6/1967. (XII. 31.) IM rendelet
a cégjegyzékek vezetésére vonatkozó szabályok kiegészítéséről
Az állami vállalatról szóló 11/1967. (V. 13.) Korm. rendelet 5. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel, illetőleg - a 8. § tekintetében - a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem:
1. § A 36.000/1946. (VI. 25.) I M rendelet (a továbbiakban: R) 9. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"9. § (1) Az állami vállalatokról és szövetkezeti vállalatokról, valamint a társasági formában működő egyéb gazdálkodó szervekről (kereskedelmi társaság, kereskedelmi társaság formájában működő állami vállalat, állami vállalatok által kereskedelmi társaság formájában alapított közös vállalat, szövetkezeti közös vállalat, szövetkezeti közös vállalkozás stb.; a továbbiakban együtt: társasági formában működő egyéb gazdálkodó szerv) és más egyéni cégekről a 2. mintának megfelelő cégjegyzéket kell vezetni.
(2) Az állami vállalatot és a szövetkezeti vállalatot az egyéni cégek jegyzékébe -, a társasági formában működő egyéb gazdálkodó szervet a társas cégek jegyzékébe kell bejegyezni."
2. § A R 10. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"10. § (1) A cégjegyzék "A" lapján (cégszöveglap) valamennyi egyéb bejegyzés előtt fel kell tüntetni a cég minőségét (állami vállalat, szövetkezeti vállalat, közkereseti társaság, részvénytársaság, korlátolt felelősségű társaság, szövetkezeti közös vállalat, szövetkezeti közös vállalkozás nemzetközi közös vállalat, egyéb gazdálkodó szerv, egyéni cég stb.).
(2) Az "A" lapon be kell jegyezni a cég szó szerinti (betű szerinti) szövegét (alapító határozat szerinti nevét), - ha a cégszöveg több nyelvű, az idegen nyelvű szövegét is, - a székhelyet, a telep (esetleges fióktelep) helyét.
(3) Az "A" lapon kell bejegyezni az előző bekezdésekben megjelölt bejegyzések törlését vagy módosítását is."
3. § (1) A R 11. §-a (1) bekezdésének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. Egyéni cégnél
a) állami vállalatnál és szövetkezeti vállalatnál az alapító szervet, a vállalat tevékenységi körét, az induló vagyont, (vagyonalapot) és a vállalat esetleges jogelődjét;
b) más egyéni cégnél a cégbirtokos nevét, lakhelyét (helység, utca, házszám), valamint a vállalat tárgyát."
(2) A R 11. §-ának (1) bekezdése a következő 7. ponttal egészül ki:
"7. A társasági formában működő és az előző pontokban fel nem sorolt egyéb gazdálkodó szervnél
a) az alapító szervet,
b) az alapító határozat, illetőleg az alapszabály vagy szerződés (egyezmény stb.) keltét, c) a vállalat tevékenységi körét, d) induló vagyonát és e) a vállalat esetleges jogelődjét."
(3) A R 11. §-ának (2) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Külkereskedelmi vállalat esetében a vagyonalapot a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter és pénzügyminiszter együttes igazolása alapján kell bejegyezni. Állami vállalat, szövetkezeti vállalat és társasági formában működő egyéb gazdálkodó szerv megszűnése esetében a "B" lapon be kell jegyezni a megszűnés időpontját és módját, továbbá a megszűnő vállalat esetleges jogutódját."
(4) A R 11. §-ának (3) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Így állami vállalat, szövetkezeti vállalat és társasági formában működő egyéb gazdálkodó szerv esetében be kell jegyezni a vállalat rendelkezési jogának esetleges korlátozását, a szanálási eljárás elrendelését, illetőleg megszüntetését."
4. § A R 12. §-ának (1) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:
"állami vállalatnál, szövetkezeti vállalatnál és társasági formában működő egyéb gazdálkodó szervnél az aláírás módját, az aláírásra jogosultak nevét és az aláírási jog esetleges korlátozásait (feltételeit), valamint az esetleges felszámolók nevét."
