszabályok a magánkereskedőkre is kötelezőek. A magánkereskedő köteles dolgozójával az óvórendszabályokat és a biztonságos munkavégzés szabályait megismertetni.

(3) A magánkereskedő - ha a munkakörülmények indokolják - az állami belkereskedelemre érvényes szabályok szerint köteles a dolgozó részére tisztálkodási eszközökről és szerekről gondoskodni.

8. § Ez a rendelet 1968. évi január hó 1. napján lép hatályba.

Sebes Sándor s. k.,

a belkereskedelmi miniszter első helyettese