Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/1968. (VII. 16.) ÉVM rendelet

a magánerőből történő társas- és csoportos lakóházépítésekről szóló 2/1964. (VII. 5.) ÉM rendelet módosításáról, illetőleg kiegészítéséről

A magánerőből történő társas- és csoportos lakóházépítésekről szóló 2/1964. (VII. 5.) ÉM rendelet (a továbbiakban: R.) módosítása, illetőleg kiegészítése tárgyában - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. §

(1) A R. 4. §-a (1) bekezdése b) pontjának helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) a tevékenységi köre szerint arra jogosult állami (szövetkezeti) szerv által e célra létesített szervező iroda;",

(2) A R. 4. §-a a következő új (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Állampolgár csak a tulajdonában álló telekre és az építőközösség megalakulásáig végezhet szervezési feladatokat. Állampolgár - ha nem tagja az építőközösségnek - lebonyolítási feladatok végzésére nem jogosult."

2. §

A R. 7. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A lakóházépítés keretében általában típusvagy ismételt felhasználásra alkalmas egyedi műszaki tervek felhasználásával lehet építkezni."

3. §

A R. 8. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"8. § (1) A lakóházépítéssel kapcsolatban szükséges építéstervezési munkát - a külön jogszabályokban megállapított tervezési jogosultságának keretei között - állami (tanácsi), szövetkezeti szerv vagy a Tervezői Névjegyzékbe felvett magántervező (a továbbiakban: magántervező) egyaránt elvégezheti.

(2) Ha a lakóházépítést a munkáltató szerv segíti, a szükséges építéstervezési munkákat a szerv alkalmazásában álló, megfelelő képesítéssel rendelkező műszaki dolgozó is elvégezheti. Ha a lakóházépítés lebonyolítását az építőközösség végzi, az építéstervezési munkákat az építőközösség megfelelő képesítéssel rendelkező, a Tervezői Névjegyzékben nem szereplő tagja is elvégezheti.

(3) A munkáltató szerv műszaki dolgozója, illetőleg az építőközösség tagja a (2) bekezdés alkalmazása során - képesítésétől függően - a következő építéstervezési munkákat végezheti el:

a) az építészmérnöki és a mérnöki (építő- és általánosmérnöki) képesítéssel rendelkező személy bármely lakóépület tervezését;

b) az építőmesteri és a felsőfokú építőipari technikusi képesítéssel rendelkező személy 6 mnél nem nagyobb belső fesztávolságú és legfeljebb háromszintes lakóépület tervezését;

c) a felső építőipariskolai és az építőipari technikusi képesítéssel rendelkező személy 6 m-nél nem nagyobb belső fesztávolságú és legfeljebb kétszintes lakóépület tervezését;

d) a kőművesmesteri képesítéssel rendelkező személy 6 m-nél nem nagyobb belső fesztávolságú földszintes lakóépület tervezését.

(4) A (3) bekezdésben említett tervező egyes részfeladatok (statika, épületgépészet, belsőépítészet stb.) tervezésébe esetenként szakmérnököt (statikus, gépész, épületgépész, belsőépítész stb.) is bevonhat."

4. §

A R. 9. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"9. § (1) Az általa elvégzett építéstervezési munkák ellenében

a) állami (tanácsi), illetőleg szövetkezeti szerv a 46/1967. (ÁT 1968. 1.) ÉVM-ÁH utasításban,

b) magántervező pedig az 5/1960. (IV. 17.) ÉM-ÁH rendeletben

megállapított tervezési díjat számíthatja fel.

(2) A munkáltató szerv műszaki dolgozója az általa elvégzett építéstervezési munkák ellenében csak a tervezéssel kapcsolatban felmerült készkiadásainak megtérítésére tarthat igényt."

5. §

A R. 10. §-ánák helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"10. § (1) A lakóépület kivitelezését - a külön jogszabályokban megállapított kivitelezési jogosultságának, illetőleg tevékenységi körének keretei között - állami (tanácsi), szövetkezeti építőipari vállalat, építőipari szövetkezet, állami szerv, társadalmi szervezet és szövetkezet szervezetében működő építőipari részleg, több szövetkezet közös vállalkozása, továbbá - a dolgozói (tagjai) részére - a munkáltató szerv építőipari részlege, valamint építőkisiparos végezheti el.