5. § A R 22. §-a a következő (2) és (3) bekezdéssel egészül ki:
"(2) A végzésben azt is meg kell jelölni, hogy a beadványra mennyi illetéket róttak le. A cégbíróság a székhelyén levő illetékkiszabó hivatalnak [27/1967. (IX. 1.) Korm. rendelet] megküldi azt a végzését, amely
a) új cégnek, valamint a cégszöveg megváltozásának,
b) egyéni cég kereskedelmi társasággá, illetőleg társasági formában működő gazdálkodó szervvé átalakulásának,
c) az induló vagyon (vagyonalap), az alaptőke vagy törzstőke felemelésének vagy leszállításának a bejegyzését rendeli el.
(3) Cégjegyzékbe való bejegyzést elrendelő végzés jogerőre emelkedéséről a cégjegyzék vezetője a cégbíróságnak bejelentést tesz. A jelentést akkor is meg kell tenni, ha a végzés valamely érdekeltnek nem kézbesíthető. A cégjegyzékbe történt bejegyzés hatálya harmadik személyek vonatkozásában a jelentés iktatásának napjával áll be."
6. § A R 26. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az egyéni és a társas cégeket (11. §) a cégjegyzékben külön-külön meghatározott számsor szerinti sorrendben kell nyilvántartani. A számsorok rendjét a cégbíróság az Igazságügyminisztérium jóváhagyásával határozza meg."
7. § A R 27. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A cégbíróság - a külkereskedelmi vállalatok, illetve külkereskedelmi tevékenység végzésére feljogosított egyéb gazdálkodó szervek cégjegyzékének és cégiratainak kivételével - a cégjegyzék bármelyik lapjáról vagy az irattárban kezelt iratról másolat, kivonatos másolat, vagy hivatalos bizonyítvány kiadását attól teheti függővé, hogy a fél jogi érdekét valószínűsíti-e. A másolat, kivonatos másolat, vagy hivatalos bizonyítvány kiadása tárgyában a cégbíróság végérvényesen határoz."
8. § (1) Ez a rendelet 1968. évi január hó 1. napján lép hatályba.
(2) Egyidejűleg hatályát veszti a 38.000/1946. (VI. 25.) IM rendelet 1-8. §-a, 15. §-ának (2) és (3) bekezdése, 16. §-ának (3)-(5) bekezdése, 24. §-a, valamint 28-32. §-ai, továbbá a cégjog egyes rendelkezéseinek módosítása tárgyában kibocsátott 2280/1949. (III. 12.) Korm. rendelet végrehajtásáról szóló 20.000/1949. (III. 13.) IM rendelet, a cégjegyzésről szóló másolatok kiadásának szabályozása tárgyában megjelent 71.000/1949. (IX. 10.) IM rendelet, a cégbírósági eljárásra vonatkozó szabályok kiegészítése tárgyában kiadott 27.200/1950. (IV. 25.) IM rendelet, a külkereskedelmi vállalatok cégbejegyzéséről szóló 3/1961. (X. 21.) KkM rendelet 2. §-ának a cégjegyzékekre vonatkozó rendelkezése, valamint 3. §-a, végül a külkereskedelmi vállalatok, valamint a külkereskedelmi tevékenység folytatására felhatalmazott vállalatok cégjegyzékének vezetéséről szóló 118/1961. (IK 20.) IM utasítás.
(3) Az újraszerkesztés előtt használatban volt cégjegyzékekben foglalt bejegyzéseket fennállónak tekinteni továbbra sem lehet,
(4) Az 1950. január 1. napja előtt bejegyzett, és felszámolás folytán megszűnt, illetőleg még felszámolás alatt álló cégre vonatkozó bejegyzések és iratok megtekintéséhez, a cégjegyzékről, valamint a cégiratokról másolat, kivonatos másolat vagy hivatalos bizonyítvány kiadásához a pénzügyminiszter engedélye szükséges.
Dr. Korom Mihály s. k.,
igazságügyminiszter