Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

12/1968. (III. 16.) MÉM rendelet

az illetményföld használatról

A 38/1967. (X. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 33. §-ában és 52. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), a szakszervezetekkel, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem.

(A R. 33. §-ához)

1. §

(1) Munkakörük alapján illetményföld juttatásban részesíthetők:

1. a Magyar Államvasutak alkalmazottai közül: pályaőri, sorompóőri, vonalbejárási, térközőri, hídőri, sziklaőrí, előmunkási, pályamesteri, váltókezelői, állomáskezelői, állomáshálózati kézbesítői, forgalmi szolgálattevői, állomásvezetői beosztásban dolgozók;

2. a Művelődésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó falusi (községi) és a községek (városok) belterületi határán kívül levő oktatási intézményekben alkalmazott oktató-nevelő munkát végző dolgozók (tanító, tanár, szakoktató, óvónő);

3. a termelőszövetkezet határozatlan időre szóló szerződéssel alkalmazott dolgozói a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 107. §-a, a 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet 159. §-a, illetve az alapszabály rendelkezése szerint;

4. a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó alsófokú mezőgazdasági, erdőgazdasági szakmunkásképző iskolák, mezőgazdasági és erdészeti technikumok, szakközépiskolák szak- és közismereti tárgyakat oktató tanárai, diákotthon (kollégium) vezetői és tanműhelyi főnökei;

5. az Országos Vízügyi Hivatal felügyelete alá tartozó vízügyi szolgálat dolgozói közül a külterületen lakó, illetőleg állandóan külterületi szolgálatot teljesítő meder-, part-, gát- és csatornaőrök, meder- és csatornafelügyelők, szivattyútelepi gépészek és segédgépészek, zsilipkezelők és zsilipőrök, valamint erdészek;

6. az Igazságügyminisztérium felügyelete alá tartozó célgazdaságok határozatlan időre szóló munkaviszonyban álló dolgozói és a helyi büntetésvégrehajtási intézetek testületi tagjai.

(2) Munkakörük alapján illetményföld juttatásra jogosultak:

- az állami gazdaságokban, a kísérleti, tan-, - az (1) bekezdés 6. pontjában foglalt kivétellel - cél-, erdő-, vad- és halgazdaságokban (a továbbiakban: állami gazdaságok),

- a fűz-, nád- és kosáripari vállalat fűztelepein,

- a kostelepeken és a sertéshizékonyság-vizsgáló állomásokon,

- az ehhez szükséges földterülettel rendelkező mezőgazdasági és erdészeti kutató (kísérleti) intézetekben, kivéve a fővárosi kutató (kísérleti) intézeteket,

- az egyetemek és főiskolák, valamint a fővárosi kutató (kísérleti) intézetek kísérleti telepein

határozatlan időre alkalmazott családos dolgozók, valamint azok a nyugdíjas dolgozók is, akik állami gazdaságban dolgoztak és ugyanazzal a gazdasággal nyugdíjas munkaszerződés alapján munkaviszonyban állanak. A felsorolt munkahelyeken legalább 8 hónapra szerződött időszaki dolgozók és határozatlan időre alkalmazott egyedülálló dolgozók is, szociális és családi körülményeikre tekintettel, illetményföld juttatásban részesíthetők.

(A R. 34. §-ához)

2. §

(1) Az illetményföldet juttató állami szervek és más szocialista szervezetek (a továbbiakban: munkáltatók) az erre a célra már rendelkezésükre álló területeken felül az illetményföldek növelése céljából állami gazdaságtól és termelőszövetkezettől újabb földterületet nem igényelhetnek.

(2) Állami tartalékföldet illetményföld céljára csak a 63/1957. (X. 19.) Korm. rendeletben és a 16/1957. (XI. 3.) FM rendeletben meghatározott sorrend és eljárási szabályok szerint lehet a munkáltató kezelésébe adni.

(3) Illetményföd céljára történő felhasználás érdekében az állami tartalékföldre magánszeméllyel kötött haszonbérleti szerződést megszüntetni nem lehet.

3. §

Pedagógus-illetményföld céljára az állami gazdaságok és termelőszövetkezetek által átadott, vagy az állami tartalékterületből kijelölt, de földnyilvántartási szempontból rendezetlenül maradt földterületeket érintő kezelési (használati) változásokat - az 1967. december 31-i állapot szerint - az állami földnyilvántartáson át kell vezetni.

4. §

(1) A jogszabály által meghatározott mértéken belül az igényjogosultaknak juttatható illetményföld nagyságát a rendelkezésre álló területnek, a jogosultak számának, valamint szociális és családi körülményeinek figyelembevételével a munkáltató - oktatási intézmény esetén az intézmény vezetője - a szakszervezeti vállalati szervvel, illetőleg a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben határozza meg.

(2) Az állami gazdaságok - ide nem értve a vad- és erdőgazdaságokat - dolgozói illetményföld területének megállapításánál a 42/1956. (ÁG Ért 33.) ÁGM utasítás 3. pontjában és a 43/1966. (Mg É 45.) FM utasítás 1. pontjában foglaltakat irányelvként kell figyelembe venni.

5. §

(1) A R. 34. § (2) bekezdése szempontjából a jogosult használatában levő földnek az általa bármilyen címen (tulajdon, bérlet stb.) használt földterületet kell tekinteni, ide értve a Magyar Államvasutak, az erdő- és vadgazdaságok és a vízügyi szolgálat dolgozóinak a különleges rendeltetésű földekre kötött haszonbérletét is.

