Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

31/1968. (IX. 10.) Korm. rendelet

a földalatti tárolóterekkel való gazdálkodásról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a földalatti tárolóterekkel való gazdálkodás rendjét a következőképpen szabályozza:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya - a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek, a bányaüzemek kezelésében álló földalatti tárolóterek, valamint a polgári védelmi létesítmények kivételével - minden földalatti tárolótérre kiterjed.

(2) A rendelet alkalmazása szempontjából földalatti tárolótér minden olyan 300 m2-nél nagyobb alapterületű, mesterségesen földbe vájt üreg, amely nem szerves része a földfelszín feletti építménynek.

(3) A (2) bekezdésben foglalt 300 m2 alapterület számításánál az ugyanazon helyrajzi számú földrészletről nyíló egyenként 100 m2-nél nagyobb alapterületű valamennyi mesterségesen földbe vájt üreg együttes alapterületét kell figyelembe venni.

(4) A földalatti tárolóterekről országos nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartás vezetése az Állami Termékgazdálkodási Igazgatóság (a továbbiakban: ÁTI) feladata.

(5) Az ÁTI a földalatti tárolóterek nyilvántartása érdekében adatszolgáltatást rendelhet el.

A földalatti tárolóterek hasznosítása

2. §

(1) A földalatti tárolóterek hasznosításával járó államigazgatási feladatokat az ÁTI látja el.

(2) A földalatti tárolótér használóját az ÁTI határozatban jelöli ki. A határozatban meg kell állapítani a használati feltételeket és a raktárgazdálkodásra vonatkozó jogszabályok alapulvételével dönteni kell a kártalanításról.

(3) Nem kell határozatban kijelölni a használót, ha az a földalatti tárolóteret saját szükségletének kielégítésére maga létesítette; a használatbavételt azonban az ÁTI-hoz be kell jelentenie. Az ÁTI a földalatti tárolóteret - ha azt gazdasági érdek szükségessé teszi - igénybe veheti.

(4) A földalatti tárolótér tulajdonosa (kezelője) a tulajdonában (kezelésében) levő, általa nem hasznosított földalatti tárolóteret köteles hasznosítás végett az ÁTI-nak felajánlani, vagy azt - az ÁTI hozzájárulásával - más részére ideiglenes jelleggel bérbeadhatja.

(5) Ha mind a földalatti tárolótér tulajdonosa (kezelője), mind a kijelölt használó állami szerv, a használót a határozatban kötelezni lehet a használatába adott földalatti tárolótérnek a kezelésébe adására irányuló eljárás megindítására.

(6) Az ÁTI határozat ellen az Országos Anyagés Árhivatal elnökéhez fellebbezésnek van helye.

3. §

(1) A kijelölt használó és a földalatti tárolótér tulajdonosa (kezelője) - a határozatban megállapított határidőn belül - a földalatti tárolótér használatára bérleti szerződést köteles kötni. A bérleti szerződésnek tartalmaznia kell az ÁTI határozatában megállapított használati feltételeket is.

(2) Ha a földalatti tárolótér tulajdonosa (kezelője) a bérleti szerződés megkötésére vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget, a bérleti szerződést az ÁTI határozata pótolja. Ha a bérleti szerződés megkötését a kijelölt használó mulasztja el, a határozat a bérleti szerződés megkötésére megállapított határidő elteltével hatályát veszti.

(3) A bérleti szerződést a kijelölt használó köteles a polgári védelem illetékes járási, városi, városi (fővárosi) kerületi államigazgatási szervének láttamozás végett bemutatni.

(4) A földalatti tárolótér használatáért járó bérleti díjat az Országos Anyag- és Árhivatal elnöke állapítja meg.

4. §

(1) A földalatti tárolótér állapotában bekövetkezett változásokat (alapterületváltozás, főterepedés, közművesítés stb.) a használó köteles a változás bekövetkeztétől, illetőleg észlelésétől számított 15 napon belül bejelenteni a polgári védelem megyei (fővárosi) államigazgatási szervének, amely erről a bányahatóságot írásban értesíti.

(2) Ha a használó a szerződésben, illetőleg a határozatban megállapított kötelezettségeinek nem tesz eleget, vagy gazdasági érdek azt szükségessé teszi, az ÁTI a használati jogot határozattal - a földalatti tárolótér egy részére is - megvonhatja. Ebben az esetben a földalatti tárolótérre - a földalatti tárolótér érintett részére - vonatkozó bérleti szerződés a polgári jog általános szabályai szerint megszűnik.

(3) Ha a szerződés megszüntetését gazdasági érdek szükségessé teszi, a kártalanításra a raktárgazdálkodási jogszabályok rendelkezései az irányadók.

(4) A használat megszűnését vagy három hónapnál hosszabb szüneteltetését a használó a földalatti tárolótér kiürítése előtt - legalább 15 nappal - köteles az ÁTI-nak bejelenteni.

A földalatti tárolótér állagának megóvása

5. §

(1) A földalatti tárolótér karbantartásáról a használó (bérlő) köteles gondoskodni.

(2) A földalatti tárolótér felújításának kötelezettsége a tulajdonost (kezelőt), illetőleg - ha azt magára vállalta - a bérlőt terheli.

(3) A földalatti tárolótér felújítására kötelezettnek a földalatti tárolótér műszaki állapotát évenként szakértővel felül kell vizsgáltatnia.

(4) A földalatti tárolótér felújításához a 6. § (1) bekezdésében meghatározott szerv hatósági engedélye szükséges. Az engedély megadásánál a polgári védelem illetékes járási, városi, városi (fővárosi) kerületi államigazgatási szerve által szakhatóságként előírt polgári védelmi követelményeket figyelembe kell venni.

(5) A polgári védelem célját szolgáló építési munkák költségeit az erre kijelölt szerv köteles fedezni.

Vegyes rendelkezések

6. §

(1) A földalatti tárolótérrel kapcsolatos felújítási munkák hatósági engedélyezésével és ellenőrzésével kapcsolatos kérdésekben az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény és a végrehajtásáról szóló 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadók azzal, hogy az építésügyi hatósági jogkört a bányahatóság - első fokon az illetékes kerületi bányaműszaki felügyelőség, másodfokon az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség - gyakorolja.

(2) A bányahatóság eljárására egyebekben a bányászatról szóló 1960. évi III. törvény és a végrehajtásáról szóló 9/1961. (III. 30.) Korm. rendelet rendelkezéseit, továbbá a bányahatósági építési engedélyezés szabályait kell alkalmazni.

7. §

A földalatti tárolótér tulajdonosa (kezelője), illetőleg használója (bérlője) tűrni köteles, hogy a földalatti tárolótérben honvédelmi (polgári védelmi) célt szolgáló berendezést létesítsenek, helyezzenek el, azt rendeltetésszerűen használják, illetőleg annak létesítésével vagy elhelyezésével kapcsolatban a szükséges előkészületeket megtegyék [1960. évi IV. tv. 102. § (1) bekezdés].

8. §

A földalatti tárolótér állapotát a bányahatóság, a földalatti tárolótér előírás szerinti használatát és kihasználtságának mértékét az ÁTI ellenőrzi. A földalatti tárolótér állapotát és használatát a polgári védelem illetékes területi államigazgatási szerve és a Polgári Védelem Országos Parancsnoksága is ellenőrizni jogosult.

9. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról - az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, valamint az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével egyetértésben - a honvédelmi miniszter gondoskodik.

(2) E rendelet kihirdetésével a tárókkal való gazdálkodásról szóló 14/1959. (III. 18.) Korm., valamint az ezt módosító 51/1960. (XI. 20.) Korm. és a 8/1966. (I. 23.) Korm. rendelet hatályát veszti.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék