Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1969. (VII. 27.) MM rendelet

a nappali tagozatos iskolai képzésben résztvevőkkel köthető tanulmányi szerződésekről

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) 15. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel a felsőoktatási intézmények, a szakközépiskolák (a technikumok) és a szakmunkásképző intézetek (iskolák) felett felügyeletet gyakorló miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - nappali tagozaton iskolai képzésben résztvevőkkel köthető tanulmányi szerződésekre vonatkozó részletes szabályokat az alábbiakban állapítom meg.

1. §

A rendelet hatálya azokra a tanulmányi szerződésekre (a továbbiakban: szerződés) terjed ki, amelyekben a vállalat [Mt. V. 125. § (2) bek. c) pont] szakemberszükségletének tervszerű biztosítása érdekében felsőoktatási intézmény, gimnázium, szakközépiskola (technikum), valamint szakmunkásképző intézet (iskola) nappali tagozatának hallgatója, tanulója (a továbbiakban: ösztöndíjas) részére támogatásként a tanulmányok időtartamára társadalmi ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíj) folyósítására, az ösztöndíjas pedig a megállapodás szerinti tanulmányok folytatására és a képzettség megszerzése után meghatározott időn keresztül a vállalatnál munka végzésére vállal kötelezettséget.

2. §

A nappali tagozatos iskolai képzésben résztvevőknél a társadalmi ösztöndíj elsősorban a vidéki vállalatok szakemberszükségletének biztosítására szolgál s azzal főként a fizikai dolgozók gyermekeinek továbbtanulását kell támogatni.

3. §

A vállalat az ösztöndíjra pályázatot hirdethet. A pályázati hirdetményt - a vállalat kérésére - az oktatási intézmény hirdetőtábláján ki kell függeszteni.

4. §

(1) A szerződés létrejöttéhez az oktatási intézmény vezetőjének, a több karra tagozódó felsőoktatási intézményben a dékánnak, illetőleg a kar igazgatójának (a továbbiakban: dékán) jóváhagyása szükséges. A jóváhagyást a szerződéspéldányokra rá kell vezetni.

(2) A jóváhagyás megtagadásáról - a megtagadás okának közlésével a szerződés összes példányainak visszaküldése mellett - a vállalatot értesíteni kell.

5. §

(1) Meg kell tagadni a szerződés jóváhagyását, ha az a Munka Törvénykönyve 21. §-ának (2) bekezdésében, az Mt. V. 15. §-ában, illetőleg e rendeletben foglalt rendelkezésekkel ellentétben áll, vagy kiskorú esetén a szerződés megkötéséhez a törvényes képviselő nem járult hozzá, illetőleg ha arra szükség van, a gyámhatóság jóváhagyását nem szerezték meg.

(2) Megtagadható a jóváhagyás, ha az ösztöndíjas tanulmányi munkája, vagy magatartása miatt a rendszeres állami támogatásban nem részesülhet.

6. §

(1) Az állami költségvetési szervek csak felsőoktatási intézmény hallgatójával és kizárólag a központilag megállapított keretösszeg erejéig köthetnek szerződést. A minisztériumoknak és az országos hatáskörű szerveknek, a felügyeletük alá tartozó állami költségvetési szervek igényeit minden évben február hó 15-ig kell a Művelődésügyi Minisztériumhoz bejelenteni, amely az igények kérdésében dönt,

(2) Az állami költségvetési szervek ösztöndíjasai részére folyósítandó ösztöndíjak pénzügyi fedezetét annak a felsőoktatási intézménynek költségvetésében kell előirányozni, melyben az ösztöndíjas a tanulmányait folytatja.

7. §

A felsőoktatási intézményekben az ösztöndíj három részből:

- tanulmányi ösztöndíjból,

- szociális támogatásból és

- ösztöndíj pótlékból

áll.

8. §

(1) A tanulmányi ösztöndíj mértéke az előző félévben elért tanulmányi átlageredményhez igazodik és azt az alábbi táblázat szerint kell megállapítani:

(2) Azokon a szakokon, ahol a képzési idő négy tanév, vagy ennél hosszabb, az ösztöndíjas a második évfolyam I. félévétől, ahol pedig a képzési idő négy tanévnél rövidebb, az első évfolyam II. félévétől kezdődően kaphatja az ösztöndíjnak, a "tanulmányi ösztöndíj" megjelölésű részét.

9. §

A vállalat kivételes esetben 100-200 forint összegű tanulmányi ösztöndíjat folyósíthat olyan ösztöndíjas részére is, aki az előző félévben legalább 3,00-as tanulmányi átlageredményt ért el.

10. §

(1) A szociális támogatás mértéke a hallgató családjában az egy családtagra jutó havi jövedelem nagyságától függ.

(2) A felsőoktatási intézmény az egy családtagra jutó havi jövedelem kiszámításánál, valamint az ösztöndíjas kategóriába sorolásának évközi megváltoztatásánál a nappali tagozatos hallgatók rendszeres állami támogatására vonatkozó rendelkezéseket köteles alkalmazni.

(3) A szociális támogatás havi összegét a felsőoktatási intézmény az alábbi táblázat alapján állapítja meg és erről a vállalatot értesíti.

11. §

(1) Ösztöndíjpótlékban részesül az ösztöndíjas, ha a szerződésben Budapest főváros területén kívül fekvő munkahelyen vállal munkábalépésre kötelezettséget.

(2) Az ösztöndíjpótlék havi összege a szerződésben vállalt munkahelytől függően

- Debrecen, Miskolc, Pécs és Szeged megyei jogú városok területén levő munkahely esetén 100 forint,

- egyéb helységekben 100-400 forint, ennek összegét a felek a szerződésben állapítják meg.

(3) Az ösztöndíjpótlék szempontjából a tanulmányi szerződésben kijelölt munkahelyet kell figyelembe venni akkor is, ha a vállalat székhelye más helységben van.

12. §

A középfokú oktatási intézményekben tanulmányokat folytató ösztöndíjasoknál az ösztöndíj két részből

- tanulmányi ösztöndíjból és

- szociális támogatásból

áll.

13. §

(1) A tanulmányi ösztöndíj mértékét az alábbi táblázat alapján kell megállapítani:

(2) Az ösztöndíjas az ösztöndíjnak a "tanulmányi ösztöndíj" megjelölésű részét, csak a második évfolyamtól kezdődően kaphatja.

14. §

(1) A szociális támogatás havi összege 250 Ft.

(2) Nem részesülhet szociális támogatásban az az ösztöndíjas, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az 1100 forintot meghaladja.

15. §

A szakmunkásképző intézetek (iskolák) ösztöndíjasainál az ösztöndíj összetételét, mértékét és folyósításának módját a munkaügyi miniszter szabályozza.

16. §

Az ösztöndíj a szükséges feltételek fennállása esetén az ösztöndíjast a szerződés megkötésétől - a tanév folyamán kötött szerződés esetén a szerződést követő hó 1 napjától kezdődően - a szerződésben meghatározott tanulmányok befejezéséig illeti meg.

17. §

(1) Az ösztöndíj a tanév folyamán a szorgalmi időben 10 hónapot át, a szorgalmi időn kívül pedig a tantervben előírt szakmai gyakorlat idejére folyósítható.

(2) A vállalat (az állami költségvetési szerveket kivéve) a szerződésben méltánylást érdemlő esetben egyes tanévekre, vagy a hátralevő tanulmányi idő valamennyi tanévére az ösztöndíjnak 12 hónapon át történő folyósítására kötelezettséget vállalhat.

18. §

Ellenkező szerződési kikötés hiányában az ösztöndíjat arra a tanévre - felsőoktatási intézmény ösztöndíjasa esetében arra a félévre - is folyósítani kell, melyet az ösztöndíjas ismétel, ha egyébként az ösztöndíj részére folyósítható lenne.

19. §

(1) Az ösztöndíjat a tárgyhónapot megelőző hó 25. napjáig kell a vállalatnak közvetlenül az ösztöndíjas részére kifizetni.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés szerint kell a felsőoktatási intézményeknek is az állami költségvetési szervek ösztöndíjasai részére az ösztöndíjat folyósítani.

20. §

A szerződésben a felek megállapodhatnak különösen az alábbiakban:

a) a vállalat az ösztöndíjast tanulmányai alatt, a vállalat dolgozóit megillető meghatározott jóléti szolgáltatásokban és a tanulmányi felkészülését előmozdító támogatásokban (szakmai konzultáns kijelölése, a vállalat tevékenységével összefüggő szakirodalom rendelkezésre bocsátása, kisebb feladatok elvégzésével megbízás a szakmai gyakorlat szerzése érdekében stb.) részesíti;

b) a vállalat az ösztöndíj folyósítását szünetelteti, ha az ösztöndíjas saját felróható magatartása miatt tanévet (félévet) ismétel;

c) az ösztöndíjas a szorgalmi időn kívül olyan időszakban, amikor az a tanterv szerint kötelező gyakorlattal nem ütközik, a vállalatnál a szakmai felkészülését elősegítő munkát végez;

d) az ösztöndíjas meghatározott idegen nyelvből nyelvvizsgát tesz;

e) az ösztöndíjas meghatározott tanulmányi átlageredményt elér.

21. §

(1) A 20. § c) pontjában megjelölt kötelezettség megállapításánál figyelembe kell venni, hogy az ösztöndíjas részére minden tanévben - ha a tanulmányi renddel nem ellentétes a nyári, egyébként a téli szünidőben - egyfolytában legalább 30 nap pihenő idő álljon rendelkezésre.

(2) A 20. § d) pontjában említett kötelezettség teljesítésére az ösztöndíjas részére két évnél rövidebb idő nem állapítható meg.

22. §

A szerződés tartalmát a vállalat és az ösztöndíjas közös megegyezéssel módosíthatják. A szerződés módosításához a tanulmányok folytatása alatt a dékán jóváhagyása szükséges.

23. §

(1) Az ösztöndíjas köteles a végzettségének megszerzését követő 30 napon belül a vállalatnál munkábalépésre jelentkezni, a vállalat pedig köteles a nála jelentkező ösztöndíjast a végzettségének megfelelő munkakörben munkába állítani.

(2) Az ösztöndíjas, végzettségének megszerzése után annyi hónapon át köteles a vállalatnál munkaviszonyban állni, ahány hónapon keresztül a vállalat részére az ösztöndíjat folyósította. Ebbe az időtartamba a sorkatonai szolgálat, valamint a gyermekgondozási segély folyósításának ideje nem számít be, kivéve, ha a felek ennek vagy egy részének beszámításában megállapodnak.

24. §

Az oktatási intézmény köteles a vállalatot 15 napon belül értesíteni:

a) az ösztöndíjas tanulmányainak megszakításáról és évkihagyás engedélyezéséről,

b) a tanulmányok folytatására kiható fegyelmi büntetésről,

c) Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíj, vagy külföldi ösztöndíj adományozásáról,

d) az ösztöndíjas munkaviszonyba lépésének engedélyezéséről,

e) a felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytató ösztöndíjasnak szociális helyzetére tekintettel történt kategóriába sorolásáról, illetőleg annak megváltoztatásáról,

f) a tanulmányi előmeneteltől függő ösztöndíjrész megállapítása végett a tanév végén, felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytató ösztöndíjas esetében a félévi vizsgaidőszak lezárása után - tanév közben kötött szerződés esetén a szerződés jóváhagyása alkalmával - az ösztöndíjas tanulmányi átlageredményéről.

25. §

A vállalat köteles az oktatási intézményt 30 napon belül értesíteni a szerződés megszűnéséről, vagy felbontásáról.

26. §

Az ösztöndíj folyósítása a rendeletben megállapított egyéb eseteken kívül szünetel:

a) abban a hónapban, amelyben az ösztöndíjas az ösztöndíj havi összegét meghaladó munkabérben részesül,

b) ha az ösztöndíjas a tanulmányait engedélylyel megszakítja, a tanulmányok továbbfolytatásáig, legfeljebb azonban két tanéven át,

c) azokban a tanévekben (félévekben), melyekben az ösztöndíjas Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban részesül,

d) amíg a felsőoktatási intézmény ösztöndíjasa, a tanulmányait külföldi tanulmányokra adományozott ösztöndíjjal, külföldi felsőoktatási intézményben folytatja.

27. §

Ha az ösztöndíj folyósítása két teljes tanéven át szünetel, a szerződés a felek megegyezése nélkül is a szünetelés kezdő napját követő második tanév végével megszűnik.

28. §

Nem tekinthető szerződés-szegésnek, ha az ösztöndíjas

a) saját felróható magatartásán kívüli okból nem tudja az engedéllyel megszakított tanulmányait két tanéven belül folytatni,

b) a munkábalépési kötelezettségének nem tesz eleget, de a tanulmányai befejezését közvetlenül megelőző két tanéven át Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban, vagy külföldi ösztöndíjban részesült,

c) középiskolai, illetőleg középiskolai végzettséghez kötött szakmunkásképző intézeti (a szakmunkásképző intézetek "C" tagozata) tanulmányok folytatására kötött szerződés esetén a munkábalépési kötelezettségének az ösztöndíjas azért nem tesz eleget, mert felsőoktatási intézmény nappali tagozatára felvették és ott az előírt időben beiratkozott.

29. §

Ha az ösztöndíjas a vállalat lényeges szerződésszegése miatt mentesül a szerződési kötelezettségei alól, a vállalat a tanév végéig esedékes ösztöndíjat köteles az ösztöndíjas részére megfizetni:

30. §

A szerződéssel kapcsolatos jogviták eldöntése a bíróság hatáskörébe tartozik.

31. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 6/1968. (VIII. 11.) MM rendelet hatályát veszti.

(2) E rendelet a hatálybalépése előtt kötött szerződések hatályát nem érinti, tartalmuk azonban a szerződésszegésre vonatkozóan az Mt. V. 15. §-a (3) bekezdésében és e rendelet 28-29. §-ában foglalt rendelkezéseknek megfelelően, az ösztöndíj kifizetése tekintetében pedig az e rendelet 19. §-ának megfelelően módosul.

A szerződést a felek módosíthatják akként, hogy a szerződés tartalmára e rendelet többi rendelkezését is alkalmazni kell. Ilyen megállapodás hiányában az ösztöndíjat az e rendelet hatálybalépése előtt kötött szerződésben meghatározott feltételek szerinti összetételben és összegben kell folyósítani.

(3) E rendelet hatályba lépését megelőzően középiskolai tanulmányok folytatásával kapcsolatban kötött szerződés alapján, az ösztöndíj nem követelhető vissza a munkábalépésre kötelezett ösztöndíjastól, ha e kötelezettségét azért nem teljesíti, mert őt felsőoktatási intézmény nappali tagozatára felvették és ott beiratkozott. A már visszatérített, vagy jogerősen megítélt ösztöndíj azonban a vállalattól nem követelhető vissza.

Dr. Polinszky Károly s. k.,

művelődésügyi miniszterhelyettes