(2) A munkáltató felhívása esetén a jogosult a lakóhelye szerint illetékes községi tanács végrehajtó bizottsága útján igazolni köteles, hogy használatában milyen nagyságú föld van.

6. §

A munkáltató a jogosultakról és a kiadott illetményföldekről nyilvántartást köteles vezetni.

7. §

Az illetményföld utáni adófizetésre a vonatkozó külön jogszabályok előírásai az irányadók.

(A R. 35. §-ához)

8. §

(1) Az illetményföldhasználat a jogosultat személyében illeti meg. Az illetményföldet részes művelésre vagy haszonbérletbe kiadni nem szabad.

(2) A jogosult köteles az illetményföldet gondosan megművelni; ha e kötelezettségének figyelmeztetés ellenére nem tesz eleget, a munkáltató a használatot a folyó gazdasági év végéig terjedő időre azonnali hatállyal megvonhatja.

(3) Az illetményföld használatáért a jogosulttól a munkáltató térítést nem igényelhet.

(4) Az illetményföld megműveléséhez a munkáltató, illetőleg az állami gazdaság vagy termelőszövetkezet térítés ellenében segítséget nyújthat.

(5) Az illetményföld mértékét fegyelmi büntetésként a munkáltató legfeljebb egy év időtartamra csökkentheti vagy a földhasználatot megvonhatja.

9. §

A jogosult köteles 15 napon belül a munkáltatónak bejelenteni, ha az illetményföld kiadása után egyéb címen földterület jutott a használatába.

10. §

(1) Ha az illetményföldre való jogosultság megszűnik, az illetményföld használatát - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - azonnali hatállyal meg kell vonni. Fegyelmi határozattal elbocsátott jogosulttól az illetményföldhasználatot a határozat jogerőre emelkedése napjával kell megvonni.

(2) A R. 35. § (4) bekezdésének d) pontja szerinti áthelyezés esetén, valamint e) pontja alá eső olyan esetben, ha a munkaviszonyt közös megegyezéssel vagy a munkaviszonyra vonatkozó szabályoknak megfelelő felmondással szüntetik meg, a jogosult kérésére engedélyezni kell az illetményföldnek a gazdasági év végéig való használatát.

11. §

(1) Ha a jogosulttól az illetményföldhasználatot azonnali hatállyal megvonták, a jogosultnak a megvonásig felmerült tényleges és szükséges költségeit meg kell téríteni (művelési, vetési, növényápolási költségek és a vetőmag ellenértéke). Egyéb kiadások (pl. adó, biztosítási díj stb.) nem téríthetők meg.

(2) Ha a 10. § (2) bekezdése alapján a jogosult az illetményföldnek a gazdasági év végéig való használatát nem kérte, részére - választása szerint - az (1) bekezdés szerinti térítést kell fizetni, vagy a betakarított termésnek az illetményföld-használat tartamával arányos részét természetben kell kiadni, illetőleg az erre vonatkozó külön rendelkezések szerint az arányos rész pénzértékét kell megtéríteni.

(3) Ha a munkáltató a jogosulttal az előző bekezdések szerint elszámolt, az illetményföld termésével, illetőleg annak visszamaradó részével a munkáltató rendelkezik.

12. §

A munkáltató és a dolgozó között az illetményfölddel kapcsolatban felmerülő jogvita esetén a munkaügyi vitákra vonatkozó rendelkezések szerint kell eljárni.

(A R. 36. §-ához)

13. §

(1) Az állami gazdasági dolgozók és pedagógusok részére kiadható illetményföld mértékének felső határa - tekintet nélkül a jogosultság keletkezésének időpontjára - a bármilyen címen használatukban álló földterület beszámításával az 1600 n. ölet nem haladhatja meg.

(2) Az 1968. január 1. előtt kiadott illetményföld 1600 n. ölet (5755 m2) meghaladó részének használatát a munkáltató köteles megvonni. Ha a többletterületet e rendelet hatálybalépéséig a jogosult már bevetette, az 1967/68. gazdasági évben a termés még őt illeti meg.

(3) A termelőszövetkezeti alkalmazottak a részükre az 1968. január 1. előtt érvényben volt rendelkezések alapján juttatott illetményföldet a korábban megkötött munkaszerződés módosításáig, illetve megszűnéséig használhatják. A munkaszerződés módosítása vagy új munkaszerződés kötése esetén azonban az illetményföld mértékét az 1. § (1) bekezdés 3. pontjában foglaltak szerint kell megállapítani.

14. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba Rendelkezéseit azonban 1968. évi január hó 1. napjától kezdődően kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével

az 55/1954. (Mg É. 11.) FM,

a 94/1954. (Mg É 17.) FM,

a 164/1954. (IX. 11.) OM-FM,

a 190/1954. (Mg É 49.) FM,

a 28/1956. (O K 6.) OM,

- a 3. pont kivételével - a 42/1956. (ÁG Ért 33.) ÁGM,

a 66/1956. OEF,

a 10/1962. (Erd É 15.) OEF és

- az 1. pont kivételével - a 43/1966. (Mg É 45.) FM utasításnak

az illetményföldhasználatra vonatkozó rendelkezései hatályukat vesztik.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Tartalomjegyzék