(2) Legfeljebb kétszintes és hat lakásosnál nem nagyobb lakóépület kivitelezését - a szakszerűség biztosítása és a 8. § (3) bekezdésének a), b), c), illetőleg d) pontjában előírt képesítéssel rendelkező felelős műszaki vezető irányítása mellett - az építőközösség maga is elvégezheti (házilagos kivitelezés). Az építőközösség nagyobb lakóépület házilagos kivitelezését csak a másodfokú építésügyi hatóság előzetes engedélye alapján végezheti el.

(3) A (2) bekezdés alkalmazása szempontjából akkor házilagos a kivitelezés, ha az építőipari munkák nagyobb részét az építőközösség tagjai maguk végzik el, esetleg mások - anyagi ellenszolgáltatással nem járó - közreműködésével, illetőleg a munkáltató szerv által nyújtott társadalmi segítséggel. Az építőközösség munkások, alkalmazottak foglalkoztatására nem jogosult; építőkisiparos részére csak egyes részmunkákat - általában szak- és szerelőipari munkákat - adhat vállalatba."

6. §

A R. 11. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"11. § (1) Az építőipari munkákkal kapcsolatos szerződésre a Ptk.-nak a vállalkozási szerződésre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. A szerződésben a késedelmes vagy hibás teljesítés esetére kötbér kell kikötni.

(2) Ha a lakóépület kivitelezését nem építőkisiparos végzi, a felek megállapodhatnak abban, hogy a Ptk.-nak a vállalkozási szerződésre vonatkozó rendelkezései helyett a 44/1967. (XI. 5.) Korm. rendelet rendelkezéseit és az építési szerződés alapfeltételeit alkalmazzák.

(3) A szerződéssel kapcsolatos vitákban a bíróság dönt."

7. §

A R. 12. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § A lakóházépítéssel kapcsolatos építőipari munkák ellenértékét, ha a lakóépület kivitelezését

a) a 10. § (1) bekezdésében említett állami (tanácsi), szövetkezeti társadalmi vagy munkáltató szerv végzi, a 2/1967. (XII. 31.) ÉVM-PM-ÁH együttes rendelet,

b) építőkisiparos végzi, a 8/1967. (XII. 31.) ÉVM-ÁH rendelet alapján kell elszámolni."

8. §

A R. 13. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A műszaki ellenőr feladatait - az épület nagyságától függően - csak a 8. § (3) bekezdésének a), b), c), illetőleg d) pontjában előírt képesítéssel rendelkező személy láthatja el."

9. §

A R. 15. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"15. § (1) A lakóházépítéssel kapcsolatban szükséges építéstervezési munkákat - a külön jogszabályokban megállapított tervezési jogosultságának keretei között - állami (tanácsi) vagy szövetkezeti szerv, a lakóépület kivitelezését pedig - a külön jogszabályokban megállapított kivitelezési jogosultságának keretei között - a 10. § (1) bekezdésében említett állami (tanácsi), szövetkezeti vagy társadalmi szerv végezheti el.

(2) A lakóházépítéssel kapcsolatos építéstervezési és építőipari munkák elvégzésével kapcsolatos szerződésre a 44/1967. (XI. 5.) Korm. rendelet rendelkezéseit és a tervezési, illetőleg az építési szerződés alapfeltételeit kell alkalmazni.

(3) A lakóházépítéssel kapcsolatos

a) építéstervezési munkák ellenértékét a 46/1967. (ÁT 1968. 1.) ÉVM-ÁH utasítás,

b) építőipari munkák ellenértékét pedig a 2/1967. (XII. 31.) ÉVM-PM-ÁH rendelet

alapján kell elszámolni."

10. §

A R. a következő új 19/A. §-sal egészül ki:

"19/A. § A 2-19. §-ban foglalt rendelkezések - a 17. § (2) bekezdésének kivételével - a magánerőből történő társas- vagy csoportos üdülő-(nyaraló, hétvégi ház) építésekre is megfelelően irányadók."

11. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter