6/1968. (VIII. 11.) MM rendelet
a nappali tagozaton iskolai képzésben résztvevőkkel köthető tanulmányi szerződésekről
A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) 15. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel, valamint a középfokú és a felsőoktatási intézmények, illetőleg szakmunkástanuló intézetek (iskolák) felett felügyeletet gyakorló miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a nappali tagozaton iskolai képzésben résztvevőkkel köthető tanulmányi szerződésekre vonatkozó részletes szabályokat az 1968/1969. tanévre az alábbiakban állapítom meg.
1. §
(1) A rendelet hatálya azokra a tanulmányi szerződésekre terjed ki, amelyekben a vállalat [Mt. V. 125. § (2) bekezdés c) pont] szakemberszükségletének tervszerű biztosítása érdekében felsőoktatási, illetve középfokú oktatási intézmény - ide értve a szakmunkásképző intézeteket (iskolákat) is -nappali tagozatának hallgatója (tanulója) részére támogatásként a tanulmányok időtartamára társadalmi ösztöndíj folyósítására vállalt kötelezettséget.
(2) Társadalmi ösztöndíj elsősorban a vidéki munkahelyek szakemberszükségletének biztosítására és főként fizikai dolgozók gyermekeinek támogatására adományozható.
(3) Nem adományozható társadalmi ösztöndíj középiskolai tanulmányok folytatásához abban az esetben, ha a tanuló családjában az egy családtagra jutó havi jövedelem a 800,- Ft-ot meghaladja,
(4) Az állami költségvetésben biztosított keretből csak felsőfokú tanulmányok folytatásának támogatására adományozható társadalmi ösztöndíj.
2. §
A vállalat társadalmi ösztöndíjra pályázatot hirdethet. A pályázati hirdetményt - a vállalat kérésére - az oktatási intézmény hirdető tábláján ki kell függeszteni.
3. §
(1) A tanulmányi szerződés létrejöttéhez az oktatási intézmény vezetőjének - több karra tagozódó egyetemen a dékánnak - jóváhagyása szükséges. Jóváhagyás előtt ki kell kérni az intézmény KISZ-szervezetének véleményét.
(2) A jóváhagyást tanúsító záradékot a szerződés valamennyi példányára rá kell vezetni.
(3) A jóváhagyás megtagadásáról - a megtagadás okának közlésével - a szerződés összes példányainak visszaküldése mellett a vállalatot értesíteni kell.
4. §
Kiskorú csak törvényes képviselőjének beleegyezésével köthet tanulmányi szerződést.
5. §
(1) Társadalmi ösztöndíjat a vállalatok a 13/1967. (X. 27.) MüM rendeletben előírtak szerint folyósíthatják.
(2) Az állami költségvetési szervek társadalmi ösztöndíj folyósítására szerződést kizárólag a művelődésügyi miniszter által részükre évenként meghatározott keretösszeg erejéig köthetnek. A minisztériumoknak és az országos hatáskörű szerveknek a felügyeletük alá tartozó állami költségvetési szervek igényeit minden évben február hó 15. napjáig kell a Művelődésügyi Minisztériumhoz bejelenteni. Az ösztöndíj keretet a bejelentett igények figyelembevételével - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a művelődésügyi miniszter osztja el.
(3) Az állami költségvetési szervek társadalmi ösztöndíjasai részére folyósítandó ösztöndíjak pénzügyi fedezetét annak a felsőoktatási intézménynek költségvetésében kell előirányozni, melyben a társadalmi ösztöndíjas a tanulmányait folytatja.
6. §
(1) Társadalmi ösztöndíj kizárólag a tanulmányi szerződésben meghatározott tanulmányok idejére folyósítható. Tanulmányi szerződés visszamenőleges hatállyal nem köthető.
(2) A tanév folyamán kötött tanulmányi szerződés esetén a társadalmi ösztöndíjat a szerződéskötést követő hó első napjától kezdődően kell folyósítani.
7. §
A társadalmi ösztöndíj a hallgatót (tanulót) a tanév folyamán 10 hónapon át, ha pedig a szorgalmi idő a tantervben előírt szakmai gyakorlat miatt 10 hónapnál hosszabb ideig tart, a szakmai gyakorlat idejére is megilleti. A társadalmi ösztöndíj kivételes esetekben 10 hónapnál hosszabb időn át is folyósítható. A 10 hónapnál hosszabb időn át történő folyósítást a felsőoktatási intézmény felett felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) az ösztöndíjas kérelme alapján az adományozó hozzájárulásával engedélyezheti.
8. §
(1) Nem folyósítható az ösztöndíj olyan időszakra, amelyben az ösztöndíjas munkabérben részesül.
(2) Az ösztöndíjas a társadalmi ösztöndíjon kívül más rendszeres pénzbeli támogatásban nem részesíthető, természetbeni juttatásokban (pl. étkeztetés, diákotthon) a többi hallgatóval azonos feltételek mellett részesülhet.
9. §
(1) Az ösztöndíjat az adományozó köteles a tárgyhónapot megelőző hó ötödik napjáig az oktatási intézményhez átutalni. Az oktatási intézménynek az ösztöndíjat a tárgyhónapot megelőző hó 30, napjáig kell az ösztöndíjas részére kifizetni.
(2) Diákotthonban elhelyezett ösztöndíjas diákotthoni térítési díját az ösztöndíjból le kell vonni.
(3) Az oktatási intézmény a szerződés jóváhagyásával egyidejűleg köteles az adományozót értesíteni arról, hogy az ösztöndíjat milyen számlára kell átutalni. Az ösztöndíjakat az intézmény egyéb pénzeszközeitől elkülönítve kell kezelni. Ha az adományozó nagyobb összeget utal az oktatási intézményhez, mint amennyi az ösztöndíjast a rendelet alapján megilleti, a többletet vissza kell utalni.
(4) Az ösztöndíj átvételéről az ösztöndíjasnak elismervényt kell kiállítani, vagy az átvételt az oktatási intézménynél vezetett fizetési jegyzéken kell tanúsítania.
10. §
A felsőoktatási intézmények hallgatóinak társadalmi ösztöndíja három részből:
- alapösztöndíjból,
- ösztöndíj kiegészítésből és
- ösztöndíjpótlékból
áll.
11. §
(1) Az alapösztöndíj mértéke a hallgató családjában az egy családtagra jutó havi jövedelem nagyságától függ. Ha az egy családtagra jutó havi jövedelem
- a 800 - Ft-ot nem éri el, havi 450,- Ft,
- legalább 800,- Ft, legfeljebb azonban 1100,- Ft, havi 350,- Ft,
- 1100,- Ft-ot meghaladja, havi 200,- Ft
a hallgató alapösztöndíja.
(2) Az egy családtagra jutó havi jövedelem összegéről a felsőoktatási intézmény a hallgató részére tanévenként egyszer igazolást állít ki. Az igazolást október hó 5. napjáig, ha pedig a szerződéskötés szeptember hó 30. napja után történt, a szerződés bemutatásától számított 15 nap alatt kell kiállítani.
(3) Az alapösztöndíj havi összegét a felsőoktatási intézmény által kiállított jövedelemigazolás alapján a vállalat tanévenként köteles megállapítani és a tanév tartama alatt változatlan összegben folyósítani.
12. §
(1) Az ösztöndíj kiegészítés a felsőoktatási intézmény hallgatójának az előző félév rendes vizsgaidőszakában elért tanulmányi átlageredményétől függően.
- havi 300,- Ft, ha az átlageredmény 5,0
- havi 250,- Ft, ha az átlageredmény 4,51-4,99,
- havi 150,- Ft, ha az átlageredmény 3,51-4,50,
- havi 100,- Ft, ha az átlageredmény 2,51-3,50.
(2) Az első évfolyam első félévében az ösztöndíjkiegészítés havi 150,- Ft.
13. §
(1) Ösztöndíj-pótlékban részesül a felsőoktatási intézménynek az a hallgatója, aki a tanulmányi szerződésben vidéken való munkábalépésre vállal kötelezettséget.
(2) Az ösztöndíjpótlék havi összege 200,- Ft.
(3) Az ösztöndíjpótlékra való jogosultság szempontjából a tanulmányi szerződésben kijelölt munkahelyet kell figyelembe venni akkor is, ha az adományozó székhelye más helységben van.
(4) Vidéki munkahelynek azt kell tekinteni, amely
a) Budapest főváros, továbbá Debrecen, Miskolc, Pécs, Szeged megyei jogú városok, valamint Győr járási jogú város, illetőleg
b) Pest megyében a budai, a váci, a szentendrei, az aszódi, a gödöllői, a monori, a dabasi, továbbá a ráckevei járás, Vác járási jogú város, Fejér megyében pedig a bicskei járás, továbbá a székesfehérvári járásban Martonvásár, Gyuró, Tardos, Kajászó és Baracska községek, végül a dunaújvárosi járásban Ráckeresztúr, illetve Ercsi községek területén kívül feleszik.
14. §
A felsőoktatási intézmények társadalmi ösztöndíjban részesülő hallgatóit egyéb feltételek fennállása esetén a munkaviszonyban álló dolgozók részére járó családi pótlék is megilleti. A családi pótlékot a munkaviszonyban álló dolgozókra vonatkozó rendelkezések alapján kell kiszámítani és az ösztöndíjjal együtt a felsőoktatási intézményhez átutalni.
15. §
(1) A középfokú oktatási intézmények tanulóinak társadalmi ösztöndíja két részből:
- alapösztöndíjból és
- ösztöndíj kiegészítésből
áll.
(2) Az alapösztöndíj havi 200,- Ft.
(3) Az ösztöndíj kiegészítés a tanuló előző félévben elért tanulmányi átlageredményétől függően
- havi 150,- Ft, ha az átlageredmény 4,5-5,0,
- havi 75,- Ft, ha az átlageredmény 3,5-4,4.
A középiskolai tanulók ösztöndíj kiegészítése az első évfolyam első félévében havi 75,- Ft.
(4) A tanuló tanulmányi átlageredményéről az oktatási intézmény a félév lezárását követő 30 nap alatt a vállalatot értesíti. Az értesítés megtörténtéig a vállalat az előző félévben megállapított összegű ösztöndíjat köteles előlegként folyósítani.
16. §
A szakmunkásképző intézetek (iskolák) tanulói részére folyósítható társadalmi ösztöndíj összetételét, mértékét és folyósításának módját a munkaügyi miniszter szabályozza.
17. §
(1) Ha a hallgató (tanuló) a tanulmányát engedéllyel megszakítja, a szerződés hatálya a tanulmányok továbbfolytatásáig - legfeljebb azonban 2 évig - szünetel. A szünetelő szerződés a (2) és (3) bekezdésben megjelölt eset kivételével 2 év elmúltával megszűnik.
(2) Szünetel a szerződés hatálya az alatt az idő alatt, amíg a hallgató Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban részesül. A Népköztársaság Tanulmányi Ösztöndíj elnyeréséről az intézmény (kar) vezetője a vállalatot értesíti. Amennyiben a hallgató tanulmányai befejezését közvetlenül megelőző 3 tanéven át Népköztársasági Tanulmányi Ösztöndíjban részesül, a szünetelő szerződés a tanulmányok befejezésével megszűnik abban az esetben is, ha a szerződésből az ösztöndíjasra még további kötelezettségek hárulnának.
(3) Szünetel a szerződés hatálya, ha a felsőoktatási intézmény hallgatója tanulmányait meghatározott ideig ösztöndíjjal külföldön folytatja.
(4) Ha a szerződés bármely okból szünetel, vagy megszűnik, azt az adományozónak a felsőoktatási intézménnyel közölnie kell.
18. §
A tanulmányi szerződés alapján a hallgatót (tanulót) terhelő munkavállalási kötelezettséggel kapcsolatban a határozott ideig tartó munkaviszony tartamának kiszámításánál minden tanulmányi évet egy évi, a 6 hónapnál hosszabb töredék évet félévi ösztöndíj folyósítási időnek kell tekinteni, a 6 hónapnál rövidebb ideig tartó ösztöndíjfizetést pedig figyelmen kívül kell hagyni.
19. §
A tanulmányi szerződés megkötésekor a hallgató (tanuló) kötelezettségeit úgy kell megállapítani, hogy a nyári szünidőből legalább 30 napot pihenéssel tölthessen.
20. §
(1) A tanulmányi szerződés alapján
a) a vállalat köteles a szerződésben meghatározott időn át a rendeletben előírt összegben és módon az ösztöndíjat folyósítani;
b) a hallgató (tanuló) köteles
- a tanulmányait eredményesen folytatni,
- a vállalatnál a szerződésben foglaltaknak megfelelően munkába lépni,
- a munkaviszonyt a szerződésben megállapított időn át fenntartani.
(2) A vállalat és a hallgató (tanuló) köteles a szerződésben vállalt egyéb kötelezettségeket is teljesíteni.
(3) Az Mt. V. 15. §-a (3) bekezdésének alkalmazásában lényeges szerződésszegésnek kell tekinteni az (1) bekezdésben megjelölt kötelezettségek megszegését, valamint a szerződésben vállalt egyéb olyan kötelezettségek megszegését is, amelyek bekövetkezése esetére a felek az Mt. V. 15. §-ának (3) bekezdésében meghatározott jogkövetkezményt kötöttek ki.
(4) Ha az Mt. V. 15. §-ának (3) bekezdése alapján a vállalat lényeges szerződésszegése miatt a hallgató (tanuló) mentesül a szerződésből folyó kötelezettségei alól, a vállalat - a hallgató egyéb igényein felül - minden esetben köteles a tanév végéig esedékes társadalmi ösztöndíjat megfizetni.
21. §
A tanulmányi szerződéssel kapcsolatos jogviták eldöntése a bíróság hatáskörébe tartozik.
22. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 6/1963. (XI. 6.) MM rendelet, továbbá a 170/1963. (M K 20.) MM utasítás hatályát veszti. E rendelet rendelkezéseit az 1968. évi január hó 1. napjától kezdődően a rendelet hatályba lépéséig kötött tanulmányi szerződésekre is alkalmazni kell, ezen a címen azonban az adományozó az ösztöndíjastól visszatérítést nem követelhet.
(2) E rendelet az 1968. évi január hó 1. napját megelőzően kötött társadalmi tanulmányi ösztöndíj szerződések hatályát nem érinti, tartalmukat pedig csak az ösztöndíj pótlék folyósítása, valamint a szerződésszegés vonatkozásában módosítja. Az ösztöndíj pótlékra e rendelet 13. §-ában, a szerződésszegésre pedig az Mt. V. 15. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni akként, hogy a vállalat nem követelheti a támogatás visszatérítését, abban az esetben, ha középiskolai végzettség megszerzését követően a szerződés alapján munkábalépésre kötelezett tanulót felsőoktatási intézmény nappali tagozatára vették fel.
(3) A szerződéskötéskor munkaviszonyban álló ösztöndíjasok munkaviszonyára és társadalombiztosítására vonatkozólag továbbra is az 1/1961. (XI. 17.) MüM-MM együttes rendeletben foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.
Dr. Polinszky Károly s. k.,
művelődésügyi miniszterhelyettes